"-iHnos" meaning in Proto-Indo-European

See -iHnos in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: From *-nós. Etymology templates: {{m|ine-pro|*-nós}} *-nós Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=adjective-forming suffixes}} *-iHnos Inflection templates: {{ine-decl-adj|-iHno}} Forms: no-table-tags [table-tags], -iHnos [nominative, singular], -iHnoh₁ [dual, nominative], -iHnoes [nominative, plural], -iHne [singular, vocative], -iHnoh₁ [dual, vocative], -iHnoes [plural, vocative], -iHnom [accusative, singular], -iHnoh₁ [accusative, dual], -iHnoms [accusative, plural], -iHnosyo [genitive, singular], - [dual, genitive], -iHnoHom [genitive, plural], -iHnead [ablative, singular], - [ablative, dual], -iHnomos [ablative, plural], -iHnoey [dative, singular], - [dative, dual], -iHnomos [dative, plural], -iHney [locative, singular], -iHnoy [locative, singular], - [dual, locative], -iHnoysu [locative, plural], -iHnoh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -iHnōys [instrumental, plural], -iHneh₂ [nominative, singular], -iHneh₂h₁ [dual, nominative], -iHneh₂h₁e [dual, nominative], -iHneh₂es [nominative, plural], -iHneh₂ [singular, vocative], -iHneh₂h₁ [dual, vocative], -iHneh₂h₁e [dual, vocative], -iHneh₂es [plural, vocative], -iHnām [accusative, singular], -iHneh₂h₁ [accusative, dual], -iHneh₂h₁e [accusative, dual], -iHneh₂m̥s [accusative, plural], -iHneh₂s [genitive, singular], -iHneh₂oHom [genitive, plural], -iHneh₂s [ablative, singular], -iHneh₂mos [ablative, plural], -iHneh₂ey [dative, singular], -iHneh₂mos [dative, plural], -iHneh₂ [locative, singular], -iHneh₂i [locative, singular], -iHneh₂su [locative, plural], -iHneh₂h₁ [instrumental, singular], -iHneh₂mis [instrumental, plural], -iHnom [nominative, singular], -iHnoy [dual, nominative], -iHnoyh₁ [dual, nominative], -iHneh₂ [nominative, plural], -iHnom [singular, vocative], -iHnoy [dual, vocative], -iHnoyh₁ [dual, vocative], -iHneh₂ [plural, vocative], -iHnoy [accusative, dual], -iHnoyh₁ [accusative, dual], -iHneh₂ [accusative, plural]
  1. Creates adjectives of materials. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--iHnos-ine-pro-suffix-KNjQwiFc

Download JSON data for -iHnos meaning in Proto-Indo-European (8.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Armenian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xcl",
            "2": "-այն",
            "3": "-ին"
          },
          "expansion": "Old Armenian: -այն (-ayn), -ին (-in)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Armenian: -այն (-ayn), -ին (-in)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-īˀnas"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀnas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀnas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-inas"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -inas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -inas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-īns"
          },
          "expansion": "Latvian: -īns",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-ains"
          },
          "expansion": "-ains",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Latvian: -īns, -ains"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-inъ"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-inъ",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-inъ (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-īnos"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-īnos",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-īnos (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-īnaz"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-īnaz",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-īnaz (adjective of material) (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-ινος"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -ινος (-inos)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -ινος (-inos) (forms adjectives with the sense of 'of or pertaining to', including adjectives of material)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-iHnas"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-iHnas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-iHnas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-ईन"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -ईन (-īna)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -ईन (-īna)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-ayHnah",
            "alt": "*-a-yHnah"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-a-yHnah",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-a-yHnah (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-īnos"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-īnos",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-īnos (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-nós"
      },
      "expansion": "*-nós",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *-nós.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHne",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnosyo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnead",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnomos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnomos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHney",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoysu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnōys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnām",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "*-iHnos",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-iHno"
      },
      "name": "ine-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-iHnos",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Creates adjectives of materials."
      ],
      "id": "en--iHnos-ine-pro-suffix-KNjQwiFc",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-iHnos"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Armenian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xcl",
            "2": "-այն",
            "3": "-ին"
          },
          "expansion": "Old Armenian: -այն (-ayn), -ին (-in)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Armenian: -այն (-ayn), -ին (-in)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-īˀnas"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀnas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-īˀnas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-inas"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -inas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -inas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-īns"
          },
          "expansion": "Latvian: -īns",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-ains"
          },
          "expansion": "-ains",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Latvian: -īns, -ains"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-inъ"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-inъ",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-inъ (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-īnos"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-īnos",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-īnos (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-īnaz"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-īnaz",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-īnaz (adjective of material) (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-ινος"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -ινος (-inos)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -ινος (-inos) (forms adjectives with the sense of 'of or pertaining to', including adjectives of material)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": "*-iHnas"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian: *-iHnas",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian: *-iHnas"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro"
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-ईन"
          },
          "expansion": "Sanskrit: -ईन (-īna)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -ईन (-īna)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ira-pro",
            "2": "*-ayHnah",
            "alt": "*-a-yHnah"
          },
          "expansion": "Proto-Iranian: *-a-yHnah",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Iranian: *-a-yHnah (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-īnos"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-īnos",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-īnos (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*-nós"
      },
      "expansion": "*-nós",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *-nós.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHne",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnosyo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnead",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnomos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnomos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHney",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoysu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnōys",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnām",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHnoyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-iHneh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "*-iHnos",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-iHno"
      },
      "name": "ine-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-iHnos",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European adjective-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European suffixes",
        "Proto-Indo-European thematic adjectives"
      ],
      "glosses": [
        "Creates adjectives of materials."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-iHnos"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.