"daxistin" meaning in Kurmancî

See daxistin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-daxistin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: kapatmak (Tirkî), eksiltme (Tirkî), indiriş (Tirkî), indirme (Tirkî), inzal (Tirkî), tenzilat (Tirkî), tenzilât (Tirkî), indirim (Tirkî), iskonto (Tirkî)
Categories (other): Kurmancî

Verb

Etymology: Ji da- + xistin. Forms: dadixim [present], dadixî [present], dadixe [present], dadixin [present], daxe [imperative, singular], daxin [imperative, plural], daxist [past], daxist [past], daxist [past], daxist [past], da –x– [root, present], da –xist– [root, past], ez dadixim [indicative, present, positive], ez danaxim [indicative, present, negative], min daxist [indicative, past, positive], min danexist [indicative, past, negative], tu dadixî [indicative, present, positive], tu danaxî [indicative, present, negative], te daxist [indicative, past, positive], te danexist [indicative, past, negative], ew dadixe [indicative, present, positive], ew danaxe [indicative, present, negative], wê/wî daxist [indicative, past, positive], wê/wî danexist [indicative, past, negative], em dadixin [indicative, present, positive], em danaxin [indicative, present, negative], me daxist [indicative, past, positive], me danexist [indicative, past, negative], hûn dadixin [indicative, present, positive], hûn danaxin [indicative, present, negative], we daxist [indicative, past, positive], we danexist [indicative, past, negative], ew dadixin [indicative, present, positive], ew danaxin [indicative, present, negative], wan daxist [indicative, past, positive], wan danexist [indicative, past, negative], min dadixist [imperfect, positive], min danedixist [imperfect, negative], min daxistibû [positive], min danexistibû [negative], te dadixist [imperfect, positive], te danedixist [imperfect, negative], te daxistibû [positive], te danexistibû [negative], wê/wî dadixist [imperfect, positive], wê/wî danedixist [imperfect, negative], wê/wî daxistibû [positive], wê/wî danexistibû [negative], me dadixist [imperfect, positive], me danedixist [imperfect, negative], me daxistibû [positive], me danexistibû [negative], we dadixist [imperfect, positive], we danedixist [imperfect, negative], we daxistibû [positive], we danexistibû [negative], wan dadixist [imperfect, positive], wan danedixist [imperfect, negative], wan daxistibû [positive], wan danexistibû [negative], ez ê daxim [future, positive], ez ê danexim [future, negative], minê daxistibe [future, perfect, positive], minê danexistibe [future, perfect, negative], tu yê daxî [future, positive], tu yê danexî [future, negative], teyê daxistibe [future, perfect, positive], teyê danexistibe [future, perfect, negative], ew ê daxe [future, positive], ew ê danexe [future, negative], wê/wîyê daxistibe [future, perfect, positive], wê/wîyê danexistibe [future, perfect, negative], em ê daxin [future, positive], em ê danexin [future, negative], meyê daxistibe [future, perfect, positive], meyê danexistibe [future, perfect, negative], hûn ê daxin [future, positive], hûn ê danexin [future, negative], weyê daxistibe [future, perfect, positive], weyê danexistibe [future, perfect, negative], ew ê daxin [future, positive], ew ê danexin [future, negative], wanê daxistibe [future, perfect, positive], wanê danexistibe [future, perfect, negative], min daxistiye [perfect, positive], min danexistiye [perfect, negative], min daxistibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min danexistibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te daxistiye [perfect, positive], te danexistiye [perfect, negative], te daxistibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te danexistibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî daxistiye [perfect, positive], wê/wî danexistiye [perfect, negative], wê/wî daxistibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî danexistibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me daxistiye [perfect, positive], me danexistiye [perfect, negative], me daxistibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me danexistibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we daxistiye [perfect, positive], we danexistiye [perfect, negative], we daxistibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we danexistibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan daxistiye [perfect, positive], wan danexistiye [perfect, negative], wan daxistibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan danexistibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez daxim [present, subjunctive, positive], (bila) ez danexim [present, subjunctive, negative], (bila) min daxistibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min danexistibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu daxî [present, subjunctive, positive], (bila) tu danexî [present, subjunctive, negative], (bila) te daxistibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te danexistibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew daxe [present, subjunctive, positive], (bila) ew danexe [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî daxistibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî danexistibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em daxin [present, subjunctive, positive], (bila) em danexin [present, subjunctive, negative], (bila) me daxistibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me danexistibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn daxin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn danexin [present, subjunctive, negative], (bila) we daxistibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we danexistibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew daxin [present, subjunctive, positive], (bila) ew danexin [present, subjunctive, negative], (bila) wan daxistibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan danexistibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min daxista [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min danexista [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min daxistibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min danexistibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te daxista [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te danexista [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te daxistibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te danexistibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî daxista [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî danexista [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî daxistibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî danexistibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me daxista [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me danexista [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me daxistibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me danexistibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we daxista [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we danexista [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we daxistibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we danexistibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan daxista [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan danexista [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan daxistibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan danexistibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê daxista [present, conditional, positive], minê danexista [present, conditional, negative], minê daxistibûya [preterite, conditional, positive], minê danexistibûya [preterite, conditional, negative], teyê daxista [present, conditional, positive], teyê danexista [present, conditional, negative], teyê daxistibûya [preterite, conditional, positive], teyê danexistibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê daxista [present, conditional, positive], wê/wîyê danexista [present, conditional, negative], wê/wîyê daxistibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê danexistibûya [preterite, conditional, negative], meyê daxista [present, conditional, positive], meyê danexista [present, conditional, negative], meyê daxistibûya [preterite, conditional, positive], meyê danexistibûya [preterite, conditional, negative], weyê daxista [present, conditional, positive], weyê danexista [present, conditional, negative], weyê daxistibûya [preterite, conditional, positive], weyê danexistibûya [preterite, conditional, negative], wanê daxista [present, conditional, positive], wanê danexista [present, conditional, negative], wanê daxistibûya [preterite, conditional, positive], wanê danexistibûya [preterite, conditional, negative], (tu) daxe [imperative, present, positive], (tu) danexe [imperative, present, negative], (hûn) daxin [imperative, present, positive], (hûn) danexin [imperative, present, negative], داخستن, daêxistin
  1. Girtin, qepitandin, qifilandin, qifl kirin, qerase kirin.
  2. Xistin, êxistin, da-anîn, anîn jêr, anîn xwarê, ji cihek bilind anîn derek nizmtir.
    Sense id: ku-daxistin-ku-verb-XSWWs28-
  3. Berjêranîna tiştekî ji dereke berjor.
    Sense id: ku-daxistin-ku-verb-wuAStJuu
  4. Ji înternetê anîna tiştekî (wêne, dosye, bername...).
    Sense id: ku-daxistin-ku-verb-vRAz6C7U Categories (other): Kompûternasî bi kurmancî, Nimûne bi kurmancî Topics: computing
  5. Barekî ji derekî valakirin.
    Sense id: ku-daxistin-ku-verb-RcdHSG7U Categories (other): Nimûne bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: daxistî, daxer, daxerk Translations: afsluit (Afrîkansî), toemaak (Afrîkansî), mbyll (Albanî), schließen (Almanî), verschließen (Almanî), zuschließen (Almanî), zumachen (Almanî), Ermässigung [feminine] (Almanî), Herabnehmen (Almanî), Rabatt [masculine] (Almanî), Reduktion [feminine] (Almanî), Rückstufung [feminine] (Almanî), Senke [feminine] (Almanî), abladen (Almanî), absetzen (Almanî), abwerten (Almanî), ausladen (Almanî), entladen (Almanî), entwerten (Almanî), ermässigen (Almanî), erniedrigen (Almanî), herunterdrehen (Almanî), herunterholen (Almanî), herunterladen (Almanî), hinunterbringen (Almanî), nachlassen (Almanî), senken (Almanî), låse (Danmarkî), lukke (Danmarkî), ŝlosi (Esperantoyî), fermi (Esperantoyî), پایین آوردن (Farisî), داونلود کردن (Farisî), læsa (Ferî), lata aftur (Ferî), fermer (Fransî), skoattelje (Frîsî), ôfskoattelje (Frîsî), tichtdwaan (Frîsî), sulkea (Fînî), lukita (Fînî), glas (Gaelîka skotî), op slot doen (Holendî), sluiten (Holendî), afsluiten (Holendî), dichtdoen (Holendî), dichtmaken (Holendî), toedoen (Holendî), tancar amb clau (Katalanî), tancar (Katalanî), claudere (Latînî), k’alik (Mayayiya yukatekî), sera (Papyamentoyî), zamykać (Polonî), fechar (Portugalî), încuia (Romanyayî), închide (Romanyayî), закрыть (zakrytʹ) (Rusî), закрывать (zakryvatʹ) (Rusî), cerrar (Spanî), cerrar con llave (Spanî), stänga (Swêdî), isará (Tagalogî), kapatmak (Tirkî), düşürmek (Tirkî), indirmek (Tirkî), inmek (Tirkî), tenzil etmek (Tirkî), indirgemek (Tirkî), -khiya (Zuluyî), -vala (Zuluyî), 关 (Çînî), סגר [masculine] (Îbranî), סכר [masculine] (Îbranî), fordyttan (Îngilîziya kevn), lucan (Îngilîziya kevn), close (Îngilîzî), shut (Îngilîzî), lock (Îngilîzî), take down (Îngilîzî), from the off (Îngilîzî), secure (Îngilîzî), obturation (Îngilîzî), occluding (Îngilîzî), shutting (Îngilîzî), snib (Îngilîzî), barring (Îngilîzî), close down (Îngilîzî), obturate (Îngilîzî), depreciate (Îngilîzî), unload (Îngilîzî), download (Îngilîzî), chiudere (Îtalî), serrare a chiave (Îtalî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira da-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"daxistin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"daxistin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xistin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "daxistî"
    },
    {
      "word": "daxer"
    },
    {
      "word": "daxerk"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji da- + xistin.",
  "forms": [
    {
      "form": "dadixim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadixî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadixe",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadixin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "daxe",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "daxin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da –x–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera daxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "da –xist–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera daxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dadixim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez danaxim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dadixî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu danaxî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadixe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danaxe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dadixin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em danaxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dadixin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn danaxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadixin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danaxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê daxim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê danexim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê daxî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê danexî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê daxe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danexe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez daxim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez danexim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu daxî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu danexî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew daxe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danexe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em daxin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em danexin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn daxin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn danexin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew daxin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danexin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) daxe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) danexe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "داخستن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "daêxistin"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Derî daxe daku sarma neyê hindir."
        },
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Wesfên ti mehbûban (B.)\nU daxêt gul heyat in (Hej. A. B.)\nJi nexmeya medhan xuban (S. A.)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Girtin, qepitandin, qifilandin, qifl kirin, qerase kirin."
      ],
      "id": "ku-daxistin-ku-verb-hqOA5Ste"
    },
    {
      "glosses": [
        "Xistin, êxistin, da-anîn, anîn jêr, anîn xwarê, ji cihek bilind anîn derek nizmtir."
      ],
      "id": "ku-daxistin-ku-verb-XSWWs28-"
    },
    {
      "glosses": [
        "Berjêranîna tiştekî ji dereke berjor."
      ],
      "id": "ku-daxistin-ku-verb-wuAStJuu"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kompûternasî bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Min îro gerokekê daxist."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ji înternetê anîna tiştekî (wêne, dosye, bername...)."
      ],
      "id": "ku-daxistin-ku-verb-vRAz6C7U",
      "topics": [
        "computing"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Barê kerê daxe."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Barekî ji derekî valakirin."
      ],
      "id": "ku-daxistin-ku-verb-RcdHSG7U"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "afsluit"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "toemaak"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "mbyll"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "verschließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zuschließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zumachen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Ermässigung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Herabnehmen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Rabatt"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Reduktion"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Rückstufung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Senke"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "absetzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abwerten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entwerten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ermässigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erniedrigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herunterdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herunterholen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herunterladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinunterbringen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "nachlassen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "senken"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "关"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "låse"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "lukke"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "ŝlosi"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "fermi"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پایین آوردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "داونلود کردن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "læsa"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "lata aftur"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "sulkea"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "lukita"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "fermer"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "skoattelje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ôfskoattelje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "tichtdwaan"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "glas"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "op slot doen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "sluiten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "afsluiten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dichtdoen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dichtmaken"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "toedoen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "סגר"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "סכר"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "fordyttan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "lucan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "close"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shut"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lock"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take down"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "from the off"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "secure"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "obturation"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "occluding"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shutting"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "snib"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "barring"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "close down"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "obturate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "depreciate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "unload"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "chiudere"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "serrare a chiave"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "tancar amb clau"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "tancar"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "claudere"
    },
    {
      "lang": "Mayayiya yukatekî",
      "lang_code": "yua",
      "word": "k’alik"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "sera"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "zamykać"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "fechar"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "încuia"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "închide"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "zakrytʹ",
      "word": "закрыть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "zakryvatʹ",
      "word": "закрывать"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "cerrar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "cerrar con llave"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "stänga"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "isará"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "düşürmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "inmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tenzil etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirgemek"
    },
    {
      "lang": "Zuluyî",
      "lang_code": "zu",
      "word": "-khiya"
    },
    {
      "lang": "Zuluyî",
      "lang_code": "zu",
      "word": "-vala"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "download"
    }
  ],
  "word": "daxistin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-daxistin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eksiltme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indiriş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "inzal"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tenzilat"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tenzilât"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirim"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "iskonto"
    }
  ],
  "word": "daxistin"
}
{
  "categories": [
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira da-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"daxistin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"daxistin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xistin\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "daxistî"
    },
    {
      "word": "daxer"
    },
    {
      "word": "daxerk"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji da- + xistin.",
  "forms": [
    {
      "form": "dadixim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadixî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadixe",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadixin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "daxe",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "daxin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "daxist",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da –x–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera daxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "da –xist–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera daxistin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dadixim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez danaxim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dadixî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu danaxî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadixe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danaxe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dadixin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em danaxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dadixin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn danaxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadixin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danaxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedixist",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexistibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê daxim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê danexim",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê daxî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê danexî",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê daxe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danexe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê daxistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danexistibe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexistiye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daxistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danexistibûye",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez daxim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez danexim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu daxî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu danexî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew daxe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danexe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em daxin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em danexin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn daxin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn danexin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew daxin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danexin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan daxistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danexistibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan daxista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danexista",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan daxistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danexistibûya",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê daxista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danexista",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê daxistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danexistibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) daxe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) danexe",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) daxin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) danexin",
      "source": "Tewandin:daxistin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "داخستن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "daêxistin"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Derî daxe daku sarma neyê hindir."
        },
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Wesfên ti mehbûban (B.)\nU daxêt gul heyat in (Hej. A. B.)\nJi nexmeya medhan xuban (S. A.)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Girtin, qepitandin, qifilandin, qifl kirin, qerase kirin."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Xistin, êxistin, da-anîn, anîn jêr, anîn xwarê, ji cihek bilind anîn derek nizmtir."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Berjêranîna tiştekî ji dereke berjor."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kompûternasî bi kurmancî",
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Min îro gerokekê daxist."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ji înternetê anîna tiştekî (wêne, dosye, bername...)."
      ],
      "topics": [
        "computing"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Barê kerê daxe."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Barekî ji derekî valakirin."
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "afsluit"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "toemaak"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "mbyll"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "verschließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zuschließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zumachen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Ermässigung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Herabnehmen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Rabatt"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Reduktion"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Rückstufung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Senke"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "absetzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abwerten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entwerten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ermässigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erniedrigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herunterdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herunterholen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herunterladen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinunterbringen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "nachlassen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "senken"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "关"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "låse"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "lukke"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "ŝlosi"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "fermi"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پایین آوردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "داونلود کردن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "læsa"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "lata aftur"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "sulkea"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "lukita"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "fermer"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "skoattelje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ôfskoattelje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "tichtdwaan"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "glas"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "op slot doen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "sluiten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "afsluiten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dichtdoen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "dichtmaken"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "toedoen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "סגר"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "סכר"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "fordyttan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "lucan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "close"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shut"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lock"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take down"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "from the off"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "secure"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "obturation"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "occluding"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shutting"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "snib"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "barring"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "close down"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "obturate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "depreciate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "unload"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "chiudere"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "serrare a chiave"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "tancar amb clau"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "tancar"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "claudere"
    },
    {
      "lang": "Mayayiya yukatekî",
      "lang_code": "yua",
      "word": "k’alik"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "sera"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "zamykać"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "fechar"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "încuia"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "închide"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "zakrytʹ",
      "word": "закрыть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "zakryvatʹ",
      "word": "закрывать"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "cerrar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "cerrar con llave"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "stänga"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "isará"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "düşürmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "inmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tenzil etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirgemek"
    },
    {
      "lang": "Zuluyî",
      "lang_code": "zu",
      "word": "-khiya"
    },
    {
      "lang": "Zuluyî",
      "lang_code": "zu",
      "word": "-vala"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "download"
    }
  ],
  "word": "daxistin"
}

{
  "categories": [
    "Kurmancî"
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eksiltme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indiriş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "inzal"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tenzilat"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tenzilât"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "indirim"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "iskonto"
    }
  ],
  "word": "daxistin"
}

Download raw JSONL data for daxistin meaning in Kurmancî (30.7kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "daxistin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "daxistin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "daxistin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "daxistin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "daxistin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "daxistin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "daxistin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "daxistin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.