"nainaz" meaning in Proto-Germanic

See nainaz in All languages combined, or Wiktionary

Numeral

IPA: /ˈnɑi̯.nɑz/
Etymology: From *ne + *ainaz. Etymology templates: {{af|gem-pro|*ne|*ainaz}} *ne + *ainaz Inflection templates: {{gem-decl-adj}} Forms: no-table-tags [table-tags], nainaz [masculine, nominative, singular, strong], nainai [masculine, nominative, plural, strong], nainō [feminine, nominative, singular, strong], nainôz [feminine, nominative, plural, strong], nainą [neuter, nominative, singular, strong], -at [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], nainō [neuter, nominative, plural, strong], nainanǭ [accusative, masculine, singular, strong], nainanz [accusative, masculine, plural, strong], nainǭ [accusative, feminine, singular, strong], nainōz [accusative, feminine, plural, strong], nainą [accusative, neuter, singular, strong], -at [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], nainō [accusative, neuter, plural, strong], nainas [genitive, masculine, singular, strong], nainis [genitive, masculine, singular, strong], nainaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], nainaizōz [feminine, genitive, singular, strong], nainaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], nainas [genitive, neuter, singular, strong], nainis [genitive, neuter, singular, strong], nainaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], nainammai [dative, masculine, singular, strong], nainaimaz [dative, masculine, plural, strong], nainaizōi [dative, feminine, singular, strong], nainaimaz [dative, feminine, plural, strong], nainammai [dative, neuter, singular, strong], nainaimaz [dative, neuter, plural, strong], nainanō [instrumental, masculine, singular, strong], nainaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], nainaizō [feminine, instrumental, singular, strong], nainaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], nainanō [instrumental, neuter, singular, strong], nainaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], nainô [masculine, nominative, singular, weak], nainaniz [masculine, nominative, plural, weak], nainǭ [feminine, nominative, singular, weak], nainōniz [feminine, nominative, plural, weak], nainô [neuter, nominative, singular, weak], nainōnō [neuter, nominative, plural, weak], nainanų [accusative, masculine, singular, weak], nainanunz [accusative, masculine, plural, weak], nainōnų [accusative, feminine, singular, weak], nainōnunz [accusative, feminine, plural, weak], nainô [accusative, neuter, singular, weak], nainōnō [accusative, neuter, plural, weak], naininiz [genitive, masculine, singular, weak], nainanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], nainōniz [feminine, genitive, singular, weak], nainōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], naininiz [genitive, neuter, singular, weak], nainanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], nainini [dative, masculine, singular, weak], nainammaz [dative, masculine, plural, weak], nainōni [dative, feminine, singular, weak], nainōmaz [dative, feminine, plural, weak], nainini [dative, neuter, singular, weak], nainammaz [dative, neuter, plural, weak], naininē [instrumental, masculine, singular, weak], nainammiz [instrumental, masculine, plural, weak], nainōnē [feminine, instrumental, singular, weak], nainōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], naininē [instrumental, neuter, singular, weak], nainammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. (in the singular) zero, nought; none, no one, nothing Tags: reconstruction, singular Categories (topical): Proto-Germanic cardinal numbers
    Sense id: en-nainaz-gem-pro-num-Nk8VjGvl Disambiguation of Proto-Germanic cardinal numbers: 47 53
  2. (in the plural) not any, no, none Tags: in-plural, reconstruction Categories (topical): Proto-Germanic cardinal numbers
    Sense id: en-nainaz-gem-pro-num-FEaHZWD2 Disambiguation of Proto-Germanic cardinal numbers: 47 53 Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Germanic entries with incorrect language header: 14 86
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: nehwainaz

Download JSON data for nainaz meaning in Proto-Germanic (12.6kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*nain"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *nain",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *nain"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "nān",
            "3": "nǣn"
          },
          "expansion": "Old English: nān, nǣn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old English: nān, nǣn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "nan",
            "3": "noan",
            "4": "non",
            "5": "noon",
            "6": "na",
            "7": "no"
          },
          "expansion": "Middle English: nan, noan, non, noon, na, no",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle English: nan, noan, non, noon, na, no"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "none",
            "3": "no"
          },
          "expansion": "English: none, no",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: none, no"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "nan",
            "3": "nane",
            "4": "nain",
            "5": "na",
            "6": "nae"
          },
          "expansion": "Scots: nan, nane, nain, na, nae",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: nan, nane, nain, na, nae"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "non-",
            "pos": "prefix",
            "t": "none, no"
          },
          "expansion": "Middle English: non- (“none, no”, prefix)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "fro",
            "2": "non-",
            "t": "not"
          },
          "expansion": "Old French non- (“not”)",
          "name": "cog"
        },
        {
          "args": {
            "1": "merged with Old French <i class=\"Latn mention\" lang=\"fro\">non-</i> (“not”)"
          },
          "expansion": "(merged with Old French non- (“not”))",
          "name": "gl"
        }
      ],
      "text": "Middle English: non- (“none, no”, prefix) (merged with Old French non- (“not”))"
    },
    {
      "depth": 5,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "non-"
          },
          "expansion": "English: non-",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: non-"
    },
    {
      "depth": 5,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "non-"
          },
          "expansion": "Scots: non-",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: non-"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ofs",
            "2": "nān",
            "3": "nēn"
          },
          "expansion": "Old Frisian: nān, nēn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Frisian: nān, nēn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "naan",
            "3": "neen"
          },
          "expansion": "Saterland Frisian: naan, neen",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Saterland Frisian: naan, neen"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fy",
            "2": "neen"
          },
          "expansion": "West Frisian: neen",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "West Frisian: neen"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "osx",
            "2": "nian",
            "3": "neēn",
            "4": "nēn"
          },
          "expansion": "Old Saxon: nian, neēn, nēn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Saxon: nian, neēn, nēn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gml",
            "2": "nên",
            "3": "nein"
          },
          "expansion": "Middle Low German: nên, nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Low German: nên, nein"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nds-de",
            "2": "neen",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "German Low German: neen, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German Low German: neen, nee"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "odt",
            "2": "nēn"
          },
          "expansion": "Old Dutch: nēn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Dutch: nēn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "dum",
            "2": "neen",
            "3": "nien",
            "4": "nein"
          },
          "expansion": "Middle Dutch: neen, nien, nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Dutch: neen, nien, nein"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nl",
            "2": "neen",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "Dutch: neen, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Dutch: neen, nee"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "goh",
            "2": "nein"
          },
          "expansion": "Old High German: nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old High German: nein"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "nein"
          },
          "expansion": "Middle High German: nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: nein"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "nein",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "German: nein, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: nein, nee"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "neen",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: neen, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: neen, nee"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "neinn"
          },
          "expansion": "Old Norse: neinn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: neinn"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "neinn"
          },
          "expansion": "Icelandic: neinn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: neinn"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*ne",
        "3": "*ainaz"
      },
      "expansion": "*ne + *ainaz",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *ne + *ainaz.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/nainaz",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "nehwainaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 53",
          "kind": "topical",
          "name": "Proto-Germanic cardinal numbers",
          "parents": [
            "Cardinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "zero, nought; none, no one, nothing"
      ],
      "id": "en-nainaz-gem-pro-num-Nk8VjGvl",
      "links": [
        [
          "singular",
          "singular"
        ],
        [
          "zero",
          "zero"
        ],
        [
          "nought",
          "nought"
        ],
        [
          "none",
          "none"
        ],
        [
          "no one",
          "no one"
        ],
        [
          "nothing",
          "nothing"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in the singular) zero, nought; none, no one, nothing"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 53",
          "kind": "topical",
          "name": "Proto-Germanic cardinal numbers",
          "parents": [
            "Cardinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 86",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "not any, no, none"
      ],
      "id": "en-nainaz-gem-pro-num-FEaHZWD2",
      "links": [
        [
          "any",
          "any"
        ],
        [
          "no",
          "no"
        ],
        [
          "none",
          "none"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in the plural) not any, no, none"
      ],
      "tags": [
        "in-plural",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈnɑi̯.nɑz/"
    }
  ],
  "word": "nainaz"
}
{
  "categories": [
    "Proto-Germanic a-stem adjectives",
    "Proto-Germanic cardinal numbers",
    "Proto-Germanic compound terms",
    "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
    "Proto-Germanic lemmas",
    "Proto-Germanic numerals",
    "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*nain"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *nain",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *nain"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "nān",
            "3": "nǣn"
          },
          "expansion": "Old English: nān, nǣn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old English: nān, nǣn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "nan",
            "3": "noan",
            "4": "non",
            "5": "noon",
            "6": "na",
            "7": "no"
          },
          "expansion": "Middle English: nan, noan, non, noon, na, no",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle English: nan, noan, non, noon, na, no"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "none",
            "3": "no"
          },
          "expansion": "English: none, no",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: none, no"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "nan",
            "3": "nane",
            "4": "nain",
            "5": "na",
            "6": "nae"
          },
          "expansion": "Scots: nan, nane, nain, na, nae",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: nan, nane, nain, na, nae"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "non-",
            "pos": "prefix",
            "t": "none, no"
          },
          "expansion": "Middle English: non- (“none, no”, prefix)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "fro",
            "2": "non-",
            "t": "not"
          },
          "expansion": "Old French non- (“not”)",
          "name": "cog"
        },
        {
          "args": {
            "1": "merged with Old French <i class=\"Latn mention\" lang=\"fro\">non-</i> (“not”)"
          },
          "expansion": "(merged with Old French non- (“not”))",
          "name": "gl"
        }
      ],
      "text": "Middle English: non- (“none, no”, prefix) (merged with Old French non- (“not”))"
    },
    {
      "depth": 5,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "non-"
          },
          "expansion": "English: non-",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: non-"
    },
    {
      "depth": 5,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "non-"
          },
          "expansion": "Scots: non-",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: non-"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ofs",
            "2": "nān",
            "3": "nēn"
          },
          "expansion": "Old Frisian: nān, nēn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Frisian: nān, nēn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "naan",
            "3": "neen"
          },
          "expansion": "Saterland Frisian: naan, neen",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Saterland Frisian: naan, neen"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fy",
            "2": "neen"
          },
          "expansion": "West Frisian: neen",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "West Frisian: neen"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "osx",
            "2": "nian",
            "3": "neēn",
            "4": "nēn"
          },
          "expansion": "Old Saxon: nian, neēn, nēn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Saxon: nian, neēn, nēn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gml",
            "2": "nên",
            "3": "nein"
          },
          "expansion": "Middle Low German: nên, nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Low German: nên, nein"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nds-de",
            "2": "neen",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "German Low German: neen, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German Low German: neen, nee"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "odt",
            "2": "nēn"
          },
          "expansion": "Old Dutch: nēn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Dutch: nēn"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "dum",
            "2": "neen",
            "3": "nien",
            "4": "nein"
          },
          "expansion": "Middle Dutch: neen, nien, nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Dutch: neen, nien, nein"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nl",
            "2": "neen",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "Dutch: neen, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Dutch: neen, nee"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "goh",
            "2": "nein"
          },
          "expansion": "Old High German: nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old High German: nein"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "nein"
          },
          "expansion": "Middle High German: nein",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: nein"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "nein",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "German: nein, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: nein, nee"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "neen",
            "3": "nee"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: neen, nee",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: neen, nee"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "neinn"
          },
          "expansion": "Old Norse: neinn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: neinn"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "neinn"
          },
          "expansion": "Icelandic: neinn",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: neinn"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*ne",
        "3": "*ainaz"
      },
      "expansion": "*ne + *ainaz",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *ne + *ainaz.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "nainô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "naininē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "nainammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/nainaz",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "word": "nehwainaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "zero, nought; none, no one, nothing"
      ],
      "links": [
        [
          "singular",
          "singular"
        ],
        [
          "zero",
          "zero"
        ],
        [
          "nought",
          "nought"
        ],
        [
          "none",
          "none"
        ],
        [
          "no one",
          "no one"
        ],
        [
          "nothing",
          "nothing"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in the singular) zero, nought; none, no one, nothing"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "not any, no, none"
      ],
      "links": [
        [
          "any",
          "any"
        ],
        [
          "no",
          "no"
        ],
        [
          "none",
          "none"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in the plural) not any, no, none"
      ],
      "tags": [
        "in-plural",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈnɑi̯.nɑz/"
    }
  ],
  "word": "nainaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-21 from the enwiktionary dump dated 2024-06-06 using wiktextract (6c02f21 and 0136956). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.