"довиткува" meaning in All languages combined

Verb [Macedonian]

IPA: [dɔˈvitkuva]
Forms: dovitkuva [romanization], довитка [perfective], довиткувал [masculine], довиткуван [adjectival, participle], довиткувала [feminine], довиткувајќи [adverbial, participle], довиткувало [neuter], довиткување [nominal-from-verb, nominalization], довиткувале [plural], довиткувано [participle, perfect], довиткувам [first-person, present, singular], довиткував [first-person, imperfect, singular], довиткуваш [present, second-person, singular], довиткуваше [imperfect, second-person, singular], довиткувај [imperative, second-person, singular], довиткува [present, singular, third-person], довиткуваше [imperfect, singular, third-person], довиткуваме [first-person, plural, present], довиткувавме [first-person, imperfect, plural], довиткувате [plural, present, second-person], довиткувавте [imperfect, plural, second-person], довиткувајте [imperative, plural, second-person], довиткуваат [plural, present, third-person], довиткуваа [imperfect, plural, third-person], сум довиткувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам довиткувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев довиткувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав довиткувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал довиткувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе довиткувам [future], ќе + present [future], ќе имам довиткувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе довиткував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав довиткувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум довиткувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал довиткувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би довиткувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал довиткувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има], imperfective [word-tags], довиткувал [masculine], довиткуван [adjectival, participle], довиткувала [feminine], довиткувајќи [adverbial, participle], довиткувало [neuter], довиткување [nominal-from-verb, nominalization], довиткувале [plural], довиткувано [participle, perfect], довиткувам [first-person, present, singular], довиткував [first-person, imperfect, singular], довиткуваш [present, second-person, singular], довиткуваше [imperfect, second-person, singular], довиткувај [imperative, second-person, singular], довиткува [present, singular, third-person], довиткуваше [imperfect, singular, third-person], довиткуваме [first-person, plural, present], довиткувавме [first-person, imperfect, plural], довиткувате [plural, present, second-person], довиткувавте [imperfect, plural, second-person], довиткувајте [imperative, plural, second-person], довиткуваат [plural, present, third-person], довиткуваа [imperfect, plural, third-person], сум довиткувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам довиткувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев довиткувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав довиткувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал довиткувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе довиткувам [future], ќе + present [future], ќе имам довиткувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе довиткував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав довиткувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум довиткувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал довиткувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би довиткувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал довиткувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има]
  1. (transitive, completive) to finish wrapping Tags: completive, imperfective, transitive
    Sense id: довиткува-mk-verb-C9rbfUWz Categories (other): Macedonian verbs in -а

Inflected forms

Download JSON data for довиткува meaning in All languages combined (17.5kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "dovitkuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "довитка",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "довитка"
      },
      "expansion": "довиткува (dovitkuva) impf (perfective довитка)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "довиткув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "довиткуван",
        "adv_ptc": "довиткувајќи",
        "aori_1pl": "довиткувавме",
        "aori_1sg": "довиткував",
        "aori_2pl": "довиткувавте",
        "aori_2sg": "довиткува",
        "aori_3pl": "довиткуваа",
        "aori_3sg": "довиткува",
        "aori_l_f": "довиткувала",
        "aori_l_m": "довиткувал",
        "aori_l_n": "довиткувало",
        "aori_l_pl": "довиткувале",
        "impf_1pl": "довиткувавме",
        "impf_1sg": "довиткував",
        "impf_2pl": "довиткувавте",
        "impf_2sg": "довиткуваше",
        "impf_3pl": "довиткуваа",
        "impf_3sg": "довиткуваше",
        "impf_l_f": "довиткувала",
        "impf_l_m": "довиткувал",
        "impf_l_n": "довиткувало",
        "impf_l_pl": "довиткувале",
        "impr_pl": "довиткувајте",
        "impr_sg": "довиткувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "довиткуваме",
        "pres_1sg": "довиткувам",
        "pres_2pl": "довиткувате",
        "pres_2sg": "довиткуваш",
        "pres_3pl": "довиткуваат",
        "pres_3sg": "довиткува",
        "prf_ptc": "довиткувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "довиткување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian verbs in -а",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to finish wrapping"
      ],
      "id": "довиткува-mk-verb-C9rbfUWz",
      "raw_glosses": [
        "(transitive, completive) to finish wrapping"
      ],
      "tags": [
        "completive",
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈvitkuva]"
    }
  ],
  "word": "довиткува"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "dovitkuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "довитка",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "довиткуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе довиткував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би довиткувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал довиткувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "довитка"
      },
      "expansion": "довиткува (dovitkuva) impf (perfective довитка)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "довиткув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "довиткуван",
        "adv_ptc": "довиткувајќи",
        "aori_1pl": "довиткувавме",
        "aori_1sg": "довиткував",
        "aori_2pl": "довиткувавте",
        "aori_2sg": "довиткува",
        "aori_3pl": "довиткуваа",
        "aori_3sg": "довиткува",
        "aori_l_f": "довиткувала",
        "aori_l_m": "довиткувал",
        "aori_l_n": "довиткувало",
        "aori_l_pl": "довиткувале",
        "impf_1pl": "довиткувавме",
        "impf_1sg": "довиткував",
        "impf_2pl": "довиткувавте",
        "impf_2sg": "довиткуваше",
        "impf_3pl": "довиткуваа",
        "impf_3sg": "довиткуваше",
        "impf_l_f": "довиткувала",
        "impf_l_m": "довиткувал",
        "impf_l_n": "довиткувало",
        "impf_l_pl": "довиткувале",
        "impr_pl": "довиткувајте",
        "impr_sg": "довиткувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "довиткуваме",
        "pres_1sg": "довиткувам",
        "pres_2pl": "довиткувате",
        "pres_2sg": "довиткуваш",
        "pres_3pl": "довиткуваат",
        "pres_3sg": "довиткува",
        "prf_ptc": "довиткувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "довиткување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian completive verbs",
        "Macedonian imperfective verbs",
        "Macedonian lemmas",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Macedonian transitive verbs",
        "Macedonian verbs",
        "Macedonian verbs in -а"
      ],
      "glosses": [
        "to finish wrapping"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, completive) to finish wrapping"
      ],
      "tags": [
        "completive",
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈvitkuva]"
    }
  ],
  "word": "довиткува"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-26 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.