"амыр" meaning in Tuvan

See амыр in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ɐ.mɤr/ Forms: amır [romanization]
Etymology: From Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), from Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”). Cognate with Mongolian амар (amar). Etymology templates: {{bor|tyv|cmg|ᠠᠮᠤᠷ}} Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), {{der|tyv|xgn-pro|*amu-||to rest; peace}} Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”), {{cog|mn|амар}} Mongolian амар (amar) Head templates: {{head|tyv|adjective|head=|tr=}} амыр • (amır), {{tyv-adj}} амыр • (amır)
  1. easy
    Sense id: en-амыр-tyv-adj-l8EO~gHV
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Interjection

IPA: /ɐ.mɤr/ Forms: amır [romanization]
Etymology: From Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), from Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”). Cognate with Mongolian амар (amar). Etymology templates: {{bor|tyv|cmg|ᠠᠮᠤᠷ}} Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), {{der|tyv|xgn-pro|*amu-||to rest; peace}} Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”), {{cog|mn|амар}} Mongolian амар (amar) Head templates: {{head|tyv|interjection}} амыр • (amır)
  1. A greeting, more formal than экии; hello, greetings
    Sense id: en-амыр-tyv-intj-U6YTfzR~ Categories (other): Tuvan entries with incorrect language header Disambiguation of Tuvan entries with incorrect language header: 8 92
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

IPA: /ɐ.mɤr/
Etymology: From Proto-Turkic *amïr (“gentle, quiet”). Cognate with Khakas амыр (amır), Chuvash ӑмӑр (ămăr). Etymology templates: {{inh|tyv|trk-pro|*amïr|t=gentle, quiet}} Proto-Turkic *amïr (“gentle, quiet”), {{cog|kjh|амыр}} Khakas амыр (amır), {{cog|cv|ӑмӑр}} Chuvash ӑмӑр (ămăr) Head templates: {{head|tyv|noun|definite accusative|амырны|||plural|амырлар|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=p|f3request=1|head=|sort=}} амыр • (amır) (definite accusative амырны, plural амырлар), {{tyv-noun|ны|лар}} амыр • (amır) (definite accusative амырны, plural амырлар) Inflection templates: {{tyv-decl|ы}}, {{tyv-decl-noun|амыр|амырлар|амырның|амырларның|амырны|амырларны|амырга|амырларга|амырда|амырларда|амырдан|амырлардан|амырже|амырларже|амырдыва|амырлардыва}}, {{tyv-decl-noun|амырым|амырларым|амырымның|амырларымның|амырымны|амырларымны|амырымга|амырларымга|амырымда|амырларымда|амырымдан|амырларымдан|амырымже|амырларымже|амырымдыва|амырларымдыва|title=First person singular possessive forms}} Forms: amır [romanization], амырны [accusative, definite], амырлар [plural], no-table-tags [table-tags], амыр [nominative, singular], амырлар [nominative, plural], амырның [genitive, singular], амырларның [genitive, plural], амырны [accusative, singular], амырларны [accusative, plural], амырга [dative, singular], амырларга [dative, plural], амырда [locative, singular], амырларда [locative, plural], амырдан [ablative, singular], амырлардан [ablative, plural], амырже [prolative, singular], амырларже [plural, prolative], амырдыва [prolative, prolative-ii, singular], амырлардыва [plural, prolative, prolative-ii], no-table-tags [table-tags], амырым [nominative, possessive, singular], амырларым [nominative, plural, possessive], амырымның [genitive, possessive, singular], амырларымның [genitive, plural, possessive], амырымны [accusative, possessive, singular], амырларымны [accusative, plural, possessive], амырымга [dative, possessive, singular], амырларымга [dative, plural, possessive], амырымда [locative, possessive, singular], амырларымда [locative, plural, possessive], амырымдан [ablative, possessive, singular], амырларымдан [ablative, plural, possessive], амырымже [possessive, prolative, singular], амырларымже [plural, possessive, prolative], амырымдыва [possessive, prolative, prolative-ii, singular], амырларымдыва [plural, possessive, prolative, prolative-ii]
  1. peace, tranquility Synonyms: тайбың (taybıñ) Related terms: амыраар (amıraar) (english: to be happy)
    Sense id: en-амыр-tyv-noun-dNsHP4of
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSON data for амыр meaning in Tuvan (9.1kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠠᠮᠤᠷ"
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "xgn-pro",
        "3": "*amu-",
        "4": "",
        "5": "to rest; peace"
      },
      "expansion": "Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "амар"
      },
      "expansion": "Mongolian амар (amar)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), from Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”). Cognate with Mongolian амар (amar).",
  "forms": [
    {
      "form": "amır",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "амыр • (amır)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "амыр • (amır)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "easy"
      ],
      "id": "en-амыр-tyv-adj-l8EO~gHV",
      "links": [
        [
          "easy",
          "easy"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɐ.mɤr/"
    }
  ],
  "word": "амыр"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠠᠮᠤᠷ"
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "xgn-pro",
        "3": "*amu-",
        "4": "",
        "5": "to rest; peace"
      },
      "expansion": "Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "амар"
      },
      "expansion": "Mongolian амар (amar)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), from Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”). Cognate with Mongolian амар (amar).",
  "forms": [
    {
      "form": "amır",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "амыр • (amır)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 92",
          "kind": "other",
          "name": "Tuvan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A greeting, more formal than экии; hello, greetings"
      ],
      "id": "en-амыр-tyv-intj-U6YTfzR~",
      "links": [
        [
          "экии",
          "экии#English"
        ],
        [
          "hello",
          "hello"
        ],
        [
          "greetings",
          "greetings"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɐ.mɤr/"
    }
  ],
  "word": "амыр"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*amïr",
        "t": "gentle, quiet"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *amïr (“gentle, quiet”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kjh",
        "2": "амыр"
      },
      "expansion": "Khakas амыр (amır)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cv",
        "2": "ӑмӑр"
      },
      "expansion": "Chuvash ӑмӑр (ămăr)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *amïr (“gentle, quiet”). Cognate with Khakas амыр (amır), Chuvash ӑмӑр (ămăr).",
  "forms": [
    {
      "form": "amır",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "амырны",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "амыр",
      "roman": "amır",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлар",
      "roman": "amırlar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырның",
      "roman": "amırnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларның",
      "roman": "amırlarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырны",
      "roman": "amırnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларны",
      "roman": "amırlarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырга",
      "roman": "amırga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларга",
      "roman": "amırlarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырда",
      "roman": "amırda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларда",
      "roman": "amırlarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырдан",
      "roman": "amırdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлардан",
      "roman": "amırlardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырже",
      "roman": "amırje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларже",
      "roman": "amırlarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "амырдыва",
      "roman": "amırdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлардыва",
      "roman": "amırlardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "амырым",
      "roman": "amırım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларым",
      "roman": "amırlarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымның",
      "roman": "amırımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымның",
      "roman": "amırlarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымны",
      "roman": "amırımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымны",
      "roman": "amırlarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымга",
      "roman": "amırımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымга",
      "roman": "amırlarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымда",
      "roman": "amırımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымда",
      "roman": "amırlarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымдан",
      "roman": "amırımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымдан",
      "roman": "amırlarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымже",
      "roman": "amırımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымже",
      "roman": "amırlarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымдыва",
      "roman": "amırımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымдыва",
      "roman": "amırlarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "амырны",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "амырлар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "амыр • (amır) (definite accusative амырны, plural амырлар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ны",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "амыр • (amır) (definite accusative амырны, plural амырлар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ы"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "амыр",
        "10": "амырларда",
        "11": "амырдан",
        "12": "амырлардан",
        "13": "амырже",
        "14": "амырларже",
        "15": "амырдыва",
        "16": "амырлардыва",
        "2": "амырлар",
        "3": "амырның",
        "4": "амырларның",
        "5": "амырны",
        "6": "амырларны",
        "7": "амырга",
        "8": "амырларга",
        "9": "амырда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "амырым",
        "10": "амырларымда",
        "11": "амырымдан",
        "12": "амырларымдан",
        "13": "амырымже",
        "14": "амырларымже",
        "15": "амырымдыва",
        "16": "амырларымдыва",
        "2": "амырларым",
        "3": "амырымның",
        "4": "амырларымның",
        "5": "амырымны",
        "6": "амырларымны",
        "7": "амырымга",
        "8": "амырларымга",
        "9": "амырымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "peace, tranquility"
      ],
      "id": "en-амыр-tyv-noun-dNsHP4of",
      "links": [
        [
          "peace",
          "peace"
        ],
        [
          "tranquility",
          "tranquility"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "to be happy",
          "roman": "amıraar",
          "word": "амыраар"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "roman": "taybıñ",
          "word": "тайбың"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɐ.mɤr/"
    }
  ],
  "word": "амыр"
}
{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan interjections",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms borrowed from Classical Mongolian",
    "Tuvan terms derived from Classical Mongolian",
    "Tuvan terms derived from Proto-Mongolic",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠠᠮᠤᠷ"
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "xgn-pro",
        "3": "*amu-",
        "4": "",
        "5": "to rest; peace"
      },
      "expansion": "Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "амар"
      },
      "expansion": "Mongolian амар (amar)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), from Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”). Cognate with Mongolian амар (amar).",
  "forms": [
    {
      "form": "amır",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "adjective",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "амыр • (amır)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "амыр • (amır)",
      "name": "tyv-adj"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "easy"
      ],
      "links": [
        [
          "easy",
          "easy"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɐ.mɤr/"
    }
  ],
  "word": "амыр"
}

{
  "categories": [
    "Tuvan adjectives",
    "Tuvan entries with incorrect language header",
    "Tuvan interjections",
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms borrowed from Classical Mongolian",
    "Tuvan terms derived from Classical Mongolian",
    "Tuvan terms derived from Proto-Mongolic",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "cmg",
        "3": "ᠠᠮᠤᠷ"
      },
      "expansion": "Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "xgn-pro",
        "3": "*amu-",
        "4": "",
        "5": "to rest; peace"
      },
      "expansion": "Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "амар"
      },
      "expansion": "Mongolian амар (amar)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Mongolian ᠠᠮᠤᠷ (amur), from Proto-Mongolic *amu- (“to rest; peace”). Cognate with Mongolian амар (amar).",
  "forms": [
    {
      "form": "amır",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "амыр • (amır)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "A greeting, more formal than экии; hello, greetings"
      ],
      "links": [
        [
          "экии",
          "экии#English"
        ],
        [
          "hello",
          "hello"
        ],
        [
          "greetings",
          "greetings"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɐ.mɤr/"
    }
  ],
  "word": "амыр"
}

{
  "categories": [
    "Tuvan lemmas",
    "Tuvan nouns",
    "Tuvan terms derived from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms inherited from Proto-Turkic",
    "Tuvan terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*amïr",
        "t": "gentle, quiet"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *amïr (“gentle, quiet”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kjh",
        "2": "амыр"
      },
      "expansion": "Khakas амыр (amır)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cv",
        "2": "ӑмӑр"
      },
      "expansion": "Chuvash ӑмӑр (ămăr)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *amïr (“gentle, quiet”). Cognate with Khakas амыр (amır), Chuvash ӑмӑр (ămăr).",
  "forms": [
    {
      "form": "amır",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "амырны",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлар",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "амыр",
      "roman": "amır",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлар",
      "roman": "amırlar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырның",
      "roman": "amırnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларның",
      "roman": "amırlarnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырны",
      "roman": "amırnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларны",
      "roman": "amırlarnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырга",
      "roman": "amırga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларга",
      "roman": "amırlarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырда",
      "roman": "amırda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларда",
      "roman": "amırlarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырдан",
      "roman": "amırdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлардан",
      "roman": "amırlardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "амырже",
      "roman": "amırje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларже",
      "roman": "amırlarje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "амырдыва",
      "roman": "amırdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырлардыва",
      "roman": "amırlardıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tyv-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "амырым",
      "roman": "amırım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларым",
      "roman": "amırlarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымның",
      "roman": "amırımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымның",
      "roman": "amırlarımnıñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымны",
      "roman": "amırımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымны",
      "roman": "amırlarımnı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымга",
      "roman": "amırımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымга",
      "roman": "amırlarımga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымда",
      "roman": "amırımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымда",
      "roman": "amırlarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымдан",
      "roman": "amırımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымдан",
      "roman": "amırlarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымже",
      "roman": "amırımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымже",
      "roman": "amırlarımje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "амырымдыва",
      "roman": "amırımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "амырларымдыва",
      "roman": "amırlarımdıva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "prolative",
        "prolative-ii"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "амырны",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "амырлар",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "амыр • (amır) (definite accusative амырны, plural амырлар)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ны",
        "2": "лар"
      },
      "expansion": "амыр • (amır) (definite accusative амырны, plural амырлар)",
      "name": "tyv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ы"
      },
      "name": "tyv-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "амыр",
        "10": "амырларда",
        "11": "амырдан",
        "12": "амырлардан",
        "13": "амырже",
        "14": "амырларже",
        "15": "амырдыва",
        "16": "амырлардыва",
        "2": "амырлар",
        "3": "амырның",
        "4": "амырларның",
        "5": "амырны",
        "6": "амырларны",
        "7": "амырга",
        "8": "амырларга",
        "9": "амырда"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "амырым",
        "10": "амырларымда",
        "11": "амырымдан",
        "12": "амырларымдан",
        "13": "амырымже",
        "14": "амырларымже",
        "15": "амырымдыва",
        "16": "амырларымдыва",
        "2": "амырларым",
        "3": "амырымның",
        "4": "амырларымның",
        "5": "амырымны",
        "6": "амырларымны",
        "7": "амырымга",
        "8": "амырларымга",
        "9": "амырымда",
        "title": "First person singular possessive forms"
      },
      "name": "tyv-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tuvan",
  "lang_code": "tyv",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "english": "to be happy",
      "roman": "amıraar",
      "word": "амыраар"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "peace, tranquility"
      ],
      "links": [
        [
          "peace",
          "peace"
        ],
        [
          "tranquility",
          "tranquility"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɐ.mɤr/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "taybıñ",
      "word": "тайбың"
    }
  ],
  "word": "амыр"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Tuvan dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.