"чылыг" meaning in Tuvan

See чылыг in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /t͡ʃɯˈlɯʁ/ Forms: çılıg [romanization]
Etymology: From Proto-Turkic *yïlïg (“warm”). Cognate with Turkish ılık. Etymology templates: {{inh|tyv|trk-pro|*yïlïg||warm}} Proto-Turkic *yïlïg (“warm”), {{cog|tr|ılık}} Turkish ılık Head templates: {{head|tyv|adjective|head=|tr=}} чылыг • (çılıg), {{tyv-adj}} чылыг • (çılıg)
  1. warm
    Sense id: en-чылыг-tyv-adj-DwqkCMGD Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header Disambiguation of Tuvan entries with incorrect language header: 41 59

Noun

IPA: /t͡ʃɯˈlɯʁ/
Etymology: From Proto-Turkic *yïlïg (“warm”). Cognate with Turkish ılık. Etymology templates: {{inh|tyv|trk-pro|*yïlïg||warm}} Proto-Turkic *yïlïg (“warm”), {{cog|tr|ılık}} Turkish ılık Head templates: {{head|tyv|noun|definite accusative|чылыгны|||plural|чылыглар|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=p|f3request=1|head=|sort=}} чылыг • (çılıg) (definite accusative чылыгны, plural чылыглар), {{tyv-noun|ны|лар}} чылыг • (çılıg) (definite accusative чылыгны, plural чылыглар) Inflection templates: {{tyv-decl|ы}}, {{tyv-decl-noun|чылыг|чылыглар|чылыгның|чылыгларның|чылыгны|чылыгларны|чылыгга|чылыгларга|чылыгда|чылыгларда|чылыгдан|чылыглардан|чылыгже|чылыгларже|чылыгдыва|чылыглардыва}}, {{tyv-decl-noun|чылыгым|чылыгларым|чылыгымның|чылыгларымның|чылыгымны|чылыгларымны|чылыгымга|чылыгларымга|чылыгымда|чылыгларымда|чылыгымдан|чылыгларымдан|чылыгымже|чылыгларымже|чылыгымдыва|чылыгларымдыва|title=First person singular possessive forms}} Forms: çılıg [romanization], чылыгны [accusative, definite], чылыглар [plural], no-table-tags [table-tags], чылыг [nominative, singular], чылыглар [nominative, plural], чылыгның [genitive, singular], чылыгларның [genitive, plural], чылыгны [accusative, singular], чылыгларны [accusative, plural], чылыгга [dative, singular], чылыгларга [dative, plural], чылыгда [locative, singular], чылыгларда [locative, plural], чылыгдан [ablative, singular], чылыглардан [ablative, plural], чылыгже [prolative, singular], чылыгларже [plural, prolative], чылыгдыва [prolative, prolative-ii, singular], чылыглардыва [plural, prolative, prolative-ii], no-table-tags [table-tags], чылыгым [nominative, possessive, singular], чылыгларым [nominative, plural, possessive], чылыгымның [genitive, possessive, singular], чылыгларымның [genitive, plural, possessive], чылыгымны [accusative, possessive, singular], чылыгларымны [accusative, plural, possessive], чылыгымга [dative, possessive, singular], чылыгларымга [dative, plural, possessive], чылыгымда [locative, possessive, singular], чылыгларымда [locative, plural, possessive], чылыгымдан [ablative, possessive, singular], чылыгларымдан [ablative, plural, possessive], чылыгымже [possessive, prolative, singular], чылыгларымже [plural, possessive, prolative], чылыгымдыва [possessive, prolative, prolative-ii, singular], чылыгларымдыва [plural, possessive, prolative, prolative-ii]
  1. warmth
    Sense id: en-чылыг-tyv-noun-7MdFoNWh Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header Disambiguation of Tuvan entries with incorrect language header: 41 59

Download JSON data for чылыг meaning in Tuvan (7.9kB)

{
  "antonyms": [
    {
      "roman": "seriin",
      "word": "сериин"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*yïlïg",
        "4": "",
        "5": "warm"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *yïlïg (“warm”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ılık"
      },
      "expansion": "Turkish ılık",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *yïlïg (“warm”). Cognate with Turkish ılık.",
  "forms": [
    {
      "form": "çılıg",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "чылыг • (çılıg)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "чылыг • (çılıg)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "41 59",
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "warm"
      ],
      "id": "en-чылыг-tyv-adj-DwqkCMGD",
      "links": [
        [
          "warm",
          "warm"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/t͡ʃɯˈlɯʁ/"
    }
  ],
  "word": "чылыг"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*yïlïg",
        "4": "",
        "5": "warm"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *yïlïg (“warm”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ılık"
      },
      "expansion": "Turkish ılık",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *yïlïg (“warm”). Cognate with Turkish ılık.",
  "forms": [
    {
      "form": "çılıg",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгны",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыг",
      "roman": "çılıg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглар",
      "roman": "çılıglar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгның",
      "roman": "çılıgnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларның",
      "roman": "çılıglarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгны",
      "roman": "çılıgnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларны",
      "roman": "çılıglarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгга",
      "roman": "çılıgga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларга",
      "roman": "çılıglarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгда",
      "roman": "çılıgda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларда",
      "roman": "çılıglarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгдан",
      "roman": "çılıgdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглардан",
      "roman": "çılıglardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгже",
      "roman": "çılıgje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларже",
      "roman": "çılıglarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгдыва",
      "roman": "çılıgdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглардыва",
      "roman": "çılıglardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгым",
      "roman": "çılıgım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларым",
      "roman": "çılıglarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымның",
      "roman": "çılıgımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымның",
      "roman": "çılıglarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымны",
      "roman": "çılıgımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымны",
      "roman": "çılıglarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымга",
      "roman": "çılıgımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымга",
      "roman": "çılıglarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымда",
      "roman": "çılıgımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымда",
      "roman": "çılıglarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымдан",
      "roman": "çılıgımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымдан",
      "roman": "çılıglarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымже",
      "roman": "çılıgımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымже",
      "roman": "çılıglarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымдыва",
      "roman": "çılıgımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымдыва",
      "roman": "çılıglarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "чылыгны",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "чылыглар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "чылыг • (çılıg) (definite accusative чылыгны, plural чылыглар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ны",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "чылыг • (çılıg) (definite accusative чылыгны, plural чылыглар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ы"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "чылыг",
        "10": "чылыгларда",
        "11": "чылыгдан",
        "12": "чылыглардан",
        "13": "чылыгже",
        "14": "чылыгларже",
        "15": "чылыгдыва",
        "16": "чылыглардыва",
        "2": "чылыглар",
        "3": "чылыгның",
        "4": "чылыгларның",
        "5": "чылыгны",
        "6": "чылыгларны",
        "7": "чылыгга",
        "8": "чылыгларга",
        "9": "чылыгда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "чылыгым",
        "10": "чылыгларымда",
        "11": "чылыгымдан",
        "12": "чылыгларымдан",
        "13": "чылыгымже",
        "14": "чылыгларымже",
        "15": "чылыгымдыва",
        "16": "чылыгларымдыва",
        "2": "чылыгларым",
        "3": "чылыгымның",
        "4": "чылыгларымның",
        "5": "чылыгымны",
        "6": "чылыгларымны",
        "7": "чылыгымга",
        "8": "чылыгларымга",
        "9": "чылыгымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "41 59",
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "warmth"
      ],
      "id": "en-чылыг-tyv-noun-7MdFoNWh",
      "links": [
        [
          "warmth",
          "warmth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/t͡ʃɯˈlɯʁ/"
    }
  ],
  "word": "чылыг"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "roman": "seriin",
      "word": "сериин"
    }
  ],
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*yïlïg",
        "4": "",
        "5": "warm"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *yïlïg (“warm”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ılık"
      },
      "expansion": "Turkish ılık",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *yïlïg (“warm”). Cognate with Turkish ılık.",
  "forms": [
    {
      "form": "çılıg",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "чылыг • (çılıg)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "чылыг • (çılıg)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "warm"
      ],
      "links": [
        [
          "warm",
          "warm"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/t͡ʃɯˈlɯʁ/"
    }
  ],
  "word": "чылыг"
}

{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*yïlïg",
        "4": "",
        "5": "warm"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *yïlïg (“warm”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ılık"
      },
      "expansion": "Turkish ılık",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *yïlïg (“warm”). Cognate with Turkish ılık.",
  "forms": [
    {
      "form": "çılıg",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгны",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыг",
      "roman": "çılıg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглар",
      "roman": "çılıglar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгның",
      "roman": "çılıgnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларның",
      "roman": "çılıglarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгны",
      "roman": "çılıgnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларны",
      "roman": "çılıglarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгга",
      "roman": "çılıgga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларга",
      "roman": "çılıglarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгда",
      "roman": "çılıgda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларда",
      "roman": "çılıglarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгдан",
      "roman": "çılıgdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглардан",
      "roman": "çılıglardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгже",
      "roman": "çılıgje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларже",
      "roman": "çılıglarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгдыва",
      "roman": "çılıgdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыглардыва",
      "roman": "çılıglardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгым",
      "roman": "çılıgım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларым",
      "roman": "çılıglarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымның",
      "roman": "çılıgımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымның",
      "roman": "çılıglarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымны",
      "roman": "çılıgımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымны",
      "roman": "çılıglarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымга",
      "roman": "çılıgımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымга",
      "roman": "çılıglarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымда",
      "roman": "çılıgımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымда",
      "roman": "çılıglarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымдан",
      "roman": "çılıgımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымдан",
      "roman": "çılıglarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымже",
      "roman": "çılıgımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымже",
      "roman": "çılıglarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгымдыва",
      "roman": "çılıgımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "чылыгларымдыва",
      "roman": "çılıglarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "чылыгны",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "чылыглар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "чылыг • (çılıg) (definite accusative чылыгны, plural чылыглар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ны",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "чылыг • (çılıg) (definite accusative чылыгны, plural чылыглар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ы"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "чылыг",
        "10": "чылыгларда",
        "11": "чылыгдан",
        "12": "чылыглардан",
        "13": "чылыгже",
        "14": "чылыгларже",
        "15": "чылыгдыва",
        "16": "чылыглардыва",
        "2": "чылыглар",
        "3": "чылыгның",
        "4": "чылыгларның",
        "5": "чылыгны",
        "6": "чылыгларны",
        "7": "чылыгга",
        "8": "чылыгларга",
        "9": "чылыгда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "чылыгым",
        "10": "чылыгларымда",
        "11": "чылыгымдан",
        "12": "чылыгларымдан",
        "13": "чылыгымже",
        "14": "чылыгларымже",
        "15": "чылыгымдыва",
        "16": "чылыгларымдыва",
        "2": "чылыгларым",
        "3": "чылыгымның",
        "4": "чылыгларымның",
        "5": "чылыгымны",
        "6": "чылыгларымны",
        "7": "чылыгымга",
        "8": "чылыгларымга",
        "9": "чылыгымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "warmth"
      ],
      "links": [
        [
          "warmth",
          "warmth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/t͡ʃɯˈlɯʁ/"
    }
  ],
  "word": "чылыг"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Tuvan dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.