"кырган" meaning in Tuvan

See кырган in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /qɯrˈʁan/ Forms: kırgan [romanization]
Etymology: From кырыыр (kırıır, “to age”). Etymology templates: {{m|tyv|кырыыр||to age}} кырыыр (kırıır, “to age”) Head templates: {{head|tyv|adjective|head=|tr=}} кырган • (kırgan), {{tyv-adj}} кырган • (kırgan)
  1. (of a person) old, elderly Tags: of a person Derived forms: кырган ава (kırgan ava), кырган ада (kırgan ada)
    Sense id: en-кырган-tyv-adj-Y~iP0lF4 Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header

Noun

IPA: /qɯrˈʁan/
Etymology: From кырыыр (kırıır, “to age”). Etymology templates: {{m|tyv|кырыыр||to age}} кырыыр (kırıır, “to age”) Head templates: {{head|tyv|noun|definite accusative|кырганны|||plural|кырганнар|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=p|f3request=1|head=|sort=}} кырган • (kırgan) (definite accusative кырганны, plural кырганнар), {{tyv-noun|ны|нар}} кырган • (kırgan) (definite accusative кырганны, plural кырганнар) Inflection templates: {{tyv-decl|а}}, {{tyv-decl-noun|кырган|кырганнар|кырганның|кырганнарның|кырганны|кырганнарны|кырганга|кырганнарга|кырганда|кырганнарда|кыргандан|кырганнардан|кырганже|кырганнарже|кыргандыва|кырганнардыва}}, {{tyv-decl-noun|кырганым|кырганнарым|кырганымның|кырганнарымның|кырганымны|кырганнарымны|кырганымга|кырганнарымга|кырганымда|кырганнарымда|кырганымдан|кырганнарымдан|кырганымже|кырганнарымже|кырганымдыва|кырганнарымдыва|title=First person singular possessive forms}} Forms: kırgan [romanization], кырганны [accusative, definite], кырганнар [plural], no-table-tags [table-tags], кырган [nominative, singular], кырганнар [nominative, plural], кырганның [genitive, singular], кырганнарның [genitive, plural], кырганны [accusative, singular], кырганнарны [accusative, plural], кырганга [dative, singular], кырганнарга [dative, plural], кырганда [locative, singular], кырганнарда [locative, plural], кыргандан [ablative, singular], кырганнардан [ablative, plural], кырганже [prolative, singular], кырганнарже [plural, prolative], кыргандыва [prolative, prolative-ii, singular], кырганнардыва [plural, prolative, prolative-ii], no-table-tags [table-tags], кырганым [nominative, possessive, singular], кырганнарым [nominative, plural, possessive], кырганымның [genitive, possessive, singular], кырганнарымның [genitive, plural, possessive], кырганымны [accusative, possessive, singular], кырганнарымны [accusative, plural, possessive], кырганымга [dative, possessive, singular], кырганнарымга [dative, plural, possessive], кырганымда [locative, possessive, singular], кырганнарымда [locative, plural, possessive], кырганымдан [ablative, possessive, singular], кырганнарымдан [ablative, plural, possessive], кырганымже [possessive, prolative, singular], кырганнарымже [plural, possessive, prolative], кырганымдыва [possessive, prolative, prolative-ii, singular], кырганнарымдыва [plural, possessive, prolative, prolative-ii]
  1. elderly person
    Sense id: en-кырган-tyv-noun-MP1mHTnX
  2. grandparent
    Sense id: en-кырган-tyv-noun-aLjwFFGB
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: эрги (ergi)

Download JSON data for кырган meaning in Tuvan (7.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "кырыыр",
        "3": "",
        "4": "to age"
      },
      "expansion": "кырыыр (kırıır, “to age”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From кырыыр (kırıır, “to age”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kırgan",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кырган • (kırgan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кырган • (kırgan)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "kırgan ava",
          "word": "кырган ава"
        },
        {
          "roman": "kırgan ada",
          "word": "кырган ада"
        }
      ],
      "glosses": [
        "old, elderly"
      ],
      "id": "en-кырган-tyv-adj-Y~iP0lF4",
      "links": [
        [
          "old",
          "old"
        ],
        [
          "elderly",
          "elderly"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(of a person) old, elderly"
      ],
      "tags": [
        "of a person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qɯrˈʁan/"
    }
  ],
  "word": "кырган"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "кырыыр",
        "3": "",
        "4": "to age"
      },
      "expansion": "кырыыр (kırıır, “to age”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From кырыыр (kırıır, “to age”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kırgan",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганны",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кырган",
      "roman": "kırgan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнар",
      "roman": "kırgannar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганның",
      "roman": "kırgannıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарның",
      "roman": "kırgannarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганны",
      "roman": "kırgannı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарны",
      "roman": "kırgannarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганга",
      "roman": "kırganga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарга",
      "roman": "kırgannarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганда",
      "roman": "kırganda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарда",
      "roman": "kırgannarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кыргандан",
      "roman": "kırgandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнардан",
      "roman": "kırgannardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганже",
      "roman": "kırganje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарже",
      "roman": "kırgannarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "кыргандыва",
      "roman": "kırgandıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнардыва",
      "roman": "kırgannardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганым",
      "roman": "kırganım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарым",
      "roman": "kırgannarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымның",
      "roman": "kırganımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымның",
      "roman": "kırgannarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымны",
      "roman": "kırganımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымны",
      "roman": "kırgannarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымга",
      "roman": "kırganımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымга",
      "roman": "kırgannarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымда",
      "roman": "kırganımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымда",
      "roman": "kırgannarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымдан",
      "roman": "kırganımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымдан",
      "roman": "kırgannarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымже",
      "roman": "kırganımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымже",
      "roman": "kırgannarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымдыва",
      "roman": "kırganımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымдыва",
      "roman": "kırgannarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "кырганны",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "кырганнар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "кырган • (kırgan) (definite accusative кырганны, plural кырганнар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ны",
        "2": "нар"
      },
      "expansion": "кырган • (kırgan) (definite accusative кырганны, plural кырганнар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "а"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кырган",
        "10": "кырганнарда",
        "11": "кыргандан",
        "12": "кырганнардан",
        "13": "кырганже",
        "14": "кырганнарже",
        "15": "кыргандыва",
        "16": "кырганнардыва",
        "2": "кырганнар",
        "3": "кырганның",
        "4": "кырганнарның",
        "5": "кырганны",
        "6": "кырганнарны",
        "7": "кырганга",
        "8": "кырганнарга",
        "9": "кырганда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кырганым",
        "10": "кырганнарымда",
        "11": "кырганымдан",
        "12": "кырганнарымдан",
        "13": "кырганымже",
        "14": "кырганнарымже",
        "15": "кырганымдыва",
        "16": "кырганнарымдыва",
        "2": "кырганнарым",
        "3": "кырганымның",
        "4": "кырганнарымның",
        "5": "кырганымны",
        "6": "кырганнарымны",
        "7": "кырганымга",
        "8": "кырганнарымга",
        "9": "кырганымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "ergi",
      "word": "эрги"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "elderly person"
      ],
      "id": "en-кырган-tyv-noun-MP1mHTnX",
      "links": [
        [
          "elderly",
          "elderly"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "grandparent"
      ],
      "id": "en-кырган-tyv-noun-aLjwFFGB",
      "links": [
        [
          "grandparent",
          "grandparent"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qɯrˈʁan/"
    }
  ],
  "word": "кырган"
}
{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "roman": "kırgan ava",
      "word": "кырган ава"
    },
    {
      "roman": "kırgan ada",
      "word": "кырган ада"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "кырыыр",
        "3": "",
        "4": "to age"
      },
      "expansion": "кырыыр (kırıır, “to age”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From кырыыр (kırıır, “to age”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kırgan",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "кырган • (kırgan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "кырган • (kırgan)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "old, elderly"
      ],
      "links": [
        [
          "old",
          "old"
        ],
        [
          "elderly",
          "elderly"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(of a person) old, elderly"
      ],
      "tags": [
        "of a person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qɯrˈʁan/"
    }
  ],
  "word": "кырган"
}

{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "кырыыр",
        "3": "",
        "4": "to age"
      },
      "expansion": "кырыыр (kırıır, “to age”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From кырыыр (kırıır, “to age”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kırgan",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганны",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кырган",
      "roman": "kırgan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнар",
      "roman": "kırgannar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганның",
      "roman": "kırgannıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарның",
      "roman": "kırgannarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганны",
      "roman": "kırgannı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарны",
      "roman": "kırgannarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганга",
      "roman": "kırganga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарга",
      "roman": "kırgannarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганда",
      "roman": "kırganda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарда",
      "roman": "kırgannarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кыргандан",
      "roman": "kırgandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнардан",
      "roman": "kırgannardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганже",
      "roman": "kırganje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарже",
      "roman": "kırgannarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "кыргандыва",
      "roman": "kırgandıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнардыва",
      "roman": "kırgannardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганым",
      "roman": "kırganım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарым",
      "roman": "kırgannarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымның",
      "roman": "kırganımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымның",
      "roman": "kırgannarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымны",
      "roman": "kırganımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымны",
      "roman": "kırgannarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымга",
      "roman": "kırganımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымга",
      "roman": "kırgannarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымда",
      "roman": "kırganımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымда",
      "roman": "kırgannarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымдан",
      "roman": "kırganımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымдан",
      "roman": "kırgannarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымже",
      "roman": "kırganımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымже",
      "roman": "kırgannarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганымдыва",
      "roman": "kırganımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кырганнарымдыва",
      "roman": "kırgannarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "кырганны",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "кырганнар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "кырган • (kırgan) (definite accusative кырганны, plural кырганнар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ны",
        "2": "нар"
      },
      "expansion": "кырган • (kırgan) (definite accusative кырганны, plural кырганнар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "а"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кырган",
        "10": "кырганнарда",
        "11": "кыргандан",
        "12": "кырганнардан",
        "13": "кырганже",
        "14": "кырганнарже",
        "15": "кыргандыва",
        "16": "кырганнардыва",
        "2": "кырганнар",
        "3": "кырганның",
        "4": "кырганнарның",
        "5": "кырганны",
        "6": "кырганнарны",
        "7": "кырганга",
        "8": "кырганнарга",
        "9": "кырганда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "кырганым",
        "10": "кырганнарымда",
        "11": "кырганымдан",
        "12": "кырганнарымдан",
        "13": "кырганымже",
        "14": "кырганнарымже",
        "15": "кырганымдыва",
        "16": "кырганнарымдыва",
        "2": "кырганнарым",
        "3": "кырганымның",
        "4": "кырганнарымның",
        "5": "кырганымны",
        "6": "кырганнарымны",
        "7": "кырганымга",
        "8": "кырганнарымга",
        "9": "кырганымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "roman": "ergi",
      "word": "эрги"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "elderly person"
      ],
      "links": [
        [
          "elderly",
          "elderly"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "grandparent"
      ],
      "links": [
        [
          "grandparent",
          "grandparent"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qɯrˈʁan/"
    }
  ],
  "word": "кырган"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Tuvan dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.