"maailma" meaning in Proto-Finnic

See maailma in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: A dvandva compound of *maa (“land”) + *ilma (“air”). Etymology templates: {{compound|urj-fin-pro|*maa|*ilma|t1=land|t2=air}} *maa (“land”) + *ilma (“air”) Inflection templates: {{urj-fin-decl|maa|ilma}} Forms: no-table-tags [table-tags], maailma [nominative, singular], maailmat [nominative, plural], maailman [accusative, singular], maailmat [accusative, plural], maailman [genitive, singular], maailmadën [genitive, plural], maailmoidën [genitive, plural], maailmada [partitive, singular], maailmoida [partitive, plural], maailmassa [inessive, singular], maailmahna [inessive, singular], maailmoissa [inessive, plural], maailmoihna [inessive, plural], maailmasta [elative, singular], maailmoista [elative, plural], maailmahën [illative, singular], maailmoihën [illative, plural], maailmalla [adessive, singular], maailmoilla [adessive, plural], maailmalta [ablative, singular], maailmoilta [ablative, plural], maailmalën [allative, singular], maailmalëk [allative, singular], maailmoilën [allative, plural], maailmoilëk [allative, plural], maailmana [essive, singular], maailmoina [essive, plural], maailmaksi [singular, translative], maailmoiksi [plural, translative], maailman [instructive, singular], maailmoin [instructive, plural], maailmanëk [comitative, singular], maailmoinëk [comitative, plural], maailmatta [abessive, singular], maailmoitta [abessive, plural]
  1. the world; Earth, the universe Tags: reconstruction

Download JSON data for maailma meaning in Proto-Finnic (6.6kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "maailm"
          },
          "expansion": "Estonian: maailm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: maailm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "maailma"
          },
          "expansion": "Finnish: maailma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: maailma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smn",
            "2": "maailm",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Inari Sami: maailm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Inari Sami: maailm"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "se",
            "2": "máilbmi",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Northern Sami: máilbmi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Northern Sami: máilbmi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "maailma",
            "3": "mailma"
          },
          "expansion": "Ingrian: maailma, mailma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: maailma, mailma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "muailma"
          },
          "expansion": "muailma",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "muajilma"
          },
          "expansion": "muajilma",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "North Karelian: muailma, muajilma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "muailma"
          },
          "expansion": "muailma",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "South Karelian: muailma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "mǭīlma"
          },
          "expansion": "Livonian: mǭīlma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: mǭīlma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "muailmu"
          },
          "expansion": "Livvi: muailmu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: muailmu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "muailm",
            "3": "moaiľm"
          },
          "expansion": "Ludian: muailm, moaiľm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: muailm, moaiľm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "mail'm"
          },
          "expansion": "Veps: mail'm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: mail'm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "maailm"
          },
          "expansion": "Võro: maailm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: maailm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "maailmõ"
          },
          "expansion": "Votic: maailmõ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: maailmõ"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*maa",
        "3": "*ilma",
        "t1": "land",
        "t2": "air"
      },
      "expansion": "*maa (“land”) + *ilma (“air”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "A dvandva compound of *maa (“land”) + *ilma (“air”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maailma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmadën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maailman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maa",
        "2": "ilma"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/maailma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic dvandva compounds",
          "parents": [
            "Dvandva compounds",
            "Compound terms",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the world; Earth, the universe"
      ],
      "id": "en-maailma-urj-fin-pro-noun-nhGgQynV",
      "links": [
        [
          "world",
          "world"
        ],
        [
          "Earth",
          "Earth"
        ],
        [
          "universe",
          "universe"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "maailma"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "maailm"
          },
          "expansion": "Estonian: maailm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: maailm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "maailma"
          },
          "expansion": "Finnish: maailma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: maailma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smn",
            "2": "maailm",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Inari Sami: maailm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Inari Sami: maailm"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "se",
            "2": "máilbmi",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Northern Sami: máilbmi",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Northern Sami: máilbmi"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "maailma",
            "3": "mailma"
          },
          "expansion": "Ingrian: maailma, mailma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: maailma, mailma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "muailma"
          },
          "expansion": "muailma",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "muajilma"
          },
          "expansion": "muajilma",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "North Karelian: muailma, muajilma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "muailma"
          },
          "expansion": "muailma",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "South Karelian: muailma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "mǭīlma"
          },
          "expansion": "Livonian: mǭīlma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: mǭīlma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "muailmu"
          },
          "expansion": "Livvi: muailmu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: muailmu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "muailm",
            "3": "moaiľm"
          },
          "expansion": "Ludian: muailm, moaiľm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: muailm, moaiľm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "mail'm"
          },
          "expansion": "Veps: mail'm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: mail'm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "maailm"
          },
          "expansion": "Võro: maailm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: maailm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "maailmõ"
          },
          "expansion": "Votic: maailmõ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: maailmõ"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*maa",
        "3": "*ilma",
        "t1": "land",
        "t2": "air"
      },
      "expansion": "*maa (“land”) + *ilma (“air”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "A dvandva compound of *maa (“land”) + *ilma (“air”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maailma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmadën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maailman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maailmoitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maa",
        "2": "ilma"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/maailma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Finnic compound terms",
        "Proto-Finnic dvandva compounds",
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic entries with language name categories using raw markup",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms with non-redundant non-automated sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "the world; Earth, the universe"
      ],
      "links": [
        [
          "world",
          "world"
        ],
        [
          "Earth",
          "Earth"
        ],
        [
          "universe",
          "universe"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "maailma"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Finnic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.