"довикуван" meaning in All languages combined

Verb [Macedonian]

IPA: [dɔˈvikuvan]
Forms: dovikuvan [romanization], довикуван [indefinite, masculine], довикувана [feminine, indefinite], довикувано [indefinite, neuter], довикувани [indefinite, plural], довикуваниот [definite, masculine, unspecified], довикуваната [definite, feminine, unspecified], довикуваното [definite, neuter, unspecified], довикуваните [definite, plural, unspecified], довикуваниов [definite, masculine, proximal], довикуванава [definite, feminine, proximal], довикуваново [definite, neuter, proximal], довикуваниве [definite, plural, proximal], довикуванион [definite, distal, masculine], довикуванана [definite, distal, feminine], довикуваноно [definite, distal, neuter], довикуванине [definite, distal, plural], довикуван [indefinite, masculine], довикувана [feminine, indefinite], довикувано [indefinite, neuter], довикувани [indefinite, plural], довикуваниот [definite, masculine, unspecified], довикуваната [definite, feminine, unspecified], довикуваното [definite, neuter, unspecified], довикуваните [definite, plural, unspecified], довикуваниов [definite, masculine, proximal], довикуванава [definite, feminine, proximal], довикуваново [definite, neuter, proximal], довикуваниве [definite, plural, proximal], довикуванион [definite, distal, masculine], довикуванана [definite, distal, feminine], довикуваноно [definite, distal, neuter], довикуванине [definite, distal, plural]
  1. masculine singular adjectival participle of довикува (dovikuva) Tags: adjectival, form-of, masculine, participle, singular Form of: довикува (extra: dovikuva)
    Sense id: довикуван-mk-verb-3nWL6SxQ

Download JSON data for довикуван meaning in All languages combined (7.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "dovikuvan",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуван",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувано",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувани",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниот",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваната",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваното",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваните",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниов",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванава",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваново",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниве",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванион",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваноно",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванине",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуван",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувано",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувани",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниот",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваната",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваното",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваните",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниов",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванава",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваново",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниве",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванион",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваноно",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванине",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "participle"
      },
      "expansion": "довикуван (dovikuvan)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "mk-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "c_def_dist_f": "",
        "c_def_dist_m": "",
        "c_def_dist_n": "",
        "c_def_dist_pl": "",
        "c_def_prox_f": "",
        "c_def_prox_m": "",
        "c_def_prox_n": "",
        "c_def_prox_pl": "",
        "c_def_unsp_f": "",
        "c_def_unsp_m": "",
        "c_def_unsp_n": "",
        "c_def_unsp_pl": "",
        "c_ind_f": "",
        "c_ind_m": "",
        "c_ind_n": "",
        "c_ind_pl": "",
        "def_dist_f": "довикуванана",
        "def_dist_m": "довикуванион",
        "def_dist_n": "довикуваноно",
        "def_dist_pl": "довикуванине",
        "def_prox_f": "довикуванава",
        "def_prox_m": "довикуваниов",
        "def_prox_n": "довикуваново",
        "def_prox_pl": "довикуваниве",
        "def_unsp_f": "довикуваната",
        "def_unsp_m": "довикуваниот",
        "def_unsp_n": "довикуваното",
        "def_unsp_pl": "довикуваните",
        "ind_f": "довикувана",
        "ind_m": "довикуван",
        "ind_n": "довикувано",
        "ind_pl": "довикувани",
        "s_def_dist_f": "",
        "s_def_dist_m": "",
        "s_def_dist_n": "",
        "s_def_dist_pl": "",
        "s_def_prox_f": "",
        "s_def_prox_m": "",
        "s_def_prox_n": "",
        "s_def_prox_pl": "",
        "s_def_unsp_f": "",
        "s_def_unsp_m": "",
        "s_def_unsp_n": "",
        "s_def_unsp_pl": "",
        "s_ind_f": "",
        "s_ind_m": "",
        "s_ind_n": "",
        "s_ind_pl": "",
        "title": ""
      },
      "name": "mk-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "extra": "dovikuva",
          "word": "довикува"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine singular adjectival participle of довикува (dovikuva)"
      ],
      "id": "довикуван-mk-verb-3nWL6SxQ",
      "raw_glosses": [
        "masculine singular adjectival participle of довикува (dovikuva)"
      ],
      "tags": [
        "adjectival",
        "form-of",
        "masculine",
        "participle",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈvikuvan]"
    }
  ],
  "word": "довикуван"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "dovikuvan",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуван",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувано",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувани",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниот",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваната",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваното",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваните",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниов",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванава",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваново",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниве",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванион",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваноно",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванине",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуван",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувано",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикувани",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниот",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваната",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваното",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваните",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "unspecified"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниов",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванава",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваново",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "neuter",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваниве",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванион",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванана",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуваноно",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "довикуванине",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "distal",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mk",
        "2": "participle"
      },
      "expansion": "довикуван (dovikuvan)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "mk-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "c_def_dist_f": "",
        "c_def_dist_m": "",
        "c_def_dist_n": "",
        "c_def_dist_pl": "",
        "c_def_prox_f": "",
        "c_def_prox_m": "",
        "c_def_prox_n": "",
        "c_def_prox_pl": "",
        "c_def_unsp_f": "",
        "c_def_unsp_m": "",
        "c_def_unsp_n": "",
        "c_def_unsp_pl": "",
        "c_ind_f": "",
        "c_ind_m": "",
        "c_ind_n": "",
        "c_ind_pl": "",
        "def_dist_f": "довикуванана",
        "def_dist_m": "довикуванион",
        "def_dist_n": "довикуваноно",
        "def_dist_pl": "довикуванине",
        "def_prox_f": "довикуванава",
        "def_prox_m": "довикуваниов",
        "def_prox_n": "довикуваново",
        "def_prox_pl": "довикуваниве",
        "def_unsp_f": "довикуваната",
        "def_unsp_m": "довикуваниот",
        "def_unsp_n": "довикуваното",
        "def_unsp_pl": "довикуваните",
        "ind_f": "довикувана",
        "ind_m": "довикуван",
        "ind_n": "довикувано",
        "ind_pl": "довикувани",
        "s_def_dist_f": "",
        "s_def_dist_m": "",
        "s_def_dist_n": "",
        "s_def_dist_pl": "",
        "s_def_prox_f": "",
        "s_def_prox_m": "",
        "s_def_prox_n": "",
        "s_def_prox_pl": "",
        "s_def_unsp_f": "",
        "s_def_unsp_m": "",
        "s_def_unsp_n": "",
        "s_def_unsp_pl": "",
        "s_ind_f": "",
        "s_ind_m": "",
        "s_ind_n": "",
        "s_ind_pl": "",
        "title": ""
      },
      "name": "mk-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian adjectival participles",
        "Macedonian non-lemma forms",
        "Macedonian participles",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Macedonian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "dovikuva",
          "word": "довикува"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine singular adjectival participle of довикува (dovikuva)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "masculine singular adjectival participle of довикува (dovikuva)"
      ],
      "tags": [
        "adjectival",
        "form-of",
        "masculine",
        "participle",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈvikuvan]"
    }
  ],
  "word": "довикуван"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-26 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.