See revîn in All languages combined, or Wiktionary
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lema bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lêker bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lêkerên kurmancî bi paşgira -în",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lêkerên negerguhêz bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lêkerên xwerû bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lêkerên xwerû yên negerguhêz bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Madeyên zimanekî xelet bi kar tînin bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -în",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-îranî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Rûpelên bi 1 madeyî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Rûpelên bi madeyan",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên negerguhêz (kurmancî)",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "reviyayî"
},
{
"word": "revî"
},
{
"word": "revok"
},
{
"word": "revokî"
},
{
"raw_tags": [
"biwêj"
],
"word": "ji ber ecela xwe revîn"
}
],
"etymology_text": "Ji rev + -în.\n* proto-îranî: *rem (\"çûn, livîn\")\n:partî: 'hr'm- (\"rakirin\"), nyr'm- (\"ragirtin\")\n:pehlewî: 'hr'm- /ehram-/ (\"rakirin\")\n:farisî: remîden / rem- (\"revîn\") … ^(alfabeya arî)\n:belûçî: remit / rem- (\"revîn\")\n:kurmancî: revîn / -rev- (\"revîn\")\n:zazakî: remayen / rem- (\"revîn\")\nÇavkanî: Cheung p.312",
"forms": [
{
"form": "direvim",
"raw_tags": [
"ez"
],
"tags": [
"present",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "direvî",
"raw_tags": [
"tu"
],
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "direve",
"raw_tags": [
"ew"
],
"tags": [
"present",
"third-person",
"singular"
]
},
{
"form": "direvin",
"raw_tags": [
"em, hûn, ew"
],
"tags": [
"present",
"first-person",
"second-person",
"third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "bireve",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "birevin",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "revîm",
"raw_tags": [
"ez"
],
"tags": [
"past",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviyam",
"raw_tags": [
"ez"
],
"tags": [
"past",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "revî",
"raw_tags": [
"tu"
],
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviyayî",
"raw_tags": [
"tu"
],
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "revî",
"raw_tags": [
"ew"
],
"tags": [
"past",
"third-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviya",
"raw_tags": [
"ew"
],
"tags": [
"past",
"third-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviyan",
"raw_tags": [
"em, hûn, ew"
],
"tags": [
"past",
"first-person",
"second-person",
"third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "–rev–",
"raw_tags": [
"Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"root",
"present"
]
},
{
"form": "–revî– / –reviya–",
"raw_tags": [
"Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"root",
"past"
]
},
{
"form": "ez direvim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "ez narevim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîm / reviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîm / nereviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "tu direvî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "tu narevî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "tu revî / reviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nerevî / nereviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "ew direve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nareve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revî / reviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevî / nereviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "em direvin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "em narevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîn / reviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîn / nereviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn direvin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn narevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîn / reviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîn / nereviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "ew direvin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "ew narevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîn / reviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîn / nereviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "ez direviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nedireviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîbûm / reviyabûm",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîbûm / nereviyabûm",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "tu direviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nedireviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu revîbûyî / reviyabûyî",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "tu nerevîbûyî / nereviyabûyî",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "ew direviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nedireviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbû / reviyabû",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbû / nereviyabû",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "em direviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em nedireviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîbûn / reviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîbûn / nereviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "hûn direviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nedireviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîbûn / reviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîbûn / nereviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "ew direviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nedireviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbûn / reviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbûn / nereviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê birevim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nerevim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê revîbim / reviyabim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nerevîbim / nereviyabim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê birevî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nerevî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê revîbî / reviyabî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nerevîbî / nereviyabî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê bireve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nereve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbe / reviyabe",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbe / nereviyabe",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê revîbin / reviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nerevîbin / nereviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê revîbin / reviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nerevîbin / nereviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbin / reviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbin / nereviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîme / reviyame",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîme / nereviyame",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîbûme / reviyabûme",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîbûme / nereviyabûme",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu reviyî / reviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nereviyî / nereviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu revîbûyiye / reviyabûyiye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nerevîbûyiye / nereviyabûyiye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew reviye / reviyaye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nereviye / nereviyaye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbûye / reviyabûye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbûye / nereviyabûye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîne / reviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîne / nereviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîbûne / reviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîbûne / nereviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîne / reviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîne / nereviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîbûne / reviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîbûne / nereviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîne / reviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîne / nereviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbûne / reviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbûne / nereviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez birevim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nerevim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez revîbim / reviyabim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nerevîbim / nereviyabim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu birevî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nerevî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu revîbî / reviyabî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nerevîbî / nereviyabî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew bireve",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nereve",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbe / reviyabe",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbe / nereviyabe",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em birevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nerevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em revîbin / reviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nerevîbin / nereviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn birevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nerevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn revîbin / reviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nerevîbin / nereviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew birevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbin / reviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbin / nereviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez bireviyama",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nereviyama",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez revîbûma / reviyabûma",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nerevîbûma / nereviyabûma",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu bireviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nereviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu revîbûyayî / reviyabûyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew bireviyaya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nereviyaya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbûya / reviyabûya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbûya / nereviyabûya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em bireviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nereviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em revîbûna / reviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nerevîbûna / nereviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn bireviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nereviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn revîbûna / reviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nerevîbûna / nereviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew bireviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nereviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbûna / reviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbûna / nereviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê bireviyama",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nereviyama",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê revîbûma / reviyabûma",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nerevîbûma / nereviyabûma",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê bireviyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nereviyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê revîbûyayî / reviyabûyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê bireviyaya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nereviyaya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbûya / reviyabûya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbûya / nereviyabûya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê bireviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nereviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê revîbûna / reviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nerevîbûna / nereviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê bireviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nereviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê revîbûna / reviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nerevîbûna / nereviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê bireviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nereviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbûna / reviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbûna / nereviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "(tu) bireve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "(tu) nereve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "(hûn) birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "(hûn) nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ڕهڤین",
"tags": [
"Kurdish-Arabic"
]
},
{
"form": "revan"
},
{
"form": "reviyan"
},
{
"form": "revîyan"
},
{
"form": "revyan"
},
{
"form": "rivîn"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"re",
"vîn"
]
}
],
"lang": "Kurmancî",
"lang_code": "ku",
"pos": "verb",
"pos_title": "Lêker",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Jêgirtin bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
67,
72
]
],
"ref": "Melayê Cizîrî, Dîwan, ~1640",
"text": "'işqa xedar sohtî sitar nêv me û yar sed sûr-i bûŞahî cevîn xem jî revîn marê şevîn îsand evînDerd û bela wên çûn hela 'umrek Mela mehcûr-i bû"
}
],
"glosses": [
"Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe."
],
"id": "ku-revîn-ku-verb-Bz2tv4xJ"
},
{
"glosses": [
"koç kirin, koçber bûn"
],
"id": "ku-revîn-ku-verb-BxE4R5FF"
},
{
"glosses": [
"çûn li gel yarê/a xwe"
],
"id": "ku-revîn-ku-verb--2mM1K0E"
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Jêgirtin bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
53,
59
]
],
"ref": "1857, Mela Mûsayê Hekarî, Amadekar: Hêmin Omer, Durrû’l Mecalîs, sala weşandinê: 2022, r. 115",
"text": "...bi emrê Xudê şahînekê lêda û cewahîr ji dest pîrî reviya, ber hewa bû."
}
],
"glosses": [
"ketin"
],
"id": "ku-revîn-ku-verb-3luY1M5L"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.",
"word": "bazdan"
},
{
"sense": "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.",
"word": "filitîn"
},
{
"sense": "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.",
"word": "finîn"
}
],
"tags": [
"intransitive",
"proper-noun"
],
"translations": [
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "fliehen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "meiden"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "flüchten"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "ausgerissen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "Ausflucht"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "Rennen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "ausreißen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entkommen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entschlüpfen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entweichen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entziehen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "herausbrechen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "springen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "verflüchtigen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "geflohen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "Entkommen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "ausbrechen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "die Flucht ergreifen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "durchbrennen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entfliehen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entgehen"
},
{
"lang": "Çekî",
"lang_code": "cs",
"word": "utéct"
},
{
"lang": "Çînî",
"lang_code": "zh",
"word": "逃"
},
{
"lang": "Çînî",
"lang_code": "zh",
"word": "奔逃"
},
{
"lang": "Çînî",
"lang_code": "zh",
"word": "奔"
},
{
"lang": "Danmarkî",
"lang_code": "da",
"word": "flygte"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "هرب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "فر"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "تهرب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "التولي"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الفل"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الكسرة"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "المحیص"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "النفار"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الهرب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الهروب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الهزیمى"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "مفر"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "منهزم"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "مهزوم"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "در رفتن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "دررفتن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "رهایی"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "روپنهان کردن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "فرارکردن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "گریختن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "تازیدن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "رستن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "گریز"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "دویدن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "فرار کردن"
},
{
"lang": "Fînî",
"lang_code": "fi",
"word": "paeta"
},
{
"lang": "Fînî",
"lang_code": "fi",
"word": "karata"
},
{
"lang": "Fransî",
"lang_code": "fr",
"roman": "s’enfuir",
"word": "s'enfuir"
},
{
"lang": "Holendî",
"lang_code": "nl",
"word": "vluchten"
},
{
"lang": "Holendî",
"lang_code": "nl",
"word": "wegvluchten"
},
{
"lang": "Holendî",
"lang_code": "nl",
"word": "ontsnappen"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "flee"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "escape"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "run away"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "run"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "abscond"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "beat a retreat"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "run off"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "elope"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "decamp"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "escapement"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "fleeing"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "jink"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "lam"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "runaround"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "scamper"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "stampede"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "take a powder"
},
{
"lang": "Îtalî",
"lang_code": "it",
"word": "scappare, fuggire"
},
{
"lang": "Îzlendî",
"lang_code": "is",
"word": "flýja"
},
{
"lang": "Japonî",
"lang_code": "ja",
"word": "逃げる"
},
{
"lang": "Japonî",
"lang_code": "ja",
"word": "にげる"
},
{
"lang": "Latînî",
"lang_code": "la",
"word": "fugere"
},
{
"lang": "Latînî",
"lang_code": "la",
"word": "terga vertere"
},
{
"lang": "Makedonî",
"lang_code": "mk",
"roman": "pobegne",
"word": "побегне"
},
{
"lang": "Makedonî",
"lang_code": "mk",
"word": "napushti)"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "ubegatʹ",
"word": "убегать"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "ubežatʹ",
"word": "убежать"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "udiratʹ",
"word": "удирать"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "udratʹ",
"word": "удрать"
},
{
"lang": "slaviya dêrê ya kevn",
"lang_code": "cu",
"roman": "běžati",
"word": "бѣжати"
},
{
"lang": "Swêdî",
"lang_code": "sv",
"word": "fly"
},
{
"lang": "Telûgûyî",
"lang_code": "te",
"roman": "pāripōvu",
"word": "పారిపోవు"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kaçmak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "cicozlamak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "fertik çekmek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "firar etmek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kaçılmak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "zamk etmek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "tüymek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "gazlamak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kuskunu koparmak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "zamkinos etmek"
},
{
"lang": "Weylsî",
"lang_code": "cy",
"word": "ffoi"
}
],
"word": "revîn"
}
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Lema bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Madeyên zimanekî xelet bi kar tînin bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Navdêr bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Navdêrên mê bi kurmancî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Rûpelên bi 1 madeyî",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Rûpelên bi madeyan",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"forms": [
{
"form": "revîna",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"construct",
"singular"
]
},
{
"form": "revînên",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"construct",
"plural"
]
},
{
"form": "revînê",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "revînan",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"oblique",
"plural"
]
},
{
"form": "wê revînê",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"demonstrative",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "wan revînan",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"demonstrative",
"oblique",
"plural"
]
},
{
"form": "revînê",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"vocative",
"singular"
]
},
{
"form": "revînino",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"vocative",
"plural"
]
},
{
"form": "revînek",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "revînin",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "revîneke",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"construct",
"singular"
]
},
{
"form": "revînine",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"construct",
"plural"
]
},
{
"form": "revînekê",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "revîninan",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"oblique",
"plural"
]
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"re",
"vîn"
]
}
],
"lang": "Kurmancî",
"lang_code": "ku",
"pos": "noun",
"pos_title": "Navdêr",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Madeyên bê beşa mane",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Maneya vê madeyê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
],
"id": "ku-revîn-ku-noun-kf~TbbEZ"
}
],
"tags": [
"feminine"
],
"translations": [
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kaçma"
}
],
"word": "revîn"
}
{
"categories": [
"Kurmancî",
"Lema bi kurmancî",
"Lêker bi kurmancî",
"Lêkerên kurmancî bi paşgira -în",
"Lêkerên negerguhêz bi kurmancî",
"Lêkerên xwerû bi kurmancî",
"Lêkerên xwerû yên negerguhêz bi kurmancî",
"Madeyên zimanekî xelet bi kar tînin bi kurmancî",
"Peyvên kurmancî bi paşgira -în",
"Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
"Proto-îranî",
"Rûpelên bi 1 madeyî",
"Rûpelên bi madeyan",
"Tewandin:lêker (kurmancî)",
"Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
"Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
"Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
"Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
"Tewandin:lêkerên xwerû yên negerguhêz (kurmancî)"
],
"derived": [
{
"word": "reviyayî"
},
{
"word": "revî"
},
{
"word": "revok"
},
{
"word": "revokî"
},
{
"raw_tags": [
"biwêj"
],
"word": "ji ber ecela xwe revîn"
}
],
"etymology_text": "Ji rev + -în.\n* proto-îranî: *rem (\"çûn, livîn\")\n:partî: 'hr'm- (\"rakirin\"), nyr'm- (\"ragirtin\")\n:pehlewî: 'hr'm- /ehram-/ (\"rakirin\")\n:farisî: remîden / rem- (\"revîn\") … ^(alfabeya arî)\n:belûçî: remit / rem- (\"revîn\")\n:kurmancî: revîn / -rev- (\"revîn\")\n:zazakî: remayen / rem- (\"revîn\")\nÇavkanî: Cheung p.312",
"forms": [
{
"form": "direvim",
"raw_tags": [
"ez"
],
"tags": [
"present",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "direvî",
"raw_tags": [
"tu"
],
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "direve",
"raw_tags": [
"ew"
],
"tags": [
"present",
"third-person",
"singular"
]
},
{
"form": "direvin",
"raw_tags": [
"em, hûn, ew"
],
"tags": [
"present",
"first-person",
"second-person",
"third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "bireve",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "birevin",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "revîm",
"raw_tags": [
"ez"
],
"tags": [
"past",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviyam",
"raw_tags": [
"ez"
],
"tags": [
"past",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "revî",
"raw_tags": [
"tu"
],
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviyayî",
"raw_tags": [
"tu"
],
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "revî",
"raw_tags": [
"ew"
],
"tags": [
"past",
"third-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviya",
"raw_tags": [
"ew"
],
"tags": [
"past",
"third-person",
"singular"
]
},
{
"form": "reviyan",
"raw_tags": [
"em, hûn, ew"
],
"tags": [
"past",
"first-person",
"second-person",
"third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "–rev–",
"raw_tags": [
"Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"root",
"present"
]
},
{
"form": "–revî– / –reviya–",
"raw_tags": [
"Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"root",
"past"
]
},
{
"form": "ez direvim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "ez narevim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîm / reviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîm / nereviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "tu direvî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "tu narevî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "tu revî / reviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nerevî / nereviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "ew direve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nareve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revî / reviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevî / nereviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "em direvin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "em narevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîn / reviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîn / nereviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn direvin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn narevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîn / reviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîn / nereviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "ew direvin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "ew narevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîn / reviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîn / nereviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"indicative",
"past",
"negative"
]
},
{
"form": "ez direviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nedireviyam",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîbûm / reviyabûm",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîbûm / nereviyabûm",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "tu direviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nedireviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu revîbûyî / reviyabûyî",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "tu nerevîbûyî / nereviyabûyî",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "ew direviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nedireviya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbû / reviyabû",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbû / nereviyabû",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "em direviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em nedireviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîbûn / reviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîbûn / nereviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "hûn direviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nedireviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîbûn / reviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîbûn / nereviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "ew direviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nedireviyan",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbûn / reviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbûn / nereviyabûn",
"raw_tags": [
"Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê birevim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nerevim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê revîbim / reviyabim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nerevîbim / nereviyabim",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê birevî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nerevî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê revîbî / reviyabî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nerevîbî / nereviyabî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê bireve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nereve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbe / reviyabe",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbe / nereviyabe",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê revîbin / reviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nerevîbin / nereviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê revîbin / reviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nerevîbin / nereviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbin / reviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbin / nereviyabin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"future",
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîme / reviyame",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîme / nereviyame",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ez revîbûme / reviyabûme",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ez nerevîbûme / nereviyabûme",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu reviyî / reviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nereviyî / nereviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "tu revîbûyiye / reviyabûyiye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "tu nerevîbûyiye / nereviyabûyiye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew reviye / reviyaye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nereviye / nereviyaye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbûye / reviyabûye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbûye / nereviyabûye",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîne / reviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîne / nereviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "em revîbûne / reviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "em nerevîbûne / nereviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîne / reviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîne / nereviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn revîbûne / reviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn nerevîbûne / nereviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîne / reviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîne / nereviyane",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"perfect",
"negative"
]
},
{
"form": "ew revîbûne / reviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"positive"
]
},
{
"form": "ew nerevîbûne / nereviyabûne",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"nonconfirmative",
"pluperfect",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez birevim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nerevim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez revîbim / reviyabim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nerevîbim / nereviyabim",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu birevî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nerevî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu revîbî / reviyabî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nerevîbî / nereviyabî",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew bireve",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nereve",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbe / reviyabe",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbe / nereviyabe",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em birevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nerevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em revîbin / reviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nerevîbin / nereviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn birevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nerevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn revîbin / reviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nerevîbin / nereviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew birevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbin / reviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbin / nereviyabin",
"raw_tags": [
"Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez bireviyama",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nereviyama",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ez revîbûma / reviyabûma",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ez nerevîbûma / nereviyabûma",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu bireviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nereviyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) tu revîbûyayî / reviyabûyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) tu nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew bireviyaya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nereviyaya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbûya / reviyabûya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbûya / nereviyabûya",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em bireviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nereviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) em revîbûna / reviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) em nerevîbûna / nereviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn bireviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nereviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) hûn revîbûna / reviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) hûn nerevîbûna / nereviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew bireviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nereviyana",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "(bila) ew revîbûna / reviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"positive"
]
},
{
"form": "(bila) ew nerevîbûna / nereviyabûna",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"pluperfect",
"subjunctive",
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê bireviyama",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nereviyama",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ez ê revîbûma / reviyabûma",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ez ê nerevîbûma / nereviyabûma",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê bireviyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nereviyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "tu yê revîbûyayî / reviyabûyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "tu yê nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê bireviyaya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nereviyaya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbûya / reviyabûya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbûya / nereviyabûya",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê bireviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nereviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "em ê revîbûna / reviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "em ê nerevîbûna / nereviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê bireviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nereviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "hûn ê revîbûna / reviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "hûn ê nerevîbûna / nereviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê bireviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nereviyana",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"present",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "ew ê revîbûna / reviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"positive"
]
},
{
"form": "ew ê nerevîbûna / nereviyabûna",
"raw_tags": [
"Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
],
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"preterite",
"conditional",
"negative"
]
},
{
"form": "(tu) bireve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "(tu) nereve",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "(hûn) birevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"positive"
]
},
{
"form": "(hûn) nerevin",
"source": "Tewandin:revîn",
"tags": [
"imperative",
"present",
"negative"
]
},
{
"form": "ڕهڤین",
"tags": [
"Kurdish-Arabic"
]
},
{
"form": "revan"
},
{
"form": "reviyan"
},
{
"form": "revîyan"
},
{
"form": "revyan"
},
{
"form": "rivîn"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"re",
"vîn"
]
}
],
"lang": "Kurmancî",
"lang_code": "ku",
"pos": "verb",
"pos_title": "Lêker",
"senses": [
{
"categories": [
"Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
"Jêgirtin bi kurmancî",
"Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
"Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
67,
72
]
],
"ref": "Melayê Cizîrî, Dîwan, ~1640",
"text": "'işqa xedar sohtî sitar nêv me û yar sed sûr-i bûŞahî cevîn xem jî revîn marê şevîn îsand evînDerd û bela wên çûn hela 'umrek Mela mehcûr-i bû"
}
],
"glosses": [
"Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe."
]
},
{
"glosses": [
"koç kirin, koçber bûn"
]
},
{
"glosses": [
"çûn li gel yarê/a xwe"
]
},
{
"categories": [
"Jêgirtin bi kurmancî",
"Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
53,
59
]
],
"ref": "1857, Mela Mûsayê Hekarî, Amadekar: Hêmin Omer, Durrû’l Mecalîs, sala weşandinê: 2022, r. 115",
"text": "...bi emrê Xudê şahînekê lêda û cewahîr ji dest pîrî reviya, ber hewa bû."
}
],
"glosses": [
"ketin"
]
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.",
"word": "bazdan"
},
{
"sense": "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.",
"word": "filitîn"
},
{
"sense": "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.",
"word": "finîn"
}
],
"tags": [
"intransitive",
"proper-noun"
],
"translations": [
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "fliehen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "meiden"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "flüchten"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "ausgerissen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "Ausflucht"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "Rennen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "ausreißen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entkommen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entschlüpfen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entweichen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entziehen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "herausbrechen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "springen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "verflüchtigen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "geflohen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "Entkommen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "ausbrechen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "die Flucht ergreifen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "durchbrennen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entfliehen"
},
{
"lang": "Almanî",
"lang_code": "de",
"word": "entgehen"
},
{
"lang": "Çekî",
"lang_code": "cs",
"word": "utéct"
},
{
"lang": "Çînî",
"lang_code": "zh",
"word": "逃"
},
{
"lang": "Çînî",
"lang_code": "zh",
"word": "奔逃"
},
{
"lang": "Çînî",
"lang_code": "zh",
"word": "奔"
},
{
"lang": "Danmarkî",
"lang_code": "da",
"word": "flygte"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "هرب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "فر"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "تهرب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "التولي"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الفل"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الكسرة"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "المحیص"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "النفار"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الهرب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الهروب"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "الهزیمى"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "مفر"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "منهزم"
},
{
"lang": "Erebî",
"lang_code": "ar",
"word": "مهزوم"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "در رفتن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "دررفتن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "رهایی"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "روپنهان کردن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "فرارکردن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "گریختن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "تازیدن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "رستن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "گریز"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "دویدن"
},
{
"lang": "Farisî",
"lang_code": "fa",
"word": "فرار کردن"
},
{
"lang": "Fînî",
"lang_code": "fi",
"word": "paeta"
},
{
"lang": "Fînî",
"lang_code": "fi",
"word": "karata"
},
{
"lang": "Fransî",
"lang_code": "fr",
"roman": "s’enfuir",
"word": "s'enfuir"
},
{
"lang": "Holendî",
"lang_code": "nl",
"word": "vluchten"
},
{
"lang": "Holendî",
"lang_code": "nl",
"word": "wegvluchten"
},
{
"lang": "Holendî",
"lang_code": "nl",
"word": "ontsnappen"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "flee"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "escape"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "run away"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "run"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "abscond"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "beat a retreat"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "run off"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "elope"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "decamp"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "escapement"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "fleeing"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "jink"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "lam"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "runaround"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "scamper"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "stampede"
},
{
"lang": "Îngilîzî",
"lang_code": "en",
"word": "take a powder"
},
{
"lang": "Îtalî",
"lang_code": "it",
"word": "scappare, fuggire"
},
{
"lang": "Îzlendî",
"lang_code": "is",
"word": "flýja"
},
{
"lang": "Japonî",
"lang_code": "ja",
"word": "逃げる"
},
{
"lang": "Japonî",
"lang_code": "ja",
"word": "にげる"
},
{
"lang": "Latînî",
"lang_code": "la",
"word": "fugere"
},
{
"lang": "Latînî",
"lang_code": "la",
"word": "terga vertere"
},
{
"lang": "Makedonî",
"lang_code": "mk",
"roman": "pobegne",
"word": "побегне"
},
{
"lang": "Makedonî",
"lang_code": "mk",
"word": "napushti)"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "ubegatʹ",
"word": "убегать"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "ubežatʹ",
"word": "убежать"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "udiratʹ",
"word": "удирать"
},
{
"lang": "Rusî",
"lang_code": "ru",
"roman": "udratʹ",
"word": "удрать"
},
{
"lang": "slaviya dêrê ya kevn",
"lang_code": "cu",
"roman": "běžati",
"word": "бѣжати"
},
{
"lang": "Swêdî",
"lang_code": "sv",
"word": "fly"
},
{
"lang": "Telûgûyî",
"lang_code": "te",
"roman": "pāripōvu",
"word": "పారిపోవు"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kaçmak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "cicozlamak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "fertik çekmek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "firar etmek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kaçılmak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "zamk etmek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "tüymek"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "gazlamak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kuskunu koparmak"
},
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "zamkinos etmek"
},
{
"lang": "Weylsî",
"lang_code": "cy",
"word": "ffoi"
}
],
"word": "revîn"
}
{
"categories": [
"Kurmancî",
"Lema bi kurmancî",
"Madeyên zimanekî xelet bi kar tînin bi kurmancî",
"Navdêr bi kurmancî",
"Navdêrên mê bi kurmancî",
"Rûpelên bi 1 madeyî",
"Rûpelên bi madeyan"
],
"forms": [
{
"form": "revîna",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"construct",
"singular"
]
},
{
"form": "revînên",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"construct",
"plural"
]
},
{
"form": "revînê",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "revînan",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"oblique",
"plural"
]
},
{
"form": "wê revînê",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"demonstrative",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "wan revînan",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"demonstrative",
"oblique",
"plural"
]
},
{
"form": "revînê",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"vocative",
"singular"
]
},
{
"form": "revînino",
"tags": [
"feminine",
"definite",
"vocative",
"plural"
]
},
{
"form": "revînek",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "revînin",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "revîneke",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"construct",
"singular"
]
},
{
"form": "revînine",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"construct",
"plural"
]
},
{
"form": "revînekê",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "revîninan",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"oblique",
"plural"
]
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"re",
"vîn"
]
}
],
"lang": "Kurmancî",
"lang_code": "ku",
"pos": "noun",
"pos_title": "Navdêr",
"senses": [
{
"categories": [
"Madeyên bê beşa mane"
],
"glosses": [
"Maneya vê madeyê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
]
}
],
"tags": [
"feminine"
],
"translations": [
{
"lang": "Tirkî",
"lang_code": "tr",
"word": "kaçma"
}
],
"word": "revîn"
}
Download raw JSONL data for revîn meaning in Kurmancî (34.4kB)
{
"called_from": "parserfns/1191",
"msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
"path": [
"revîn",
"Template:ku-tewandin",
"#ifeq",
"#ifeq",
"TEMPLATE_NAME",
"PAGESINCATEGORY",
"PAGESINCATEGORY"
],
"section": "Kurmancî",
"subsection": "Lêker",
"title": "revîn",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/1191",
"msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
"path": [
"revîn",
"Template:ku-tewandin",
"#ifeq",
"#ifeq",
"TEMPLATE_NAME",
"PAGESINCATEGORY",
"PAGESINCATEGORY"
],
"section": "Kurmancî",
"subsection": "Lêker",
"title": "revîn",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/1191",
"msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
"path": [
"revîn",
"Template:ku-tewandin",
"#ifeq",
"#ifeq",
"TEMPLATE_NAME",
"PAGESINCATEGORY",
"PAGESINCATEGORY"
],
"section": "Kurmancî",
"subsection": "Lêker",
"title": "revîn",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parserfns/1191",
"msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
"path": [
"revîn",
"Template:ku-tewandin",
"#ifeq",
"#ifeq",
"TEMPLATE_NAME",
"PAGESINCATEGORY",
"PAGESINCATEGORY"
],
"section": "Kurmancî",
"subsection": "Lêker",
"title": "revîn",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the kuwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.