"hwilīkaz" meaning in Proto-Germanic

See hwilīkaz in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: /ˈxʷi.liː.kɑz/
Etymology: From *hwi- + *-līkaz, the former being the stem of *hwaz. Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*kʷ-}}, {{suffix|gem-pro|*hwi-|*līkaz}} *hwi- + *-līkaz, {{m|gem-pro|*hwaz}} *hwaz Inflection templates: {{gem-decl-adj-a|hwilīk}}, {{gem-decl-adj-table2|*hwilīkaz|*hwilīkanǭ|*hwilīkas, -is|*hwilīkammai|*hwilīkanō|*hwilīkai|*hwilīkanz|*hwilīkaizǫ̂|*hwilīkaimaz|*hwilīkaimiz|*hwilīkō|*hwilīkǭ|*hwilīkaizōz|*hwilīkaizōi|*hwilīkaizō|*hwilīkôz|*hwilīkōz|*hwilīkaizǫ̂|*hwilīkaimaz|*hwilīkaimiz|*hwilīką, -atō|*hwilīką, -atō|*hwilīkas, -is|*hwilīkammai|*hwilīkanō|*hwilīkō|*hwilīkō|*hwilīkaizǫ̂|*hwilīkaimaz|*hwilīkaimiz|*hwilīkô|*hwilīkanų|*hwilīkiniz|*hwilīkini|*hwilīkinē|*hwilīkaniz|*hwilīkanunz|*hwilīkanǫ̂|*hwilīkammaz|*hwilīkammiz|*hwilīkǭ|*hwilīkōnų|*hwilīkōniz|*hwilīkōni|*hwilīkōnē|*hwilīkōniz|*hwilīkōnunz|*hwilīkōnǫ̂|*hwilīkōmaz|*hwilīkōmiz|*hwilīkô|*hwilīkô|*hwilīkiniz|*hwilīkini|*hwilīkinē|*hwilīkōnō|*hwilīkōnō|*hwilīkanǫ̂|*hwilīkammaz|*hwilīkammiz|title=*hwilīkaz (a-stem)}} Forms: hwilīkaz [masculine, nominative, singular, strong], hwilīkai [masculine, nominative, plural, strong], hwilīkō [feminine, nominative, singular, strong], hwilīkôz [feminine, nominative, plural, strong], hwilīką [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], hwilīkō [neuter, nominative, plural, strong], hwilīkanǭ [accusative, masculine, singular, strong], hwilīkanz [accusative, masculine, plural, strong], hwilīkǭ [accusative, feminine, singular, strong], hwilīkōz [accusative, feminine, plural, strong], hwilīką [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], hwilīkō [accusative, neuter, plural, strong], hwilīkas [genitive, masculine, singular, strong], -is [genitive, masculine, singular, strong], hwilīkaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], hwilīkaizōz [feminine, genitive, singular, strong], hwilīkaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], hwilīkas [genitive, neuter, singular, strong], -is [genitive, neuter, singular, strong], hwilīkaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], hwilīkammai [dative, masculine, singular, strong], hwilīkaimaz [dative, masculine, plural, strong], hwilīkaizōi [dative, feminine, singular, strong], hwilīkaimaz [dative, feminine, plural, strong], hwilīkammai [dative, neuter, singular, strong], hwilīkaimaz [dative, neuter, plural, strong], hwilīkanō [instrumental, masculine, singular, strong], hwilīkaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], hwilīkaizō [feminine, instrumental, singular, strong], hwilīkaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], hwilīkanō [instrumental, neuter, singular, strong], hwilīkaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], hwilīkô [masculine, nominative, singular, weak], hwilīkaniz [masculine, nominative, plural, weak], hwilīkǭ [feminine, nominative, singular, weak], hwilīkōniz [feminine, nominative, plural, weak], hwilīkô [neuter, nominative, singular, weak], hwilīkōnō [neuter, nominative, plural, weak], hwilīkanų [accusative, masculine, singular, weak], hwilīkanunz [accusative, masculine, plural, weak], hwilīkōnų [accusative, feminine, singular, weak], hwilīkōnunz [accusative, feminine, plural, weak], hwilīkô [accusative, neuter, singular, weak], hwilīkōnō [accusative, neuter, plural, weak], hwilīkiniz [genitive, masculine, singular, weak], hwilīkanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], hwilīkōniz [feminine, genitive, singular, weak], hwilīkōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], hwilīkiniz [genitive, neuter, singular, weak], hwilīkanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], hwilīkini [dative, masculine, singular, weak], hwilīkammaz [dative, masculine, plural, weak], hwilīkōni [dative, feminine, singular, weak], hwilīkōmaz [dative, feminine, plural, weak], hwilīkini [dative, neuter, singular, weak], hwilīkammaz [dative, neuter, plural, weak], hwilīkinē [instrumental, masculine, singular, weak], hwilīkammiz [instrumental, masculine, plural, weak], hwilīkōnē [feminine, instrumental, singular, weak], hwilīkōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], hwilīkinē [instrumental, neuter, singular, weak], hwilīkammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. what kind of, what sort of Tags: reconstruction Related terms: swalīkaz
    Sense id: hwilīkaz-gem-pro-det-RBhVLCrr Categories (other): Proto-Germanic determiners

Download JSON data for hwilīkaz meaning in Proto-Germanic (14.7kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "hwelċ",
            "3": "hwilċ",
            "4": "hwylċ"
          },
          "expansion": "Old English: hwelċ, hwilċ, hwylċ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old English: hwelċ, hwilċ, hwylċ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "hwilc",
            "3": "hwic",
            "4": "whilk",
            "5": "hwilch",
            "6": "hwulch",
            "7": "wilche",
            "8": "whuch",
            "9": "which"
          },
          "expansion": "Middle English: hwilc, hwic, whilk, hwilch, hwulch, wilche, whuch, which",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle English: hwilc, hwic, whilk, hwilch, hwulch, wilche, whuch, which"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco-osc",
            "2": "quhilk"
          },
          "expansion": "Early Scots: quhilk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Early Scots: quhilk"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "whilk"
          },
          "expansion": "Scots: whilk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: whilk"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "which"
          },
          "expansion": "English: which",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: which"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ofs",
            "2": "hwelik",
            "3": "hwelk",
            "4": "hwek",
            "5": "hulk",
            "6": "huk",
            "7": "hok"
          },
          "expansion": "Old Frisian: hwelik, hwelk, hwek, hulk, huk, hok",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Frisian: hwelik, hwelk, hwek, hulk, huk, hok"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "frr",
            "2": "hock"
          },
          "expansion": "North Frisian: hock",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "North Frisian: hock"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "wäl"
          },
          "expansion": "Saterland Frisian: wäl",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "wäkker"
          },
          "expansion": "wäkker",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "wäkke"
          },
          "expansion": "wäkke",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Saterland Frisian: wäl; wäkker, wäkke"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fy",
            "2": "hokker"
          },
          "expansion": "West Frisian: hokker",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "West Frisian: hokker"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "osx",
            "2": "hwilīk"
          },
          "expansion": "Old Saxon: hwilīk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Saxon: hwilīk"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gml",
            "2": "welk"
          },
          "expansion": "Middle Low German: welk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Low German: welk"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nds-de",
            "2": "welke",
            "3": "wecke"
          },
          "expansion": "German Low German: welke, wecke",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German Low German: welke, wecke"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nds",
            "2": "welk"
          },
          "expansion": "Low German: welk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Low German: welk"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "odt",
            "2": "welik"
          },
          "expansion": "Old Dutch: welik",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Dutch: welik"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "dum",
            "2": "welc"
          },
          "expansion": "Middle Dutch: welc",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Dutch: welc"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nl",
            "2": "welk"
          },
          "expansion": "Dutch: welk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Dutch: welk"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "goh",
            "2": "welih"
          },
          "expansion": "Old High German: welih, hwalīh, hwelīh, hwilīh, wilih\nMiddle High German: welich, welch\nGerman: welch",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old High German: welih, hwalīh, hwelīh, hwilīh, wilih\nMiddle High German: welich, welch\nGerman: welch"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "hvílíkr"
          },
          "expansion": "Old Norse: hvílíkr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "most descendants from accusative hvílíkan"
          },
          "expansion": "(most descendants from accusative hvílíkan)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: hvílíkr (most descendants from accusative hvílíkan)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "hvílíkur"
          },
          "expansion": "Icelandic: hvílíkur",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: hvílíkur"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "hvílíkur"
          },
          "expansion": "Faroese: hvílíkur",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: hvílíkur"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hokken"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: hokken",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "hvatki"
          },
          "expansion": "hvatki",
          "name": "m"
        },
        {
          "args": {
            "1": "merged with <i class=\"Latn mention\" lang=\"non\">hvatki</i>; non-standard since 2012"
          },
          "expansion": "(merged with hvatki; non-standard since 2012)",
          "name": "qualifier"
        },
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hokke som"
          },
          "expansion": "hokke som",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hokke"
          },
          "expansion": "hokke",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: hokken (merged with hvatki; non-standard since 2012), hokke som (from the neuter hokke)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "hvilikin"
          },
          "expansion": "Old Swedish: hvilikin",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "hulkin"
          },
          "expansion": "hulkin",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: hvilikin, hulkin"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "vilken"
          },
          "expansion": "Swedish: vilken",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "dialectal"
          },
          "expansion": "(dialectal)",
          "name": "qualifier"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "hóken"
          },
          "expansion": "hóken",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "hôkken"
          },
          "expansion": "hôkken",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Swedish: vilken, (dialectal) hóken, hôkken"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "hvilken"
          },
          "expansion": "Danish: hvilken",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: hvilken"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "hvilken"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: hvilken",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: hvilken"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍈𐌹𐌻𐌴𐌹𐌺𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍈𐌹𐌻𐌴𐌹𐌺𐍃 (ƕileiks)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍈𐌹𐌻𐌴𐌹𐌺𐍃 (ƕileiks)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*hwi-",
        "3": "*līkaz"
      },
      "expansion": "*hwi- + *-līkaz",
      "name": "suffix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*hwaz"
      },
      "expansion": "*hwaz",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *hwi- + *-līkaz, the former being the stem of *hwaz.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hwilīk"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*hwilīkaz",
        "10": "*hwilīkaimiz",
        "11": "*hwilīkō",
        "12": "*hwilīkǭ",
        "13": "*hwilīkaizōz",
        "14": "*hwilīkaizōi",
        "15": "*hwilīkaizō",
        "16": "*hwilīkôz",
        "17": "*hwilīkōz",
        "18": "*hwilīkaizǫ̂",
        "19": "*hwilīkaimaz",
        "2": "*hwilīkanǭ",
        "20": "*hwilīkaimiz",
        "21": "*hwilīką, -atō",
        "22": "*hwilīką, -atō",
        "23": "*hwilīkas, -is",
        "24": "*hwilīkammai",
        "25": "*hwilīkanō",
        "26": "*hwilīkō",
        "27": "*hwilīkō",
        "28": "*hwilīkaizǫ̂",
        "29": "*hwilīkaimaz",
        "3": "*hwilīkas, -is",
        "30": "*hwilīkaimiz",
        "31": "*hwilīkô",
        "32": "*hwilīkanų",
        "33": "*hwilīkiniz",
        "34": "*hwilīkini",
        "35": "*hwilīkinē",
        "36": "*hwilīkaniz",
        "37": "*hwilīkanunz",
        "38": "*hwilīkanǫ̂",
        "39": "*hwilīkammaz",
        "4": "*hwilīkammai",
        "40": "*hwilīkammiz",
        "41": "*hwilīkǭ",
        "42": "*hwilīkōnų",
        "43": "*hwilīkōniz",
        "44": "*hwilīkōni",
        "45": "*hwilīkōnē",
        "46": "*hwilīkōniz",
        "47": "*hwilīkōnunz",
        "48": "*hwilīkōnǫ̂",
        "49": "*hwilīkōmaz",
        "5": "*hwilīkanō",
        "50": "*hwilīkōmiz",
        "51": "*hwilīkô",
        "52": "*hwilīkô",
        "53": "*hwilīkiniz",
        "54": "*hwilīkini",
        "55": "*hwilīkinē",
        "56": "*hwilīkōnō",
        "57": "*hwilīkōnō",
        "58": "*hwilīkanǫ̂",
        "59": "*hwilīkammaz",
        "6": "*hwilīkai",
        "60": "*hwilīkammiz",
        "7": "*hwilīkanz",
        "8": "*hwilīkaizǫ̂",
        "9": "*hwilīkaimaz",
        "title": "*hwilīkaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hwilīkaz",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "what kind of, what sort of"
      ],
      "id": "hwilīkaz-gem-pro-det-RBhVLCrr",
      "links": [
        [
          "what",
          "what"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "swalīkaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxʷi.liː.kɑz/"
    }
  ],
  "word": "hwilīkaz"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "hwelċ",
            "3": "hwilċ",
            "4": "hwylċ"
          },
          "expansion": "Old English: hwelċ, hwilċ, hwylċ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old English: hwelċ, hwilċ, hwylċ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "hwilc",
            "3": "hwic",
            "4": "whilk",
            "5": "hwilch",
            "6": "hwulch",
            "7": "wilche",
            "8": "whuch",
            "9": "which"
          },
          "expansion": "Middle English: hwilc, hwic, whilk, hwilch, hwulch, wilche, whuch, which",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle English: hwilc, hwic, whilk, hwilch, hwulch, wilche, whuch, which"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco-osc",
            "2": "quhilk"
          },
          "expansion": "Early Scots: quhilk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Early Scots: quhilk"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "whilk"
          },
          "expansion": "Scots: whilk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: whilk"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "which"
          },
          "expansion": "English: which",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: which"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ofs",
            "2": "hwelik",
            "3": "hwelk",
            "4": "hwek",
            "5": "hulk",
            "6": "huk",
            "7": "hok"
          },
          "expansion": "Old Frisian: hwelik, hwelk, hwek, hulk, huk, hok",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Frisian: hwelik, hwelk, hwek, hulk, huk, hok"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "frr",
            "2": "hock"
          },
          "expansion": "North Frisian: hock",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "North Frisian: hock"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "wäl"
          },
          "expansion": "Saterland Frisian: wäl",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "wäkker"
          },
          "expansion": "wäkker",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "stq",
            "2": "wäkke"
          },
          "expansion": "wäkke",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Saterland Frisian: wäl; wäkker, wäkke"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fy",
            "2": "hokker"
          },
          "expansion": "West Frisian: hokker",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "West Frisian: hokker"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "osx",
            "2": "hwilīk"
          },
          "expansion": "Old Saxon: hwilīk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Saxon: hwilīk"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gml",
            "2": "welk"
          },
          "expansion": "Middle Low German: welk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Low German: welk"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nds-de",
            "2": "welke",
            "3": "wecke"
          },
          "expansion": "German Low German: welke, wecke",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German Low German: welke, wecke"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nds",
            "2": "welk"
          },
          "expansion": "Low German: welk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Low German: welk"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "odt",
            "2": "welik"
          },
          "expansion": "Old Dutch: welik",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Dutch: welik"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "dum",
            "2": "welc"
          },
          "expansion": "Middle Dutch: welc",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Dutch: welc"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nl",
            "2": "welk"
          },
          "expansion": "Dutch: welk",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Dutch: welk"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "goh",
            "2": "welih"
          },
          "expansion": "Old High German: welih, hwalīh, hwelīh, hwilīh, wilih\nMiddle High German: welich, welch\nGerman: welch",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old High German: welih, hwalīh, hwelīh, hwilīh, wilih\nMiddle High German: welich, welch\nGerman: welch"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "hvílíkr"
          },
          "expansion": "Old Norse: hvílíkr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "most descendants from accusative hvílíkan"
          },
          "expansion": "(most descendants from accusative hvílíkan)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: hvílíkr (most descendants from accusative hvílíkan)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "hvílíkur"
          },
          "expansion": "Icelandic: hvílíkur",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: hvílíkur"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "hvílíkur"
          },
          "expansion": "Faroese: hvílíkur",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: hvílíkur"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hokken"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: hokken",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "hvatki"
          },
          "expansion": "hvatki",
          "name": "m"
        },
        {
          "args": {
            "1": "merged with <i class=\"Latn mention\" lang=\"non\">hvatki</i>; non-standard since 2012"
          },
          "expansion": "(merged with hvatki; non-standard since 2012)",
          "name": "qualifier"
        },
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hokke som"
          },
          "expansion": "hokke som",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hokke"
          },
          "expansion": "hokke",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: hokken (merged with hvatki; non-standard since 2012), hokke som (from the neuter hokke)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "hvilikin"
          },
          "expansion": "Old Swedish: hvilikin",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "hulkin"
          },
          "expansion": "hulkin",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: hvilikin, hulkin"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "vilken"
          },
          "expansion": "Swedish: vilken",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "dialectal"
          },
          "expansion": "(dialectal)",
          "name": "qualifier"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "hóken"
          },
          "expansion": "hóken",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "hôkken"
          },
          "expansion": "hôkken",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Swedish: vilken, (dialectal) hóken, hôkken"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "hvilken"
          },
          "expansion": "Danish: hvilken",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: hvilken"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "hvilken"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: hvilken",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: hvilken"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍈𐌹𐌻𐌴𐌹𐌺𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍈𐌹𐌻𐌴𐌹𐌺𐍃 (ƕileiks)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍈𐌹𐌻𐌴𐌹𐌺𐍃 (ƕileiks)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*hwi-",
        "3": "*līkaz"
      },
      "expansion": "*hwi- + *-līkaz",
      "name": "suffix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*hwaz"
      },
      "expansion": "*hwaz",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *hwi- + *-līkaz, the former being the stem of *hwaz.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hwilīkammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hwilīk"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*hwilīkaz",
        "10": "*hwilīkaimiz",
        "11": "*hwilīkō",
        "12": "*hwilīkǭ",
        "13": "*hwilīkaizōz",
        "14": "*hwilīkaizōi",
        "15": "*hwilīkaizō",
        "16": "*hwilīkôz",
        "17": "*hwilīkōz",
        "18": "*hwilīkaizǫ̂",
        "19": "*hwilīkaimaz",
        "2": "*hwilīkanǭ",
        "20": "*hwilīkaimiz",
        "21": "*hwilīką, -atō",
        "22": "*hwilīką, -atō",
        "23": "*hwilīkas, -is",
        "24": "*hwilīkammai",
        "25": "*hwilīkanō",
        "26": "*hwilīkō",
        "27": "*hwilīkō",
        "28": "*hwilīkaizǫ̂",
        "29": "*hwilīkaimaz",
        "3": "*hwilīkas, -is",
        "30": "*hwilīkaimiz",
        "31": "*hwilīkô",
        "32": "*hwilīkanų",
        "33": "*hwilīkiniz",
        "34": "*hwilīkini",
        "35": "*hwilīkinē",
        "36": "*hwilīkaniz",
        "37": "*hwilīkanunz",
        "38": "*hwilīkanǫ̂",
        "39": "*hwilīkammaz",
        "4": "*hwilīkammai",
        "40": "*hwilīkammiz",
        "41": "*hwilīkǭ",
        "42": "*hwilīkōnų",
        "43": "*hwilīkōniz",
        "44": "*hwilīkōni",
        "45": "*hwilīkōnē",
        "46": "*hwilīkōniz",
        "47": "*hwilīkōnunz",
        "48": "*hwilīkōnǫ̂",
        "49": "*hwilīkōmaz",
        "5": "*hwilīkanō",
        "50": "*hwilīkōmiz",
        "51": "*hwilīkô",
        "52": "*hwilīkô",
        "53": "*hwilīkiniz",
        "54": "*hwilīkini",
        "55": "*hwilīkinē",
        "56": "*hwilīkōnō",
        "57": "*hwilīkōnō",
        "58": "*hwilīkanǫ̂",
        "59": "*hwilīkammaz",
        "6": "*hwilīkai",
        "60": "*hwilīkammiz",
        "7": "*hwilīkanz",
        "8": "*hwilīkaizǫ̂",
        "9": "*hwilīkaimaz",
        "title": "*hwilīkaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hwilīkaz",
  "pos": "det",
  "related": [
    {
      "word": "swalīkaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic determiners",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "what kind of, what sort of"
      ],
      "links": [
        [
          "what",
          "what"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxʷi.liː.kɑz/"
    }
  ],
  "word": "hwilīkaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.