"куу" meaning in Tuvan

See куу in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /qʊː/ Forms: kuu [romanization]
Etymology: From Proto-Turkic *kuba (“light grey”). Etymology templates: {{inh|tyv|trk-pro|*kuba||light grey}} Proto-Turkic *kuba (“light grey”) Head templates: {{head|tyv|adjective|head=|tr=}} куу • (kuu), {{tyv-adj}} куу • (kuu)
  1. grey
    Sense id: en-куу-tyv-adj-Z~w2OFu0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

IPA: /qʊː/ Forms: kuu [romanization], кууну [accusative, definite], куулар [plural]
Etymology: From Proto-Turkic *kuba (“light grey”). Etymology templates: {{inh|tyv|trk-pro|*kuba||light grey}} Proto-Turkic *kuba (“light grey”) Head templates: {{head|tyv|noun|definite accusative|кууну|||plural|куулар|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=p|f3request=1|head=|sort=}} куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар), {{tyv-noun|ну|лар}} куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)
  1. grey (colour)
    Sense id: en-куу-tyv-noun-58HQMPfT Related terms: ак (ak), кара (kara), кызыл (kızıl), ягаан (yagaan), кызыл-сарыг (kızıl-sarıg), хүрең (xüreñ), сарыг (sarıg), ак-сарыг (ak-sarıg), сарыг-ногаан (sarıg-nogaan), ногаан (nogaan), ак-көк (ak-kök), көк (kök), өкпең (ökpeñ), ак-кызыл (ak-kızıl)
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

IPA: /qʊː/
Etymology: From Proto-Turkic *kugu (“swan”). Cognate with Azerbaijani qu, Southern Altai куу (kuu), Shor қуу, Turkish kuğu, Turkmen guw. Etymology templates: {{inh|tyv|trk-pro|*kugu|t=swan}} Proto-Turkic *kugu (“swan”), {{cog|az|qu}} Azerbaijani qu, {{cog|alt|куу}} Southern Altai куу (kuu), {{cog|cjs|қуу}} Shor қуу, {{cog|tr|kuğu}} Turkish kuğu, {{cog|tk|guw}} Turkmen guw Head templates: {{head|tyv|noun|definite accusative|кууну|||plural|куулар|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=p|f3request=1|head=|sort=}} куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар), {{tyv-noun|ну|лар}} куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар) Inflection templates: {{tyv-decl|у}}, {{tyv-decl-noun|куу|куулар|куунуң|кууларның|кууну|кууларны|кууга|кууларга|кууда|кууларда|куудан|куулардан|кууже|кууларже|куудува|куулардува}}, {{tyv-decl-noun|куум|кууларым|куумнуң|кууларымның|куумну|кууларымны|куумга|кууларымга|куумда|кууларымда|куумдан|кууларымдан|куумже|кууларымже|куумдува|кууларымдува|title=First person singular possessive forms}} Forms: kuu [romanization], кууну [accusative, definite], куулар [plural], no-table-tags [table-tags], куу [nominative, singular], куулар [nominative, plural], куунуң [genitive, singular], кууларның [genitive, plural], кууну [accusative, singular], кууларны [accusative, plural], кууга [dative, singular], кууларга [dative, plural], кууда [locative, singular], кууларда [locative, plural], куудан [ablative, singular], куулардан [ablative, plural], кууже [prolative, singular], кууларже [plural, prolative], куудува [prolative, prolative-ii, singular], куулардува [plural, prolative, prolative-ii], no-table-tags [table-tags], куум [nominative, possessive, singular], кууларым [nominative, plural, possessive], куумнуң [genitive, possessive, singular], кууларымның [genitive, plural, possessive], куумну [accusative, possessive, singular], кууларымны [accusative, plural, possessive], куумга [dative, possessive, singular], кууларымга [dative, plural, possessive], куумда [locative, possessive, singular], кууларымда [locative, plural, possessive], куумдан [ablative, possessive, singular], кууларымдан [ablative, plural, possessive], куумже [possessive, prolative, singular], кууларымже [plural, possessive, prolative], куумдува [possessive, prolative, prolative-ii, singular], кууларымдува [plural, possessive, prolative, prolative-ii]
  1. swan Categories (lifeform): Birds
    Sense id: en-куу-tyv-noun-aFba67AR Disambiguation of Birds: 4 4 93 Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header, Tuvan entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Tuvan entries with incorrect language header: 10 10 80 Disambiguation of Tuvan entries with topic categories using raw markup: 3 3 94
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSON data for куу meaning in Tuvan (9.6kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kuba",
        "4": "",
        "5": "light grey"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kuba (“light grey”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kuba (“light grey”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "куу • (kuu)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "куу • (kuu)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "grey"
      ],
      "id": "en-куу-tyv-adj-Z~w2OFu0",
      "links": [
        [
          "grey",
          "grey"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qʊː/"
    }
  ],
  "word": "куу"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kuba",
        "4": "",
        "5": "light grey"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kuba (“light grey”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kuba (“light grey”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кууну",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "куулар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "кууну",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "куулар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ну",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "grey (colour)"
      ],
      "id": "en-куу-tyv-noun-58HQMPfT",
      "links": [
        [
          "grey",
          "grey"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "roman": "ak",
          "word": "ак"
        },
        {
          "roman": "kara",
          "word": "кара"
        },
        {
          "roman": "kızıl",
          "word": "кызыл"
        },
        {
          "roman": "yagaan",
          "word": "ягаан"
        },
        {
          "roman": "kızıl-sarıg",
          "word": "кызыл-сарыг"
        },
        {
          "roman": "xüreñ",
          "word": "хүрең"
        },
        {
          "roman": "sarıg",
          "word": "сарыг"
        },
        {
          "roman": "ak-sarıg",
          "word": "ак-сарыг"
        },
        {
          "roman": "sarıg-nogaan",
          "word": "сарыг-ногаан"
        },
        {
          "roman": "nogaan",
          "word": "ногаан"
        },
        {
          "roman": "ak-kök",
          "word": "ак-көк"
        },
        {
          "roman": "kök",
          "word": "көк"
        },
        {
          "roman": "ökpeñ",
          "word": "өкпең"
        },
        {
          "roman": "ak-kızıl",
          "word": "ак-кызыл"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qʊː/"
    }
  ],
  "word": "куу"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kugu",
        "t": "swan"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kugu (“swan”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "qu"
      },
      "expansion": "Azerbaijani qu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "alt",
        "2": "куу"
      },
      "expansion": "Southern Altai куу (kuu)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cjs",
        "2": "қуу"
      },
      "expansion": "Shor қуу",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "kuğu"
      },
      "expansion": "Turkish kuğu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tk",
        "2": "guw"
      },
      "expansion": "Turkmen guw",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kugu (“swan”). Cognate with Azerbaijani qu, Southern Altai куу (kuu), Shor қуу, Turkish kuğu, Turkmen guw.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кууну",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "куулар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "куу",
      "roman": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "куулар",
      "roman": "kuular",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "куунуң",
      "roman": "kuunuñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларның",
      "roman": "kuularnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууну",
      "roman": "kuunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларны",
      "roman": "kuularnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууга",
      "roman": "kuuga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларга",
      "roman": "kuularga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууда",
      "roman": "kuuda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларда",
      "roman": "kuularda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "куудан",
      "roman": "kuudan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "куулардан",
      "roman": "kuulardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууже",
      "roman": "kuuje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларже",
      "roman": "kuularje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "куудува",
      "roman": "kuuduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "куулардува",
      "roman": "kuularduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "куум",
      "roman": "kuum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларым",
      "roman": "kuularım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумнуң",
      "roman": "kuumnuñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымның",
      "roman": "kuularımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумну",
      "roman": "kuumnu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымны",
      "roman": "kuularımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумга",
      "roman": "kuumga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымга",
      "roman": "kuularımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумда",
      "roman": "kuumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымда",
      "roman": "kuularımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумдан",
      "roman": "kuumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымдан",
      "roman": "kuularımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумже",
      "roman": "kuumje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымже",
      "roman": "kuularımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "куумдува",
      "roman": "kuumduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымдува",
      "roman": "kuularımduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "кууну",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "куулар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ну",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "у"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "куу",
        "10": "кууларда",
        "11": "куудан",
        "12": "куулардан",
        "13": "кууже",
        "14": "кууларже",
        "15": "куудува",
        "16": "куулардува",
        "2": "куулар",
        "3": "куунуң",
        "4": "кууларның",
        "5": "кууну",
        "6": "кууларны",
        "7": "кууга",
        "8": "кууларга",
        "9": "кууда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "куум",
        "10": "кууларымда",
        "11": "куумдан",
        "12": "кууларымдан",
        "13": "куумже",
        "14": "кууларымже",
        "15": "куумдува",
        "16": "кууларымдува",
        "2": "кууларым",
        "3": "куумнуң",
        "4": "кууларымның",
        "5": "куумну",
        "6": "кууларымны",
        "7": "куумга",
        "8": "кууларымга",
        "9": "куумда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 10 80",
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 3 94",
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 4 93",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "tyv",
          "name": "Birds",
          "orig": "tyv:Birds",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "swan"
      ],
      "id": "en-куу-tyv-noun-aFba67AR",
      "links": [
        [
          "swan",
          "swan"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qʊː/"
    }
  ],
  "word": "куу"
}
{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan entries with topic categories using raw markup",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation",
    "tyv:Birds"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kuba",
        "4": "",
        "5": "light grey"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kuba (“light grey”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kuba (“light grey”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "куу • (kuu)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "куу • (kuu)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "grey"
      ],
      "links": [
        [
          "grey",
          "grey"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qʊː/"
    }
  ],
  "word": "куу"
}

{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan entries with topic categories using raw markup",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation",
    "tyv:Birds"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kuba",
        "4": "",
        "5": "light grey"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kuba (“light grey”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kuba (“light grey”).",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кууну",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "куулар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "кууну",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "куулар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ну",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "roman": "ak",
      "word": "ак"
    },
    {
      "roman": "kara",
      "word": "кара"
    },
    {
      "roman": "kızıl",
      "word": "кызыл"
    },
    {
      "roman": "yagaan",
      "word": "ягаан"
    },
    {
      "roman": "kızıl-sarıg",
      "word": "кызыл-сарыг"
    },
    {
      "roman": "xüreñ",
      "word": "хүрең"
    },
    {
      "roman": "sarıg",
      "word": "сарыг"
    },
    {
      "roman": "ak-sarıg",
      "word": "ак-сарыг"
    },
    {
      "roman": "sarıg-nogaan",
      "word": "сарыг-ногаан"
    },
    {
      "roman": "nogaan",
      "word": "ногаан"
    },
    {
      "roman": "ak-kök",
      "word": "ак-көк"
    },
    {
      "roman": "kök",
      "word": "көк"
    },
    {
      "roman": "ökpeñ",
      "word": "өкпең"
    },
    {
      "roman": "ak-kızıl",
      "word": "ак-кызыл"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "grey (colour)"
      ],
      "links": [
        [
          "grey",
          "grey"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qʊː/"
    }
  ],
  "word": "куу"
}

{
  "categories": [
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan entries with topic categories using raw markup",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation",
    "tyv:Birds"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*kugu",
        "t": "swan"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *kugu (“swan”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "qu"
      },
      "expansion": "Azerbaijani qu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "alt",
        "2": "куу"
      },
      "expansion": "Southern Altai куу (kuu)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cjs",
        "2": "қуу"
      },
      "expansion": "Shor қуу",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "kuğu"
      },
      "expansion": "Turkish kuğu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tk",
        "2": "guw"
      },
      "expansion": "Turkmen guw",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *kugu (“swan”). Cognate with Azerbaijani qu, Southern Altai куу (kuu), Shor қуу, Turkish kuğu, Turkmen guw.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "кууну",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "куулар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "куу",
      "roman": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "куулар",
      "roman": "kuular",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "куунуң",
      "roman": "kuunuñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларның",
      "roman": "kuularnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууну",
      "roman": "kuunu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларны",
      "roman": "kuularnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууга",
      "roman": "kuuga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларга",
      "roman": "kuularga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууда",
      "roman": "kuuda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларда",
      "roman": "kuularda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "куудан",
      "roman": "kuudan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "куулардан",
      "roman": "kuulardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "кууже",
      "roman": "kuuje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларже",
      "roman": "kuularje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "куудува",
      "roman": "kuuduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "куулардува",
      "roman": "kuularduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "куум",
      "roman": "kuum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларым",
      "roman": "kuularım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумнуң",
      "roman": "kuumnuñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымның",
      "roman": "kuularımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумну",
      "roman": "kuumnu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымны",
      "roman": "kuularımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумга",
      "roman": "kuumga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымга",
      "roman": "kuularımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумда",
      "roman": "kuumda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымда",
      "roman": "kuularımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумдан",
      "roman": "kuumdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымдан",
      "roman": "kuularımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "куумже",
      "roman": "kuumje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымже",
      "roman": "kuularımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "куумдува",
      "roman": "kuumduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "кууларымдува",
      "roman": "kuularımduva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "кууну",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "куулар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ну",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "куу • (kuu) (definite accusative кууну, plural куулар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "у"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "куу",
        "10": "кууларда",
        "11": "куудан",
        "12": "куулардан",
        "13": "кууже",
        "14": "кууларже",
        "15": "куудува",
        "16": "куулардува",
        "2": "куулар",
        "3": "куунуң",
        "4": "кууларның",
        "5": "кууну",
        "6": "кууларны",
        "7": "кууга",
        "8": "кууларга",
        "9": "кууда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "куум",
        "10": "кууларымда",
        "11": "куумдан",
        "12": "кууларымдан",
        "13": "куумже",
        "14": "кууларымже",
        "15": "куумдува",
        "16": "кууларымдува",
        "2": "кууларым",
        "3": "куумнуң",
        "4": "кууларымның",
        "5": "куумну",
        "6": "кууларымны",
        "7": "куумга",
        "8": "кууларымга",
        "9": "куумда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "swan"
      ],
      "links": [
        [
          "swan",
          "swan"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/qʊː/"
    }
  ],
  "word": "куу"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Tuvan dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.