See ππ―π’ππ’ on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "sa",
"3": "ΰ€
ΰ€¦ΰ₯",
"id": ""
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "ine-pro",
"3": "*hβed-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "ΰ€
ΰ€¦ΰ₯",
"PIE": "hβed",
"c": "1",
"lang": "pra"
},
"expansion": "",
"name": "sa-root"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "sa",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "inc-ash",
"3": "*ππ―π’ππ’",
"lit": "cow food"
},
"expansion": "Ashokan Prakrit *ππ―π’ππ’ (*gavatta, literally βcow foodβ)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "sa",
"3": "ΰ€ΰ₯",
"t": "cow"
},
"expansion": "Sanskrit ΰ€ΰ₯ (go, βcowβ)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "inc-ash",
"2": "*π
π’ππ’",
"t": "food"
},
"expansion": "Ashokan Prakrit *π
π’ππ’ (*atta, βfoodβ)",
"name": "m+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Ashokan Prakrit *ππ―π’ππ’ (*gavatta, literally βcow foodβ), from Sanskrit ΰ€ΰ₯ (go, βcowβ) + Ashokan Prakrit *π
π’ππ’ (*atta, βfoodβ).",
"forms": [
{
"form": "gavatta",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€",
"tags": [
"Devanagari"
]
},
{
"form": "neuter",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pra-mah-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π",
"roman": "gavattaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈππ",
"roman": "gavattΔiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π",
"roman": "gavattaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈππ",
"roman": "gavattΔiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ‘",
"roman": "gavatteαΉa",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ‘π",
"roman": "gavatteαΉaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ³πΊ",
"roman": "gavattehi",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ³πΊπ",
"roman": "gavattehiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ
",
"roman": "gavattΔa",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔo",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔu",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈ",
"roman": "gavattΔ",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ³πΊ",
"roman": "gavattΔhi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ³πΊππ’π",
"roman": "gavattΔhiαΉto",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π²ππ²",
"roman": "gavattassa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ‘",
"roman": "gavattΔαΉa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ‘π",
"roman": "gavattΔαΉaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π«ππ«πΊ",
"roman": "gavattammi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π",
"roman": "gavatte",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ²πΌ",
"roman": "gavattesu",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ²πΌπ",
"roman": "gavattesuαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’",
"roman": "gavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈ",
"roman": "gavattΔ",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈππ",
"roman": "gavattΔiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "d",
"head": "ππ―π’ππ’"
},
"expansion": "Devanagari",
"name": "pra-head/Deva"
},
{
"args": {
"1": "c",
"head": "ππ―π’ππ’"
},
"expansion": "ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€",
"name": "pra-head/Deva"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"2": "noun",
"3": "Devanagari",
"4": "<i class=\"Deva mention\" lang=\"pra\">ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€</i>",
"5": "",
"6": "<small>[Term?]</small>",
"7": "",
"8": "<small>[Term?]</small>",
"9": "",
"f1nolink": "0",
"g": "n",
"g2": "",
"head": "",
"sccat": "1",
"tr": ""
},
"expansion": "ππ―π’ππ’ (gavatta) n (Devanagari ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "",
"2": "",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"brah": "",
"deva": "",
"f": "",
"g": "n",
"g2": "",
"head": "",
"knda": "",
"m": "",
"n": "",
"pos": "noun",
"tr": ""
},
"expansion": "ππ―π’ππ’ (gavatta) n (Devanagari ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€)",
"name": "pra-head"
},
{
"args": {
"g": "n"
},
"expansion": "ππ―π’ππ’ (gavatta) n (Devanagari ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€)",
"name": "pra-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "n"
},
"name": "pra-mah-decl-noun"
}
],
"lang": "Prakrit",
"lang_code": "pra",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Prakrit entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "pra",
"name": "Animal foods",
"orig": "pra:Animal foods",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fodder"
],
"id": "en-ππ―π’ππ’-pra-noun-y~RIBZD2",
"links": [
[
"fodder",
"fodder"
]
],
"related": [
{
"roman": "gotΕ©",
"tags": [
"Gujarati"
],
"word": "ΰͺΰ«ΰͺ€ΰ«ΰͺ"
},
{
"roman": "gavat",
"tags": [
"Marathi"
],
"word": "ΰ€ΰ€΅ΰ€€"
},
{
"roman": "gavata",
"word": "ππͺπ"
},
{
"alt": "*gavatta-ga; < *gavatta + Middle Indo-Aryan -π- (-ka-)",
"word": "*ππ―π’ππ’-π"
}
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"word": "ππ―π’ππ’"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "sa",
"3": "ΰ€
ΰ€¦ΰ₯",
"id": ""
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "ine-pro",
"3": "*hβed-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "ΰ€
ΰ€¦ΰ₯",
"PIE": "hβed",
"c": "1",
"lang": "pra"
},
"expansion": "",
"name": "sa-root"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "sa",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "inc-ash",
"3": "*ππ―π’ππ’",
"lit": "cow food"
},
"expansion": "Ashokan Prakrit *ππ―π’ππ’ (*gavatta, literally βcow foodβ)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"2": "sa",
"3": "ΰ€ΰ₯",
"t": "cow"
},
"expansion": "Sanskrit ΰ€ΰ₯ (go, βcowβ)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "inc-ash",
"2": "*π
π’ππ’",
"t": "food"
},
"expansion": "Ashokan Prakrit *π
π’ππ’ (*atta, βfoodβ)",
"name": "m+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Ashokan Prakrit *ππ―π’ππ’ (*gavatta, literally βcow foodβ), from Sanskrit ΰ€ΰ₯ (go, βcowβ) + Ashokan Prakrit *π
π’ππ’ (*atta, βfoodβ).",
"forms": [
{
"form": "gavatta",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€",
"tags": [
"Devanagari"
]
},
{
"form": "neuter",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pra-mah-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π",
"roman": "gavattaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈππ",
"roman": "gavattΔiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π",
"roman": "gavattaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈππ",
"roman": "gavattΔiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ‘",
"roman": "gavatteαΉa",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ‘π",
"roman": "gavatteαΉaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ³πΊ",
"roman": "gavattehi",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ³πΊπ",
"roman": "gavattehiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ
",
"roman": "gavattΔa",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔo",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔu",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈ",
"roman": "gavattΔ",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ³πΊ",
"roman": "gavattΔhi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ³πΊππ’π",
"roman": "gavattΔhiαΉto",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π²ππ²",
"roman": "gavattassa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ‘",
"roman": "gavattΔαΉa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ‘π",
"roman": "gavattΔαΉaαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π«ππ«πΊ",
"roman": "gavattammi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’π",
"roman": "gavatte",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ²πΌ",
"roman": "gavattesu",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’ππ²πΌπ",
"roman": "gavattesuαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’",
"roman": "gavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈ",
"roman": "gavattΔ",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈππ",
"roman": "gavattΔiαΉ",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "ππ―π’ππ’πΈπ",
"roman": "gavattΔi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "d",
"head": "ππ―π’ππ’"
},
"expansion": "Devanagari",
"name": "pra-head/Deva"
},
{
"args": {
"1": "c",
"head": "ππ―π’ππ’"
},
"expansion": "ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€",
"name": "pra-head/Deva"
},
{
"args": {
"1": "pra",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"2": "noun",
"3": "Devanagari",
"4": "<i class=\"Deva mention\" lang=\"pra\">ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€</i>",
"5": "",
"6": "<small>[Term?]</small>",
"7": "",
"8": "<small>[Term?]</small>",
"9": "",
"f1nolink": "0",
"g": "n",
"g2": "",
"head": "",
"sccat": "1",
"tr": ""
},
"expansion": "ππ―π’ππ’ (gavatta) n (Devanagari ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "",
"2": "",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"brah": "",
"deva": "",
"f": "",
"g": "n",
"g2": "",
"head": "",
"knda": "",
"m": "",
"n": "",
"pos": "noun",
"tr": ""
},
"expansion": "ππ―π’ππ’ (gavatta) n (Devanagari ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€)",
"name": "pra-head"
},
{
"args": {
"g": "n"
},
"expansion": "ππ―π’ππ’ (gavatta) n (Devanagari ΰ€ΰ€΅ΰ€€ΰ₯ΰ€€)",
"name": "pra-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "n"
},
"name": "pra-mah-decl-noun"
}
],
"lang": "Prakrit",
"lang_code": "pra",
"pos": "noun",
"related": [
{
"roman": "gotΕ©",
"tags": [
"Gujarati"
],
"word": "ΰͺΰ«ΰͺ€ΰ«ΰͺ"
},
{
"roman": "gavat",
"tags": [
"Marathi"
],
"word": "ΰ€ΰ€΅ΰ€€"
},
{
"roman": "gavata",
"word": "ππͺπ"
},
{
"alt": "*gavatta-ga; < *gavatta + Middle Indo-Aryan -π- (-ka-)",
"word": "*ππ―π’ππ’-π"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Prakrit entries with incorrect language header",
"Prakrit lemmas",
"Prakrit neuter nouns",
"Prakrit nouns",
"Prakrit nouns in Brahmi script",
"Prakrit terms derived from Ashokan Prakrit",
"Prakrit terms derived from Proto-Indo-European",
"Prakrit terms derived from Sanskrit",
"Prakrit terms derived from the Proto-Indo-European root *hβed-",
"Prakrit terms derived from the Sanskrit root ΰ€
ΰ€¦ΰ₯",
"Prakrit terms inherited from Ashokan Prakrit",
"Prakrit terms inherited from Sanskrit",
"pra:Animal foods"
],
"glosses": [
"fodder"
],
"links": [
[
"fodder",
"fodder"
]
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"word": "ππ―π’ππ’"
}
Download raw JSONL data for ππ―π’ππ’ meaning in All languages combined (6.9kB)
{
"called_from": "linkages/371",
"msg": "unrecognized linkage prefix: Old Marathi: ππͺπ (gavata) desc=Old Marathi rest=ππͺπ (gavata) cls=romanization cls2=other e1=True e2=False",
"path": [
"ππ―π’ππ’"
],
"section": "Prakrit",
"subsection": "noun",
"title": "ππ―π’ππ’",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.