"dadan" meaning in Kurmancî

See dadan in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /dɑːˈdɑːn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-dadan-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /dɑːˈdɑːn/
Etymology: Ji da- + dan. Forms: dadidim [present], dadidî [present], dadide [present], dadidin [present], dade [imperative, singular], dadin [imperative, plural], dada [past], dada [past], dada [past], dada [past], da –d– [root, present], da –da– [root, past], ez dadidim [indicative, present, positive], ez danadim [indicative, present, negative], min dada [indicative, past, positive], min daneda [indicative, past, negative], tu dadidî [indicative, present, positive], tu danadî [indicative, present, negative], te dada [indicative, past, positive], te daneda [indicative, past, negative], ew dadide [indicative, present, positive], ew danade [indicative, present, negative], wê/wî dada [indicative, past, positive], wê/wî daneda [indicative, past, negative], em dadidin [indicative, present, positive], em danadin [indicative, present, negative], me dada [indicative, past, positive], me daneda [indicative, past, negative], hûn dadidin [indicative, present, positive], hûn danadin [indicative, present, negative], we dada [indicative, past, positive], we daneda [indicative, past, negative], ew dadidin [indicative, present, positive], ew danadin [indicative, present, negative], wan dada [indicative, past, positive], wan daneda [indicative, past, negative], min dadida [imperfect, positive], min danedida [imperfect, negative], min dadabû [positive], min danedabû [negative], te dadida [imperfect, positive], te danedida [imperfect, negative], te dadabû [positive], te danedabû [negative], wê/wî dadida [imperfect, positive], wê/wî danedida [imperfect, negative], wê/wî dadabû [positive], wê/wî danedabû [negative], me dadida [imperfect, positive], me danedida [imperfect, negative], me dadabû [positive], me danedabû [negative], we dadida [imperfect, positive], we danedida [imperfect, negative], we dadabû [positive], we danedabû [negative], wan dadida [imperfect, positive], wan danedida [imperfect, negative], wan dadabû [positive], wan danedabû [negative], ez ê dadim [future, positive], ez ê danedim [future, negative], minê dadabe [future, perfect, positive], minê danedabe [future, perfect, negative], tu yê dadî [future, positive], tu yê danedî [future, negative], teyê dadabe [future, perfect, positive], teyê danedabe [future, perfect, negative], ew ê dade [future, positive], ew ê danede [future, negative], wê/wîyê dadabe [future, perfect, positive], wê/wîyê danedabe [future, perfect, negative], em ê dadin [future, positive], em ê danedin [future, negative], meyê dadabe [future, perfect, positive], meyê danedabe [future, perfect, negative], hûn ê dadin [future, positive], hûn ê danedin [future, negative], weyê dadabe [future, perfect, positive], weyê danedabe [future, perfect, negative], ew ê dadin [future, positive], ew ê danedin [future, negative], wanê dadabe [future, perfect, positive], wanê danedabe [future, perfect, negative], min dadaye [perfect, positive], min danedaye [perfect, negative], min dadabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min danedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te dadaye [perfect, positive], te danedaye [perfect, negative], te dadabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te danedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî dadaye [perfect, positive], wê/wî danedaye [perfect, negative], wê/wî dadabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî danedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me dadaye [perfect, positive], me danedaye [perfect, negative], me dadabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me danedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we dadaye [perfect, positive], we danedaye [perfect, negative], we dadabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we danedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan dadaye [perfect, positive], wan danedaye [perfect, negative], wan dadabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan danedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez dadim [present, subjunctive, positive], (bila) ez danedim [present, subjunctive, negative], (bila) min dadabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min danedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu dadî [present, subjunctive, positive], (bila) tu danedî [present, subjunctive, negative], (bila) te dadabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te danedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew dade [present, subjunctive, positive], (bila) ew danede [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî dadabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî danedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em dadin [present, subjunctive, positive], (bila) em danedin [present, subjunctive, negative], (bila) me dadabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me danedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn dadin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn danedin [present, subjunctive, negative], (bila) we dadabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we danedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew dadin [present, subjunctive, positive], (bila) ew danedin [present, subjunctive, negative], (bila) wan dadabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan danedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min dadaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min danedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min dadabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min danedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te dadaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te danedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te dadabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te danedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî dadaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî danedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî dadabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî danedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me dadaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me danedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me dadabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me danedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we dadaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we danedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we dadabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we danedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan dadaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan danedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan dadabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan danedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê dadaya [present, conditional, positive], minê danedaya [present, conditional, negative], minê dadabûya [preterite, conditional, positive], minê danedabûya [preterite, conditional, negative], teyê dadaya [present, conditional, positive], teyê danedaya [present, conditional, negative], teyê dadabûya [preterite, conditional, positive], teyê danedabûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê dadaya [present, conditional, positive], wê/wîyê danedaya [present, conditional, negative], wê/wîyê dadabûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê danedabûya [preterite, conditional, negative], meyê dadaya [present, conditional, positive], meyê danedaya [present, conditional, negative], meyê dadabûya [preterite, conditional, positive], meyê danedabûya [preterite, conditional, negative], weyê dadaya [present, conditional, positive], weyê danedaya [present, conditional, negative], weyê dadabûya [preterite, conditional, positive], weyê danedabûya [preterite, conditional, negative], wanê dadaya [present, conditional, positive], wanê danedaya [present, conditional, negative], wanê dadabûya [preterite, conditional, positive], wanê danedabûya [preterite, conditional, negative], (tu) dade [imperative, present, positive], (tu) danede [imperative, present, negative], (hûn) dadin [imperative, present, positive], (hûn) danedin [imperative, present, negative], دادان, дадан
  1. niştin, veniştin, (tişta/ê difire) rûniştin erdê
    Sense id: ku-dadan-ku-verb-SqQlmkl5
  2. agir pê xistin, agir kirin, arandin, berdan, darandin, lê teqandin (ji bo teqandina çekan), agir hilkirin
    Sense id: ku-dadan-ku-verb-PThMauZ7
  3. hejandin, colandin, li hewa livandin anku lebitandin
    Sense id: ku-dadan-ku-verb-U4t-jhX3
  4. girtin, asê kirin, qepat kirin, qerase dan
    Sense id: ku-dadan-ku-verb-D2OYUAnz
  5. pê dadan: pê niximandin, danîn ser
    Sense id: ku-dadan-ku-verb-KdFz080X
  6. pê dadan: lê dan, lê xistin, kutan, qutan
    Sense id: ku-dadan-ku-verb--X9nR4w6 Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî, Jêgirtinên kitêban bi kurmancî
  7. êrîş kirin
    Sense id: ku-dadan-ku-verb-ctN-XELQ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: dadayî, dader, daderî Translations: abschließen (Almanî), abschliessen (Almanî), anbeißen (Almanî), bedecken (Almanî), schließen (Almanî), sich festsetzen (Almanî), anzünden (Almanî), sich schließen (Almanî), هبط (Erebî), الوقعة (Erebî), افروختن (Farisî), ateşleme (Tirkî), ateşlemek (Tirkî), feshetme (Tirkî), feshetmek (Tirkî), kapama (Tirkî), kapamak (Tirkî), kapanış (Tirkî), kapatış (Tirkî), kapatma (Tirkî), kapatmak (Tirkî), kapma (Tirkî), kapmak (Tirkî), kilitleme (Tirkî), kitlemek (Tirkî), konma (Tirkî), saldırmak (Tirkî), tüneme (Tirkî), tünemek (Tirkî), land (Îngilîzî), draw (Îngilîzî), drew (Îngilîzî), drawn (Îngilîzî), rampage (Îngilîzî), settle (Îngilîzî), ignition (Îngilîzî), kindling (Îngilîzî), operating (Îngilîzî), igniting (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "frîn"
    },
    {
      "word": "rabûn"
    }
  ],
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira da-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"dadan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dadan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dadayî"
    },
    {
      "word": "dader"
    },
    {
      "word": "daderî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji da- + dan.",
  "forms": [
    {
      "form": "dadidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dade",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera dadan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "da –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera dadan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dadidim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez danadim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dadidî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu danadî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadide",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danade",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dadidin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em danadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dadidin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn danadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadidin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê dadim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê danedim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê dadî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê danedî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê dade",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danede",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez dadim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez danedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu dadî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu danedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew dade",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em dadin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em danedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn dadin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn danedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew dadin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) dade",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) danede",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "دادان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "дадан",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "niştin, veniştin, (tişta/ê difire) rûniştin erdê"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb-SqQlmkl5"
    },
    {
      "glosses": [
        "agir pê xistin, agir kirin, arandin, berdan, darandin, lê teqandin (ji bo teqandina çekan), agir hilkirin"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb-PThMauZ7"
    },
    {
      "glosses": [
        "hejandin, colandin, li hewa livandin anku lebitandin"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb-U4t-jhX3"
    },
    {
      "glosses": [
        "girtin, asê kirin, qepat kirin, qerase dan"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb-D2OYUAnz"
    },
    {
      "glosses": [
        "pê dadan: pê niximandin, danîn ser"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb-KdFz080X"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mihemed Şarman, Pirça Winda, Avesta, 2016, çapa 2em, r. 80, ISBN 978-605-5585-41-9",
          "text": "Sibetirê kinc û cilê xwe; pênûş lenûskê xwe û hinek amûrê xwarin û vexwarinê hilda, ji sukê jî hinek pêwistiyên din standin, derê mala xwe dada, bi coşeke naşî, min berê xwe da rawestgehê."
        }
      ],
      "glosses": [
        "pê dadan: lê dan, lê xistin, kutan, qutan"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb--X9nR4w6"
    },
    {
      "glosses": [
        "êrîş kirin"
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-verb-ctN-XELQ"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abschließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abschliessen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anbeißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bedecken"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich festsetzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anzünden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich schließen"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "هبط"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الوقعة"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افروختن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "land"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "draw"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "drew"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "drawn"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rampage"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "settle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ignition"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "kindling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "operating"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "igniting"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ateşleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ateşlemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "feshetme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "feshetmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapanış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kilitleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kitlemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "konma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saldırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tüneme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tünemek"
    }
  ],
  "word": "dadan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-dadan-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "dadan"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "frîn"
    },
    {
      "word": "rabûn"
    }
  ],
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira da-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"dadan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dadan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dadayî"
    },
    {
      "word": "dader"
    },
    {
      "word": "daderî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji da- + dan.",
  "forms": [
    {
      "form": "dadidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dadidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dade",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dada",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera dadan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "da –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera dadan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dadidim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez danadim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dadidî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu danadî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadide",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danade",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dadidin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em danadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dadidin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn danadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dadidin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew danadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dada",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daneda",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedida",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê dadim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê danedim",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê dadî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê danedî",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê dade",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danede",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dadabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danedabe",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedaye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dadabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan danedabûye",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez dadim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez danedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu dadî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu danedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew dade",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em dadin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em danedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn dadin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn danedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew dadin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew danedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dadabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dadaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danedaya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dadabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan danedabûya",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dadaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dadabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê danedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) dade",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) danede",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) dadin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) danedin",
      "source": "Tewandin:dadan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "دادان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "дадан",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "niştin, veniştin, (tişta/ê difire) rûniştin erdê"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "agir pê xistin, agir kirin, arandin, berdan, darandin, lê teqandin (ji bo teqandina çekan), agir hilkirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "hejandin, colandin, li hewa livandin anku lebitandin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "girtin, asê kirin, qepat kirin, qerase dan"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "pê dadan: pê niximandin, danîn ser"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mihemed Şarman, Pirça Winda, Avesta, 2016, çapa 2em, r. 80, ISBN 978-605-5585-41-9",
          "text": "Sibetirê kinc û cilê xwe; pênûş lenûskê xwe û hinek amûrê xwarin û vexwarinê hilda, ji sukê jî hinek pêwistiyên din standin, derê mala xwe dada, bi coşeke naşî, min berê xwe da rawestgehê."
        }
      ],
      "glosses": [
        "pê dadan: lê dan, lê xistin, kutan, qutan"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "êrîş kirin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abschließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abschliessen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anbeißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bedecken"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "schließen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich festsetzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anzünden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich schließen"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "هبط"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الوقعة"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افروختن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "land"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "draw"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "drew"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "drawn"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rampage"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "settle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ignition"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "kindling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "operating"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "igniting"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ateşleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ateşlemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "feshetme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "feshetmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapanış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kilitleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kitlemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "konma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saldırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tüneme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tünemek"
    }
  ],
  "word": "dadan"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "dadan"
}

Download raw JSONL data for dadan meaning in Kurmancî (25.9kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "dadan"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "dadan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dadan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dadan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dadan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dadan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dadan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dadan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dadan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dadan",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.