"badan" meaning in Kurmancî

See badan in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /bɑːˈdɑːn/
  1. Zivirandin
    Sense id: ku-badan-ku-noun--mz5bkDQ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: Drehbewegung [feminine] (Almanî), Drehung [feminine] (Almanî), Lenkrad [masculine] (Almanî), Wendung [feminine] (Almanî), العقص (Erebî), پیچاندن (Farisî), sarma (Tirkî), kıvırma (Tirkî), bükme (Tirkî), dolama (Tirkî), burkma (Tirkî), kıvratma (Tirkî), kurma (Tirkî), contortion (Îngilîzî), convolute (Îngilîzî), curling (Îngilîzî), flexure (Îngilîzî), meander (Îngilîzî), torsion (Îngilîzî), tortuosity (Îngilîzî), turning (Îngilîzî), twirl (Îngilîzî), twisting (Îngilîzî), writhing (Îngilîzî), wrt (Îngilîzî), wrying (Îngilîzî), wriggling (Îngilîzî), wrenching (Îngilîzî), twinning (Îngilîzî)

Verb

IPA: /bɑːˈdɑːn/
Etymology: Ji :Şablon:peş. Forms: badidim [present], badidî [present], badide [present], badidin [present], bade [imperative, singular], badin [imperative, plural], bada [past], bada [past], bada [past], bada [past], ba –d– [root, present], ba –da– [root, past], ez badidim [indicative, present, positive], ez banadim [indicative, present, negative], min bada [indicative, past, positive], min baneda [indicative, past, negative], tu badidî [indicative, present, positive], tu banadî [indicative, present, negative], te bada [indicative, past, positive], te baneda [indicative, past, negative], ew badide [indicative, present, positive], ew banade [indicative, present, negative], wê/wî bada [indicative, past, positive], wê/wî baneda [indicative, past, negative], em badidin [indicative, present, positive], em banadin [indicative, present, negative], me bada [indicative, past, positive], me baneda [indicative, past, negative], hûn badidin [indicative, present, positive], hûn banadin [indicative, present, negative], we bada [indicative, past, positive], we baneda [indicative, past, negative], ew badidin [indicative, present, positive], ew banadin [indicative, present, negative], wan bada [indicative, past, positive], wan baneda [indicative, past, negative], min badida [imperfect, positive], min banedida [imperfect, negative], min badabû [positive], min banedabû [negative], te badida [imperfect, positive], te banedida [imperfect, negative], te badabû [positive], te banedabû [negative], wê/wî badida [imperfect, positive], wê/wî banedida [imperfect, negative], wê/wî badabû [positive], wê/wî banedabû [negative], me badida [imperfect, positive], me banedida [imperfect, negative], me badabû [positive], me banedabû [negative], we badida [imperfect, positive], we banedida [imperfect, negative], we badabû [positive], we banedabû [negative], wan badida [imperfect, positive], wan banedida [imperfect, negative], wan badabû [positive], wan banedabû [negative], ez ê badim [future, positive], ez ê banedim [future, negative], minê badabe [future, perfect, positive], minê banedabe [future, perfect, negative], tu yê badî [future, positive], tu yê banedî [future, negative], teyê badabe [future, perfect, positive], teyê banedabe [future, perfect, negative], ew ê bade [future, positive], ew ê banede [future, negative], wê/wîyê badabe [future, perfect, positive], wê/wîyê banedabe [future, perfect, negative], em ê badin [future, positive], em ê banedin [future, negative], meyê badabe [future, perfect, positive], meyê banedabe [future, perfect, negative], hûn ê badin [future, positive], hûn ê banedin [future, negative], weyê badabe [future, perfect, positive], weyê banedabe [future, perfect, negative], ew ê badin [future, positive], ew ê banedin [future, negative], wanê badabe [future, perfect, positive], wanê banedabe [future, perfect, negative], min badaye [perfect, positive], min banedaye [perfect, negative], min badabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min banedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te badaye [perfect, positive], te banedaye [perfect, negative], te badabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te banedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî badaye [perfect, positive], wê/wî banedaye [perfect, negative], wê/wî badabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî banedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me badaye [perfect, positive], me banedaye [perfect, negative], me badabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me banedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we badaye [perfect, positive], we banedaye [perfect, negative], we badabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we banedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan badaye [perfect, positive], wan banedaye [perfect, negative], wan badabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan banedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez badim [present, subjunctive, positive], (bila) ez banedim [present, subjunctive, negative], (bila) min badabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min banedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu badî [present, subjunctive, positive], (bila) tu banedî [present, subjunctive, negative], (bila) te badabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te banedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bade [present, subjunctive, positive], (bila) ew banede [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî badabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî banedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em badin [present, subjunctive, positive], (bila) em banedin [present, subjunctive, negative], (bila) me badabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me banedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn badin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn banedin [present, subjunctive, negative], (bila) we badabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we banedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew badin [present, subjunctive, positive], (bila) ew banedin [present, subjunctive, negative], (bila) wan badabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan banedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min badaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min banedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min badabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min banedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te badaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te banedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te badabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te banedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî badaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî banedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî badabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî banedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me badaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me banedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me badabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me banedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we badaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we banedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we badabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we banedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan badaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan banedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan badabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan banedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê badaya [present, conditional, positive], minê banedaya [present, conditional, negative], minê badabûya [preterite, conditional, positive], minê banedabûya [preterite, conditional, negative], teyê badaya [present, conditional, positive], teyê banedaya [present, conditional, negative], teyê badabûya [preterite, conditional, positive], teyê banedabûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê badaya [present, conditional, positive], wê/wîyê banedaya [present, conditional, negative], wê/wîyê badabûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê banedabûya [preterite, conditional, negative], meyê badaya [present, conditional, positive], meyê banedaya [present, conditional, negative], meyê badabûya [preterite, conditional, positive], meyê banedabûya [preterite, conditional, negative], weyê badaya [present, conditional, positive], weyê banedaya [present, conditional, negative], weyê badabûya [preterite, conditional, positive], weyê banedabûya [preterite, conditional, negative], wanê badaya [present, conditional, positive], wanê banedaya [present, conditional, negative], wanê badabûya [preterite, conditional, positive], wanê banedabûya [preterite, conditional, negative], (tu) bade [imperative, present, positive], (tu) banede [imperative, present, negative], (hûn) badin [imperative, present, positive], (hûn) banedin [imperative, present, negative], بادان, berdan, dadan, hildan, radan, vedan, werdan
  1. Zivirandin, li dor tiştekê/î livandin, (bi taybetî qepaxek daku vebibe yan bêt girtin).
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: badayî, badbadok, badbadokî, bader, baderk, badok, rû badan, simbil badan Translations: drehen (Almanî), abbiegen (Almanî), Winden (Almanî), abwenden (Almanî), biegen (Almanî), herumdrehen (Almanî), verdrehen (Almanî), wenden (Almanî), winden (Almanî), zusammendrehen (Almanî), kurbeln (Almanî), zwirbeln (Almanî), Verdrehen (Almanî), Verdrehung (Almanî), العقص (Erebî), برم (Erebî), الإفتلال (Erebî), تدویر (Erebî), إلواء (Erebî), غارة (ḡāra) (Erebî), پیچاندن (Farisî), باد دادن (Farisî), tordre (Fransî), torcer (Spanî), sarmak (Tirkî), kıvırmak (Tirkî), bükmek (Tirkî), dolamak (Tirkî), kıvratmak (Tirkî), distort (Îngilîzî), divert (Îngilîzî), contort (Îngilîzî), inflect (Îngilîzî), meander (Îngilîzî), turning (Îngilîzî), twirl (Îngilîzî), convolution (Îngilîzî), convolve (Îngilîzî), entwine (Îngilîzî), entwining (Îngilîzî), incurve (Îngilîzî), inflationist (Îngilîzî), ramp (Îngilîzî), screw in (Îngilîzî), set sb (Îngilîzî), snarling (Îngilîzî), wamble (Îngilîzî), wreath (Îngilîzî), wrench (Îngilîzî), wrest (Îngilîzî), wriggle (Îngilîzî), writhe (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"badan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"badan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "badayî"
    },
    {
      "word": "badbadok"
    },
    {
      "word": "badbadokî"
    },
    {
      "word": "bader"
    },
    {
      "word": "baderk"
    },
    {
      "word": "badok"
    },
    {
      "word": "rû badan"
    },
    {
      "word": "simbil badan"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji :Şablon:peş.",
  "forms": [
    {
      "form": "badidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "badidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "badide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "badidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bade",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "badin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ba –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera badan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ba –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera badan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez badidim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez banadim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu badidî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu banadî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew badide",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew banade",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em badidin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em banadin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn badidin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn banadin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew badidin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew banadin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê badim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê banedim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê badî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê banedî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bade",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê banede",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez badim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez banedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu badî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu banedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bade",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew banede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em badin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em banedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn badin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn banedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew badin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew banedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bade",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) banede",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "بادان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "berdan"
    },
    {
      "form": "dadan"
    },
    {
      "form": "hildan"
    },
    {
      "form": "radan"
    },
    {
      "form": "vedan"
    },
    {
      "form": "werdan"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Mîran Janbar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Silêman Demir",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mîran Janbar, Qolyeya Cécileê, Weşanxaneya Lîs, 2012, çapa 1em, r. 36, ISBN 9786054497010",
          "text": "Berê xwe dabû ber bîdonê avê, qapaxa wê badabû vekiribû, li lingê xwe yê rastê xistibû ber bîdon û bi ser lingê xwe ve xwar kiribû, av bera ser xiyar û firingiyên di sênîkê dabû û ew baş şûştibûn."
        },
        {
          "ref": "Silêman Demir, Sorê Gulê, Nefel, Stockholm, 2002, r. 64, ISBN 91-89687-02-7",
          "text": "Lê xortên Talatiyan, natirsin, qoçanikan badidin û xwe ji pevçûnê re kar dikin."
        },
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Xweş ji qewsê ebrûyan vê ra kişandin mah-i new\nGoşeyên nûnan bi ser badan ji qewsê bêweter\nMislê enguşta Nebî sed ser beyandin mah-i new"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Zivirandin, li dor tiştekê/î livandin,\n(bi taybetî qepaxek daku vebibe yan bêt girtin)."
      ],
      "id": "ku-badan-ku-verb-1pNC3NdD"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "drehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abbiegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abwenden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "biegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herumdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "verdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wenden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zusammendrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "kurbeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zwirbeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Verdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Verdrehung"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "العقص"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "برم"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإفتلال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "تدویر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "إلواء"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ḡāra",
      "word": "غارة"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پیچاندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "باد دادن"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "tordre"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "distort"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "divert"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "contort"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "inflect"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "meander"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "turning"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twirl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "convolution"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "convolve"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "entwine"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "entwining"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "incurve"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "inflationist"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ramp"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "screw in"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "set sb"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "snarling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wamble"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wreath"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrench"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrest"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wriggle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "writhe"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "torcer"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sarmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratmak"
    }
  ],
  "word": "badan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Zivirandin"
      ],
      "id": "ku-badan-ku-noun--mz5bkDQ"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Drehbewegung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Drehung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Lenkrad"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Wendung"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "العقص"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پیچاندن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "contortion"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "convolute"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "curling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "flexure"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "meander"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "torsion"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "tortuosity"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "turning"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twirl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twisting"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "writhing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrt"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrying"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wriggling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrenching"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twinning"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sarma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "burkma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kurma"
    }
  ],
  "word": "badan"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"badan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"badan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "badayî"
    },
    {
      "word": "badbadok"
    },
    {
      "word": "badbadokî"
    },
    {
      "word": "bader"
    },
    {
      "word": "baderk"
    },
    {
      "word": "badok"
    },
    {
      "word": "rû badan"
    },
    {
      "word": "simbil badan"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji :Şablon:peş.",
  "forms": [
    {
      "form": "badidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "badidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "badide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "badidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bade",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "badin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "bada",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ba –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera badan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ba –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera badan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez badidim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez banadim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu badidî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu banadî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew badide",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew banade",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em badidin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em banadin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn badidin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn banadin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew badidin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew banadin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan bada",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan baneda",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedida",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê badim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê banedim",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê badî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê banedî",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bade",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê banede",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê badabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê banedabe",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedaye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan badabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan banedabûye",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez badim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez banedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu badî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu banedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bade",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew banede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em badin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em banedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn badin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn banedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew badin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew banedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan badabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan banedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan badaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan banedaya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan badabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan banedabûya",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê badaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê banedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê badabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê banedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bade",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) banede",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) badin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) banedin",
      "source": "Tewandin:badan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "بادان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "berdan"
    },
    {
      "form": "dadan"
    },
    {
      "form": "hildan"
    },
    {
      "form": "radan"
    },
    {
      "form": "vedan"
    },
    {
      "form": "werdan"
    }
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên ji Mîran Janbar",
        "Jêgirtinên ji Silêman Demir",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mîran Janbar, Qolyeya Cécileê, Weşanxaneya Lîs, 2012, çapa 1em, r. 36, ISBN 9786054497010",
          "text": "Berê xwe dabû ber bîdonê avê, qapaxa wê badabû vekiribû, li lingê xwe yê rastê xistibû ber bîdon û bi ser lingê xwe ve xwar kiribû, av bera ser xiyar û firingiyên di sênîkê dabû û ew baş şûştibûn."
        },
        {
          "ref": "Silêman Demir, Sorê Gulê, Nefel, Stockholm, 2002, r. 64, ISBN 91-89687-02-7",
          "text": "Lê xortên Talatiyan, natirsin, qoçanikan badidin û xwe ji pevçûnê re kar dikin."
        },
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Xweş ji qewsê ebrûyan vê ra kişandin mah-i new\nGoşeyên nûnan bi ser badan ji qewsê bêweter\nMislê enguşta Nebî sed ser beyandin mah-i new"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Zivirandin, li dor tiştekê/î livandin,\n(bi taybetî qepaxek daku vebibe yan bêt girtin)."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "drehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abbiegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abwenden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "biegen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herumdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "verdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wenden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zusammendrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "kurbeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zwirbeln"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Verdrehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Verdrehung"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "العقص"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "برم"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإفتلال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "تدویر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "إلواء"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ḡāra",
      "word": "غارة"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پیچاندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "باد دادن"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "tordre"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "distort"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "divert"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "contort"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "inflect"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "meander"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "turning"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twirl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "convolution"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "convolve"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "entwine"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "entwining"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "incurve"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "inflationist"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ramp"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "screw in"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "set sb"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "snarling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wamble"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wreath"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrench"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrest"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wriggle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "writhe"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "torcer"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sarmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratmak"
    }
  ],
  "word": "badan"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Zivirandin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːˈdɑːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Drehbewegung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Drehung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Lenkrad"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Wendung"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "العقص"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پیچاندن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "contortion"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "convolute"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "curling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "flexure"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "meander"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "torsion"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "tortuosity"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "turning"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twirl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twisting"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "writhing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrt"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrying"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wriggling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrenching"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "twinning"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sarma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dolama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "burkma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kurma"
    }
  ],
  "word": "badan"
}

Download raw JSONL data for badan meaning in Kurmancî (28.7kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "badan"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "badan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "badan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "badan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "badan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "badan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "badan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "badan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "badan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "badan",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.