"pëtra" meaning in Proto-Finnic

See pëtra in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: Unclear. Possibly borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian bendras (“common, shared”) . Etymology templates: {{cog|lt|bendras||common, shared}} Lithuanian bendras (“common, shared”) Inflection templates: {{urj-fin-decl|pëtra}} Forms: no-table-tags [table-tags], pëtra [nominative, singular], pëtrat [nominative, plural], pëtran [accusative, singular], pëtrat [accusative, plural], pëtran [genitive, singular], pëtradën [genitive, plural], pëtroidën [genitive, plural], pëtrada [partitive, singular], pëtroida [partitive, plural], pëtrassa [inessive, singular], pëtrahna [inessive, singular], pëtroissa [inessive, plural], pëtroihna [inessive, plural], pëtrasta [elative, singular], pëtroista [elative, plural], pëtrahën [illative, singular], pëtroihën [illative, plural], pëtralla [adessive, singular], pëtroilla [adessive, plural], pëtralta [ablative, singular], pëtroilta [ablative, plural], pëtralën [allative, singular], pëtralëk [allative, singular], pëtroilën [allative, plural], pëtroilëk [allative, plural], pëtrana [essive, singular], pëtroina [essive, plural], pëtraksi [singular, translative], pëtroiksi [plural, translative], pëtran [instructive, singular], pëtroin [instructive, plural], pëtranëk [comitative, singular], pëtroinëk [comitative, plural], pëtratta [abessive, singular], pëtroitta [abessive, plural]
  1. deer, reindeer Tags: reconstruction

Download JSON data for pëtra meaning in Proto-Finnic (5.8kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "põder"
          },
          "expansion": "Estonian: põder",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: põder"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "peura"
          },
          "expansion": "Finnish: peura",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "dialectal"
          },
          "expansion": "(dialectal)",
          "name": "qual"
        },
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "petra"
          },
          "expansion": "petra",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Finnish: peura, (dialectal) petra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "petra",
            "3": "pedra"
          },
          "expansion": "Karelian: petra, pedra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian: petra, pedra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "põ’ddõrz"
          },
          "expansion": "Livonian: põ’ddõrz",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: põ’ddõrz"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "pedru"
          },
          "expansion": "Livvi: pedru",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: pedru"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "pedr"
          },
          "expansion": "Ludian: pedr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: pedr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "pedr"
          },
          "expansion": "Veps: pedr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: pedr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "põdõr",
            "3": "põdyr'",
            "4": "põtr"
          },
          "expansion": "Võro: põdõr, põdyr', põtr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: põdõr, põdyr', põtr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "põdra",
            "q1": "Lempola, Mati, Pummala"
          },
          "expansion": "Votic: (Lempola, Mati, Pummala) põdra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: (Lempola, Mati, Pummala) põdra"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "bendras",
        "3": "",
        "4": "common, shared"
      },
      "expansion": "Lithuanian bendras (“common, shared”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unclear. Possibly borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian bendras (“common, shared”) .",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtra",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtradën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtraksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtranëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtratta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pëtra"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/pëtra",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "deer, reindeer"
      ],
      "id": "en-pëtra-urj-fin-pro-noun-9RasPLCc",
      "links": [
        [
          "deer",
          "deer"
        ],
        [
          "reindeer",
          "reindeer"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "pëtra"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "põder"
          },
          "expansion": "Estonian: põder",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: põder"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "peura"
          },
          "expansion": "Finnish: peura",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "dialectal"
          },
          "expansion": "(dialectal)",
          "name": "qual"
        },
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "petra"
          },
          "expansion": "petra",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Finnish: peura, (dialectal) petra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "petra",
            "3": "pedra"
          },
          "expansion": "Karelian: petra, pedra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian: petra, pedra"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "põ’ddõrz"
          },
          "expansion": "Livonian: põ’ddõrz",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: põ’ddõrz"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "pedru"
          },
          "expansion": "Livvi: pedru",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: pedru"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "pedr"
          },
          "expansion": "Ludian: pedr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: pedr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "pedr"
          },
          "expansion": "Veps: pedr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: pedr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "põdõr",
            "3": "põdyr'",
            "4": "põtr"
          },
          "expansion": "Võro: põdõr, põdyr', põtr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: põdõr, põdyr', põtr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "põdra",
            "q1": "Lempola, Mati, Pummala"
          },
          "expansion": "Votic: (Lempola, Mati, Pummala) põdra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: (Lempola, Mati, Pummala) põdra"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "bendras",
        "3": "",
        "4": "common, shared"
      },
      "expansion": "Lithuanian bendras (“common, shared”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unclear. Possibly borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian bendras (“common, shared”) .",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtra",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtradën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtralëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtrana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtraksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtranëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtratta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pëtroitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pëtra"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/pëtra",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic entries with topic categories using raw markup",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
        "urj-fin-pro:Cervids"
      ],
      "glosses": [
        "deer, reindeer"
      ],
      "links": [
        [
          "deer",
          "deer"
        ],
        [
          "reindeer",
          "reindeer"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "pëtra"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Finnic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.