"revîn" meaning in Kurmancî

See revîn in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /rɛˈviːn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-revîn-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: kaçma (Tirkî)

Verb

IPA: /rɛˈviːn/
Etymology: Ji rev + -în. * proto-îranî: *rem ("çûn, livîn") :partî: 'hr'm- ("rakirin"), nyr'm- ("ragirtin") :pehlewî: 'hr'm- /ehram-/ ("rakirin") :farisî: remîden / rem- ("revîn") … ^(alfabeya arî) :belûçî: remit / rem- ("revîn") :kurmancî: revîn / -rev- ("revîn") :zazakî: remayen / rem- ("revîn") Çavkanî: Cheung p.312 Forms: direvim [present], direvî [present], direve [present], direvin [present], bireve [imperative, singular], birevin [imperative, plural], revîm [past], reviyam [past], revî [past], reviyayî [past], revî [past], reviya [past], reviyan [past], –rev– [root, present], –revî– / –reviya– [root, past], ez direvim [indicative, present, positive], ez narevim [indicative, present, negative], ez revîm / reviyam [indicative, past, positive], ez nerevîm / nereviyam [indicative, past, negative], tu direvî [indicative, present, positive], tu narevî [indicative, present, negative], tu revî / reviyayî [indicative, past, positive], tu nerevî / nereviyayî [indicative, past, negative], ew direve [indicative, present, positive], ew nareve [indicative, present, negative], ew revî / reviya [indicative, past, positive], ew nerevî / nereviya [indicative, past, negative], em direvin [indicative, present, positive], em narevin [indicative, present, negative], em revîn / reviyan [indicative, past, positive], em nerevîn / nereviyan [indicative, past, negative], hûn direvin [indicative, present, positive], hûn narevin [indicative, present, negative], hûn revîn / reviyan [indicative, past, positive], hûn nerevîn / nereviyan [indicative, past, negative], ew direvin [indicative, present, positive], ew narevin [indicative, present, negative], ew revîn / reviyan [indicative, past, positive], ew nerevîn / nereviyan [indicative, past, negative], ez direviyam [imperfect, positive], ez nedireviyam [imperfect, negative], ez revîbûm / reviyabûm [positive], ez nerevîbûm / nereviyabûm [negative], tu direviyayî [imperfect, positive], tu nedireviyayî [imperfect, negative], tu revîbûyî / reviyabûyî [positive], tu nerevîbûyî / nereviyabûyî [negative], ew direviya [imperfect, positive], ew nedireviya [imperfect, negative], ew revîbû / reviyabû [positive], ew nerevîbû / nereviyabû [negative], em direviyan [imperfect, positive], em nedireviyan [imperfect, negative], em revîbûn / reviyabûn [positive], em nerevîbûn / nereviyabûn [negative], hûn direviyan [imperfect, positive], hûn nedireviyan [imperfect, negative], hûn revîbûn / reviyabûn [positive], hûn nerevîbûn / nereviyabûn [negative], ew direviyan [imperfect, positive], ew nedireviyan [imperfect, negative], ew revîbûn / reviyabûn [positive], ew nerevîbûn / nereviyabûn [negative], ez ê birevim [future, positive], ez ê nerevim [future, negative], ez ê revîbim / reviyabim [future, perfect, positive], ez ê nerevîbim / nereviyabim [future, perfect, negative], tu yê birevî [future, positive], tu yê nerevî [future, negative], tu yê revîbî / reviyabî [future, perfect, positive], tu yê nerevîbî / nereviyabî [future, perfect, negative], ew ê bireve [future, positive], ew ê nereve [future, negative], ew ê revîbe / reviyabe [future, perfect, positive], ew ê nerevîbe / nereviyabe [future, perfect, negative], em ê birevin [future, positive], em ê nerevin [future, negative], em ê revîbin / reviyabin [future, perfect, positive], em ê nerevîbin / nereviyabin [future, perfect, negative], hûn ê birevin [future, positive], hûn ê nerevin [future, negative], hûn ê revîbin / reviyabin [future, perfect, positive], hûn ê nerevîbin / nereviyabin [future, perfect, negative], ew ê birevin [future, positive], ew ê nerevin [future, negative], ew ê revîbin / reviyabin [future, perfect, positive], ew ê nerevîbin / nereviyabin [future, perfect, negative], ez revîme / reviyame [perfect, positive], ez nerevîme / nereviyame [perfect, negative], ez revîbûme / reviyabûme [nonconfirmative, pluperfect, positive], ez nerevîbûme / nereviyabûme [nonconfirmative, pluperfect, negative], tu reviyî / reviyayî [perfect, positive], tu nereviyî / nereviyayî [perfect, negative], tu revîbûyiye / reviyabûyiye [nonconfirmative, pluperfect, positive], tu nerevîbûyiye / nereviyabûyiye [nonconfirmative, pluperfect, negative], ew reviye / reviyaye [perfect, positive], ew nereviye / nereviyaye [perfect, negative], ew revîbûye / reviyabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], ew nerevîbûye / nereviyabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], em revîne / reviyane [perfect, positive], em nerevîne / nereviyane [perfect, negative], em revîbûne / reviyabûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], em nerevîbûne / nereviyabûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], hûn revîne / reviyane [perfect, positive], hûn nerevîne / nereviyane [perfect, negative], hûn revîbûne / reviyabûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], hûn nerevîbûne / nereviyabûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], ew revîne / reviyane [perfect, positive], ew nerevîne / nereviyane [perfect, negative], ew revîbûne / reviyabûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], ew nerevîbûne / nereviyabûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez birevim [present, subjunctive, positive], (bila) ez nerevim [present, subjunctive, negative], (bila) ez revîbim / reviyabim [preterite, subjunctive, positive], (bila) ez nerevîbim / nereviyabim [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu birevî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nerevî [present, subjunctive, negative], (bila) tu revîbî / reviyabî [preterite, subjunctive, positive], (bila) tu nerevîbî / nereviyabî [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bireve [present, subjunctive, positive], (bila) ew nereve [present, subjunctive, negative], (bila) ew revîbe / reviyabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) ew nerevîbe / nereviyabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em birevin [present, subjunctive, positive], (bila) em nerevin [present, subjunctive, negative], (bila) em revîbin / reviyabin [preterite, subjunctive, positive], (bila) em nerevîbin / nereviyabin [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn birevin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nerevin [present, subjunctive, negative], (bila) hûn revîbin / reviyabin [preterite, subjunctive, positive], (bila) hûn nerevîbin / nereviyabin [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew birevin [present, subjunctive, positive], (bila) ew nerevin [present, subjunctive, negative], (bila) ew revîbin / reviyabin [preterite, subjunctive, positive], (bila) ew nerevîbin / nereviyabin [preterite, subjunctive, negative], (bila) ez bireviyama [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ez nereviyama [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ez revîbûma / reviyabûma [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ez nerevîbûma / nereviyabûma [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) tu bireviyayî [imperfect, subjunctive, positive], (bila) tu nereviyayî [imperfect, subjunctive, negative], (bila) tu revîbûyayî / reviyabûyayî [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) tu nerevîbûyayî / nereviyabûyayî [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) ew bireviyaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ew nereviyaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ew revîbûya / reviyabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ew nerevîbûya / nereviyabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) em bireviyana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) em nereviyana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) em revîbûna / reviyabûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) em nerevîbûna / nereviyabûna [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) hûn bireviyana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) hûn nereviyana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) hûn revîbûna / reviyabûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) hûn nerevîbûna / nereviyabûna [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) ew bireviyana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ew nereviyana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ew revîbûna / reviyabûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ew nerevîbûna / nereviyabûna [pluperfect, subjunctive, negative], ez ê bireviyama [present, conditional, positive], ez ê nereviyama [present, conditional, negative], ez ê revîbûma / reviyabûma [preterite, conditional, positive], ez ê nerevîbûma / nereviyabûma [preterite, conditional, negative], tu yê bireviyayî [present, conditional, positive], tu yê nereviyayî [present, conditional, negative], tu yê revîbûyayî / reviyabûyayî [preterite, conditional, positive], tu yê nerevîbûyayî / nereviyabûyayî [preterite, conditional, negative], ew ê bireviyaya [present, conditional, positive], ew ê nereviyaya [present, conditional, negative], ew ê revîbûya / reviyabûya [preterite, conditional, positive], ew ê nerevîbûya / nereviyabûya [preterite, conditional, negative], em ê bireviyana [present, conditional, positive], em ê nereviyana [present, conditional, negative], em ê revîbûna / reviyabûna [preterite, conditional, positive], em ê nerevîbûna / nereviyabûna [preterite, conditional, negative], hûn ê bireviyana [present, conditional, positive], hûn ê nereviyana [present, conditional, negative], hûn ê revîbûna / reviyabûna [preterite, conditional, positive], hûn ê nerevîbûna / nereviyabûna [preterite, conditional, negative], ew ê bireviyana [present, conditional, positive], ew ê nereviyana [present, conditional, negative], ew ê revîbûna / reviyabûna [preterite, conditional, positive], ew ê nerevîbûna / nereviyabûna [preterite, conditional, negative], (tu) bireve [imperative, present, positive], (tu) nereve [imperative, present, negative], (hûn) birevin [imperative, present, positive], (hûn) nerevin [imperative, present, negative], ڕهڤین, revan, reviyan, revîyan, revyan, rivîn
  1. Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe.
  2. koç kirin, koçber bûn
    Sense id: ku-revîn-ku-verb-BxE4R5FF
  3. çûn li gel yarê/a xwe
    Sense id: ku-revîn-ku-verb--2mM1K0E
  4. ketin
    Sense id: ku-revîn-ku-verb-3luY1M5L Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî, Jêgirtinên kitêban bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: reviyayî, revî, revok, revokî, ji ber ecela xwe revîn Translations: fliehen (Almanî), meiden (Almanî), flüchten (Almanî), ausgerissen (Almanî), Ausflucht [feminine] (Almanî), Rennen [feminine] (Almanî), ausreißen (Almanî), entkommen (Almanî), entschlüpfen (Almanî), entweichen (Almanî), entziehen (Almanî), herausbrechen (Almanî), springen (Almanî), verflüchtigen (Almanî), geflohen (Almanî), Entkommen (Almanî), ausbrechen (Almanî), die Flucht ergreifen (Almanî), durchbrennen (Almanî), entfliehen (Almanî), entgehen (Almanî), flygte (Danmarkî), هرب (Erebî), فر (Erebî), تهرب (Erebî), التولي (Erebî), الفل (Erebî), الكسرة (Erebî), المحیص (Erebî), النفار (Erebî), الهرب (Erebî), الهروب (Erebî), الهزیمى (Erebî), مفر (Erebî), منهزم (Erebî), مهزوم (Erebî), در رفتن (Farisî), دررفتن (Farisî), رهایی (Farisî), روپنهان کردن (Farisî), فرارکردن (Farisî), گریختن (Farisî), تازیدن (Farisî), رستن (Farisî), گریز (Farisî), دویدن (Farisî), فرار کردن (Farisî), s'enfuir (Fransî), paeta (Fînî), karata (Fînî), vluchten (Holendî), wegvluchten (Holendî), ontsnappen (Holendî), 逃げる (Japonî), にげる (Japonî), fugere (Latînî), terga vertere (Latînî), побегне (pobegne) (Makedonî), napushti) (Makedonî), убегать (ubegatʹ) (Rusî), убежать (ubežatʹ) (Rusî), удирать (udiratʹ) (Rusî), удрать (udratʹ) (Rusî), fly (Swêdî), పారిపోవు (pāripōvu) (Telûgûyî), kaçmak (Tirkî), cicozlamak (Tirkî), fertik çekmek (Tirkî), firar etmek (Tirkî), kaçılmak (Tirkî), zamk etmek (Tirkî), tüymek (Tirkî), gazlamak (Tirkî), kuskunu koparmak (Tirkî), zamkinos etmek (Tirkî), ffoi (Weylsî), бѣжати (běžati) (slaviya dêrê ya kevn), utéct (Çekî), 逃 (Çînî), 奔逃 (Çînî), (Çînî), flee (Îngilîzî), escape (Îngilîzî), run away (Îngilîzî), run (Îngilîzî), abscond (Îngilîzî), beat a retreat (Îngilîzî), run off (Îngilîzî), elope (Îngilîzî), decamp (Îngilîzî), escapement (Îngilîzî), fleeing (Îngilîzî), jink (Îngilîzî), lam (Îngilîzî), runaround (Îngilîzî), scamper (Îngilîzî), stampede (Îngilîzî), take a powder (Îngilîzî), scappare, fuggire (Îtalî), flýja (Îzlendî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -în",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên negerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "reviyayî"
    },
    {
      "word": "revî"
    },
    {
      "word": "revok"
    },
    {
      "word": "revokî"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj"
      ],
      "word": "ji ber ecela xwe revîn"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji rev + -în.\n* proto-îranî: *rem (\"çûn, livîn\")\n:partî: 'hr'm- (\"rakirin\"), nyr'm- (\"ragirtin\")\n:pehlewî: 'hr'm- /ehram-/ (\"rakirin\")\n:farisî: remîden / rem- (\"revîn\") … ^(alfabeya arî)\n:belûçî: remit / rem- (\"revîn\")\n:kurmancî: revîn / -rev- (\"revîn\")\n:zazakî: remayen / rem- (\"revîn\")\nÇavkanî: Cheung p.312",
  "forms": [
    {
      "form": "direvim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "direvî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "direve",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "direvin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bireve",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "birevin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "revîm",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviyam",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "revî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviyayî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "revî",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviya",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviyan",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–rev–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–revî– / –reviya–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez direvim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez narevim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîm / reviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîm / nereviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu direvî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu narevî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu revî / reviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nerevî / nereviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nareve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revî / reviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevî / nereviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em direvin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em narevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîn / reviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîn / nereviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn direvin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn narevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîn / reviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîn / nereviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direvin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew narevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîn / reviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîn / nereviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez direviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nedireviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîbûm / reviyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîbûm / nereviyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu direviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nedireviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu revîbûyî / reviyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nerevîbûyî / nereviyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedireviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbû / reviyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbû / nereviyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em direviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nedireviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîbûn / reviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîbûn / nereviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn direviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nedireviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîbûn / reviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîbûn / nereviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedireviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbûn / reviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbûn / nereviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê birevim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nerevim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê revîbim / reviyabim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nerevîbim / nereviyabim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê birevî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nerevî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê revîbî / reviyabî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nerevîbî / nereviyabî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bireve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nereve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbe / reviyabe",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbe / nereviyabe",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê revîbin / reviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nerevîbin / nereviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê revîbin / reviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nerevîbin / nereviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbin / reviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbin / nereviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîme / reviyame",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîme / nereviyame",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîbûme / reviyabûme",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîbûme / nereviyabûme",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu reviyî / reviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nereviyî / nereviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu revîbûyiye / reviyabûyiye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nerevîbûyiye / nereviyabûyiye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew reviye / reviyaye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nereviye / nereviyaye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbûye / reviyabûye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbûye / nereviyabûye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîne / reviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîne / nereviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîbûne / reviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîbûne / nereviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîne / reviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîne / nereviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîbûne / reviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîbûne / nereviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîne / reviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîne / nereviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbûne / reviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbûne / nereviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez birevim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nerevim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez revîbim / reviyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nerevîbim / nereviyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu birevî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nerevî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu revîbî / reviyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nerevîbî / nereviyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bireve",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nereve",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbe / reviyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbe / nereviyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em birevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nerevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em revîbin / reviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nerevîbin / nereviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn birevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nerevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn revîbin / reviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nerevîbin / nereviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew birevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbin / reviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbin / nereviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bireviyama",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nereviyama",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez revîbûma / reviyabûma",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nerevîbûma / nereviyabûma",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bireviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nereviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu revîbûyayî / reviyabûyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bireviyaya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nereviyaya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbûya / reviyabûya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbûya / nereviyabûya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bireviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nereviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em revîbûna / reviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nerevîbûna / nereviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bireviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nereviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn revîbûna / reviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nerevîbûna / nereviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bireviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nereviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbûna / reviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbûna / nereviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bireviyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nereviyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê revîbûma / reviyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nerevîbûma / nereviyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bireviyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nereviyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê revîbûyayî / reviyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bireviyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nereviyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbûya / reviyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbûya / nereviyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bireviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nereviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê revîbûna / reviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nerevîbûna / nereviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bireviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nereviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê revîbûna / reviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nerevîbûna / nereviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bireviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nereviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbûna / reviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbûna / nereviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bireve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nereve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ڕهڤین",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "revan"
    },
    {
      "form": "reviyan"
    },
    {
      "form": "revîyan"
    },
    {
      "form": "revyan"
    },
    {
      "form": "rivîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "re·vîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "'işqa xedar sohtî sitar nêv me û yar sed sûr-i bûŞahî cevîn xem jî revîn marê şevîn îsand evînDerd û bela wên çûn hela 'umrek Mela mehcûr-i bû"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe."
      ],
      "id": "ku-revîn-ku-verb-Bz2tv4xJ"
    },
    {
      "glosses": [
        "koç kirin, koçber bûn"
      ],
      "id": "ku-revîn-ku-verb-BxE4R5FF"
    },
    {
      "glosses": [
        "çûn li gel yarê/a xwe"
      ],
      "id": "ku-revîn-ku-verb--2mM1K0E"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Mûsayê Hekarî, Amadekar: Hêmin Omer, Durrû’l Mecalîs, 2022 [\"1857\"], r. 115",
          "text": "...bi emrê Xudê şahînekê lêda û cewahîr ji dest pîrî reviya, ber hewa bû."
        }
      ],
      "glosses": [
        "ketin"
      ],
      "id": "ku-revîn-ku-verb-3luY1M5L"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɛˈviːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "intransitive",
    "proper-noun"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fliehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "meiden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "flüchten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausgerissen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Ausflucht"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Rennen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entschlüpfen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entweichen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entziehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herausbrechen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "springen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "verflüchtigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "geflohen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Entkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausbrechen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "die Flucht ergreifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "durchbrennen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entfliehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entgehen"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "utéct"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "逃"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "奔逃"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "奔"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "flygte"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "هرب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "فر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "تهرب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التولي"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الفل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الكسرة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "المحیص"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "النفار"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الهرب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الهروب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الهزیمى"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مفر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "منهزم"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مهزوم"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "در رفتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "دررفتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "رهایی"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "روپنهان کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرارکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گریختن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "تازیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "رستن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گریز"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "دویدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرار کردن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "paeta"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "karata"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "s'enfuir"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vluchten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "wegvluchten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ontsnappen"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "flee"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "escape"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "run away"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "run"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "abscond"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "beat a retreat"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "run off"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "elope"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "decamp"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "escapement"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "fleeing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "jink"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lam"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "runaround"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "scamper"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "stampede"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take a powder"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "scappare, fuggire"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "flýja"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "逃げる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "にげる"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "fugere"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "terga vertere"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "pobegne",
      "word": "побегне"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "word": "napushti)"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "ubegatʹ",
      "word": "убегать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "ubežatʹ",
      "word": "убежать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "udiratʹ",
      "word": "удирать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "udratʹ",
      "word": "удрать"
    },
    {
      "lang": "slaviya dêrê ya kevn",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "běžati",
      "word": "бѣжати"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "fly"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "pāripōvu",
      "word": "పారిపోవు"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaçmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "cicozlamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "fertik çekmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "firar etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaçılmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zamk etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tüymek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gazlamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kuskunu koparmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zamkinos etmek"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "ffoi"
    }
  ],
  "word": "revîn"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "re·vîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-revîn-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɛˈviːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaçma"
    }
  ],
  "word": "revîn"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi paşgira -în",
    "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
    "Proto-îranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
    "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"revîn\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên negerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "reviyayî"
    },
    {
      "word": "revî"
    },
    {
      "word": "revok"
    },
    {
      "word": "revokî"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj"
      ],
      "word": "ji ber ecela xwe revîn"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji rev + -în.\n* proto-îranî: *rem (\"çûn, livîn\")\n:partî: 'hr'm- (\"rakirin\"), nyr'm- (\"ragirtin\")\n:pehlewî: 'hr'm- /ehram-/ (\"rakirin\")\n:farisî: remîden / rem- (\"revîn\") … ^(alfabeya arî)\n:belûçî: remit / rem- (\"revîn\")\n:kurmancî: revîn / -rev- (\"revîn\")\n:zazakî: remayen / rem- (\"revîn\")\nÇavkanî: Cheung p.312",
  "forms": [
    {
      "form": "direvim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "direvî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "direve",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "direvin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bireve",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "birevin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "revîm",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviyam",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "revî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviyayî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "revî",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviya",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "reviyan",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–rev–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–revî– / –reviya–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera revîn\n(xwerû, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez direvim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez narevim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîm / reviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîm / nereviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu direvî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu narevî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu revî / reviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nerevî / nereviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nareve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revî / reviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevî / nereviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em direvin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em narevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîn / reviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîn / nereviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn direvin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn narevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîn / reviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîn / nereviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direvin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew narevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîn / reviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîn / nereviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez direviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nedireviyam",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîbûm / reviyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîbûm / nereviyabûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu direviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nedireviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu revîbûyî / reviyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nerevîbûyî / nereviyabûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedireviya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbû / reviyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbû / nereviyabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em direviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nedireviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîbûn / reviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîbûn / nereviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn direviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nedireviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîbûn / reviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîbûn / nereviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew direviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nedireviyan",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbûn / reviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbûn / nereviyabûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê birevim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nerevim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê revîbim / reviyabim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nerevîbim / nereviyabim",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê birevî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nerevî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê revîbî / reviyabî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nerevîbî / nereviyabî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bireve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nereve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbe / reviyabe",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbe / nereviyabe",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê revîbin / reviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nerevîbin / nereviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê revîbin / reviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nerevîbin / nereviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbin / reviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbin / nereviyabin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîme / reviyame",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîme / nereviyame",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez revîbûme / reviyabûme",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nerevîbûme / nereviyabûme",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu reviyî / reviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nereviyî / nereviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu revîbûyiye / reviyabûyiye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nerevîbûyiye / nereviyabûyiye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew reviye / reviyaye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nereviye / nereviyaye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbûye / reviyabûye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbûye / nereviyabûye",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîne / reviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîne / nereviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em revîbûne / reviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nerevîbûne / nereviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîne / reviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîne / nereviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn revîbûne / reviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nerevîbûne / nereviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîne / reviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîne / nereviyane",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew revîbûne / reviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nerevîbûne / nereviyabûne",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez birevim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nerevim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez revîbim / reviyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nerevîbim / nereviyabim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu birevî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nerevî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu revîbî / reviyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nerevîbî / nereviyabî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bireve",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nereve",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbe / reviyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbe / nereviyabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em birevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nerevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em revîbin / reviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nerevîbin / nereviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn birevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nerevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn revîbin / reviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nerevîbin / nereviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew birevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbin / reviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbin / nereviyabin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bireviyama",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nereviyama",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez revîbûma / reviyabûma",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nerevîbûma / nereviyabûma",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bireviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nereviyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu revîbûyayî / reviyabûyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bireviyaya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nereviyaya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbûya / reviyabûya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbûya / nereviyabûya",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bireviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nereviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em revîbûna / reviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nerevîbûna / nereviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bireviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nereviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn revîbûna / reviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nerevîbûna / nereviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bireviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nereviyana",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew revîbûna / reviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nerevîbûna / nereviyabûna",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bireviyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nereviyama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê revîbûma / reviyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nerevîbûma / nereviyabûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bireviyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nereviyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê revîbûyayî / reviyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nerevîbûyayî / nereviyabûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bireviyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nereviyaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbûya / reviyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbûya / nereviyabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bireviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nereviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê revîbûna / reviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nerevîbûna / nereviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bireviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nereviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê revîbûna / reviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nerevîbûna / nereviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bireviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nereviyana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê revîbûna / reviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nerevîbûna / nereviyabûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bireve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nereve",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) birevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nerevin",
      "source": "Tewandin:revîn",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ڕهڤین",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "revan"
    },
    {
      "form": "reviyan"
    },
    {
      "form": "revîyan"
    },
    {
      "form": "revyan"
    },
    {
      "form": "rivîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "re·vîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "'işqa xedar sohtî sitar nêv me û yar sed sûr-i bûŞahî cevîn xem jî revîn marê şevîn îsand evînDerd û bela wên çûn hela 'umrek Mela mehcûr-i bû"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Zû ji derekê dûr ketin daku ji belayekê rizgar bibe."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "koç kirin, koçber bûn"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "çûn li gel yarê/a xwe"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Mûsayê Hekarî, Amadekar: Hêmin Omer, Durrû’l Mecalîs, 2022 [\"1857\"], r. 115",
          "text": "...bi emrê Xudê şahînekê lêda û cewahîr ji dest pîrî reviya, ber hewa bû."
        }
      ],
      "glosses": [
        "ketin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɛˈviːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "intransitive",
    "proper-noun"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fliehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "meiden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "flüchten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausgerissen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Ausflucht"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Rennen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entschlüpfen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entweichen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entziehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "herausbrechen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "springen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "verflüchtigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "geflohen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Entkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausbrechen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "die Flucht ergreifen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "durchbrennen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entfliehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "entgehen"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "utéct"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "逃"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "奔逃"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "奔"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "flygte"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "هرب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "فر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "تهرب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التولي"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الفل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الكسرة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "المحیص"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "النفار"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الهرب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الهروب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الهزیمى"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مفر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "منهزم"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مهزوم"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "در رفتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "دررفتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "رهایی"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "روپنهان کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرارکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گریختن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "تازیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "رستن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "گریز"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "دویدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرار کردن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "paeta"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "karata"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "s'enfuir"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vluchten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "wegvluchten"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ontsnappen"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "flee"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "escape"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "run away"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "run"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "abscond"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "beat a retreat"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "run off"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "elope"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "decamp"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "escapement"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "fleeing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "jink"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lam"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "runaround"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "scamper"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "stampede"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take a powder"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "scappare, fuggire"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "flýja"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "逃げる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "にげる"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "fugere"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "terga vertere"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "pobegne",
      "word": "побегне"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "word": "napushti)"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "ubegatʹ",
      "word": "убегать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "ubežatʹ",
      "word": "убежать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "udiratʹ",
      "word": "удирать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "udratʹ",
      "word": "удрать"
    },
    {
      "lang": "slaviya dêrê ya kevn",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "běžati",
      "word": "бѣжати"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "fly"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "pāripōvu",
      "word": "పారిపోవు"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaçmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "cicozlamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "fertik çekmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "firar etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaçılmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zamk etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tüymek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "gazlamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kuskunu koparmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "zamkinos etmek"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "ffoi"
    }
  ],
  "word": "revîn"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "re·vîn",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɛˈviːn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaçma"
    }
  ],
  "word": "revîn"
}

Download raw JSONL data for revîn meaning in Kurmancî (32.2kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "revîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "revîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "revîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "revîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "revîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "revîn",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "revîn",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "revîn",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.