"ынакшыл" meaning in Tuvan

See ынакшыл in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ɯ.naqˈʃɯɫ/
Etymology: From ынакшыыр (ınakşıır, “to love”) + -л (-l). Etymology templates: {{suf|tyv|ынакшыыр|л|t1=to love}} ынакшыыр (ınakşıır, “to love”) + -л (-l) Head templates: {{head|tyv|noun|definite accusative|ынакшылды|||plural|ынакшылдар|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=p|f3request=1|head=|sort=}} ынакшыл • (ınakşıl) (definite accusative ынакшылды, plural ынакшылдар), {{tyv-noun|ды|дар}} ынакшыл • (ınakşıl) (definite accusative ынакшылды, plural ынакшылдар) Inflection templates: {{tyv-decl|ы}}, {{tyv-decl-noun|ынакшыл|ынакшылдар|ынакшылдың|ынакшылдарның|ынакшылды|ынакшылдарны|ынакшылга|ынакшылдарга|ынакшылда|ынакшылдарда|ынакшылдан|ынакшылдардан|ынакшылже|ынакшылдарже|ынакшылдыва|ынакшылдардыва}}, {{tyv-decl-noun|ынакшылым|ынакшылдарым|ынакшылымның|ынакшылдарымның|ынакшылымны|ынакшылдарымны|ынакшылымга|ынакшылдарымга|ынакшылымда|ынакшылдарымда|ынакшылымдан|ынакшылдарымдан|ынакшылымже|ынакшылдарымже|ынакшылымдыва|ынакшылдарымдыва|title=First person singular possessive forms}} Forms: ınakşıl [romanization], ынакшылды [accusative, definite], ынакшылдар [plural], no-table-tags [table-tags], ынакшыл [nominative, singular], ынакшылдар [nominative, plural], ынакшылдың [genitive, singular], ынакшылдарның [genitive, plural], ынакшылды [accusative, singular], ынакшылдарны [accusative, plural], ынакшылга [dative, singular], ынакшылдарга [dative, plural], ынакшылда [locative, singular], ынакшылдарда [locative, plural], ынакшылдан [ablative, singular], ынакшылдардан [ablative, plural], ынакшылже [prolative, singular], ынакшылдарже [plural, prolative], ынакшылдыва [prolative, prolative-ii, singular], ынакшылдардыва [plural, prolative, prolative-ii], no-table-tags [table-tags], ынакшылым [nominative, possessive, singular], ынакшылдарым [nominative, plural, possessive], ынакшылымның [genitive, possessive, singular], ынакшылдарымның [genitive, plural, possessive], ынакшылымны [accusative, possessive, singular], ынакшылдарымны [accusative, plural, possessive], ынакшылымга [dative, possessive, singular], ынакшылдарымга [dative, plural, possessive], ынакшылымда [locative, possessive, singular], ынакшылдарымда [locative, plural, possessive], ынакшылымдан [ablative, possessive, singular], ынакшылдарымдан [ablative, plural, possessive], ынакшылымже [possessive, prolative, singular], ынакшылдарымже [plural, possessive, prolative], ынакшылымдыва [possessive, prolative, prolative-ii, singular], ынакшылдарымдыва [plural, possessive, prolative, prolative-ii]
  1. love, affection
    Sense id: en-ынакшыл-tyv-noun-QpHtHMD0 Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header, Tuvan terms suffixed with -л

Download JSON data for ынакшыл meaning in Tuvan (7.2kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "ынакшыыр",
        "3": "л",
        "t1": "to love"
      },
      "expansion": "ынакшыыр (ınakşıır, “to love”) + -л (-l)",
      "name": "suf"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ынакшыыр (ınakşıır, “to love”) + -л (-l).",
  "forms": [
    {
      "form": "ınakşıl",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылды",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшыл",
      "roman": "ınakşıl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдар",
      "roman": "ınakşıldar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдың",
      "roman": "ınakşıldıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарның",
      "roman": "ınakşıldarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылды",
      "roman": "ınakşıldı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарны",
      "roman": "ınakşıldarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылга",
      "roman": "ınakşılga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарга",
      "roman": "ınakşıldarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылда",
      "roman": "ınakşılda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарда",
      "roman": "ınakşıldarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдан",
      "roman": "ınakşıldan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдардан",
      "roman": "ınakşıldardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылже",
      "roman": "ınakşılje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарже",
      "roman": "ınakşıldarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдыва",
      "roman": "ınakşıldıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдардыва",
      "roman": "ınakşıldardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылым",
      "roman": "ınakşılım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарым",
      "roman": "ınakşıldarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымның",
      "roman": "ınakşılımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымның",
      "roman": "ınakşıldarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымны",
      "roman": "ınakşılımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымны",
      "roman": "ınakşıldarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымга",
      "roman": "ınakşılımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымга",
      "roman": "ınakşıldarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымда",
      "roman": "ınakşılımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымда",
      "roman": "ınakşıldarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымдан",
      "roman": "ınakşılımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымдан",
      "roman": "ınakşıldarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымже",
      "roman": "ınakşılımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымже",
      "roman": "ınakşıldarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымдыва",
      "roman": "ınakşılımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымдыва",
      "roman": "ınakşıldarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "ынакшылды",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "ынакшылдар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ынакшыл • (ınakşıl) (definite accusative ынакшылды, plural ынакшылдар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ды",
        "2": "дар"
      },
      "expansion": "ынакшыл • (ınakşıl) (definite accusative ынакшылды, plural ынакшылдар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ы"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ынакшыл",
        "10": "ынакшылдарда",
        "11": "ынакшылдан",
        "12": "ынакшылдардан",
        "13": "ынакшылже",
        "14": "ынакшылдарже",
        "15": "ынакшылдыва",
        "16": "ынакшылдардыва",
        "2": "ынакшылдар",
        "3": "ынакшылдың",
        "4": "ынакшылдарның",
        "5": "ынакшылды",
        "6": "ынакшылдарны",
        "7": "ынакшылга",
        "8": "ынакшылдарга",
        "9": "ынакшылда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ынакшылым",
        "10": "ынакшылдарымда",
        "11": "ынакшылымдан",
        "12": "ынакшылдарымдан",
        "13": "ынакшылымже",
        "14": "ынакшылдарымже",
        "15": "ынакшылымдыва",
        "16": "ынакшылдарымдыва",
        "2": "ынакшылдарым",
        "3": "ынакшылымның",
        "4": "ынакшылдарымның",
        "5": "ынакшылымны",
        "6": "ынакшылдарымны",
        "7": "ынакшылымга",
        "8": "ынакшылдарымга",
        "9": "ынакшылымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan terms suffixed with -л",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "love, affection"
      ],
      "id": "en-ынакшыл-tyv-noun-QpHtHMD0",
      "links": [
        [
          "love",
          "love"
        ],
        [
          "affection",
          "affection"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɯ.naqˈʃɯɫ/"
    }
  ],
  "word": "ынакшыл"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "ынакшыыр",
        "3": "л",
        "t1": "to love"
      },
      "expansion": "ынакшыыр (ınakşıır, “to love”) + -л (-l)",
      "name": "suf"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ынакшыыр (ınakşıır, “to love”) + -л (-l).",
  "forms": [
    {
      "form": "ınakşıl",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылды",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшыл",
      "roman": "ınakşıl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдар",
      "roman": "ınakşıldar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдың",
      "roman": "ınakşıldıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарның",
      "roman": "ınakşıldarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылды",
      "roman": "ınakşıldı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарны",
      "roman": "ınakşıldarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылга",
      "roman": "ınakşılga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарга",
      "roman": "ınakşıldarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылда",
      "roman": "ınakşılda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарда",
      "roman": "ınakşıldarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдан",
      "roman": "ınakşıldan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдардан",
      "roman": "ınakşıldardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылже",
      "roman": "ınakşılje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарже",
      "roman": "ınakşıldarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдыва",
      "roman": "ınakşıldıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдардыва",
      "roman": "ınakşıldardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылым",
      "roman": "ınakşılım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарым",
      "roman": "ınakşıldarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымның",
      "roman": "ınakşılımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымның",
      "roman": "ınakşıldarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымны",
      "roman": "ınakşılımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымны",
      "roman": "ınakşıldarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымга",
      "roman": "ınakşılımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымга",
      "roman": "ınakşıldarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымда",
      "roman": "ınakşılımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымда",
      "roman": "ınakşıldarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымдан",
      "roman": "ınakşılımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымдан",
      "roman": "ınakşıldarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымже",
      "roman": "ınakşılımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымже",
      "roman": "ınakşıldarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылымдыва",
      "roman": "ınakşılımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ынакшылдарымдыва",
      "roman": "ınakşıldarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "ынакшылды",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "ынакшылдар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ынакшыл • (ınakşıl) (definite accusative ынакшылды, plural ынакшылдар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ды",
        "2": "дар"
      },
      "expansion": "ынакшыл • (ınakşıl) (definite accusative ынакшылды, plural ынакшылдар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ы"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ынакшыл",
        "10": "ынакшылдарда",
        "11": "ынакшылдан",
        "12": "ынакшылдардан",
        "13": "ынакшылже",
        "14": "ынакшылдарже",
        "15": "ынакшылдыва",
        "16": "ынакшылдардыва",
        "2": "ынакшылдар",
        "3": "ынакшылдың",
        "4": "ынакшылдарның",
        "5": "ынакшылды",
        "6": "ынакшылдарны",
        "7": "ынакшылга",
        "8": "ынакшылдарга",
        "9": "ынакшылда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ынакшылым",
        "10": "ынакшылдарымда",
        "11": "ынакшылымдан",
        "12": "ынакшылдарымдан",
        "13": "ынакшылымже",
        "14": "ынакшылдарымже",
        "15": "ынакшылымдыва",
        "16": "ынакшылдарымдыва",
        "2": "ынакшылдарым",
        "3": "ынакшылымның",
        "4": "ынакшылдарымның",
        "5": "ынакшылымны",
        "6": "ынакшылдарымны",
        "7": "ынакшылымга",
        "8": "ынакшылдарымга",
        "9": "ынакшылымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tuvan entries with incorrect language header",
        "Tuvan lemmas",
        "Tuvan nouns",
        "Tuvan terms suffixed with -л",
        "Tuvan terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "love, affection"
      ],
      "links": [
        [
          "love",
          "love"
        ],
        [
          "affection",
          "affection"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɯ.naqˈʃɯɫ/"
    }
  ],
  "word": "ынакшыл"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Tuvan dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-24 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (46b31b8 and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.