See ай-мам on Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "koi", "2": "ай", "3": "мам", "t1": "father", "t2": "mother", "type": "dva" }, "expansion": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”)", "name": "af" } ], "etymology_text": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”).", "forms": [ { "form": "ай-ма́м", "tags": [ "canonical" ] }, { "form": "aj-mám", "tags": [ "romanization" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммез", "roman": "aj-mammez", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммез", "roman": "aj-mammez", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧс", "roman": "aj-mammezös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧн", "roman": "aj-mamön", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧн", "roman": "aj-mammezön", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамкӧт", "roman": "aj-mamköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезкӧт", "roman": "aj-mammezköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧг", "roman": "aj-mamtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезтӧг", "roman": "aj-mammeztög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамла", "roman": "aj-mamla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезла", "roman": "aj-mammezla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлӧн", "roman": "aj-mamlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлӧн", "roman": "aj-mammezlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлісь", "roman": "aj-mamliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлісь", "roman": "aj-mammezliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлӧ", "roman": "aj-mamlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлӧ", "roman": "aj-mammezlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамын", "roman": "aj-mamyn", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезын", "roman": "aj-mammezyn", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамись", "roman": "aj-mamiś", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезісь", "roman": "aj-mammeziś", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧ", "roman": "aj-mammezö", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсянь", "roman": "aj-mamśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсянь", "roman": "aj-mammezśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлань", "roman": "aj-mamlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлань", "roman": "aj-mammezlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдз", "roman": "aj-mamödź", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧдз", "roman": "aj-mammezödź", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамви", "roman": "aj-mamvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезви", "roman": "aj-mammezvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧт", "roman": "aj-mamöt", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧт", "roman": "aj-mammezöt", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧ", "roman": "aj-mammezö", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧ", "roman": "aj-mammezö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧс", "roman": "aj-mammezös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнам", "roman": "aj-mamnam", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнам", "roman": "aj-mammeznam", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧкӧт", "roman": "aj-mamököt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧкӧт", "roman": "aj-mammezököt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧтӧг", "roman": "aj-mamötög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧтӧг", "roman": "aj-mammezötög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧла", "roman": "aj-mamöla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧла", "roman": "aj-mammezöla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлӧн", "roman": "aj-mamölön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлӧн", "roman": "aj-mammezölön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлісь", "roman": "aj-mamöliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлісь", "roman": "aj-mammezöliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлӧ", "roman": "aj-mamölö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлӧ", "roman": "aj-mammezölö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезам", "roman": "aj-mammezam", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсим", "roman": "aj-mamśim", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсим", "roman": "aj-mammezśim", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезам", "roman": "aj-mammezam", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧсянь", "roman": "aj-mamöśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧсянь", "roman": "aj-mammezöśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлань", "roman": "aj-mamölań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлань", "roman": "aj-mammezölań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзам", "roman": "aj-mamöddźam", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзам", "roman": "aj-mammezöddźam", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧви", "roman": "aj-mamövi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧви", "roman": "aj-mammezövi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттям", "roman": "aj-mamötťam", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттям", "roman": "aj-mammezötťam", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамыт", "roman": "aj-mamyt", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммет", "roman": "aj-mammet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыт", "roman": "aj-mamyt", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммет", "roman": "aj-mammet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧ", "roman": "aj-mamtö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезтӧ", "roman": "aj-mammeztö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнат", "roman": "aj-mamnat", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнат", "roman": "aj-mammeznat", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыткӧт", "roman": "aj-mamytköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметкӧт", "roman": "aj-mammetköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыттӧг", "roman": "aj-mamyttög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметтӧг", "roman": "aj-mammettög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытла", "roman": "aj-mamytla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметла", "roman": "aj-mammetla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлӧн", "roman": "aj-mamytlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлӧн", "roman": "aj-mammetlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлісь", "roman": "aj-mamytliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлісь", "roman": "aj-mammetliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлӧ", "roman": "aj-mamytlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлӧ", "roman": "aj-mammetlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамат", "roman": "aj-mamat", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезат", "roman": "aj-mammezat", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсит", "roman": "aj-mamśit", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсит", "roman": "aj-mammezśit", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамат", "roman": "aj-mamat", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезат", "roman": "aj-mammezat", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытсянь", "roman": "aj-mamytśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметсянь", "roman": "aj-mammetśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлань", "roman": "aj-mamytlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлань", "roman": "aj-mammetlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзат", "roman": "aj-mamöddźat", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзат", "roman": "aj-mammezöddźat", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамытви", "roman": "aj-mamytvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамметви", "roman": "aj-mammetvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттят", "roman": "aj-mamötťat", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттят", "roman": "aj-mammezötťat", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммес", "roman": "aj-mammes", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммес", "roman": "aj-mammes", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсӧ", "roman": "aj-mamsö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммесӧ", "roman": "aj-mammesö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнас", "roman": "aj-mamnas", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнас", "roman": "aj-mammeznas", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыскӧт", "roman": "aj-mamysköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммескӧт", "roman": "aj-mammesköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыстӧг", "roman": "aj-mamystög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамместӧг", "roman": "aj-mammestög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамысла", "roman": "aj-mamysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммесла", "roman": "aj-mammesla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслӧн", "roman": "aj-mamyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслӧн", "roman": "aj-mammeslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслісь", "roman": "aj-mamysliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслісь", "roman": "aj-mammesliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслӧ", "roman": "aj-mamyslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслӧ", "roman": "aj-mammeslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезас", "roman": "aj-mammezas", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсис", "roman": "aj-mamśis", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсис", "roman": "aj-mammezśis", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезас", "roman": "aj-mammezas", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыссянь", "roman": "aj-mamysśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммессянь", "roman": "aj-mammesśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслань", "roman": "aj-mamyslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслань", "roman": "aj-mammeslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзас", "roman": "aj-mamöddźas", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзас", "roman": "aj-mammezöddźas", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамысви", "roman": "aj-mamysvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммесви", "roman": "aj-mammesvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяс", "roman": "aj-mamötťas", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяс", "roman": "aj-mammezötťas", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезным", "roman": "aj-mammeznym", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезным", "roman": "aj-mammeznym", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымӧ", "roman": "aj-mamnymö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымӧ", "roman": "aj-mammeznymö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаным", "roman": "aj-mamnanym", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнаным", "roman": "aj-mammeznanym", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымкӧт", "roman": "aj-mamnymköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымкӧт", "roman": "aj-mammeznymköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымтӧг", "roman": "aj-mamnymtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымтӧг", "roman": "aj-mammeznymtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымла", "roman": "aj-mamnymla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымла", "roman": "aj-mammeznymla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлӧн", "roman": "aj-mamnymlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлӧн", "roman": "aj-mammeznymlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлісь", "roman": "aj-mamnymliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлісь", "roman": "aj-mammeznymliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлӧ", "roman": "aj-mamnymlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлӧ", "roman": "aj-mammeznymlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаным", "roman": "aj-mammezanym", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсиным", "roman": "aj-mamśinym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсиным", "roman": "aj-mammezśinym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаным", "roman": "aj-mammezanym", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымсянь", "roman": "aj-mamnymśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымсянь", "roman": "aj-mammeznymśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлань", "roman": "aj-mamnymlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлань", "roman": "aj-mammeznymlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзаным", "roman": "aj-mamöddźanym", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзаным", "roman": "aj-mammezöddźanym", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамнымви", "roman": "aj-mamnymvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезнымви", "roman": "aj-mammeznymvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяным", "roman": "aj-mamötťanym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяным", "roman": "aj-mammezötťanym", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамныт", "roman": "aj-mamnyt", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныт", "roman": "aj-mammeznyt", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныт", "roman": "aj-mamnyt", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныт", "roman": "aj-mammeznyt", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытӧ", "roman": "aj-mamnytö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытӧ", "roman": "aj-mammeznytö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныт", "roman": "aj-mamnanyt", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнаныт", "roman": "aj-mammeznanyt", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныткӧт", "roman": "aj-mamnytköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныткӧт", "roman": "aj-mammeznytköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныттӧг", "roman": "aj-mamnyttög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныттӧг", "roman": "aj-mammeznyttög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытла", "roman": "aj-mamnytla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытла", "roman": "aj-mammeznytla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлӧн", "roman": "aj-mamnytlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлӧн", "roman": "aj-mammeznytlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлісь", "roman": "aj-mamnytliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлісь", "roman": "aj-mammeznytliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлӧ", "roman": "aj-mamnytlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлӧ", "roman": "aj-mammeznytlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыт", "roman": "aj-mamanyt", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныт", "roman": "aj-mammezanyt", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсиныт", "roman": "aj-mamśinyt", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсиныт", "roman": "aj-mammezśinyt", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыт", "roman": "aj-mamanyt", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныт", "roman": "aj-mammezanyt", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытсянь", "roman": "aj-mamnytśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытсянь", "roman": "aj-mammeznytśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлань", "roman": "aj-mamnytlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлань", "roman": "aj-mammeznytlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзаныт", "roman": "aj-mamöddźanyt", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзаныт", "roman": "aj-mammezöddźanyt", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамнытви", "roman": "aj-mamnytvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезнытви", "roman": "aj-mammeznytvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяныт", "roman": "aj-mamötťanyt", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяныт", "roman": "aj-mammezötťanyt", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныс", "roman": "aj-mammeznys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныс", "roman": "aj-mammeznys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысӧ", "roman": "aj-mamnysö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнысӧ", "roman": "aj-mammeznysö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныс", "roman": "aj-mamnanys", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнаныс", "roman": "aj-mammeznanys", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныскӧт", "roman": "aj-mamnysköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныскӧт", "roman": "aj-mammeznysköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныстӧг", "roman": "aj-mamnystög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныстӧг", "roman": "aj-mammeznystög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысла", "roman": "aj-mamnysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнысла", "roman": "aj-mammeznysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслӧн", "roman": "aj-mamnyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслӧн", "roman": "aj-mammeznyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслісь", "roman": "aj-mamnysliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслісь", "roman": "aj-mammeznysliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслӧ", "roman": "aj-mamnyslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслӧ", "roman": "aj-mammeznyslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныс", "roman": "aj-mammezanys", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсиныс", "roman": "aj-mamśinys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсиныс", "roman": "aj-mammezśinys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныс", "roman": "aj-mammezanys", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныссянь", "roman": "aj-mamnysśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныссянь", "roman": "aj-mammeznysśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслань", "roman": "aj-mamnyslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслань", "roman": "aj-mammeznyslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзаныс", "roman": "aj-mamöddźanys", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзаныс", "roman": "aj-mammezöddźanys", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамнысви", "roman": "aj-mamnysvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезнысви", "roman": "aj-mammeznysvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяныс", "roman": "aj-mamötťanys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяныс", "roman": "aj-mammezötťanys", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "koi", "2": "noun", "head": "ай-ма́м" }, "expansion": "ай-ма́м • (aj-mám)", "name": "head" }, { "args": { "1": "ай-ма́м" }, "expansion": "ай-ма́м • (aj-mám)", "name": "koi-noun" } ], "hyphenations": [ { "parts": [ "ай-мам" ] } ], "inflection_templates": [ { "args": {}, "name": "koi-decl" } ], "lang": "Komi-Permyak", "lang_code": "koi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Komi-Permyak dvandva compounds", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Komi-Permyak entries with incorrect language header", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 2 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "langcode": "koi", "name": "Family members", "orig": "koi:Family members", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "parents" ], "id": "en-ай-мам-koi-noun-bOg0E5UJ", "links": [ [ "parents", "parents" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ajˈmam/" }, { "ipa": "[äjˈmäm]" } ], "word": "ай-мам" } { "etymology_templates": [ { "args": { "1": "kpv", "2": "ай", "3": "мам", "t1": "father", "t2": "mother", "type": "dva" }, "expansion": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”)", "name": "compound" }, { "args": { "1": "koi", "2": "ай-мам" }, "expansion": "Komi-Permyak ай-мам (aj-mam)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”). Akin to Komi-Permyak ай-мам (aj-mam).", "forms": [ { "form": "aj-mam", "tags": [ "romanization" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧн", "roman": "aj-mamön", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамкӧд", "roman": "aj-mamköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧг", "roman": "aj-mamtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамла", "roman": "aj-mamla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлӧн", "roman": "aj-mamlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлысь", "roman": "aj-mamlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлы", "roman": "aj-mamly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамын", "roman": "aj-mamyn", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамысь", "roman": "aj-mamyś", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсянь", "roman": "aj-mamśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлань", "roman": "aj-mamlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдз", "roman": "aj-mamödź", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧд", "roman": "aj-mamöd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамті", "roman": "aj-mamti", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамӧй", "roman": "aj-mamöj", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧй", "roman": "aj-mamöj", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнам", "roman": "aj-mamnam", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйкӧд", "roman": "aj-mamöjköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгым", "roman": "aj-mamtögym", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйла", "roman": "aj-mamöjla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйлӧн", "roman": "aj-mamöjlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйлысь", "roman": "aj-mamöjlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйлы", "roman": "aj-mamöjly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьым", "roman": "aj-mamśym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньым", "roman": "aj-mamśańym", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьым", "roman": "aj-mamlańym", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзым", "roman": "aj-mamödźym", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдым", "roman": "aj-mamödym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіым", "roman": "aj-mamtiym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамыд", "roman": "aj-mamyd", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыд", "roman": "aj-mamyd", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧ", "roman": "aj-mamtö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнад", "roman": "aj-mamnad", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдкӧд", "roman": "aj-mamydköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгыд", "roman": "aj-mamtögyd", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдла", "roman": "aj-mamydla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдлӧн", "roman": "aj-mamydlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдлысь", "roman": "aj-mamydlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдлы", "roman": "aj-mamydly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамад", "roman": "aj-mamad", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыд", "roman": "aj-mamśyd", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамад", "roman": "aj-mamad", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньыд", "roman": "aj-mamśańyd", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьыд", "roman": "aj-mamlańyd", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзыд", "roman": "aj-mamödźyd", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдыд", "roman": "aj-mamödyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіыд", "roman": "aj-mamtiyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсӧ", "roman": "aj-mamsö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнас", "roman": "aj-mamnas", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыскӧд", "roman": "aj-mamysköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгыс", "roman": "aj-mamtögys", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамысла", "roman": "aj-mamysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслӧн", "roman": "aj-mamyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслысь", "roman": "aj-mamyslyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслы", "roman": "aj-mamysly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыс", "roman": "aj-mamśys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньыс", "roman": "aj-mamśańys", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьыс", "roman": "aj-mamlańys", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзыс", "roman": "aj-mamödźys", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдыс", "roman": "aj-mamödys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіыс", "roman": "aj-mamtiys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымӧ", "roman": "aj-mamnymö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаным", "roman": "aj-mamnanym", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымкӧд", "roman": "aj-mamnymköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгным", "roman": "aj-mamtögnym", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымла", "roman": "aj-mamnymla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлӧн", "roman": "aj-mamnymlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлысь", "roman": "aj-mamnymlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлы", "roman": "aj-mamnymly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыным", "roman": "aj-mamśynym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньным", "roman": "aj-mamśańnym", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьным", "roman": "aj-mamlańnym", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзным", "roman": "aj-mamödźnym", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдным", "roman": "aj-mamödnym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіным", "roman": "aj-mamtinym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамныд", "roman": "aj-mamnyd", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныд", "roman": "aj-mamnyd", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытӧ", "roman": "aj-mamnytö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныд", "roman": "aj-mamnanyd", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдкӧд", "roman": "aj-mamnydköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгныд", "roman": "aj-mamtögnyd", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдла", "roman": "aj-mamnydla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдлӧн", "roman": "aj-mamnydlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдлысь", "roman": "aj-mamnydlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдлы", "roman": "aj-mamnydly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыд", "roman": "aj-mamanyd", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыныд", "roman": "aj-mamśynyd", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыд", "roman": "aj-mamanyd", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньныд", "roman": "aj-mamśańnyd", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьныд", "roman": "aj-mamlańnyd", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзныд", "roman": "aj-mamödźnyd", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдныд", "roman": "aj-mamödnyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіныд", "roman": "aj-mamtinyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысӧ", "roman": "aj-mamnysö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныс", "roman": "aj-mamnanys", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымкӧс", "roman": "aj-mamnymkös", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгныс", "roman": "aj-mamtögnys", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысла", "roman": "aj-mamnysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслӧн", "roman": "aj-mamnyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслысь", "roman": "aj-mamnyslyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслы", "roman": "aj-mamnysly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыныс", "roman": "aj-mamśynys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньныс", "roman": "aj-mamśańnys", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьныс", "roman": "aj-mamlańnys", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзныс", "roman": "aj-mamödźnys", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдныс", "roman": "aj-mamödnys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіныс", "roman": "aj-mamtinys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "kpv", "2": "noun" }, "expansion": "ай-мам • (aj-mam)", "name": "head" } ], "hyphenations": [ { "parts": [ "ай-мам" ] } ], "lang": "Komi-Zyrian", "lang_code": "kpv", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Komi-Zyrian dvandva compounds", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Komi-Zyrian entries with incorrect language header", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 2 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "langcode": "kpv", "name": "Family members", "orig": "kpv:Family members", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "parents" ], "id": "en-ай-мам-kpv-noun-bOg0E5UJ", "links": [ [ "parent", "parent" ] ], "raw_glosses": [ "(collective) parents" ], "synonyms": [ { "roman": "mam-aj", "tags": [ "dialectal" ], "word": "мам-ай" } ], "tags": [ "collective" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈajmam/" }, { "ipa": "[ˈäjmäm]" }, { "rhymes": "-ajmam" } ], "word": "ай-мам" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "koi", "2": "ай", "3": "мам", "t1": "father", "t2": "mother", "type": "dva" }, "expansion": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”)", "name": "af" } ], "etymology_text": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”).", "forms": [ { "form": "ай-ма́м", "tags": [ "canonical" ] }, { "form": "aj-mám", "tags": [ "romanization" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммез", "roman": "aj-mammez", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммез", "roman": "aj-mammez", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧс", "roman": "aj-mammezös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧн", "roman": "aj-mamön", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧн", "roman": "aj-mammezön", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамкӧт", "roman": "aj-mamköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезкӧт", "roman": "aj-mammezköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧг", "roman": "aj-mamtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезтӧг", "roman": "aj-mammeztög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамла", "roman": "aj-mamla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезла", "roman": "aj-mammezla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлӧн", "roman": "aj-mamlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлӧн", "roman": "aj-mammezlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлісь", "roman": "aj-mamliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлісь", "roman": "aj-mammezliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлӧ", "roman": "aj-mamlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлӧ", "roman": "aj-mammezlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамын", "roman": "aj-mamyn", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезын", "roman": "aj-mammezyn", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамись", "roman": "aj-mamiś", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезісь", "roman": "aj-mammeziś", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧ", "roman": "aj-mammezö", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсянь", "roman": "aj-mamśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсянь", "roman": "aj-mammezśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлань", "roman": "aj-mamlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезлань", "roman": "aj-mammezlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдз", "roman": "aj-mamödź", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧдз", "roman": "aj-mammezödź", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамви", "roman": "aj-mamvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезви", "roman": "aj-mammezvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧт", "roman": "aj-mamöt", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧт", "roman": "aj-mammezöt", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧ", "roman": "aj-mammezö", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧ", "roman": "aj-mammezö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧс", "roman": "aj-mammezös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнам", "roman": "aj-mamnam", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнам", "roman": "aj-mammeznam", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧкӧт", "roman": "aj-mamököt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧкӧт", "roman": "aj-mammezököt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧтӧг", "roman": "aj-mamötög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧтӧг", "roman": "aj-mammezötög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧла", "roman": "aj-mamöla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧла", "roman": "aj-mammezöla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлӧн", "roman": "aj-mamölön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлӧн", "roman": "aj-mammezölön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлісь", "roman": "aj-mamöliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлісь", "roman": "aj-mammezöliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлӧ", "roman": "aj-mamölö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлӧ", "roman": "aj-mammezölö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезам", "roman": "aj-mammezam", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсим", "roman": "aj-mamśim", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсим", "roman": "aj-mammezśim", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезам", "roman": "aj-mammezam", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧсянь", "roman": "aj-mamöśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧсянь", "roman": "aj-mammezöśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧлань", "roman": "aj-mamölań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧлань", "roman": "aj-mammezölań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзам", "roman": "aj-mamöddźam", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзам", "roman": "aj-mammezöddźam", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧви", "roman": "aj-mamövi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧви", "roman": "aj-mammezövi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттям", "roman": "aj-mamötťam", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттям", "roman": "aj-mammezötťam", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамыт", "roman": "aj-mamyt", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммет", "roman": "aj-mammet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыт", "roman": "aj-mamyt", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммет", "roman": "aj-mammet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧ", "roman": "aj-mamtö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезтӧ", "roman": "aj-mammeztö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнат", "roman": "aj-mamnat", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнат", "roman": "aj-mammeznat", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыткӧт", "roman": "aj-mamytköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметкӧт", "roman": "aj-mammetköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыттӧг", "roman": "aj-mamyttög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметтӧг", "roman": "aj-mammettög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытла", "roman": "aj-mamytla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметла", "roman": "aj-mammetla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлӧн", "roman": "aj-mamytlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлӧн", "roman": "aj-mammetlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлісь", "roman": "aj-mamytliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлісь", "roman": "aj-mammetliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлӧ", "roman": "aj-mamytlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлӧ", "roman": "aj-mammetlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамат", "roman": "aj-mamat", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезат", "roman": "aj-mammezat", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсит", "roman": "aj-mamśit", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсит", "roman": "aj-mammezśit", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамат", "roman": "aj-mamat", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезат", "roman": "aj-mammezat", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытсянь", "roman": "aj-mamytśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметсянь", "roman": "aj-mammetśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамытлань", "roman": "aj-mamytlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-мамметлань", "roman": "aj-mammetlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзат", "roman": "aj-mamöddźat", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзат", "roman": "aj-mammezöddźat", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамытви", "roman": "aj-mamytvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамметви", "roman": "aj-mammetvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттят", "roman": "aj-mamötťat", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттят", "roman": "aj-mammezötťat", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммес", "roman": "aj-mammes", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммес", "roman": "aj-mammes", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсӧ", "roman": "aj-mamsö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммесӧ", "roman": "aj-mammesö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнас", "roman": "aj-mamnas", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнас", "roman": "aj-mammeznas", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыскӧт", "roman": "aj-mamysköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммескӧт", "roman": "aj-mammesköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыстӧг", "roman": "aj-mamystög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-мамместӧг", "roman": "aj-mammestög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамысла", "roman": "aj-mamysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммесла", "roman": "aj-mammesla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслӧн", "roman": "aj-mamyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслӧн", "roman": "aj-mammeslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслісь", "roman": "aj-mamysliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслісь", "roman": "aj-mammesliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслӧ", "roman": "aj-mamyslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслӧ", "roman": "aj-mammeslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезас", "roman": "aj-mammezas", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсис", "roman": "aj-mamśis", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсис", "roman": "aj-mammezśis", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезас", "roman": "aj-mammezas", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыссянь", "roman": "aj-mamysśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммессянь", "roman": "aj-mammesśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслань", "roman": "aj-mamyslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммеслань", "roman": "aj-mammeslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзас", "roman": "aj-mamöddźas", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзас", "roman": "aj-mammezöddźas", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамысви", "roman": "aj-mamysvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммесви", "roman": "aj-mammesvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяс", "roman": "aj-mamötťas", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяс", "roman": "aj-mammezötťas", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезным", "roman": "aj-mammeznym", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезным", "roman": "aj-mammeznym", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымӧ", "roman": "aj-mamnymö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымӧ", "roman": "aj-mammeznymö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаным", "roman": "aj-mamnanym", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнаным", "roman": "aj-mammeznanym", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымкӧт", "roman": "aj-mamnymköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымкӧт", "roman": "aj-mammeznymköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымтӧг", "roman": "aj-mamnymtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымтӧг", "roman": "aj-mammeznymtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымла", "roman": "aj-mamnymla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымла", "roman": "aj-mammeznymla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлӧн", "roman": "aj-mamnymlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлӧн", "roman": "aj-mammeznymlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлісь", "roman": "aj-mamnymliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлісь", "roman": "aj-mammeznymliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлӧ", "roman": "aj-mamnymlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлӧ", "roman": "aj-mammeznymlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаным", "roman": "aj-mammezanym", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсиным", "roman": "aj-mamśinym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсиным", "roman": "aj-mammezśinym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаным", "roman": "aj-mammezanym", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымсянь", "roman": "aj-mamnymśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымсянь", "roman": "aj-mammeznymśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлань", "roman": "aj-mamnymlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнымлань", "roman": "aj-mammeznymlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзаным", "roman": "aj-mamöddźanym", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзаным", "roman": "aj-mammezöddźanym", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамнымви", "roman": "aj-mamnymvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезнымви", "roman": "aj-mammeznymvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяным", "roman": "aj-mamötťanym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяным", "roman": "aj-mammezötťanym", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамныт", "roman": "aj-mamnyt", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныт", "roman": "aj-mammeznyt", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныт", "roman": "aj-mamnyt", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныт", "roman": "aj-mammeznyt", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытӧ", "roman": "aj-mamnytö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытӧ", "roman": "aj-mammeznytö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныт", "roman": "aj-mamnanyt", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнаныт", "roman": "aj-mammeznanyt", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныткӧт", "roman": "aj-mamnytköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныткӧт", "roman": "aj-mammeznytköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныттӧг", "roman": "aj-mamnyttög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныттӧг", "roman": "aj-mammeznyttög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытла", "roman": "aj-mamnytla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытла", "roman": "aj-mammeznytla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлӧн", "roman": "aj-mamnytlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлӧн", "roman": "aj-mammeznytlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлісь", "roman": "aj-mamnytliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлісь", "roman": "aj-mammeznytliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлӧ", "roman": "aj-mamnytlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлӧ", "roman": "aj-mammeznytlö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыт", "roman": "aj-mamanyt", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныт", "roman": "aj-mammezanyt", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсиныт", "roman": "aj-mamśinyt", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсиныт", "roman": "aj-mammezśinyt", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыт", "roman": "aj-mamanyt", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныт", "roman": "aj-mammezanyt", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытсянь", "roman": "aj-mamnytśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытсянь", "roman": "aj-mammeznytśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытлань", "roman": "aj-mamnytlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнытлань", "roman": "aj-mammeznytlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзаныт", "roman": "aj-mamöddźanyt", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзаныт", "roman": "aj-mammezöddźanyt", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамнытви", "roman": "aj-mamnytvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезнытви", "roman": "aj-mammeznytvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяныт", "roman": "aj-mamötťanyt", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяныт", "roman": "aj-mammezötťanyt", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "koi-decl", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныс", "roman": "aj-mammeznys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныс", "roman": "aj-mammeznys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысӧ", "roman": "aj-mamnysö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнысӧ", "roman": "aj-mammeznysö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "error-unrecognized-form", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныс", "roman": "aj-mamnanys", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнаныс", "roman": "aj-mammeznanys", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныскӧт", "roman": "aj-mamnysköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныскӧт", "roman": "aj-mammeznysköt", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныстӧг", "roman": "aj-mamnystög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныстӧг", "roman": "aj-mammeznystög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысла", "roman": "aj-mamnysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезнысла", "roman": "aj-mammeznysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслӧн", "roman": "aj-mamnyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслӧн", "roman": "aj-mammeznyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслісь", "roman": "aj-mamnysliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслісь", "roman": "aj-mammeznysliś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслӧ", "roman": "aj-mamnyslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслӧ", "roman": "aj-mammeznyslö", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныс", "roman": "aj-mammezanys", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсиныс", "roman": "aj-mamśinys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезсиныс", "roman": "aj-mammezśinys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезаныс", "roman": "aj-mammezanys", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныссянь", "roman": "aj-mamnysśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныссянь", "roman": "aj-mammeznysśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслань", "roman": "aj-mamnyslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезныслань", "roman": "aj-mammeznyslań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧддзаныс", "roman": "aj-mamöddźanys", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезӧддзаныс", "roman": "aj-mammezöddźanys", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамнысви", "roman": "aj-mamnysvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "singular", "terminative" ] }, { "form": "ай-маммезнысви", "roman": "aj-mammeznysvi", "source": "declension", "tags": [ "error-unrecognized-form", "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧттяныс", "roman": "aj-mamötťanys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "singular" ] }, { "form": "ай-маммезӧттяныс", "roman": "aj-mammezötťanys", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "koi", "2": "noun", "head": "ай-ма́м" }, "expansion": "ай-ма́м • (aj-mám)", "name": "head" }, { "args": { "1": "ай-ма́м" }, "expansion": "ай-ма́м • (aj-mám)", "name": "koi-noun" } ], "hyphenations": [ { "parts": [ "ай-мам" ] } ], "inflection_templates": [ { "args": {}, "name": "koi-decl" } ], "lang": "Komi-Permyak", "lang_code": "koi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Komi-Permyak compound terms", "Komi-Permyak dvandva compounds", "Komi-Permyak entries with incorrect language header", "Komi-Permyak lemmas", "Komi-Permyak multiword terms", "Komi-Permyak nouns", "Komi-Permyak terms with IPA pronunciation", "Pages with 2 entries", "Pages with entries", "koi:Family members" ], "glosses": [ "parents" ], "links": [ [ "parents", "parents" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ajˈmam/" }, { "ipa": "[äjˈmäm]" } ], "word": "ай-мам" } { "etymology_templates": [ { "args": { "1": "kpv", "2": "ай", "3": "мам", "t1": "father", "t2": "mother", "type": "dva" }, "expansion": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”)", "name": "compound" }, { "args": { "1": "koi", "2": "ай-мам" }, "expansion": "Komi-Permyak ай-мам (aj-mam)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Dvandva compound of ай (aj, “father”) + мам (mam, “mother”). Akin to Komi-Permyak ай-мам (aj-mam).", "forms": [ { "form": "aj-mam", "tags": [ "romanization" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мам", "roman": "aj-mam", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧн", "roman": "aj-mamön", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамкӧд", "roman": "aj-mamköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧг", "roman": "aj-mamtög", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамла", "roman": "aj-mamla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлӧн", "roman": "aj-mamlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлысь", "roman": "aj-mamlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлы", "roman": "aj-mamly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамын", "roman": "aj-mamyn", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамысь", "roman": "aj-mamyś", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧ", "roman": "aj-mamö", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсянь", "roman": "aj-mamśań", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамлань", "roman": "aj-mamlań", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдз", "roman": "aj-mamödź", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧд", "roman": "aj-mamöd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамті", "roman": "aj-mamti", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамӧй", "roman": "aj-mamöj", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧй", "roman": "aj-mamöj", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧс", "roman": "aj-mamös", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнам", "roman": "aj-mamnam", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйкӧд", "roman": "aj-mamöjköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгым", "roman": "aj-mamtögym", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйла", "roman": "aj-mamöjla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйлӧн", "roman": "aj-mamöjlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйлысь", "roman": "aj-mamöjlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧйлы", "roman": "aj-mamöjly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьым", "roman": "aj-mamśym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамам", "roman": "aj-mamam", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньым", "roman": "aj-mamśańym", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьым", "roman": "aj-mamlańym", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзым", "roman": "aj-mamödźym", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдым", "roman": "aj-mamödym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіым", "roman": "aj-mamtiym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамыд", "roman": "aj-mamyd", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыд", "roman": "aj-mamyd", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧ", "roman": "aj-mamtö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнад", "roman": "aj-mamnad", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдкӧд", "roman": "aj-mamydköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгыд", "roman": "aj-mamtögyd", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдла", "roman": "aj-mamydla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдлӧн", "roman": "aj-mamydlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдлысь", "roman": "aj-mamydlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыдлы", "roman": "aj-mamydly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамад", "roman": "aj-mamad", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыд", "roman": "aj-mamśyd", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамад", "roman": "aj-mamad", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньыд", "roman": "aj-mamśańyd", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьыд", "roman": "aj-mamlańyd", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзыд", "roman": "aj-mamödźyd", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдыд", "roman": "aj-mamödyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіыд", "roman": "aj-mamtiyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыс", "roman": "aj-mamys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсӧ", "roman": "aj-mamsö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнас", "roman": "aj-mamnas", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыскӧд", "roman": "aj-mamysköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгыс", "roman": "aj-mamtögys", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамысла", "roman": "aj-mamysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслӧн", "roman": "aj-mamyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслысь", "roman": "aj-mamyslyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамыслы", "roman": "aj-mamysly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыс", "roman": "aj-mamśys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамас", "roman": "aj-mamas", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньыс", "roman": "aj-mamśańys", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьыс", "roman": "aj-mamlańys", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзыс", "roman": "aj-mamödźys", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдыс", "roman": "aj-mamödys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіыс", "roman": "aj-mamtiys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамным", "roman": "aj-mamnym", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымӧ", "roman": "aj-mamnymö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаным", "roman": "aj-mamnanym", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымкӧд", "roman": "aj-mamnymköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгным", "roman": "aj-mamtögnym", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымла", "roman": "aj-mamnymla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлӧн", "roman": "aj-mamnymlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлысь", "roman": "aj-mamnymlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымлы", "roman": "aj-mamnymly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыным", "roman": "aj-mamśynym", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманым", "roman": "aj-mamanym", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньным", "roman": "aj-mamśańnym", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьным", "roman": "aj-mamlańnym", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзным", "roman": "aj-mamödźnym", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдным", "roman": "aj-mamödnym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіным", "roman": "aj-mamtinym", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамныд", "roman": "aj-mamnyd", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныд", "roman": "aj-mamnyd", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнытӧ", "roman": "aj-mamnytö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныд", "roman": "aj-mamnanyd", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдкӧд", "roman": "aj-mamnydköd", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгныд", "roman": "aj-mamtögnyd", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдла", "roman": "aj-mamnydla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдлӧн", "roman": "aj-mamnydlön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдлысь", "roman": "aj-mamnydlyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныдлы", "roman": "aj-mamnydly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыд", "roman": "aj-mamanyd", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыныд", "roman": "aj-mamśynyd", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыд", "roman": "aj-mamanyd", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньныд", "roman": "aj-mamśańnyd", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьныд", "roman": "aj-mamlańnyd", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзныд", "roman": "aj-mamödźnyd", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдныд", "roman": "aj-mamödnyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіныд", "roman": "aj-mamtinyd", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] }, { "form": "animate inanimate", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныс", "roman": "aj-mamnys", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-i", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысӧ", "roman": "aj-mamnysö", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "accusative-ii", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнаныс", "roman": "aj-mamnanys", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instrumental", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнымкӧс", "roman": "aj-mamnymkös", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамтӧгныс", "roman": "aj-mamtögnys", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "caritive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамнысла", "roman": "aj-mamnysla", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "consecutive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслӧн", "roman": "aj-mamnyslön", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслысь", "roman": "aj-mamnyslyś", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамныслы", "roman": "aj-mamnysly", "source": "declension", "tags": [ "dative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "dative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсьыныс", "roman": "aj-mamśynys", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ай-маманыс", "roman": "aj-mamanys", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамсяньныс", "roman": "aj-mamśańnys", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "egressive", "plural" ] }, { "form": "ай-мамланьныс", "roman": "aj-mamlańnys", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "approximative", "plural" ] }, { "form": "ай-мамӧдзныс", "roman": "aj-mamödźnys", "source": "declension", "tags": [ "singular", "terminative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "terminative" ] }, { "form": "ай-мамӧдныс", "roman": "aj-mamödnys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-i", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-i" ] }, { "form": "ай-мамтіныс", "roman": "aj-mamtinys", "source": "declension", "tags": [ "prolative", "prolative-ii", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "prolative", "prolative-ii" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "kpv", "2": "noun" }, "expansion": "ай-мам • (aj-mam)", "name": "head" } ], "hyphenations": [ { "parts": [ "ай-мам" ] } ], "lang": "Komi-Zyrian", "lang_code": "kpv", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Komi-Zyrian collective nouns", "Komi-Zyrian compound terms", "Komi-Zyrian dvandva compounds", "Komi-Zyrian entries with incorrect language header", "Komi-Zyrian lemmas", "Komi-Zyrian multiword terms", "Komi-Zyrian nouns", "Komi-Zyrian terms with IPA pronunciation", "Pages with 2 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Komi-Zyrian/ajmam", "Rhymes:Komi-Zyrian/ajmam/2 syllables", "kpv:Family members" ], "glosses": [ "parents" ], "links": [ [ "parent", "parent" ] ], "raw_glosses": [ "(collective) parents" ], "tags": [ "collective" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈajmam/" }, { "ipa": "[ˈäjmäm]" }, { "rhymes": "-ajmam" } ], "synonyms": [ { "roman": "mam-aj", "tags": [ "dialectal" ], "word": "мам-ай" } ], "word": "ай-мам" }
Download raw JSONL data for ай-мам meaning in All languages combined (59.4kB)
{ "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/2530", "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Komi-Permyak]; cleaned text: ^(*)) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I., style: width:1%;background:#44BB44;font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'accusative', 'nominative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'I' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: ай-мам/Komi-Permyak 'II' base_tags={'error-unrecognized-form', 'terminative', 'approximative'}", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Permyak", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <div> not properly closed", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Zyrian", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "started on line 246, detected on line 246" } { "called_from": "parser/304", "msg": "HTML tag <div> not properly closed", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Zyrian", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "started on line 2, detected on line 246" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </div>", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Zyrian", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" } { "called_from": "parser/1336", "msg": "no corresponding start tag found for </div>", "path": [ "ай-мам" ], "section": "Komi-Zyrian", "subsection": "noun", "title": "ай-мам", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-08-18 from the enwiktionary dump dated 2025-08-02 using wiktextract (0c45963 and 3c020d2). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.