"-mō" meaning in Proto-Indo-European

See -mō in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: Cognates with a different ablaut: * *-mn̥ * *-mḗn See also *-h₃onh₂-. Etymology templates: {{m|ine-pro|*-mn̥}} *-mn̥, {{m|ine-pro|*-mḗn}} *-mḗn, {{m|ine-pro|*-h₃onh₂-}} *-h₃onh₂- Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=m|head=*(é)-mō}} *(é)-mō m Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(é)-mon|(Ø)-mn̥|ac=amphikinetic|loc_sg=(Ø)-mén}} Forms: (é)-mō [canonical, masculine], no-table-tags [table-tags], -mō [nominative, singular], é-mō [nominative, singular], -monh₁ [dual, nominative], -monh₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -mones [nominative, plural], é-mones [nominative, plural], -mon [singular, vocative], é-mon [singular, vocative], -monh₁ [dual, vocative], -monh₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -mones [plural, vocative], é-mones [plural, vocative], -monm̥ [accusative, singular], é-monm̥ [accusative, singular], -monh₁ [accusative, dual], -monh₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -monm̥s [accusative, plural], é-monm̥s [accusative, plural], -m̥nés [genitive, singular], Ø-m̥nés [genitive, singular], - [dual, genitive], -m̥nóHom [genitive, plural], Ø-m̥nóHom [genitive, plural], -m̥nés [ablative, singular], Ø-m̥nés [ablative, singular], - [ablative, dual], -mn̥mós [ablative, plural], Ø-mn̥mós [ablative, plural], -m̥néy [dative, singular], Ø-m̥néy [dative, singular], - [dative, dual], -mn̥mós [dative, plural], Ø-mn̥mós [dative, plural], -mén [locative, singular], Ø-mén [locative, singular], -méni [locative, singular], Ø-méni [locative, singular], - [dual, locative], -mn̥sú [locative, plural], Ø-mn̥sú [locative, plural], -m̥néh₁ [instrumental, singular], Ø-m̥néh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -mn̥mís [instrumental, plural], Ø-mn̥mís [instrumental, plural]
  1. Creates agent nouns from verbs. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--mō-ine-pro-suffix-XS~olPJZ

Download JSON data for -mō meaning in Proto-Indo-European (7.7kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-mō"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-mō",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-mō"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-muo"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -muo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -muo"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-my"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-my",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-my"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-mū"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-mū",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-mū"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sga",
            "2": "-em"
          },
          "expansion": "Old Irish: -em",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Irish: -em"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": "*-mōn"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic: *-mōn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic: *-mōn"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-μων"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -μων (-mōn)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -μων (-mōn)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-mô"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-mô",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-mô (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-mā"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-mā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-mā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-mā"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-mā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-mā"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-मन्"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -मन् (-man)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -मन् (-man)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-mā"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-mā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-mā"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "-𐬨𐬀",
            "3": "-𐬨𐬀𐬥"
          },
          "expansion": "Avestan: -𐬨𐬀 (-ma), -𐬨𐬀𐬥 (-man)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Avestan: -𐬨𐬀 (-ma), -𐬨𐬀𐬥 (-man)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-mō"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-mō",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-mō"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-mōnium",
            "3": "-mōnia"
          },
          "expansion": "Latin: -mōnium, -mōnia",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -mōnium, -mōnia"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-mn̥"
      },
      "expansion": "*-mn̥",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-mḗn"
      },
      "expansion": "*-mḗn",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-h₃onh₂-"
      },
      "expansion": "*-h₃onh₂-",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognates with a different ablaut:\n* *-mn̥\n* *-mḗn\nSee also *-h₃onh₂-.",
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-mō",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-mō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monm̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-monm̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-monm̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-monm̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥nóHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥nóHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥néy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥néy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-méni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-méni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥néh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥néh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(é)-mō"
      },
      "expansion": "*(é)-mō m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-mon",
        "2": "(Ø)-mn̥",
        "ac": "amphikinetic",
        "loc_sg": "(Ø)-mén"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-mō",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Creates agent nouns from verbs."
      ],
      "id": "en--mō-ine-pro-suffix-XS~olPJZ",
      "links": [
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-mō"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-mō"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-mō",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-mō"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-muo"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -muo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -muo"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-my"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-my",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-my"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-mū"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-mū",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-mū"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sga",
            "2": "-em"
          },
          "expansion": "Old Irish: -em",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Irish: -em"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": "*-mōn"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic: *-mōn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic: *-mōn"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-μων"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -μων (-mōn)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -μων (-mōn)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-mô"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-mô",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-mô (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-mā"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-mā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-mā"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": "*-mā"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan: *-mā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan: *-mā"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-मन्"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -मन् (-man)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -मन् (-man)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-mā"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-mā",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-mā"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ae",
            "2": "-𐬨𐬀",
            "3": "-𐬨𐬀𐬥"
          },
          "expansion": "Avestan: -𐬨𐬀 (-ma), -𐬨𐬀𐬥 (-man)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Avestan: -𐬨𐬀 (-ma), -𐬨𐬀𐬥 (-man)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-mō"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-mō",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-mō"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-mōnium",
            "3": "-mōnia"
          },
          "expansion": "Latin: -mōnium, -mōnia",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -mōnium, -mōnia"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-mn̥"
      },
      "expansion": "*-mn̥",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-mḗn"
      },
      "expansion": "*-mḗn",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-h₃onh₂-"
      },
      "expansion": "*-h₃onh₂-",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognates with a different ablaut:\n* *-mn̥\n* *-mḗn\nSee also *-h₃onh₂-.",
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-mō",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-mō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mones",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-monm̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-monm̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-monh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-monm̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-monm̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥nóHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥nóHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥nés",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥néy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥néy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-mén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mén",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-méni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-méni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥néh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-m̥néh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mn̥mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mn̥mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(é)-mō"
      },
      "expansion": "*(é)-mō m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-mon",
        "2": "(Ø)-mn̥",
        "ac": "amphikinetic",
        "loc_sg": "(Ø)-mén"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-mō",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European amphikinetic root nouns",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European masculine suffixes",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Creates agent nouns from verbs."
      ],
      "links": [
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-mō"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.