"mikla" meaning in Old Norse

See mikla in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: From mikill. Head templates: {{head|non|adjective form}} mikla
  1. inflection of mikill:
    strong feminine accusative singular
    Tags: accusative, feminine, form-of, singular, strong
    Sense id: en-mikla-non-adj-p2TKm25E
  2. inflection of mikill:
    strong masculine accusative plural
    Tags: accusative, form-of, masculine, plural, strong
    Sense id: en-mikla-non-adj-35-6iOgk
  3. inflection of mikill:
    weak masculine oblique singular
    Tags: form-of, masculine, oblique, singular, weak
    Sense id: en-mikla-non-adj-fMmiRfOH
  4. inflection of mikill:
    weak feminine nominative singular
    Tags: feminine, form-of, nominative, singular, weak
    Sense id: en-mikla-non-adj-WF6HXpFF
  5. inflection of mikill:
    weak neuter singular
    Tags: form-of, neuter, singular, weak
    Sense id: en-mikla-non-adj-tbG8IUL4

Verb

Etymology: From mikill. Head templates: {{head|non|verb||{{{1}}}||{{{spast2}}}||{{{2}}}||{{{ppast2}}}||{{{ppast3}}}||{{{3}}}||{{{pp2}}}|head=|tr=}} mikla, {{non-verb}} mikla Inflection templates: {{non-conj-weak2|mikl}}, {{non-conj-blank-full|impr_1pl=miklum|impr_2pl=miklið|impr_2sg=mikla|infinitive=mikla|mp_impr_1pl=miklumsk|mp_impr_2pl=miklizk|mp_impr_2sg=miklask|mp_infinitive=miklask|mp_past_ind_1pl=mikluðumsk|mp_past_ind_1sg=mikluðumk|mp_past_ind_2pl=mikluðuzk|mp_past_ind_2sg=miklaðisk|mp_past_ind_3pl=mikluðusk|mp_past_ind_3sg=miklaðisk|mp_past_part=miklazk|mp_past_sub_1pl=miklaðimsk|mp_past_sub_1sg=mikluðumk|mp_past_sub_2pl=miklaðizk|mp_past_sub_2sg=miklaðisk|mp_past_sub_3pl=miklaðisk|mp_past_sub_3sg=miklaðisk|mp_pres_ind_1pl=miklumsk|mp_pres_ind_1sg=miklumk|mp_pres_ind_2pl=miklizk|mp_pres_ind_2sg=miklask|mp_pres_ind_3pl=miklask|mp_pres_ind_3sg=miklask|mp_pres_part=miklandisk|mp_pres_sub_1pl=miklimsk|mp_pres_sub_1sg=miklumk|mp_pres_sub_2pl=miklizk|mp_pres_sub_2sg=miklisk|mp_pres_sub_3pl=miklisk|mp_pres_sub_3sg=miklisk|past_ind_1pl=mikluðum|past_ind_1sg=miklaða|past_ind_2pl=mikluðuð|past_ind_2sg=miklaðir|past_ind_3pl=mikluðu|past_ind_3sg=miklaði|past_part=miklaðr|past_sub_1pl=miklaðim|past_sub_1sg=miklaða|past_sub_2pl=miklaðið|past_sub_2sg=miklaðir|past_sub_3pl=miklaði|past_sub_3sg=miklaði|personal=yes|pres_ind_1pl=miklum|pres_ind_1sg=mikla|pres_ind_2pl=miklið|pres_ind_2sg=miklar|pres_ind_3pl=mikla|pres_ind_3sg=miklar|pres_part=miklandi|pres_sub_1pl=miklim|pres_sub_1sg=mikla|pres_sub_2pl=miklið|pres_sub_2sg=miklir|pres_sub_3pl=mikli|pres_sub_3sg=mikli|title1=Conjugation of mikla — active (weak class 2)|title2=Conjugation of mikla — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=miklum|impr_2pl=miklið|impr_2sg=mikla|infinitive=mikla|mode=act|past_ind_1pl=mikluðum|past_ind_1sg=miklaða|past_ind_2pl=mikluðuð|past_ind_2sg=miklaðir|past_ind_3pl=mikluðu|past_ind_3sg=miklaði|past_part=miklaðr|past_sub_1pl=miklaðim|past_sub_1sg=miklaða|past_sub_2pl=miklaðið|past_sub_2sg=miklaðir|past_sub_3pl=miklaði|past_sub_3sg=miklaði|pres_ind_1pl=miklum|pres_ind_1sg=mikla|pres_ind_2pl=miklið|pres_ind_2sg=miklar|pres_ind_3pl=mikla|pres_ind_3sg=miklar|pres_part=miklandi|pres_sub_1pl=miklim|pres_sub_1sg=mikla|pres_sub_2pl=miklið|pres_sub_2sg=miklir|pres_sub_3pl=mikli|pres_sub_3sg=mikli|title=Conjugation of mikla — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|mikla|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|miklandi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|miklaðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|mikla|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|miklaða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|miklar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|miklaðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|miklar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|miklaði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|miklum|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|mikluðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|miklið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|mikluðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|mikla|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|mikluðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|mikla|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|miklaða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|miklir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|miklaðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|mikli|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|miklaði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|miklim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|miklaðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|miklið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|miklaðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|mikli|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|miklaði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|mikla|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|miklum|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|miklið|impr_2pl|act}}, {{non-conj-table|impr_1pl=miklumsk|impr_2pl=miklizk|impr_2sg=miklask|infinitive=miklask|mode=mpass|past_ind_1pl=mikluðumsk|past_ind_1sg=mikluðumk|past_ind_2pl=mikluðuzk|past_ind_2sg=miklaðisk|past_ind_3pl=mikluðusk|past_ind_3sg=miklaðisk|past_part=miklazk|past_sub_1pl=miklaðimsk|past_sub_1sg=mikluðumk|past_sub_2pl=miklaðizk|past_sub_2sg=miklaðisk|past_sub_3pl=miklaðisk|past_sub_3sg=miklaðisk|pres_ind_1pl=miklumsk|pres_ind_1sg=miklumk|pres_ind_2pl=miklizk|pres_ind_2sg=miklask|pres_ind_3pl=miklask|pres_ind_3sg=miklask|pres_part=miklandisk|pres_sub_1pl=miklimsk|pres_sub_1sg=miklumk|pres_sub_2pl=miklizk|pres_sub_2sg=miklisk|pres_sub_3pl=miklisk|pres_sub_3sg=miklisk|title=Conjugation of mikla — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|miklask|infinitive|mpass}}, {{non-conj-cell|miklandisk|pres_part|mpass}}, {{non-conj-cell|miklazk|past_part|mpass}}, {{non-conj-cell|miklumk|pres_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|mikluðumk|past_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklask|pres_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðisk|past_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklask|pres_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðisk|past_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklumsk|pres_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|mikluðumsk|past_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklizk|pres_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|mikluðuzk|past_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklask|pres_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|mikluðusk|past_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklumk|pres_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|mikluðumk|past_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklisk|pres_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðisk|past_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklisk|pres_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðisk|past_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklimsk|pres_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðimsk|past_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklizk|pres_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðizk|past_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklisk|pres_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklaðisk|past_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklask|impr_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|miklumsk|impr_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|miklizk|impr_2pl|mpass}} Forms: weak [table-tags], mikla [infinitive], miklandi [participle, present], miklaðr [participle, past], mikla [first-person, present, singular], miklaða [first-person, past, singular], miklar [present, second-person, singular], miklaðir [past, second-person, singular], miklar [present, singular, third-person], miklaði [past, singular, third-person], miklum [first-person, plural, present], mikluðum [first-person, past, plural], miklið [plural, present, second-person], mikluðuð [past, plural, second-person], mikla [plural, present, third-person], mikluðu [past, plural, third-person], miklir [present, second-person, singular], mikli [present, singular, third-person], miklim [first-person, plural, present], miklaðim [first-person, past, plural], miklaðið [past, plural, second-person], mikli [plural, present, third-person], miklaði [past, plural, third-person], mikla [present, second-person, singular], weak [table-tags], miklask [infinitive], miklandisk [participle, present], miklazk [participle, past], miklumk [first-person, present, singular], mikluðumk [first-person, past, singular], miklask [present, second-person, singular], miklaðisk [past, second-person, singular], miklask [present, singular, third-person], miklaðisk [past, singular, third-person], miklumsk [first-person, plural, present], mikluðumsk [first-person, past, plural], miklizk [plural, present, second-person], mikluðuzk [past, plural, second-person], miklask [plural, present, third-person], mikluðusk [past, plural, third-person], miklisk [present, second-person, singular], miklisk [present, singular, third-person], miklimsk [first-person, plural, present], miklaðimsk [first-person, past, plural], miklaðizk [past, plural, second-person], miklisk [plural, present, third-person], miklaðisk [past, plural, third-person]
  1. to make great, increase, magnify
    Sense id: en-mikla-non-verb-VEHwXRnF
  2. (reflexive) acquire fame Tags: reflexive
    Sense id: en-mikla-non-verb-~nvFvAR3

Download JSONL data for mikla meaning in Old Norse (15.4kB)

{
  "etymology_text": "From mikill.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "miklandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mikli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "miklandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklazk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "miklumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{2}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "mikla",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "mikla",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mikl"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "miklum",
        "impr_2pl": "miklið",
        "impr_2sg": "mikla",
        "infinitive": "mikla",
        "mp_impr_1pl": "miklumsk",
        "mp_impr_2pl": "miklizk",
        "mp_impr_2sg": "miklask",
        "mp_infinitive": "miklask",
        "mp_past_ind_1pl": "mikluðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "mikluðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "mikluðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "miklaðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "mikluðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "miklaðisk",
        "mp_past_part": "miklazk",
        "mp_past_sub_1pl": "miklaðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "mikluðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "miklaðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "miklaðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "miklaðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "miklaðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "miklumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "miklumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "miklizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "miklask",
        "mp_pres_ind_3pl": "miklask",
        "mp_pres_ind_3sg": "miklask",
        "mp_pres_part": "miklandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "miklimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "miklumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "miklizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "miklisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "miklisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "miklisk",
        "past_ind_1pl": "mikluðum",
        "past_ind_1sg": "miklaða",
        "past_ind_2pl": "mikluðuð",
        "past_ind_2sg": "miklaðir",
        "past_ind_3pl": "mikluðu",
        "past_ind_3sg": "miklaði",
        "past_part": "miklaðr",
        "past_sub_1pl": "miklaðim",
        "past_sub_1sg": "miklaða",
        "past_sub_2pl": "miklaðið",
        "past_sub_2sg": "miklaðir",
        "past_sub_3pl": "miklaði",
        "past_sub_3sg": "miklaði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "miklum",
        "pres_ind_1sg": "mikla",
        "pres_ind_2pl": "miklið",
        "pres_ind_2sg": "miklar",
        "pres_ind_3pl": "mikla",
        "pres_ind_3sg": "miklar",
        "pres_part": "miklandi",
        "pres_sub_1pl": "miklim",
        "pres_sub_1sg": "mikla",
        "pres_sub_2pl": "miklið",
        "pres_sub_2sg": "miklir",
        "pres_sub_3pl": "mikli",
        "pres_sub_3sg": "mikli",
        "title1": "Conjugation of mikla — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of mikla — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "miklum",
        "impr_2pl": "miklið",
        "impr_2sg": "mikla",
        "infinitive": "mikla",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "mikluðum",
        "past_ind_1sg": "miklaða",
        "past_ind_2pl": "mikluðuð",
        "past_ind_2sg": "miklaðir",
        "past_ind_3pl": "mikluðu",
        "past_ind_3sg": "miklaði",
        "past_part": "miklaðr",
        "past_sub_1pl": "miklaðim",
        "past_sub_1sg": "miklaða",
        "past_sub_2pl": "miklaðið",
        "past_sub_2sg": "miklaðir",
        "past_sub_3pl": "miklaði",
        "past_sub_3sg": "miklaði",
        "pres_ind_1pl": "miklum",
        "pres_ind_1sg": "mikla",
        "pres_ind_2pl": "miklið",
        "pres_ind_2sg": "miklar",
        "pres_ind_3pl": "mikla",
        "pres_ind_3sg": "miklar",
        "pres_part": "miklandi",
        "pres_sub_1pl": "miklim",
        "pres_sub_1sg": "mikla",
        "pres_sub_2pl": "miklið",
        "pres_sub_2sg": "miklir",
        "pres_sub_3pl": "mikli",
        "pres_sub_3sg": "mikli",
        "title": "Conjugation of mikla — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikli",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikli",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "miklumsk",
        "impr_2pl": "miklizk",
        "impr_2sg": "miklask",
        "infinitive": "miklask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "mikluðumsk",
        "past_ind_1sg": "mikluðumk",
        "past_ind_2pl": "mikluðuzk",
        "past_ind_2sg": "miklaðisk",
        "past_ind_3pl": "mikluðusk",
        "past_ind_3sg": "miklaðisk",
        "past_part": "miklazk",
        "past_sub_1pl": "miklaðimsk",
        "past_sub_1sg": "mikluðumk",
        "past_sub_2pl": "miklaðizk",
        "past_sub_2sg": "miklaðisk",
        "past_sub_3pl": "miklaðisk",
        "past_sub_3sg": "miklaðisk",
        "pres_ind_1pl": "miklumsk",
        "pres_ind_1sg": "miklumk",
        "pres_ind_2pl": "miklizk",
        "pres_ind_2sg": "miklask",
        "pres_ind_3pl": "miklask",
        "pres_ind_3sg": "miklask",
        "pres_part": "miklandisk",
        "pres_sub_1pl": "miklimsk",
        "pres_sub_1sg": "miklumk",
        "pres_sub_2pl": "miklizk",
        "pres_sub_2sg": "miklisk",
        "pres_sub_3pl": "miklisk",
        "pres_sub_3sg": "miklisk",
        "title": "Conjugation of mikla — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklazk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to make great, increase, magnify"
      ],
      "id": "en-mikla-non-verb-VEHwXRnF",
      "links": [
        [
          "great",
          "great"
        ],
        [
          "increase",
          "increase"
        ],
        [
          "magnify",
          "magnify"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "acquire fame"
      ],
      "id": "en-mikla-non-verb-~nvFvAR3",
      "links": [
        [
          "acquire",
          "acquire"
        ],
        [
          "fame",
          "fame"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) acquire fame"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "word": "mikla"
}

{
  "etymology_text": "From mikill.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "mikla",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en-mikla-non-adj-p2TKm25E",
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "strong masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en-mikla-non-adj-35-6iOgk",
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en-mikla-non-adj-fMmiRfOH",
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en-mikla-non-adj-WF6HXpFF",
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "weak neuter singular"
      ],
      "id": "en-mikla-non-adj-tbG8IUL4",
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "mikla"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse verbs"
  ],
  "etymology_text": "From mikill.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "miklandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mikli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikli",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "miklandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklazk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "miklumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mikluðusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miklisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "miklaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{2}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "mikla",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "mikla",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mikl"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "miklum",
        "impr_2pl": "miklið",
        "impr_2sg": "mikla",
        "infinitive": "mikla",
        "mp_impr_1pl": "miklumsk",
        "mp_impr_2pl": "miklizk",
        "mp_impr_2sg": "miklask",
        "mp_infinitive": "miklask",
        "mp_past_ind_1pl": "mikluðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "mikluðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "mikluðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "miklaðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "mikluðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "miklaðisk",
        "mp_past_part": "miklazk",
        "mp_past_sub_1pl": "miklaðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "mikluðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "miklaðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "miklaðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "miklaðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "miklaðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "miklumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "miklumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "miklizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "miklask",
        "mp_pres_ind_3pl": "miklask",
        "mp_pres_ind_3sg": "miklask",
        "mp_pres_part": "miklandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "miklimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "miklumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "miklizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "miklisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "miklisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "miklisk",
        "past_ind_1pl": "mikluðum",
        "past_ind_1sg": "miklaða",
        "past_ind_2pl": "mikluðuð",
        "past_ind_2sg": "miklaðir",
        "past_ind_3pl": "mikluðu",
        "past_ind_3sg": "miklaði",
        "past_part": "miklaðr",
        "past_sub_1pl": "miklaðim",
        "past_sub_1sg": "miklaða",
        "past_sub_2pl": "miklaðið",
        "past_sub_2sg": "miklaðir",
        "past_sub_3pl": "miklaði",
        "past_sub_3sg": "miklaði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "miklum",
        "pres_ind_1sg": "mikla",
        "pres_ind_2pl": "miklið",
        "pres_ind_2sg": "miklar",
        "pres_ind_3pl": "mikla",
        "pres_ind_3sg": "miklar",
        "pres_part": "miklandi",
        "pres_sub_1pl": "miklim",
        "pres_sub_1sg": "mikla",
        "pres_sub_2pl": "miklið",
        "pres_sub_2sg": "miklir",
        "pres_sub_3pl": "mikli",
        "pres_sub_3sg": "mikli",
        "title1": "Conjugation of mikla — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of mikla — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "miklum",
        "impr_2pl": "miklið",
        "impr_2sg": "mikla",
        "infinitive": "mikla",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "mikluðum",
        "past_ind_1sg": "miklaða",
        "past_ind_2pl": "mikluðuð",
        "past_ind_2sg": "miklaðir",
        "past_ind_3pl": "mikluðu",
        "past_ind_3sg": "miklaði",
        "past_part": "miklaðr",
        "past_sub_1pl": "miklaðim",
        "past_sub_1sg": "miklaða",
        "past_sub_2pl": "miklaðið",
        "past_sub_2sg": "miklaðir",
        "past_sub_3pl": "miklaði",
        "past_sub_3sg": "miklaði",
        "pres_ind_1pl": "miklum",
        "pres_ind_1sg": "mikla",
        "pres_ind_2pl": "miklið",
        "pres_ind_2sg": "miklar",
        "pres_ind_3pl": "mikla",
        "pres_ind_3sg": "miklar",
        "pres_part": "miklandi",
        "pres_sub_1pl": "miklim",
        "pres_sub_1sg": "mikla",
        "pres_sub_2pl": "miklið",
        "pres_sub_2sg": "miklir",
        "pres_sub_3pl": "mikli",
        "pres_sub_3sg": "mikli",
        "title": "Conjugation of mikla — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikli",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikli",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikla",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "miklumsk",
        "impr_2pl": "miklizk",
        "impr_2sg": "miklask",
        "infinitive": "miklask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "mikluðumsk",
        "past_ind_1sg": "mikluðumk",
        "past_ind_2pl": "mikluðuzk",
        "past_ind_2sg": "miklaðisk",
        "past_ind_3pl": "mikluðusk",
        "past_ind_3sg": "miklaðisk",
        "past_part": "miklazk",
        "past_sub_1pl": "miklaðimsk",
        "past_sub_1sg": "mikluðumk",
        "past_sub_2pl": "miklaðizk",
        "past_sub_2sg": "miklaðisk",
        "past_sub_3pl": "miklaðisk",
        "past_sub_3sg": "miklaðisk",
        "pres_ind_1pl": "miklumsk",
        "pres_ind_1sg": "miklumk",
        "pres_ind_2pl": "miklizk",
        "pres_ind_2sg": "miklask",
        "pres_ind_3pl": "miklask",
        "pres_ind_3sg": "miklask",
        "pres_part": "miklandisk",
        "pres_sub_1pl": "miklimsk",
        "pres_sub_1sg": "miklumk",
        "pres_sub_2pl": "miklizk",
        "pres_sub_2sg": "miklisk",
        "pres_sub_3pl": "miklisk",
        "pres_sub_3sg": "miklisk",
        "title": "Conjugation of mikla — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklazk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mikluðumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklaðisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklask",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "miklizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to make great, increase, magnify"
      ],
      "links": [
        [
          "great",
          "great"
        ],
        [
          "increase",
          "increase"
        ],
        [
          "magnify",
          "magnify"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "acquire fame"
      ],
      "links": [
        [
          "acquire",
          "acquire"
        ],
        [
          "fame",
          "fame"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) acquire fame"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "word": "mikla"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse verbs"
  ],
  "etymology_text": "From mikill.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "mikla",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "strong masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of mikill:",
        "weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "mikill",
          "mikill#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "mikla"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.