"монь" meaning in All languages combined

Noun [Komi-Permyak]

Forms: monʹ [romanization]
  1. daughter-in-law

Noun [Komi-Zyrian]

Forms: monʹ [romanization]
  1. daughter-in-law

Pronoun [Moksha]

Forms: monʹ [romanization]
  1. indefinite singular genitive of мон (mon) Tags: form-of, genitive, indefinite, singular Form of: мон (extra: mon)

Pronoun [Moksha]

Forms: monʹ [romanization]
  1. my Tags: first-person, possessive, singular

Inflected forms

Download JSON data for монь meaning in All languages combined (2.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*mińä"
      },
      "expansion": "*mińä",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *mińä.",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "koi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Komi-Permyak",
  "lang_code": "koi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "daughter-in-law"
      ],
      "id": "монь-noun"
    }
  ],
  "word": "монь"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*mińä"
      },
      "expansion": "*mińä",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *mińä.",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kpv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Komi-Zyrian",
  "lang_code": "kpv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "daughter-in-law"
      ],
      "id": "монь-noun"
    }
  ],
  "word": "монь"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "мон",
        "3": "нь",
        "t1": "I",
        "t2": "[genitive suffix]"
      },
      "expansion": "мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Morphologically from мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”).",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Moksha",
  "lang_code": "mdf",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "mon",
          "word": "мон"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite singular genitive of мон (mon)"
      ],
      "id": "монь-pron",
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "монь"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "мон",
        "3": "нь",
        "t1": "I",
        "t2": "[genitive suffix]"
      },
      "expansion": "мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Morphologically from мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”).",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Moksha",
  "lang_code": "mdf",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "my"
      ],
      "id": "монь-pron",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "монь"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*mińä"
      },
      "expansion": "*mińä",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *mińä.",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "koi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Komi-Permyak",
  "lang_code": "koi",
  "pos": "noun",
  "word": "монь"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*mińä"
      },
      "expansion": "*mińä",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *mińä.",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kpv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Komi-Zyrian",
  "lang_code": "kpv",
  "pos": "noun",
  "word": "монь"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Moksha irregular nominals",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Moksha pronouns",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "мон",
        "3": "нь",
        "t1": "I",
        "t2": "[genitive suffix]"
      },
      "expansion": "мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Morphologically from мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”).",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Moksha",
  "lang_code": "mdf",
  "pos": "pron",
  "word": "монь"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Moksha irregular nominals",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Moksha pronouns",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "мон",
        "3": "нь",
        "t1": "I",
        "t2": "[genitive suffix]"
      },
      "expansion": "мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Morphologically from мон (mon, “I”) +‎ -нь (-nʹ, “[genitive suffix]”).",
  "forms": [
    {
      "form": "monʹ",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "монь (monʹ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Moksha",
  "lang_code": "mdf",
  "pos": "pron",
  "word": "монь"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-10-15 from the enwiktionary dump dated 2021-10-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.