"-tr̥" meaning in Proto-Indo-European

See -tr̥ in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: Probably related to either *-r̥ or *-ter-, but only the former has the same r/n heteroclitic pattern. Etymology templates: {{m|ine-pro|*-r̥}} *-r̥, {{m|ine-pro|*-tḗr|*-ter-}} *-ter- Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=n|head=*(é)-tr̥}} *(é)-tr̥ n Inflection templates: {{ine-decl-noun-n|(é)-tr̥|(Ø)-tén|ac=proterokinetic|coll=(Ø)-tór|coll2=(Ø)-tn|coll_loc=(Ø)-tén|n=s}} Forms: (é)-tr̥ [canonical, neuter], no-table-tags [table-tags], -tr̥ [nominative, singular], é-tr̥ [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], -tṓr [error-unrecognized-form, nominative], Ø-tṓr [error-unrecognized-form, nominative], -tr̥ [singular, vocative], é-tr̥ [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], -tṓr [error-unrecognized-form, vocative], Ø-tṓr [error-unrecognized-form, vocative], -tr̥ [accusative, singular], é-tr̥ [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], -tṓr [accusative, error-unrecognized-form], Ø-tṓr [accusative, error-unrecognized-form], -téns [genitive, singular], Ø-téns [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], -tnés [error-unrecognized-form, genitive], Ø-tnés [error-unrecognized-form, genitive], -téns [ablative, singular], Ø-téns [ablative, singular], - [ablative, dual], - [ablative, plural], -tnés [ablative, error-unrecognized-form], Ø-tnés [ablative, error-unrecognized-form], -téney [dative, singular], Ø-téney [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], -tnéy [dative, error-unrecognized-form], Ø-tnéy [dative, error-unrecognized-form], -tén [locative, singular], Ø-tén [locative, singular], -téni [locative, singular], Ø-téni [locative, singular], - [dual, locative], - [locative, plural], -tén [error-unrecognized-form, locative], Ø-tén [error-unrecognized-form, locative], -téni [error-unrecognized-form, locative], Ø-téni [error-unrecognized-form, locative], -ténh₁ [instrumental, singular], Ø-ténh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], - [instrumental, plural], -tnéh₁ [error-unrecognized-form, instrumental], Ø-tnéh₁ [error-unrecognized-form, instrumental]
  1. Derives nouns from verbal roots. Tags: morpheme, reconstruction Related terms: -ótr̥
    Sense id: en--tr̥-ine-pro-suffix-V~BblVsx

Download JSON data for -tr̥ meaning in Proto-Indo-European (5.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-r̥"
      },
      "expansion": "*-r̥",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-tḗr",
        "3": "*-ter-"
      },
      "expansion": "*-ter-",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably related to either *-r̥ or *-ter-, but only the former has the same r/n heteroclitic pattern.",
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-tr̥",
      "tags": [
        "canonical",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-téney",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téney",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnéy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnéy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ténh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-ténh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnéh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnéh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n",
        "head": "*(é)-tr̥"
      },
      "expansion": "*(é)-tr̥ n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-tr̥",
        "2": "(Ø)-tén",
        "ac": "proterokinetic",
        "coll": "(Ø)-tór",
        "coll2": "(Ø)-tn",
        "coll_loc": "(Ø)-tén",
        "n": "s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-n"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tr̥",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Derives nouns from verbal roots."
      ],
      "id": "en--tr̥-ine-pro-suffix-V~BblVsx",
      "related": [
        {
          "word": "-ótr̥"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tr̥"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-r̥"
      },
      "expansion": "*-r̥",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-tḗr",
        "3": "*-ter-"
      },
      "expansion": "*-ter-",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably related to either *-r̥ or *-ter-, but only the former has the same r/n heteroclitic pattern.",
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-tr̥",
      "tags": [
        "canonical",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tr̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tṓr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-téney",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téney",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnéy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnéy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ténh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-ténh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tnéh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-tnéh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n",
        "head": "*(é)-tr̥"
      },
      "expansion": "*(é)-tr̥ n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-tr̥",
        "2": "(Ø)-tén",
        "ac": "proterokinetic",
        "coll": "(Ø)-tór",
        "coll2": "(Ø)-tn",
        "coll_loc": "(Ø)-tén",
        "n": "s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-n"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tr̥",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-ótr̥"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European neuter suffixes",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European proterokinetic neuter r/n-stem nouns",
        "Proto-Indo-European suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Derives nouns from verbal roots."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tr̥"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.