"-mos" meaning in Proto-Indo-European

See -mos in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=m|head=*(ó)-mos}} *(ó)-mos m Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(ó)-mo}} Forms: (ó)-mos [canonical, masculine], no-table-tags [table-tags], -mos [nominative, singular], ó-mos [nominative, singular], -moh₁ [dual, nominative], ó-moh₁ [dual, nominative], -moes [nominative, plural], ó-moes [nominative, plural], -me [singular, vocative], ó-me [singular, vocative], -moh₁ [dual, vocative], ó-moh₁ [dual, vocative], -moes [plural, vocative], ó-moes [plural, vocative], -mom [accusative, singular], ó-mom [accusative, singular], -moh₁ [accusative, dual], ó-moh₁ [accusative, dual], -moms [accusative, plural], ó-moms [accusative, plural], -mosyo [genitive, singular], ó-mosyo [genitive, singular], - [dual, genitive], -moHom [genitive, plural], ó-moHom [genitive, plural], -mead [ablative, singular], ó-mead [ablative, singular], - [ablative, dual], -momos [ablative, plural], ó-momos [ablative, plural], -moey [dative, singular], ó-moey [dative, singular], - [dative, dual], -momos [dative, plural], ó-momos [dative, plural], -mey [locative, singular], ó-mey [locative, singular], -moy [locative, singular], ó-moy [locative, singular], - [dual, locative], -moysu [locative, plural], ó-moysu [locative, plural], -moh₁ [instrumental, singular], ó-moh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -mōys [instrumental, plural], ó-mōys [instrumental, plural]
  1. Creates action/result nouns from verb stems. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--mos-ine-pro-suffix-GmC1vf7P

Download JSON data for -mos meaning in Proto-Indo-European (5.2kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-mas"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-mas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-mas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-mъ",
            "3": "*-smъ"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-mъ, *-smъ",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-mo",
            "g": "n"
          },
          "expansion": "*-mo n",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-ma",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "*-ma f",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-mъ, *-smъ; *-mo n; *-ma f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Proto-Germanic: some of the a-stem nouns"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Hellenic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-μος",
            "3": "-μός"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -μος (-mos), -μός (-mós)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -μος (-mos), -μός (-mós)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Italic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-mus"
          },
          "expansion": "Latin: -mus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -mus"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(ó)-mos",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-me",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-me",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-moms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mosyo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mosyo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-moHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mead",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mead",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-moey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-moy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moysu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moysu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mōys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mōys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(ó)-mos"
      },
      "expansion": "*(ó)-mos m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(ó)-mo"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-mos",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Creates action/result nouns from verb stems."
      ],
      "id": "en--mos-ine-pro-suffix-GmC1vf7P",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-mos"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-mas"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-mas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-mas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-mъ",
            "3": "*-smъ"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-mъ, *-smъ",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-mo",
            "g": "n"
          },
          "expansion": "*-mo n",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-ma",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "*-ma f",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-mъ, *-smъ; *-mo n; *-ma f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Proto-Germanic: some of the a-stem nouns"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Hellenic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-μος",
            "3": "-μός"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -μος (-mos), -μός (-mós)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -μος (-mos), -μός (-mós)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Italic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-mus"
          },
          "expansion": "Latin: -mus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -mus"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(ó)-mos",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-me",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-me",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-moms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mosyo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mosyo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-moHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mead",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mead",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-moey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-momos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-moy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-moysu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moysu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-moh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mōys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-mōys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(ó)-mos"
      },
      "expansion": "*(ó)-mos m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(ó)-mo"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-mos",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European masculine suffixes",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European suffixes",
        "Proto-Indo-European thematic o-stem nouns"
      ],
      "glosses": [
        "Creates action/result nouns from verb stems."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-mos"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.