See raxistin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira ra-", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"raxistin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"raxistin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xistin\"", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "raxer" }, { "word": "raxerî" }, { "word": "raxistî" } ], "etymology_text": "Ji ra- + xistin.", "forms": [ { "form": "radixim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radixî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radixe", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radixin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "raxe", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "raxin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ra –x–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera raxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "ra –xist–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera raxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez radixim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez ranaxim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu radixî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu ranaxî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radixe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranaxe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em radixin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em ranaxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn radixin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn ranaxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radixin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranaxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê raxim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê ranexim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê raxî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê ranexî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê raxe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranexe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez raxim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez ranexim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu raxî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu ranexî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew raxe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranexe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em raxin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em ranexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn raxin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn ranexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew raxin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) raxe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) ranexe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "ڕاخستن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "raêxistin" }, { "form": "daxistin" }, { "form": "vêxistin" } ], "hyphenation": "ra·xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "arastin, xemilandin, techîz kirin, bi techîzat kirin,\nxawlî û doşek û kursî û qenepe û tiştên wek wan li malê danîn" ], "id": "ku-raxistin-ku-verb-0INfcZNL" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Kontrola maneyê", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "nexşandin^([Ev rêz ji aliyê botê ve lê hatiye zêdekirin, ji kerema xwe re kontrol bike!].)" ], "id": "ku-raxistin-ku-verb-3jgy7Wzz" }, { "glosses": [ "raêxistina cilan" ], "id": "ku-raxistin-ku-verb-0azCHEYs" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "J.R.R. Tolkien (wergêr Samî Hêzil), Hobbit, Cervantes, 2023, çapa 1em, r. 28, ISBN 9786257724838", "text": "...wî parçeyeke parşomanê raxist ku zêdetirî dişibîya nexşeyekê." } ], "glosses": [ "danîn" ], "id": "ku-raxistin-ku-verb-WcZ2mnp7" } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːxɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "compound", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Albanî", "lang_code": "sq", "word": "siguroj" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einrichten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "möblieren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Auslage" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ausbreiten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "bedecken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "auflegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "auslegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hinlegen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الإفتراش" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التفریش" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "mebli" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "آشکار کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "پهن کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "باز کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "استقرار یافتن" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "sisustaa" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "fournir" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "meubler" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "étendre" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "aankleden" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "meubileren" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "furnish" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "laid down" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hang up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "splay" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "banen" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hanging up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "make sth up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "pave" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "lay down" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "mobiliar" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "möblera" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "inreda" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "techiz" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "donatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "döşeme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "döşemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "serme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sermek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tefriş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tefriş etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yayma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yaymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "techiz etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sere serpe" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "seriş" } ], "word": "raxistin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "ra·xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-raxistin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːxɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "raxistin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî bi pêşgira ra-", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"raxistin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"raxistin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xistin\"" ], "derived": [ { "word": "raxer" }, { "word": "raxerî" }, { "word": "raxistî" } ], "etymology_text": "Ji ra- + xistin.", "forms": [ { "form": "radixim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radixî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radixe", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radixin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "raxe", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "raxin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "raxist", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ra –x–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera raxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "ra –xist–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera raxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez radixim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez ranaxim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu radixî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu ranaxî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radixe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranaxe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em radixin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em ranaxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn radixin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn ranaxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radixin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranaxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan raxist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan ranexist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan radixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranedixist", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan raxistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan ranexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê raxim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê ranexim", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê raxî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê ranexî", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê raxe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranexe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê raxistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê ranexistibe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan raxistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranexistiye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan raxistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranexistibûye", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez raxim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez ranexim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu raxî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu ranexî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew raxe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranexe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em raxin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em ranexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn raxin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn ranexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew raxin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan raxistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan raxista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranexista", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan raxistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranexistibûya", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê raxista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê raxistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) raxe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) ranexe", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) raxin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) ranexin", "source": "Tewandin:raxistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "ڕاخستن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "raêxistin" }, { "form": "daxistin" }, { "form": "vêxistin" } ], "hyphenation": "ra·xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "arastin, xemilandin, techîz kirin, bi techîzat kirin,\nxawlî û doşek û kursî û qenepe û tiştên wek wan li malê danîn" ] }, { "categories": [ "Kontrola maneyê" ], "glosses": [ "nexşandin^([Ev rêz ji aliyê botê ve lê hatiye zêdekirin, ji kerema xwe re kontrol bike!].)" ] }, { "glosses": [ "raêxistina cilan" ] }, { "categories": [ "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "J.R.R. Tolkien (wergêr Samî Hêzil), Hobbit, Cervantes, 2023, çapa 1em, r. 28, ISBN 9786257724838", "text": "...wî parçeyeke parşomanê raxist ku zêdetirî dişibîya nexşeyekê." } ], "glosses": [ "danîn" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːxɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "compound", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Albanî", "lang_code": "sq", "word": "siguroj" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einrichten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "möblieren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Auslage" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ausbreiten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "bedecken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "auflegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "auslegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hinlegen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الإفتراش" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التفریش" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "mebli" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "آشکار کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "پهن کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "باز کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "استقرار یافتن" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "sisustaa" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "fournir" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "meubler" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "étendre" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "aankleden" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "meubileren" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "furnish" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "laid down" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hang up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "splay" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "banen" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hanging up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "make sth up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "pave" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "lay down" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "mobiliar" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "möblera" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "inreda" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "techiz" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "donatmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "döşeme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "döşemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "serme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sermek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tefriş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tefriş etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yayma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yaymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "techiz etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sere serpe" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "seriş" } ], "word": "raxistin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "ra·xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːxɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "raxistin" }
Download raw JSONL data for raxistin meaning in Kurmancî (27.1kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "raxistin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "raxistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "raxistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "raxistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "raxistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "raxistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "raxistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "raxistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "raxistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "raxistin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.