"дипломира" meaning in All languages combined

Verb [Macedonian]

IPA: [dipɫɔˈmiɾa]
Forms: diplomira [romanization], дипломирал [masculine], дипломиран [adjectival, participle], дипломирала [feminine], дипломирајќи [adverbial, participle], дипломирало [neuter], дипломирање [nominal-from-verb, nominalization], дипломирале [plural], дипломирано [participle, perfect], дипломирам [first-person, present, singular], дипломирав [first-person, imperfect, singular], дипломираш [present, second-person, singular], дипломираше [imperfect, second-person, singular], дипломирај [imperative, second-person, singular], дипломира [present, singular, third-person], дипломираше [imperfect, singular, third-person], дипломираме [first-person, plural, present], дипломиравме [first-person, imperfect, plural], дипломирате [plural, present, second-person], дипломиравте [imperfect, plural, second-person], дипломирајте [imperative, plural, second-person], дипломираат [plural, present, third-person], дипломираа [imperfect, plural, third-person], сум дипломирал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам дипломирано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев дипломирал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав дипломирано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал дипломирано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе дипломирам [future], ќе + present [future], ќе имам дипломирано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе дипломирав [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав дипломирано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум дипломирал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал дипломирано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би дипломирал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал дипломирано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има], imperfective [word-tags], дипломирал [masculine], дипломиран [adjectival, participle], дипломирала [feminine], дипломирајќи [adverbial, participle], дипломирало [neuter], дипломирање [nominal-from-verb, nominalization], дипломирале [plural], дипломирано [participle, perfect], дипломирам [first-person, present, singular], дипломирав [first-person, imperfect, singular], дипломираш [present, second-person, singular], дипломираше [imperfect, second-person, singular], дипломирај [imperative, second-person, singular], дипломира [present, singular, third-person], дипломираше [imperfect, singular, third-person], дипломираме [first-person, plural, present], дипломиравме [first-person, imperfect, plural], дипломирате [plural, present, second-person], дипломиравте [imperfect, plural, second-person], дипломирајте [imperative, plural, second-person], дипломираат [plural, present, third-person], дипломираа [imperfect, plural, third-person], сум дипломирал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам дипломирано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев дипломирал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав дипломирано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал дипломирано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе дипломирам [future], ќе + present [future], ќе имам дипломирано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе дипломирав [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав дипломирано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум дипломирал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал дипломирано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би дипломирал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал дипломирано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има]
  1. (transitive) to finish one's undergraduate studies Tags: imperfective, transitive
    Sense id: дипломира-mk-verb-9ZVqlCps Categories (other): Macedonian verbs in -а

Inflected forms

Download JSON data for дипломира meaning in All languages combined (17.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "diplomira",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиран",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирање",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломира",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиран",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирање",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломира",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf"
      },
      "expansion": "дипломира (diplomira) impf",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "дипломир"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "дипломиран",
        "adv_ptc": "дипломирајќи",
        "aori_1pl": "дипломиравме",
        "aori_1sg": "дипломирав",
        "aori_2pl": "дипломиравте",
        "aori_2sg": "дипломира",
        "aori_3pl": "дипломираа",
        "aori_3sg": "дипломира",
        "aori_l_f": "дипломирала",
        "aori_l_m": "дипломирал",
        "aori_l_n": "дипломирало",
        "aori_l_pl": "дипломирале",
        "impf_1pl": "дипломиравме",
        "impf_1sg": "дипломирав",
        "impf_2pl": "дипломиравте",
        "impf_2sg": "дипломираше",
        "impf_3pl": "дипломираа",
        "impf_3sg": "дипломираше",
        "impf_l_f": "дипломирала",
        "impf_l_m": "дипломирал",
        "impf_l_n": "дипломирало",
        "impf_l_pl": "дипломирале",
        "impr_pl": "дипломирајте",
        "impr_sg": "дипломирај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "дипломираме",
        "pres_1sg": "дипломирам",
        "pres_2pl": "дипломирате",
        "pres_2sg": "дипломираш",
        "pres_3pl": "дипломираат",
        "pres_3sg": "дипломира",
        "prf_ptc": "дипломирано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "дипломирање"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian verbs in -а",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to finish one's undergraduate studies"
      ],
      "id": "дипломира-mk-verb-9ZVqlCps",
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to finish one's undergraduate studies"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dipɫɔˈmiɾa]"
    }
  ],
  "word": "дипломира"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "diplomira",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиран",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирање",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломира",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиран",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирање",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломира",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломиравте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломирајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "дипломираа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе дипломирав",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би дипломирал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал дипломирано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf"
      },
      "expansion": "дипломира (diplomira) impf",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "дипломир"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "дипломиран",
        "adv_ptc": "дипломирајќи",
        "aori_1pl": "дипломиравме",
        "aori_1sg": "дипломирав",
        "aori_2pl": "дипломиравте",
        "aori_2sg": "дипломира",
        "aori_3pl": "дипломираа",
        "aori_3sg": "дипломира",
        "aori_l_f": "дипломирала",
        "aori_l_m": "дипломирал",
        "aori_l_n": "дипломирало",
        "aori_l_pl": "дипломирале",
        "impf_1pl": "дипломиравме",
        "impf_1sg": "дипломирав",
        "impf_2pl": "дипломиравте",
        "impf_2sg": "дипломираше",
        "impf_3pl": "дипломираа",
        "impf_3sg": "дипломираше",
        "impf_l_f": "дипломирала",
        "impf_l_m": "дипломирал",
        "impf_l_n": "дипломирало",
        "impf_l_pl": "дипломирале",
        "impr_pl": "дипломирајте",
        "impr_sg": "дипломирај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "дипломираме",
        "pres_1sg": "дипломирам",
        "pres_2pl": "дипломирате",
        "pres_2sg": "дипломираш",
        "pres_3pl": "дипломираат",
        "pres_3sg": "дипломира",
        "prf_ptc": "дипломирано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "дипломирање"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian imperfective verbs",
        "Macedonian lemmas",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Macedonian transitive verbs",
        "Macedonian verbs",
        "Macedonian verbs in -а"
      ],
      "glosses": [
        "to finish one's undergraduate studies"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to finish one's undergraduate studies"
      ],
      "tags": [
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dipɫɔˈmiɾa]"
    }
  ],
  "word": "дипломира"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-26 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.