See cemidandin in All languages combined, or Wiktionary
{ "antonyms": [ { "word": "helandin" }, { "word": "germ" }, { "word": "kirin" } ], "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Amedê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"cemidandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"cemidandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "cemidandî" }, { "word": "cemidîner" }, { "word": "cemdînk" } ], "etymology_text": "Ji cemed + -andin.", "forms": [ { "form": "dicemidînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dicemidînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dicemidîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dicemidînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bicemidîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bicemidînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–cemidîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera cemidandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–cemidand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera cemidandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dicemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez nacemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dicemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu nacemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dicemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nacemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em nacemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn nacemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nacemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bicemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê necemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bicemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê necemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bicemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê necemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bicemidînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez necemidînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bicemidînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu necemidînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bicemidîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew necemidîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bicemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em necemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bicemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn necemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bicemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew necemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bicemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) necemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "جهمداندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] } ], "hyphenation": "ce·mi·dan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "kirin cemed / qerise / qeşa / bûz" ], "id": "ku-cemidandin-ku-verb-xxorP5S7" }, { "glosses": [ "hindî / mîna qeriseyê sar kirin; pir sar kirin" ], "id": "ku-cemidandin-ku-verb-EmmlaiH9" }, { "glosses": [ "cemed kirin nav avê daku av sar bibe" ], "id": "ku-cemidandin-ku-verb-yVyFpSDl" }, { "glosses": [ "sar kirin" ], "id": "ku-cemidandin-ku-verb-F36ssmVA" } ], "sounds": [ { "ipa": "/d͡ʒɛmɪdɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Amed" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav" } ], "synonyms": [ { "word": "qerisandin" }, { "word": "qerimandin" }, { "word": "tezandin" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "eisen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "برد" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "منجمد کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "سرد کردن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "disaffect" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "freeze" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put off" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "refrigerate" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dondurma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dondurmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğuklaştırma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğuklaştırmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğutma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğutuş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "üşütme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "üşütmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ısırmak" } ], "word": "cemidandin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Amedê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "ce·mi·dan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-cemidandin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/d͡ʒɛmɪdɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Amed" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "cemidandin" }
{ "antonyms": [ { "word": "helandin" }, { "word": "germ" }, { "word": "kirin" } ], "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Amedê", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"cemidandin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"cemidandin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "cemidandî" }, { "word": "cemidîner" }, { "word": "cemdînk" } ], "etymology_text": "Ji cemed + -andin.", "forms": [ { "form": "dicemidînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dicemidînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dicemidîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dicemidînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bicemidîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bicemidînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "cemidand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–cemidîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera cemidandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–cemidand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera cemidandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dicemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez nacemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dicemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu nacemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dicemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nacemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em nacemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn nacemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nacemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan cemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan necemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedicemidand", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan cemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan necemidandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bicemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê necemidînim", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bicemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê necemidînî", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bicemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê necemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê cemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê necemidandibe", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan cemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan necemidandiye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan cemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan necemidandibûye", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bicemidînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez necemidînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bicemidînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu necemidînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bicemidîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew necemidîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bicemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em necemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bicemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn necemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bicemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew necemidînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan cemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan necemidandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bicemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan necemidanda", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan cemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan necemidandibûya", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bicemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê necemidanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê cemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê necemidandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bicemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) necemidîne", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bicemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) necemidînin", "source": "Tewandin:cemidandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "جهمداندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] } ], "hyphenation": "ce·mi·dan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "kirin cemed / qerise / qeşa / bûz" ] }, { "glosses": [ "hindî / mîna qeriseyê sar kirin; pir sar kirin" ] }, { "glosses": [ "cemed kirin nav avê daku av sar bibe" ] }, { "glosses": [ "sar kirin" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/d͡ʒɛmɪdɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Amed" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav" } ], "synonyms": [ { "word": "qerisandin" }, { "word": "qerimandin" }, { "word": "tezandin" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "eisen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "برد" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "منجمد کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "سرد کردن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "disaffect" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "freeze" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put off" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "refrigerate" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dondurma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dondurmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğuklaştırma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğuklaştırmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğutma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soğutuş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "üşütme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "üşütmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ısırmak" } ], "word": "cemidandin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Amedê", "Kurmancî" ], "hyphenation": "ce·mi·dan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/d͡ʒɛmɪdɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/dc/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-cemidandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Amed" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-cemidandin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "cemidandin" }
Download raw JSONL data for cemidandin meaning in Kurmancî (26.9kB)
{ "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "cemidandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "cemidandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "cemidandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "cemidandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "cemidandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "cemidandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "cemidandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "cemidandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/156", "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted", "path": [ "cemidandin", "Template:deng", "#tag", "#tag" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Bilêvkirin", "title": "cemidandin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.