"мухи" meaning in All languages combined

Noun [Bulgarian]

Forms: мухи́ [canonical, plural], muhí [romanization]
  1. indefinite plural of муха́ (muhá) Tags: form-of, indefinite, plural Form of: муха́ (extra: muhá)

Noun [Russian]

Forms: му́хи [animate, canonical, feminine, plural, singular], múxi [romanization] IPA: [ˈmuxʲɪ]
  1. genitive singular Tags: form-of, genitive, singular Form of: му́ха (extra: múxa)
  2. nominative plural Tags: form-of, nominative, plural Form of: му́ха (extra: múxa)

Download JSON data for мухи meaning in All languages combined (2.0kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "мухи́",
      "tags": [
        "canonical",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muhí",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bg",
        "2": "noun form",
        "g": "f-p",
        "head": "мухи́"
      },
      "expansion": "мухи́ (muhí) f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bulgarian",
  "lang_code": "bg",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "extra": "muhá",
          "word": "муха́"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of муха́ (muhá)"
      ],
      "id": "мухи-noun",
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "мухи"
}

{
  "categories": [],
  "forms": [
    {
      "form": "му́хи",
      "tags": [
        "animate",
        "canonical",
        "feminine",
        "plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "múxi",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "noun form",
        "g": "f-an",
        "g10": "",
        "g11": "",
        "g12": "",
        "g2": "f-an-p",
        "g3": "",
        "g4": "",
        "g5": "",
        "g6": "",
        "g7": "",
        "g8": "",
        "g9": "",
        "head": "му́хи",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "head5": "",
        "head6": "",
        "tr": "",
        "tr2": "",
        "tr3": "",
        "tr4": "",
        "tr5": "",
        "tr6": ""
      },
      "expansion": "му́хи (múxi) f anim or f anim pl",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "му́хи",
        "2": "f-an",
        "g2": "f-an-p"
      },
      "expansion": "му́хи (múxi) f anim or f anim pl",
      "name": "ru-noun form"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "múxa",
          "word": "му́ха"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular"
      ],
      "id": "мухи-noun-KptnZnqq",
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "múxa",
          "word": "му́ха"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative plural"
      ],
      "id": "мухи-noun-zVZ7KRgk",
      "tags": [
        "form-of",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmuxʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "мухи"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "мухи́",
      "tags": [
        "canonical",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muhí",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bg",
        "2": "noun form",
        "g": "f-p",
        "head": "мухи́"
      },
      "expansion": "мухи́ (muhí) f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bulgarian",
  "lang_code": "bg",
  "pos": "noun",
  "word": "мухи"
}

{
  "categories": [],
  "forms": [
    {
      "form": "му́хи",
      "tags": [
        "animate",
        "canonical",
        "feminine",
        "plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "múxi",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "noun form",
        "g": "f-an",
        "g10": "",
        "g11": "",
        "g12": "",
        "g2": "f-an-p",
        "g3": "",
        "g4": "",
        "g5": "",
        "g6": "",
        "g7": "",
        "g8": "",
        "g9": "",
        "head": "му́хи",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "head5": "",
        "head6": "",
        "tr": "",
        "tr2": "",
        "tr3": "",
        "tr4": "",
        "tr5": "",
        "tr6": ""
      },
      "expansion": "му́хи (múxi) f anim or f anim pl",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "му́хи",
        "2": "f-an",
        "g2": "f-an-p"
      },
      "expansion": "му́хи (múxi) f anim or f anim pl",
      "name": "ru-noun form"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "noun",
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmuxʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "мухи"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-10-15 from the enwiktionary dump dated 2021-10-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.