"довлекува" meaning in All languages combined

Verb [Macedonian]

IPA: [dɔˈvlɛkuva]
Forms: dovlekuva [romanization], довлече [perfective], довлекувал [masculine], довлекуван [adjectival, participle], довлекувала [feminine], довлекувајќи [adverbial, participle], довлекувало [neuter], довлекување [nominal-from-verb, nominalization], довлекувале [plural], довлекувано [participle, perfect], довлекувам [first-person, present, singular], довлекував [first-person, imperfect, singular], довлекуваш [present, second-person, singular], довлекуваше [imperfect, second-person, singular], довлекувај [imperative, second-person, singular], довлекува [present, singular, third-person], довлекуваше [imperfect, singular, third-person], довлекуваме [first-person, plural, present], довлекувавме [first-person, imperfect, plural], довлекувате [plural, present, second-person], довлекувавте [imperfect, plural, second-person], довлекувајте [imperative, plural, second-person], довлекуваат [plural, present, third-person], довлекуваа [imperfect, plural, third-person], сум довлекувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам довлекувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев довлекувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав довлекувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал довлекувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе довлекувам [future], ќе + present [future], ќе имам довлекувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе довлекував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав довлекувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум довлекувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал довлекувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би довлекувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал довлекувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има], imperfective [word-tags], довлекувал [masculine], довлекуван [adjectival, participle], довлекувала [feminine], довлекувајќи [adverbial, participle], довлекувало [neuter], довлекување [nominal-from-verb, nominalization], довлекувале [plural], довлекувано [participle, perfect], довлекувам [first-person, present, singular], довлекував [first-person, imperfect, singular], довлекуваш [present, second-person, singular], довлекуваше [imperfect, second-person, singular], довлекувај [imperative, second-person, singular], довлекува [present, singular, third-person], довлекуваше [imperfect, singular, third-person], довлекуваме [first-person, plural, present], довлекувавме [first-person, imperfect, plural], довлекувате [plural, present, second-person], довлекувавте [imperfect, plural, second-person], довлекувајте [imperative, plural, second-person], довлекуваат [plural, present, third-person], довлекуваа [imperfect, plural, third-person], сум довлекувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам довлекувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев довлекувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав довлекувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал довлекувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе довлекувам [future], ќе + present [future], ќе имам довлекувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе довлекував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав довлекувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум довлекувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал довлекувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би довлекувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал довлекувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има]
  1. (transitive) to bring by pulling, pull hither Tags: imperfective, transitive
    Sense id: довлекува-mk-verb-clgFWmyu Categories (other): Macedonian verbs in -а

Inflected forms

Download JSON data for довлекува meaning in All languages combined (17.5kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "dovlekuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "довлече",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "довлече"
      },
      "expansion": "довлекува (dovlekuva) impf (perfective довлече)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "довлекув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "довлекуван",
        "adv_ptc": "довлекувајќи",
        "aori_1pl": "довлекувавме",
        "aori_1sg": "довлекував",
        "aori_2pl": "довлекувавте",
        "aori_2sg": "довлекува",
        "aori_3pl": "довлекуваа",
        "aori_3sg": "довлекува",
        "aori_l_f": "довлекувала",
        "aori_l_m": "довлекувал",
        "aori_l_n": "довлекувало",
        "aori_l_pl": "довлекувале",
        "impf_1pl": "довлекувавме",
        "impf_1sg": "довлекував",
        "impf_2pl": "довлекувавте",
        "impf_2sg": "довлекуваше",
        "impf_3pl": "довлекуваа",
        "impf_3sg": "довлекуваше",
        "impf_l_f": "довлекувала",
        "impf_l_m": "довлекувал",
        "impf_l_n": "довлекувало",
        "impf_l_pl": "довлекувале",
        "impr_pl": "довлекувајте",
        "impr_sg": "довлекувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "довлекуваме",
        "pres_1sg": "довлекувам",
        "pres_2pl": "довлекувате",
        "pres_2sg": "довлекуваш",
        "pres_3pl": "довлекуваат",
        "pres_3sg": "довлекува",
        "prf_ptc": "довлекувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "довлекување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian verbs in -а",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to bring by pulling, pull hither"
      ],
      "id": "довлекува-mk-verb-clgFWmyu",
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to bring by pulling, pull hither"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈvlɛkuva]"
    }
  ],
  "word": "довлекува"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "dovlekuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "довлече",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довлекуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довлекував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довлекувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довлекувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "довлече"
      },
      "expansion": "довлекува (dovlekuva) impf (perfective довлече)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "довлекув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "довлекуван",
        "adv_ptc": "довлекувајќи",
        "aori_1pl": "довлекувавме",
        "aori_1sg": "довлекував",
        "aori_2pl": "довлекувавте",
        "aori_2sg": "довлекува",
        "aori_3pl": "довлекуваа",
        "aori_3sg": "довлекува",
        "aori_l_f": "довлекувала",
        "aori_l_m": "довлекувал",
        "aori_l_n": "довлекувало",
        "aori_l_pl": "довлекувале",
        "impf_1pl": "довлекувавме",
        "impf_1sg": "довлекував",
        "impf_2pl": "довлекувавте",
        "impf_2sg": "довлекуваше",
        "impf_3pl": "довлекуваа",
        "impf_3sg": "довлекуваше",
        "impf_l_f": "довлекувала",
        "impf_l_m": "довлекувал",
        "impf_l_n": "довлекувало",
        "impf_l_pl": "довлекувале",
        "impr_pl": "довлекувајте",
        "impr_sg": "довлекувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "довлекуваме",
        "pres_1sg": "довлекувам",
        "pres_2pl": "довлекувате",
        "pres_2sg": "довлекуваш",
        "pres_3pl": "довлекуваат",
        "pres_3sg": "довлекува",
        "prf_ptc": "довлекувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "довлекување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian imperfective verbs",
        "Macedonian lemmas",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Macedonian transitive verbs",
        "Macedonian verbs",
        "Macedonian verbs in -а"
      ],
      "glosses": [
        "to bring by pulling, pull hither"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to bring by pulling, pull hither"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈvlɛkuva]"
    }
  ],
  "word": "довлекува"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-26 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.