"تعلم" meaning in All languages combined

See تعلم on Wiktionary

Noun [Arabic]

IPA: /ta.ʕal.lum/
Head templates: {{ar-noun|تَعَلُّم|m}} تَعَلُّم • (taʕallum) m Inflection templates: {{ar-decl-noun|تَعَلُّم}} Forms: تَعَلُّم [canonical], taʕallum [romanization], no-table-tags [table-tags], تَعَلُّم [indefinite, informal, singular, triptote], التَّعَلُّم [definite, informal, singular, triptote], تَعَلُّم [construct, informal, singular, triptote], تَعَلُّمٌ [indefinite, nominative, singular, triptote], التَّعَلُّمُ [definite, nominative, singular, triptote], تَعَلُّمُ [construct, nominative, singular, triptote], تَعَلُّمًا [accusative, indefinite, singular, triptote], التَّعَلُّمَ [accusative, definite, singular, triptote], تَعَلُّمَ [accusative, construct, singular, triptote], تَعَلُّمٍ [genitive, indefinite, singular, triptote], التَّعَلُّمِ [definite, genitive, singular, triptote], تَعَلُّمِ [construct, genitive, singular, triptote]
  1. verbal noun of تَعَلَّمَ (taʕallama) (form V) Tags: form-of, noun-from-verb Form of: تَعَلَّمَ (extra: (taʕallama) (form V))
    Sense id: en-تعلم-ar-noun-Xh6ViV8a Categories (other): Forms linking to themselves, Arabic entries with incorrect language header, Arabic nouns with basic triptote singular Disambiguation of Arabic entries with incorrect language header: 5 0 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 Disambiguation of Arabic nouns with basic triptote singular: 79 21
  2. action of learning
    Sense id: en-تعلم-ar-noun-~7v8R1xZ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Arabic]

IPA: /ta.ʕal.la.ma/ Audio: Ar-تعلم.ogg
Etymology: Root ع ل م (ʕ-l-m) Etymology templates: {{ar-rootbox|ع ل م}} Root ع ل م (ʕ-l-m) Head templates: {{ar-verb|V}} تَعَلَّمَ • (taʕallama) V, non-past يَتَعَلَّمُ (yataʕallamu) Inflection templates: {{ar-conj|V|passive=y}} Forms: يَتَعَلَّمُ [non-past], تَعَلَّمَ [canonical], taʕallama [romanization], no-table-tags [table-tags], تَعَلُّم [noun-from-verb], مُتَعَلِّم [active, participle], مُتَعَلَّم [participle, passive], تَعَلَّمْتُ [active, first-person, indicative, masculine, past, perfective, singular], تَعَلَّمْتَ [active, indicative, masculine, past, perfective, second-person, singular], تَعَلَّمَ [active, indicative, masculine, past, perfective, singular, third-person], تَعَلَّمْتُمَا [active, dual, indicative, masculine, past, perfective, second-person], تَعَلَّمَا [active, dual, indicative, masculine, past, perfective, third-person], تَعَلَّمْنَا [active, first-person, indicative, masculine, past, perfective, plural], تَعَلَّمْتُمْ [active, indicative, masculine, past, perfective, plural, second-person], تَعَلَّمُوا [active, indicative, masculine, past, perfective, plural, third-person], تَعَلَّمْتُ [active, feminine, first-person, indicative, past, perfective, singular], تَعَلَّمْتِ [active, feminine, indicative, past, perfective, second-person, singular], تَعَلَّمَتْ [active, feminine, indicative, past, perfective, singular, third-person], تَعَلَّمْتُمَا [active, dual, feminine, indicative, past, perfective, second-person], تَعَلَّمَتَا [active, dual, feminine, indicative, past, perfective, third-person], تَعَلَّمْنَا [active, feminine, first-person, indicative, past, perfective, plural], تَعَلَّمْتُنَّ [active, feminine, indicative, past, perfective, plural, second-person], تَعَلَّمْنَ [active, feminine, indicative, past, perfective, plural, third-person], أَتَعَلَّمُ [active, first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, singular], تَتَعَلَّمُ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, second-person, singular], يَتَعَلَّمُ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, singular, third-person], تَتَعَلَّمَانِ [active, dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, second-person], يَتَعَلَّمَانِ [active, dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, third-person], نَتَعَلَّمُ [active, first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, plural], تَتَعَلَّمُونَ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, plural, second-person], يَتَعَلَّمُونَ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, plural, third-person], أَتَعَلَّمُ [active, feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, singular], تَتَعَلَّمِينَ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, second-person, singular], تَتَعَلَّمُ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, singular, third-person], تَتَعَلَّمَانِ [active, dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, second-person], تَتَعَلَّمَانِ [active, dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, third-person], نَتَعَلَّمُ [active, feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, plural], تَتَعَلَّمْنَ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, plural, second-person], يَتَعَلَّمْنَ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, plural, third-person], أَتَعَلَّمَ [active, first-person, masculine, singular, subjunctive], تَتَعَلَّمَ [active, masculine, second-person, singular, subjunctive], يَتَعَلَّمَ [active, masculine, singular, subjunctive, third-person], تَتَعَلَّمَا [active, dual, masculine, second-person, subjunctive], يَتَعَلَّمَا [active, dual, masculine, subjunctive, third-person], نَتَعَلَّمَ [active, first-person, masculine, plural, subjunctive], تَتَعَلَّمُوا [active, masculine, plural, second-person, subjunctive], يَتَعَلَّمُوا [active, masculine, plural, subjunctive, third-person], أَتَعَلَّمَ [active, feminine, first-person, singular, subjunctive], تَتَعَلَّمِي [active, feminine, second-person, singular, subjunctive], تَتَعَلَّمَ [active, feminine, singular, subjunctive, third-person], تَتَعَلَّمَا [active, dual, feminine, second-person, subjunctive], تَتَعَلَّمَا [active, dual, feminine, subjunctive, third-person], نَتَعَلَّمَ [active, feminine, first-person, plural, subjunctive], تَتَعَلَّمْنَ [active, feminine, plural, second-person, subjunctive], يَتَعَلَّمْنَ [active, feminine, plural, subjunctive, third-person], أَتَعَلَّمْ [active, first-person, jussive, masculine, singular], تَتَعَلَّمْ [active, jussive, masculine, second-person, singular], يَتَعَلَّمْ [active, jussive, masculine, singular, third-person], تَتَعَلَّمَا [active, dual, jussive, masculine, second-person], يَتَعَلَّمَا [active, dual, jussive, masculine, third-person], نَتَعَلَّمْ [active, first-person, jussive, masculine, plural], تَتَعَلَّمُوا [active, jussive, masculine, plural, second-person], يَتَعَلَّمُوا [active, jussive, masculine, plural, third-person], أَتَعَلَّمْ [active, feminine, first-person, jussive, singular], تَتَعَلَّمِي [active, feminine, jussive, second-person, singular], تَتَعَلَّمْ [active, feminine, jussive, singular, third-person], تَتَعَلَّمَا [active, dual, feminine, jussive, second-person], تَتَعَلَّمَا [active, dual, feminine, jussive, third-person], نَتَعَلَّمْ [active, feminine, first-person, jussive, plural], تَتَعَلَّمْنَ [active, feminine, jussive, plural, second-person], يَتَعَلَّمْنَ [active, feminine, jussive, plural, third-person], تَعَلَّمْ [active, imperative, masculine, second-person, singular], تَعَلَّمَا [active, dual, imperative, masculine, second-person], تَعَلَّمُوا [active, imperative, masculine, plural, second-person], تَعَلَّمِي [active, feminine, imperative, second-person, singular], تَعَلَّمَا [active, dual, feminine, imperative, second-person], تَعَلَّمْنَ [active, feminine, imperative, plural, second-person], تُعُلِّمْتُ [first-person, indicative, masculine, passive, past, perfective, singular], تُعُلِّمْتَ [indicative, masculine, passive, past, perfective, second-person, singular], تُعُلِّمَ [indicative, masculine, passive, past, perfective, singular, third-person], تُعُلِّمْتُمَا [dual, indicative, masculine, passive, past, perfective, second-person], تُعُلِّمَا [dual, indicative, masculine, passive, past, perfective, third-person], تُعُلِّمْنَا [first-person, indicative, masculine, passive, past, perfective, plural], تُعُلِّمْتُمْ [indicative, masculine, passive, past, perfective, plural, second-person], تُعُلِّمُوا [indicative, masculine, passive, past, perfective, plural, third-person], تُعُلِّمْتُ [feminine, first-person, indicative, passive, past, perfective, singular], تُعُلِّمْتِ [feminine, indicative, passive, past, perfective, second-person, singular], تُعُلِّمَتْ [feminine, indicative, passive, past, perfective, singular, third-person], تُعُلِّمْتُمَا [dual, feminine, indicative, passive, past, perfective, second-person], تُعُلِّمَتَا [dual, feminine, indicative, passive, past, perfective, third-person], تُعُلِّمْنَا [feminine, first-person, indicative, passive, past, perfective, plural], تُعُلِّمْتُنَّ [feminine, indicative, passive, past, perfective, plural, second-person], تُعُلِّمْنَ [feminine, indicative, passive, past, perfective, plural, third-person], أُتَعَلَّمُ [first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, singular], تُتَعَلَّمُ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, second-person, singular], يُتَعَلَّمُ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, singular, third-person], تُتَعَلَّمَانِ [dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, second-person], يُتَعَلَّمَانِ [dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, third-person], نُتَعَلَّمُ [first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, plural], تُتَعَلَّمُونَ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, plural, second-person], يُتَعَلَّمُونَ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, plural, third-person], أُتَعَلَّمُ [feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, passive, singular], تُتَعَلَّمِينَ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, second-person, singular], تُتَعَلَّمُ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, singular, third-person], تُتَعَلَّمَانِ [dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, second-person], تُتَعَلَّمَانِ [dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, third-person], نُتَعَلَّمُ [feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, passive, plural], تُتَعَلَّمْنَ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, plural, second-person], يُتَعَلَّمْنَ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, plural, third-person], أُتَعَلَّمَ [first-person, masculine, passive, singular, subjunctive], تُتَعَلَّمَ [masculine, passive, second-person, singular, subjunctive], يُتَعَلَّمَ [masculine, passive, singular, subjunctive, third-person], تُتَعَلَّمَا [dual, masculine, passive, second-person, subjunctive], يُتَعَلَّمَا [dual, masculine, passive, subjunctive, third-person], نُتَعَلَّمَ [first-person, masculine, passive, plural, subjunctive], تُتَعَلَّمُوا [masculine, passive, plural, second-person, subjunctive], يُتَعَلَّمُوا [masculine, passive, plural, subjunctive, third-person], أُتَعَلَّمَ [feminine, first-person, passive, singular, subjunctive], تُتَعَلَّمِي [feminine, passive, second-person, singular, subjunctive], تُتَعَلَّمَ [feminine, passive, singular, subjunctive, third-person], تُتَعَلَّمَا [dual, feminine, passive, second-person, subjunctive], تُتَعَلَّمَا [dual, feminine, passive, subjunctive, third-person], نُتَعَلَّمَ [feminine, first-person, passive, plural, subjunctive], تُتَعَلَّمْنَ [feminine, passive, plural, second-person, subjunctive], يُتَعَلَّمْنَ [feminine, passive, plural, subjunctive, third-person], أُتَعَلَّمْ [first-person, jussive, masculine, passive, singular], تُتَعَلَّمْ [jussive, masculine, passive, second-person, singular], يُتَعَلَّمْ [jussive, masculine, passive, singular, third-person], تُتَعَلَّمَا [dual, jussive, masculine, passive, second-person], يُتَعَلَّمَا [dual, jussive, masculine, passive, third-person], نُتَعَلَّمْ [first-person, jussive, masculine, passive, plural], تُتَعَلَّمُوا [jussive, masculine, passive, plural, second-person], يُتَعَلَّمُوا [jussive, masculine, passive, plural, third-person], أُتَعَلَّمْ [feminine, first-person, jussive, passive, singular], تُتَعَلَّمِي [feminine, jussive, passive, second-person, singular], تُتَعَلَّمْ [feminine, jussive, passive, singular, third-person], تُتَعَلَّمَا [dual, feminine, jussive, passive, second-person], تُتَعَلَّمَا [dual, feminine, jussive, passive, third-person], نُتَعَلَّمْ [feminine, first-person, jussive, passive, plural], تُتَعَلَّمْنَ [feminine, jussive, passive, plural, second-person], يُتَعَلَّمْنَ [feminine, jussive, passive, plural, third-person]
  1. (transitive) to learn (something) Tags: transitive
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Arabic]

Head templates: {{head|ar|verb form|tr=-}} تعلم
  1. تَعْلَمُ (taʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    second-person masculine singular non-past active indicative
    Tags: active, indicative, masculine, non-past, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-hG8aMkeR
  2. تَعْلَمُ (taʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    third-person feminine singular non-past active indicative
    Tags: active, feminine, indicative, non-past, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-6bjpFuXn
  3. تَعْلَمَ (taʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    second-person masculine singular non-past active subjunctive
    Tags: active, masculine, non-past, second-person, singular, subjunctive
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-SmNI1U7s
  4. تَعْلَمَ (taʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    third-person feminine singular non-past active subjunctive
    Tags: active, feminine, non-past, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-GT27A~Fj
  5. تَعْلَمْ (taʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    second-person masculine singular non-past active jussive
    Tags: active, jussive, masculine, non-past, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-jDcCxBJu
  6. تَعْلَمْ (taʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    third-person feminine singular non-past active jussive
    Tags: active, feminine, jussive, non-past, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb--Dh9zqKz
  7. تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    second-person masculine singular non-past passive indicative
    Tags: indicative, masculine, non-past, passive, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-pyTLVAho
  8. تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    third-person feminine singular non-past passive indicative
    Tags: feminine, indicative, non-past, passive, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-g9twx0Dz
  9. تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    second-person masculine singular non-past passive subjunctive
    Tags: masculine, non-past, passive, second-person, singular, subjunctive
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-kU0cLuf-
  10. تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    third-person feminine singular non-past passive subjunctive
    Tags: feminine, non-past, passive, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-DSJgpSFY
  11. تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    second-person masculine singular non-past passive jussive
    Tags: jussive, masculine, non-past, passive, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-jmuVWz~g
  12. تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):
    third-person feminine singular non-past passive jussive
    Tags: feminine, jussive, non-past, passive, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-tiz2bCTq
  13. تُعَلِّمُ (tuʕallimu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    second-person masculine singular non-past active indicative
    Tags: active, indicative, masculine, non-past, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-TMZtTTuo
  14. تُعَلِّمُ (tuʕallimu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    third-person feminine singular non-past active indicative
    Tags: active, feminine, indicative, non-past, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-9zWqePFL
  15. تُعَلِّمَ (tuʕallima): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    second-person masculine singular non-past active subjunctive
    Tags: active, masculine, non-past, second-person, singular, subjunctive
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-hi0zjFXB
  16. تُعَلِّمَ (tuʕallima): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    third-person feminine singular non-past active subjunctive
    Tags: active, feminine, non-past, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-o-ISkRY7
  17. تُعَلِّمْ (tuʕallim): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    second-person masculine singular non-past active jussive
    Tags: active, jussive, masculine, non-past, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-wnt~iQyf
  18. تُعَلِّمْ (tuʕallim): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    third-person feminine singular non-past active jussive
    Tags: active, feminine, jussive, non-past, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-lpaekNJB
  19. تُعَلَّمُ (tuʕallamu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    second-person masculine singular non-past passive indicative
    Tags: indicative, masculine, non-past, passive, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-qUbcAODF
  20. تُعَلَّمُ (tuʕallamu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    third-person feminine singular non-past passive indicative
    Tags: feminine, indicative, non-past, passive, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-b24vMk6I
  21. تُعَلَّمَ (tuʕallama): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    second-person masculine singular non-past passive subjunctive
    Tags: masculine, non-past, passive, second-person, singular, subjunctive
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-eR-bhyvZ
  22. تُعَلَّمَ (tuʕallama): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    third-person feminine singular non-past passive subjunctive
    Tags: feminine, non-past, passive, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-f~YukPPg
  23. تُعَلَّمْ (tuʕallam): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    second-person masculine singular non-past passive jussive
    Tags: jussive, masculine, non-past, passive, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-OQO1iQVG
  24. تُعَلَّمْ (tuʕallam): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):
    third-person feminine singular non-past passive jussive
    Tags: feminine, jussive, non-past, passive, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-cK~PmLHC
  25. تُعْلِمُ (tuʕlimu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    second-person masculine singular non-past active indicative
    Tags: active, indicative, masculine, non-past, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-UVj2SJWL
  26. تُعْلِمُ (tuʕlimu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    third-person feminine singular non-past active indicative
    Tags: active, feminine, indicative, non-past, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-zpbBcoDk
  27. تُعْلِمَ (tuʕlima): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    second-person masculine singular non-past active subjunctive
    Tags: active, masculine, non-past, second-person, singular, subjunctive
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-tYDwQXUf
  28. تُعْلِمَ (tuʕlima): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    third-person feminine singular non-past active subjunctive
    Tags: active, feminine, non-past, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-3GDxS0kj
  29. تُعْلِمْ (tuʕlim): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    second-person masculine singular non-past active jussive
    Tags: active, jussive, masculine, non-past, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-Bo~e4DJU
  30. تُعْلِمْ (tuʕlim): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    third-person feminine singular non-past active jussive
    Tags: active, feminine, jussive, non-past, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-KU~H7Y51
  31. تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    second-person masculine singular non-past passive indicative
    Tags: indicative, masculine, non-past, passive, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-FE3wGJa5
  32. تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    third-person feminine singular non-past passive indicative
    Tags: feminine, indicative, non-past, passive, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-5MlRsyZU
  33. تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    second-person masculine singular non-past passive subjunctive
    Tags: masculine, non-past, passive, second-person, singular, subjunctive
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-CIsHq~d-
  34. تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    third-person feminine singular non-past passive subjunctive
    Tags: feminine, non-past, passive, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-xpAhaMez
  35. تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    second-person masculine singular non-past passive jussive
    Tags: jussive, masculine, non-past, passive, second-person, singular
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-LrHJtqda
  36. تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):
    third-person feminine singular non-past passive jussive
    Tags: feminine, jussive, non-past, passive, singular, third-person
    Sense id: en-تعلم-ar-verb-FRBlld7h
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Persian]

IPA: [ta.ʔal.ˈlum] [Classical-Persian], [t̪ʰä.ʔäl.lʊ́m] [Dari, formal], [t̪ʰä.ʔäl.lʊ́m] [Dari, formal], [t̪ʰɑːäl.lʊ́m] [Kabuli], [t̪ʰɔːäl.lúm] (note: Hazaragi), [t̪ʰæ.ʔæl.lóm] [Iran, formal], [t̪ʰä.ʔäl.lúm] [Tajik, formal] Forms: ta'allom [romanization]
Etymology: From Arabic تَعَلُّم (taʕallum). Etymology templates: {{bor|fa|ar|تَعَلُّم}} Arabic تَعَلُّم (taʕallum), {{root|fa|ar|ع ل م}} Head templates: {{head|fa|noun|||||||f1tr=|f2tr=|f3tr=|head=|head2=|head3=|tr=ta'allom|tr2=|tr3=}} تعلم • (ta'allom), {{fa-noun|tr=ta'allom}} تعلم • (ta'allom)
  1. learning Synonyms: یادگیری, آموزش Related terms: تعلیم, عالم, علم, معلم
    Sense id: en-تعلم-fa-noun-7dlXQOM5 Categories (other): Persian entries with incorrect language header

Verb [South Levantine Arabic]

IPA: /tʕal.lam/, [ɪtˈʕal.lam]
Etymology: From Arabic تَعَلَّمَ (taʕallama). Etymology templates: {{inh|ajp|ar|تَعَلَّمَ}} Arabic تَعَلَّمَ (taʕallama) Head templates: {{ajp-verb|V|head=تعلّم|pres=بتعلّم|prestr=bitʕallam|tr=tʕallam}} تعلّم • (tʕallam) V (present بتعلّم (bitʕallam)) Inflection templates: {{ajp-conj|imp-2nd-p=تعلّمو|imp-2nd-ptr=tʕallamu|imp-2nd-sf=تعلّمي|imp-2nd-sftr=tʕallami|imp-2nd-sm=تعلّم|imp-2nd-smtr=tʕallam|past-1st-p=تعلّمنا|past-1st-ptr=tʕallamna|past-1st-s=تعلّمت|past-1st-str=tʕallamt|past-2nd-p=تعلّمتو|past-2nd-ptr=tʕallamtu|past-2nd-sf=تعلّمتي|past-2nd-sftr=tʕallamti|past-2nd-sm=تعلّمت|past-2nd-smtr=tʕallamt|past-3rd-p=تعلّمو|past-3rd-ptr=tʕallamu|past-3rd-sf=تعلّمت|past-3rd-sftr=tʕallamat|past-3rd-sm=تعلّم|past-3rd-smtr=tʕallam|pres-1st-p=منتعلّم|pres-1st-ptr=mnitʕallam|pres-1st-s=بتعلّم|pres-1st-str=batʕallam|pres-2nd-p=بتتعلّمو|pres-2nd-ptr=btitʕallamu|pres-2nd-sf=بتتعلّمي|pres-2nd-sftr=btitʕallami|pres-2nd-sm=بتتعلّم|pres-2nd-smtr=btitʕallam|pres-3rd-p=بتعلّمو|pres-3rd-ptr=bitʕallamu|pres-3rd-sf=بتتعلّم|pres-3rd-sftr=btitʕallam|pres-3rd-sm=بتعلّم|pres-3rd-smtr=bitʕallam|subj-1st-p=نتعلّم|subj-1st-ptr=nitʕallam|subj-1st-s=اتعلّم|subj-1st-str=atʕallam|subj-2nd-p=تتعلّمو|subj-2nd-ptr=titʕallamu|subj-2nd-sf=تتعلّمي|subj-2nd-sftr=titʕallami|subj-2nd-sm=تتعلّم|subj-2nd-smtr=titʕallam|subj-3rd-p=يتعلّمو|subj-3rd-ptr=yitʕallamu|subj-3rd-sf=تتعلّم|subj-3rd-sftr=titʕallam|subj-3rd-sm=يتعلّم|subj-3rd-smtr=yitʕallam}} Forms: تعلّم [canonical], tʕallam [romanization], بتعلّم [present], no-table-tags [table-tags], تعلّمت [first-person, masculine, past, singular], تعلّمت [masculine, past, second-person, singular], تعلّم [masculine, past, singular, third-person], تعلّمنا [first-person, masculine, past, plural], تعلّمتو [masculine, past, plural, second-person], تعلّمو [masculine, past, plural, third-person], تعلّمت [feminine, first-person, past, singular], تعلّمتي [feminine, past, second-person, singular], تعلّمت [feminine, past, singular, third-person], تعلّمنا [feminine, first-person, past, plural], تعلّمتو [feminine, past, plural, second-person], تعلّمو [feminine, past, plural, third-person], بتعلّم [first-person, masculine, present, singular], بتتعلّم [masculine, present, second-person, singular], بتعلّم [masculine, present, singular, third-person], منتعلّم [first-person, masculine, plural, present], بتتعلّمو [masculine, plural, present, second-person], بتعلّمو [masculine, plural, present, third-person], بتعلّم [feminine, first-person, present, singular], بتتعلّمي [feminine, present, second-person, singular], بتتعلّم [feminine, present, singular, third-person], منتعلّم [feminine, first-person, plural, present], بتتعلّمو [feminine, plural, present, second-person], بتعلّمو [feminine, plural, present, third-person], اتعلّم [first-person, masculine, singular, subjunctive], تتعلّم [masculine, second-person, singular, subjunctive], يتعلّم [masculine, singular, subjunctive, third-person], نتعلّم [first-person, masculine, plural, subjunctive], تتعلّمو [masculine, plural, second-person, subjunctive], يتعلّمو [masculine, plural, subjunctive, third-person], اتعلّم [feminine, first-person, singular, subjunctive], تتعلّمي [feminine, second-person, singular, subjunctive], تتعلّم [feminine, singular, subjunctive, third-person], نتعلّم [feminine, first-person, plural, subjunctive], تتعلّمو [feminine, plural, second-person, subjunctive], يتعلّمو [feminine, plural, subjunctive, third-person], تعلّم [imperative, masculine, second-person, singular], تعلّمو [imperative, masculine, plural, second-person], تعلّمي [feminine, imperative, second-person, singular], تعلّمو [feminine, imperative, plural, second-person]
  1. to learn Synonyms: درس
    Sense id: en-تعلم-ajp-verb-q-dX09mQ Categories (other): South Levantine Arabic entries with incorrect language header

Download JSON data for تعلم meaning in All languages combined (51.5kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ع ل م"
      },
      "expansion": "Root\n ع ل م (ʕ-l-m)",
      "name": "ar-rootbox"
    }
  ],
  "etymology_text": "Root\n ع ل م (ʕ-l-m)",
  "forms": [
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُ",
      "roman": "yataʕallamu",
      "tags": [
        "non-past"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "taʕallama",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ar-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "roman": "taʕallum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "مُتَعَلِّم",
      "roman": "mutaʕallim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "مُتَعَلَّم",
      "roman": "mutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُ",
      "roman": "taʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتَ",
      "roman": "taʕallamta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَ",
      "roman": "taʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُمَا",
      "roman": "taʕallamtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَا",
      "roman": "taʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَا",
      "roman": "taʕallamnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُمْ",
      "roman": "taʕallamtum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمُوا",
      "roman": "taʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُ",
      "roman": "taʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتِ",
      "roman": "taʕallamti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَتْ",
      "roman": "taʕallamat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُمَا",
      "roman": "taʕallamtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَتَا",
      "roman": "taʕallamatā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَا",
      "roman": "taʕallamnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُنَّ",
      "roman": "taʕallamtunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَ",
      "roman": "taʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُ",
      "roman": "tataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُ",
      "roman": "yataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "yataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمُ",
      "roman": "nataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "tataʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "yataʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمِينَ",
      "roman": "tataʕallamīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُ",
      "roman": "tataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمُ",
      "roman": "nataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَ",
      "roman": "tataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَ",
      "roman": "yataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَا",
      "roman": "yataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمَ",
      "roman": "nataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمِي",
      "roman": "tataʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَ",
      "roman": "tataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمَ",
      "roman": "nataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْ",
      "roman": "tataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْ",
      "roman": "yataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَا",
      "roman": "yataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمْ",
      "roman": "nataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمِي",
      "roman": "tataʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْ",
      "roman": "tataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمْ",
      "roman": "nataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْ",
      "roman": "taʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَا",
      "roman": "taʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمُوا",
      "roman": "taʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمِي",
      "roman": "taʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَا",
      "roman": "taʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَ",
      "roman": "taʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُ",
      "roman": "tuʕullimtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتَ",
      "roman": "tuʕullimta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَ",
      "roman": "tuʕullima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُمَا",
      "roman": "tuʕullimtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَا",
      "roman": "tuʕullimā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْنَا",
      "roman": "tuʕullimnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُمْ",
      "roman": "tuʕullimtum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمُوا",
      "roman": "tuʕullimū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُ",
      "roman": "tuʕullimtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتِ",
      "roman": "tuʕullimti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَتْ",
      "roman": "tuʕullimat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُمَا",
      "roman": "tuʕullimtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَتَا",
      "roman": "tuʕullimatā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْنَا",
      "roman": "tuʕullimnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُنَّ",
      "roman": "tuʕullimtunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْنَ",
      "roman": "tuʕullimna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُ",
      "roman": "tutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُ",
      "roman": "yutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "yutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمُ",
      "roman": "nutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "tutaʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "yutaʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمِينَ",
      "roman": "tutaʕallamīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُ",
      "roman": "tutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمُ",
      "roman": "nutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَ",
      "roman": "tutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَ",
      "roman": "yutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَا",
      "roman": "yutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمَ",
      "roman": "nutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمِي",
      "roman": "tutaʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَ",
      "roman": "tutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمَ",
      "roman": "nutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْ",
      "roman": "tutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْ",
      "roman": "yutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَا",
      "roman": "yutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمْ",
      "roman": "nutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمِي",
      "roman": "tutaʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْ",
      "roman": "tutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمْ",
      "roman": "nutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "V"
      },
      "expansion": "تَعَلَّمَ • (taʕallama) V, non-past يَتَعَلَّمُ (yataʕallamu)",
      "name": "ar-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "V",
        "passive": "y"
      },
      "name": "ar-conj"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Arabic sound verbs by conjugation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms belonging to the root ع ل م",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms with redundant transliterations",
          "parents": [
            "Terms with redundant transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Arabic verbs with full passive",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to learn (something)"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-w-WwSnbq",
      "links": [
        [
          "learn",
          "learn"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to learn (something)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ta.ʕal.la.ma/"
    },
    {
      "audio": "Ar-تعلم.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/46/Ar-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%85.ogg/Ar-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%85.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/46/Ar-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%85.ogg"
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "taʕallum",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ar-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "roman": "taʕallum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "informal",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّم",
      "roman": "at-taʕallum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "informal",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "roman": "taʕallum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "informal",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمٌ",
      "roman": "taʕallumun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّمُ",
      "roman": "at-taʕallumu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمُ",
      "roman": "taʕallumu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "nominative",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمًا",
      "roman": "taʕalluman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّمَ",
      "roman": "at-taʕalluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمَ",
      "roman": "taʕalluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "construct",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمٍ",
      "roman": "taʕallumin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّمِ",
      "roman": "at-taʕallumi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمِ",
      "roman": "taʕallumi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "genitive",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "تَعَلُّم",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "تَعَلُّم • (taʕallum) m",
      "name": "ar-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "تَعَلُّم"
      },
      "name": "ar-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 0 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "79 21",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic nouns with basic triptote singular",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(taʕallama) (form V)",
          "word": "تَعَلَّمَ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of تَعَلَّمَ (taʕallama) (form V)"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-noun-Xh6ViV8a",
      "links": [
        [
          "تَعَلَّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "action of learning"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-noun-~7v8R1xZ",
      "links": [
        [
          "learning",
          "learn"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ta.ʕal.lum/"
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "verb form",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "تعلم",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمُ (taʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-hG8aMkeR",
      "links": [
        [
          "تَعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمُ (taʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-6bjpFuXn",
      "links": [
        [
          "تَعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمَ (taʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-SmNI1U7s",
      "links": [
        [
          "تَعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمَ (taʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-GT27A~Fj",
      "links": [
        [
          "تَعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمْ (taʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-jDcCxBJu",
      "links": [
        [
          "تَعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمْ (taʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb--Dh9zqKz",
      "links": [
        [
          "تَعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-pyTLVAho",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-g9twx0Dz",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-kU0cLuf-",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-DSJgpSFY",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-jmuVWz~g",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-tiz2bCTq",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمُ (tuʕallimu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-TMZtTTuo",
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمُ (tuʕallimu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-9zWqePFL",
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمَ (tuʕallima): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-hi0zjFXB",
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمَ (tuʕallima): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-o-ISkRY7",
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمْ (tuʕallim): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-wnt~iQyf",
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمْ (tuʕallim): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-lpaekNJB",
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمُ (tuʕallamu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-qUbcAODF",
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمُ (tuʕallamu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-b24vMk6I",
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمَ (tuʕallama): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-eR-bhyvZ",
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمَ (tuʕallama): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-f~YukPPg",
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمْ (tuʕallam): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-OQO1iQVG",
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمْ (tuʕallam): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-cK~PmLHC",
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمُ (tuʕlimu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-UVj2SJWL",
      "links": [
        [
          "تُعْلِمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمُ (tuʕlimu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-zpbBcoDk",
      "links": [
        [
          "تُعْلِمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمَ (tuʕlima): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-tYDwQXUf",
      "links": [
        [
          "تُعْلِمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمَ (tuʕlima): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-3GDxS0kj",
      "links": [
        [
          "تُعْلِمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمْ (tuʕlim): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-Bo~e4DJU",
      "links": [
        [
          "تُعْلِمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمْ (tuʕlim): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-KU~H7Y51",
      "links": [
        [
          "تُعْلِمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-FE3wGJa5",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-5MlRsyZU",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-CIsHq~d-",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-xpAhaMez",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-LrHJtqda",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-تعلم-ar-verb-FRBlld7h",
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "ar",
        "3": "تَعَلُّم"
      },
      "expansion": "Arabic تَعَلُّم (taʕallum)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "ar",
        "3": "ع ل م"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic تَعَلُّم (taʕallum).",
  "forms": [
    {
      "form": "ta'allom",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "f1tr": "",
        "f2tr": "",
        "f3tr": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "tr": "ta'allom",
        "tr2": "",
        "tr3": ""
      },
      "expansion": "تعلم • (ta'allom)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "tr": "ta'allom"
      },
      "expansion": "تعلم • (ta'allom)",
      "name": "fa-noun"
    }
  ],
  "lang": "Persian",
  "lang_code": "fa",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Persian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "learning"
      ],
      "id": "en-تعلم-fa-noun-7dlXQOM5",
      "links": [
        [
          "learning",
          "learning"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "تعلیم"
        },
        {
          "word": "عالم"
        },
        {
          "word": "علم"
        },
        {
          "word": "معلم"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "یادگیری"
        },
        {
          "word": "آموزش"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ta.ʔal.ˈlum]",
      "tags": [
        "Classical-Persian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰä.ʔäl.lʊ́m]",
      "tags": [
        "Dari",
        "formal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰä.ʔäl.lʊ́m]",
      "tags": [
        "Dari",
        "formal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰɑːäl.lʊ́m]",
      "tags": [
        "Kabuli"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰɔːäl.lúm]",
      "note": "Hazaragi"
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰæ.ʔæl.lóm]",
      "tags": [
        "Iran",
        "formal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰä.ʔäl.lúm]",
      "tags": [
        "Tajik",
        "formal"
      ]
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ajp",
        "2": "ar",
        "3": "تَعَلَّمَ"
      },
      "expansion": "Arabic تَعَلَّمَ (taʕallama)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic تَعَلَّمَ (taʕallama).",
  "forms": [
    {
      "form": "تعلّم",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tʕallam",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "bitʕallam",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ajp-conj/5A",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّم",
      "roman": "tʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمنا",
      "roman": "tʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمتو",
      "roman": "tʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمتي",
      "roman": "tʕallamti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمنا",
      "roman": "tʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمتو",
      "roman": "tʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "batʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّم",
      "roman": "btitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "bitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "منتعلّم",
      "roman": "mnitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّمو",
      "roman": "btitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّمو",
      "roman": "bitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "batʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّمي",
      "roman": "btitʕallami",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّم",
      "roman": "btitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "منتعلّم",
      "roman": "mnitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّمو",
      "roman": "btitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّمو",
      "roman": "bitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "اتعلّم",
      "roman": "atʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّم",
      "roman": "titʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يتعلّم",
      "roman": "yitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نتعلّم",
      "roman": "nitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّمو",
      "roman": "titʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يتعلّمو",
      "roman": "yitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "اتعلّم",
      "roman": "atʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّمي",
      "roman": "titʕallami",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّم",
      "roman": "titʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نتعلّم",
      "roman": "nitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّمو",
      "roman": "titʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يتعلّمو",
      "roman": "yitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّم",
      "roman": "tʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمي",
      "roman": "tʕallami",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "V",
        "head": "تعلّم",
        "pres": "بتعلّم",
        "prestr": "bitʕallam",
        "tr": "tʕallam"
      },
      "expansion": "تعلّم • (tʕallam) V (present بتعلّم (bitʕallam))",
      "name": "ajp-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "imp-2nd-p": "تعلّمو",
        "imp-2nd-ptr": "tʕallamu",
        "imp-2nd-sf": "تعلّمي",
        "imp-2nd-sftr": "tʕallami",
        "imp-2nd-sm": "تعلّم",
        "imp-2nd-smtr": "tʕallam",
        "past-1st-p": "تعلّمنا",
        "past-1st-ptr": "tʕallamna",
        "past-1st-s": "تعلّمت",
        "past-1st-str": "tʕallamt",
        "past-2nd-p": "تعلّمتو",
        "past-2nd-ptr": "tʕallamtu",
        "past-2nd-sf": "تعلّمتي",
        "past-2nd-sftr": "tʕallamti",
        "past-2nd-sm": "تعلّمت",
        "past-2nd-smtr": "tʕallamt",
        "past-3rd-p": "تعلّمو",
        "past-3rd-ptr": "tʕallamu",
        "past-3rd-sf": "تعلّمت",
        "past-3rd-sftr": "tʕallamat",
        "past-3rd-sm": "تعلّم",
        "past-3rd-smtr": "tʕallam",
        "pres-1st-p": "منتعلّم",
        "pres-1st-ptr": "mnitʕallam",
        "pres-1st-s": "بتعلّم",
        "pres-1st-str": "batʕallam",
        "pres-2nd-p": "بتتعلّمو",
        "pres-2nd-ptr": "btitʕallamu",
        "pres-2nd-sf": "بتتعلّمي",
        "pres-2nd-sftr": "btitʕallami",
        "pres-2nd-sm": "بتتعلّم",
        "pres-2nd-smtr": "btitʕallam",
        "pres-3rd-p": "بتعلّمو",
        "pres-3rd-ptr": "bitʕallamu",
        "pres-3rd-sf": "بتتعلّم",
        "pres-3rd-sftr": "btitʕallam",
        "pres-3rd-sm": "بتعلّم",
        "pres-3rd-smtr": "bitʕallam",
        "subj-1st-p": "نتعلّم",
        "subj-1st-ptr": "nitʕallam",
        "subj-1st-s": "اتعلّم",
        "subj-1st-str": "atʕallam",
        "subj-2nd-p": "تتعلّمو",
        "subj-2nd-ptr": "titʕallamu",
        "subj-2nd-sf": "تتعلّمي",
        "subj-2nd-sftr": "titʕallami",
        "subj-2nd-sm": "تتعلّم",
        "subj-2nd-smtr": "titʕallam",
        "subj-3rd-p": "يتعلّمو",
        "subj-3rd-ptr": "yitʕallamu",
        "subj-3rd-sf": "تتعلّم",
        "subj-3rd-sftr": "titʕallam",
        "subj-3rd-sm": "يتعلّم",
        "subj-3rd-smtr": "yitʕallam"
      },
      "name": "ajp-conj"
    }
  ],
  "lang": "South Levantine Arabic",
  "lang_code": "ajp",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Levantine Arabic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "There's one small thing we need to learn before we start to explain.",
          "roman": "fīh šaḡle baṣīṭa lāzem nitʕallam-ha ʔabl ma nibda nišraḥ",
          "text": "فيه شغلة بسيطة لازم نتعلّمها قبل ما نبدا نشرح.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to learn"
      ],
      "id": "en-تعلم-ajp-verb-q-dX09mQ",
      "links": [
        [
          "learn",
          "learn"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "درس"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tʕal.lam/"
    },
    {
      "ipa": "[ɪtˈʕal.lam]"
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}
{
  "categories": [
    "Arabic 4-syllable words",
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic form-V verbs",
    "Arabic lemmas",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic sound form-V verbs",
    "Arabic sound verbs",
    "Arabic sound verbs by conjugation",
    "Arabic terms belonging to the root ع ل م",
    "Arabic terms with IPA pronunciation",
    "Arabic terms with audio links",
    "Arabic terms with non-redundant manual transliterations",
    "Arabic terms with redundant transliterations",
    "Arabic transitive verbs",
    "Arabic verb forms",
    "Arabic verbs",
    "Arabic verbs with full passive"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ع ل م"
      },
      "expansion": "Root\n ع ل م (ʕ-l-m)",
      "name": "ar-rootbox"
    }
  ],
  "etymology_text": "Root\n ع ل م (ʕ-l-m)",
  "forms": [
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُ",
      "roman": "yataʕallamu",
      "tags": [
        "non-past"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "taʕallama",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ar-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "roman": "taʕallum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "مُتَعَلِّم",
      "roman": "mutaʕallim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "مُتَعَلَّم",
      "roman": "mutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُ",
      "roman": "taʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتَ",
      "roman": "taʕallamta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَ",
      "roman": "taʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُمَا",
      "roman": "taʕallamtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَا",
      "roman": "taʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَا",
      "roman": "taʕallamnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُمْ",
      "roman": "taʕallamtum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمُوا",
      "roman": "taʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُ",
      "roman": "taʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتِ",
      "roman": "taʕallamti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَتْ",
      "roman": "taʕallamat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُمَا",
      "roman": "taʕallamtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَتَا",
      "roman": "taʕallamatā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَا",
      "roman": "taʕallamnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْتُنَّ",
      "roman": "taʕallamtunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَ",
      "roman": "taʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُ",
      "roman": "tataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُ",
      "roman": "yataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "yataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمُ",
      "roman": "nataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "tataʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "yataʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمِينَ",
      "roman": "tataʕallamīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُ",
      "roman": "tataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tataʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمُ",
      "roman": "nataʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَ",
      "roman": "tataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَ",
      "roman": "yataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَا",
      "roman": "yataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمَ",
      "roman": "nataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمِي",
      "roman": "tataʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَ",
      "roman": "tataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمَ",
      "roman": "nataʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْ",
      "roman": "tataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْ",
      "roman": "yataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمَا",
      "roman": "yataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمْ",
      "roman": "nataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yataʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمِي",
      "roman": "tataʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْ",
      "roman": "tataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمَا",
      "roman": "tataʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نَتَعَلَّمْ",
      "roman": "nataʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يَتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yataʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْ",
      "roman": "taʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَا",
      "roman": "taʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمُوا",
      "roman": "taʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمِي",
      "roman": "taʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمَا",
      "roman": "taʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلَّمْنَ",
      "roman": "taʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُ",
      "roman": "tuʕullimtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتَ",
      "roman": "tuʕullimta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَ",
      "roman": "tuʕullima",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُمَا",
      "roman": "tuʕullimtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَا",
      "roman": "tuʕullimā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْنَا",
      "roman": "tuʕullimnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُمْ",
      "roman": "tuʕullimtum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمُوا",
      "roman": "tuʕullimū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُ",
      "roman": "tuʕullimtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتِ",
      "roman": "tuʕullimti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَتْ",
      "roman": "tuʕullimat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُمَا",
      "roman": "tuʕullimtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمَتَا",
      "roman": "tuʕullimatā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْنَا",
      "roman": "tuʕullimnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْتُنَّ",
      "roman": "tuʕullimtunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُعُلِّمْنَ",
      "roman": "tuʕullimna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُ",
      "roman": "tutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُ",
      "roman": "yutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "yutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمُ",
      "roman": "nutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "tutaʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُونَ",
      "roman": "yutaʕallamūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمُ",
      "roman": "ʔutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمِينَ",
      "roman": "tutaʕallamīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُ",
      "roman": "tutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَانِ",
      "roman": "tutaʕallamāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمُ",
      "roman": "nutaʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَ",
      "roman": "tutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَ",
      "roman": "yutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَا",
      "roman": "yutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمَ",
      "roman": "nutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمَ",
      "roman": "ʔutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمِي",
      "roman": "tutaʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَ",
      "roman": "tutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمَ",
      "roman": "nutaʕallama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْ",
      "roman": "tutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْ",
      "roman": "yutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمَا",
      "roman": "yutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمْ",
      "roman": "nutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "tutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمُوا",
      "roman": "yutaʕallamū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُتَعَلَّمْ",
      "roman": "ʔutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمِي",
      "roman": "tutaʕallamī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْ",
      "roman": "tutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمَا",
      "roman": "tutaʕallamā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُتَعَلَّمْ",
      "roman": "nutaʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "tutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُتَعَلَّمْنَ",
      "roman": "yutaʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "V"
      },
      "expansion": "تَعَلَّمَ • (taʕallama) V, non-past يَتَعَلَّمُ (yataʕallamu)",
      "name": "ar-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "V",
        "passive": "y"
      },
      "name": "ar-conj"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Arabic transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to learn (something)"
      ],
      "links": [
        [
          "learn",
          "learn"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to learn (something)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ta.ʕal.la.ma/"
    },
    {
      "audio": "Ar-تعلم.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/46/Ar-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%85.ogg/Ar-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%85.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/46/Ar-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%85.ogg"
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "categories": [
    "Arabic 3-syllable words",
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic lemmas",
    "Arabic masculine nouns",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic nouns",
    "Arabic nouns with basic triptote singular",
    "Arabic terms with IPA pronunciation",
    "Arabic verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "taʕallum",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ar-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "roman": "taʕallum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "informal",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّم",
      "roman": "at-taʕallum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "informal",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّم",
      "roman": "taʕallum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "informal",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمٌ",
      "roman": "taʕallumun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّمُ",
      "roman": "at-taʕallumu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمُ",
      "roman": "taʕallumu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "nominative",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمًا",
      "roman": "taʕalluman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّمَ",
      "roman": "at-taʕalluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمَ",
      "roman": "taʕalluma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "construct",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمٍ",
      "roman": "taʕallumin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "التَّعَلُّمِ",
      "roman": "at-taʕallumi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    },
    {
      "form": "تَعَلُّمِ",
      "roman": "taʕallumi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "construct",
        "genitive",
        "singular",
        "triptote"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "تَعَلُّم",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "تَعَلُّم • (taʕallum) m",
      "name": "ar-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "تَعَلُّم"
      },
      "name": "ar-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Arabic verbal nouns",
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(taʕallama) (form V)",
          "word": "تَعَلَّمَ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of تَعَلَّمَ (taʕallama) (form V)"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعَلَّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "action of learning"
      ],
      "links": [
        [
          "learning",
          "learn"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ta.ʕal.lum/"
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "categories": [
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic verb forms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "verb form",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "تعلم",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمُ (taʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمُ (taʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمَ (taʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمَ (taʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمْ (taʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تَعْلَمْ (taʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تَعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "second-person masculine singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of عَلِمَ (ʕalima):",
        "third-person feminine singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلِمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمُ (tuʕallimu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمُ (tuʕallimu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمَ (tuʕallima): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمَ (tuʕallima): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمْ (tuʕallim): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلِّمْ (tuʕallim): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلِّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمُ (tuʕallamu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمُ (tuʕallamu): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمَ (tuʕallama): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمَ (tuʕallama): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمْ (tuʕallam): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "second-person masculine singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعَلَّمْ (tuʕallam): inflection of عَلَّمَ (ʕallama):",
        "third-person feminine singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعَلَّمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "عَلَّمَ",
          "علم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمُ (tuʕlimu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلِمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمُ (tuʕlimu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلِمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمَ (tuʕlima): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلِمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمَ (tuʕlima): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلِمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمْ (tuʕlim): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلِمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلِمْ (tuʕlim): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلِمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمُ (tuʕlamu): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمُ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمَ (tuʕlama): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمَ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "second-person masculine singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "تُعْلَمْ (tuʕlam): inflection of أَعْلَمَ (ʔaʕlama):",
        "third-person feminine singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "تُعْلَمْ",
          "تعلم#Arabic"
        ],
        [
          "أَعْلَمَ",
          "أعلم#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "ar",
        "3": "تَعَلُّم"
      },
      "expansion": "Arabic تَعَلُّم (taʕallum)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "ar",
        "3": "ع ل م"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic تَعَلُّم (taʕallum).",
  "forms": [
    {
      "form": "ta'allom",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fa",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "f1tr": "",
        "f2tr": "",
        "f3tr": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "tr": "ta'allom",
        "tr2": "",
        "tr3": ""
      },
      "expansion": "تعلم • (ta'allom)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "tr": "ta'allom"
      },
      "expansion": "تعلم • (ta'allom)",
      "name": "fa-noun"
    }
  ],
  "lang": "Persian",
  "lang_code": "fa",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "تعلیم"
    },
    {
      "word": "عالم"
    },
    {
      "word": "علم"
    },
    {
      "word": "معلم"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Persian entries with incorrect language header",
        "Persian lemmas",
        "Persian nouns",
        "Persian terms borrowed from Arabic",
        "Persian terms derived from Arabic",
        "Persian terms derived from the Arabic root ع ل م",
        "Persian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "learning"
      ],
      "links": [
        [
          "learning",
          "learning"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "یادگیری"
        },
        {
          "word": "آموزش"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ta.ʔal.ˈlum]",
      "tags": [
        "Classical-Persian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰä.ʔäl.lʊ́m]",
      "tags": [
        "Dari",
        "formal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰä.ʔäl.lʊ́m]",
      "tags": [
        "Dari",
        "formal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰɑːäl.lʊ́m]",
      "tags": [
        "Kabuli"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰɔːäl.lúm]",
      "note": "Hazaragi"
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰæ.ʔæl.lóm]",
      "tags": [
        "Iran",
        "formal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʰä.ʔäl.lúm]",
      "tags": [
        "Tajik",
        "formal"
      ]
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ajp",
        "2": "ar",
        "3": "تَعَلَّمَ"
      },
      "expansion": "Arabic تَعَلَّمَ (taʕallama)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic تَعَلَّمَ (taʕallama).",
  "forms": [
    {
      "form": "تعلّم",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tʕallam",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "bitʕallam",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ajp-conj/5A",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّم",
      "roman": "tʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمنا",
      "roman": "tʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمتو",
      "roman": "tʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمتي",
      "roman": "tʕallamti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمت",
      "roman": "tʕallamat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمنا",
      "roman": "tʕallamna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمتو",
      "roman": "tʕallamtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "batʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّم",
      "roman": "btitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "bitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "منتعلّم",
      "roman": "mnitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّمو",
      "roman": "btitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّمو",
      "roman": "bitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّم",
      "roman": "batʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّمي",
      "roman": "btitʕallami",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّم",
      "roman": "btitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "منتعلّم",
      "roman": "mnitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "بتتعلّمو",
      "roman": "btitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "بتعلّمو",
      "roman": "bitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "اتعلّم",
      "roman": "atʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّم",
      "roman": "titʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يتعلّم",
      "roman": "yitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نتعلّم",
      "roman": "nitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّمو",
      "roman": "titʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يتعلّمو",
      "roman": "yitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "اتعلّم",
      "roman": "atʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّمي",
      "roman": "titʕallami",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّم",
      "roman": "titʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نتعلّم",
      "roman": "nitʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تتعلّمو",
      "roman": "titʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يتعلّمو",
      "roman": "yitʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّم",
      "roman": "tʕallam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمي",
      "roman": "tʕallami",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تعلّمو",
      "roman": "tʕallamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "V",
        "head": "تعلّم",
        "pres": "بتعلّم",
        "prestr": "bitʕallam",
        "tr": "tʕallam"
      },
      "expansion": "تعلّم • (tʕallam) V (present بتعلّم (bitʕallam))",
      "name": "ajp-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "imp-2nd-p": "تعلّمو",
        "imp-2nd-ptr": "tʕallamu",
        "imp-2nd-sf": "تعلّمي",
        "imp-2nd-sftr": "tʕallami",
        "imp-2nd-sm": "تعلّم",
        "imp-2nd-smtr": "tʕallam",
        "past-1st-p": "تعلّمنا",
        "past-1st-ptr": "tʕallamna",
        "past-1st-s": "تعلّمت",
        "past-1st-str": "tʕallamt",
        "past-2nd-p": "تعلّمتو",
        "past-2nd-ptr": "tʕallamtu",
        "past-2nd-sf": "تعلّمتي",
        "past-2nd-sftr": "tʕallamti",
        "past-2nd-sm": "تعلّمت",
        "past-2nd-smtr": "tʕallamt",
        "past-3rd-p": "تعلّمو",
        "past-3rd-ptr": "tʕallamu",
        "past-3rd-sf": "تعلّمت",
        "past-3rd-sftr": "tʕallamat",
        "past-3rd-sm": "تعلّم",
        "past-3rd-smtr": "tʕallam",
        "pres-1st-p": "منتعلّم",
        "pres-1st-ptr": "mnitʕallam",
        "pres-1st-s": "بتعلّم",
        "pres-1st-str": "batʕallam",
        "pres-2nd-p": "بتتعلّمو",
        "pres-2nd-ptr": "btitʕallamu",
        "pres-2nd-sf": "بتتعلّمي",
        "pres-2nd-sftr": "btitʕallami",
        "pres-2nd-sm": "بتتعلّم",
        "pres-2nd-smtr": "btitʕallam",
        "pres-3rd-p": "بتعلّمو",
        "pres-3rd-ptr": "bitʕallamu",
        "pres-3rd-sf": "بتتعلّم",
        "pres-3rd-sftr": "btitʕallam",
        "pres-3rd-sm": "بتعلّم",
        "pres-3rd-smtr": "bitʕallam",
        "subj-1st-p": "نتعلّم",
        "subj-1st-ptr": "nitʕallam",
        "subj-1st-s": "اتعلّم",
        "subj-1st-str": "atʕallam",
        "subj-2nd-p": "تتعلّمو",
        "subj-2nd-ptr": "titʕallamu",
        "subj-2nd-sf": "تتعلّمي",
        "subj-2nd-sftr": "titʕallami",
        "subj-2nd-sm": "تتعلّم",
        "subj-2nd-smtr": "titʕallam",
        "subj-3rd-p": "يتعلّمو",
        "subj-3rd-ptr": "yitʕallamu",
        "subj-3rd-sf": "تتعلّم",
        "subj-3rd-sftr": "titʕallam",
        "subj-3rd-sm": "يتعلّم",
        "subj-3rd-smtr": "yitʕallam"
      },
      "name": "ajp-conj"
    }
  ],
  "lang": "South Levantine Arabic",
  "lang_code": "ajp",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "South Levantine Arabic entries with incorrect language header",
        "South Levantine Arabic form-V verbs",
        "South Levantine Arabic lemmas",
        "South Levantine Arabic terms derived from Arabic",
        "South Levantine Arabic terms inherited from Arabic",
        "South Levantine Arabic terms with IPA pronunciation",
        "South Levantine Arabic terms with audio links",
        "South Levantine Arabic terms with usage examples",
        "South Levantine Arabic verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "There's one small thing we need to learn before we start to explain.",
          "roman": "fīh šaḡle baṣīṭa lāzem nitʕallam-ha ʔabl ma nibda nišraḥ",
          "text": "فيه شغلة بسيطة لازم نتعلّمها قبل ما نبدا نشرح.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to learn"
      ],
      "links": [
        [
          "learn",
          "learn"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "درس"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tʕal.lam/"
    },
    {
      "ipa": "[ɪtˈʕal.lam]"
    }
  ],
  "word": "تعلم"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.