"leika" meaning in Old Norse

See leika in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|non|adjective form}} leika
  1. inflection of leikr:
    positive degree strong feminine accusative singular
    Tags: accusative, feminine, form-of, positive, singular, strong
    Sense id: en-leika-non-adj-IqKd7Krd Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7
  2. inflection of leikr:
    positive degree strong masculine accusative plural
    Tags: accusative, form-of, masculine, plural, positive, strong
    Sense id: en-leika-non-adj-CfjQr4e9 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7
  3. inflection of leikr:
    positive degree weak masculine oblique singular
    Tags: form-of, masculine, oblique, positive, singular, weak
    Sense id: en-leika-non-adj-oeUNbypJ Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7
  4. inflection of leikr:
    positive degree weak feminine nominative singular
    Tags: feminine, form-of, nominative, positive, singular, weak
    Sense id: en-leika-non-adj-eHvfP5~v Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7
  5. inflection of leikr:
    positive degree weak neuter singular
    Tags: form-of, neuter, positive, singular, weak
    Sense id: en-leika-non-adj-9abXesH0 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun

Head templates: {{head|non|nouns|g=n|g2=|head=|sort=|tr=}} leika n, {{non-noun|n|leika|leiku}} leika n (genitive leika, plural leiku), {{head|non|nouns|g=f|g2=|head=|sort=|tr=}} leika f, {{non-noun|f|leiku|leikur}} leika f (genitive leiku, plural leikur) Inflection templates: {{non-decl-n-an|leik|leik}}, {{non-decl-blank-full|apd=leikun|api=leiku|asd=leikat|asi=leika|dpd=leikunum|dpi=leikum|dsd=leikanu|dsi=leika|g=neuter|gpd=leiknanna|gpi=leikna|gsd=leikans|gsi=leika|notes=|npd=leikun|npi=leiku|nsd=leikat|nsi=leika|stem=weak an-stem|title=leika}}, {{non-decl-cell|leika|nsi}}, {{non-decl-cell|leikat|nsd}}, {{non-decl-cell|leiku|npi}}, {{non-decl-cell|leikun|npd}}, {{non-decl-cell|leika|asi}}, {{non-decl-cell|leikat|asd}}, {{non-decl-cell|leiku|api}}, {{non-decl-cell|leikun|apd}}, {{non-decl-cell|leika|dsi}}, {{non-decl-cell|leikanu|dsd}}, {{non-decl-cell|leikum|dpi}}, {{non-decl-cell|leikunum|dpd}}, {{non-decl-cell|leika|gsi}}, {{non-decl-cell|leikans|gsd}}, {{non-decl-cell|leikna|gpi}}, {{non-decl-cell|leiknanna|gpd}}, {{non-decl-f-on|leik}}, {{non-decl-blank-full|apd=leikurnar|api=leikur|asd=leikuna|asi=leiku|dpd=leikunum|dpi=leikum|dsd=leikunni|dsi=leiku|g=feminine|gpd=leiknanna|gpi=leikna|gsd=leikunnar|gsi=leiku|notes=|npd=leikurnar|npi=leikur|nsd=leikan|nsi=leika|stem=weak ōn-stem|title=leika}}, {{non-decl-cell|leika|nsi}}, {{non-decl-cell|leikan|nsd}}, {{non-decl-cell|leikur|npi}}, {{non-decl-cell|leikurnar|npd}}, {{non-decl-cell|leiku|asi}}, {{non-decl-cell|leikuna|asd}}, {{non-decl-cell|leikur|api}}, {{non-decl-cell|leikurnar|apd}}, {{non-decl-cell|leiku|dsi}}, {{non-decl-cell|leikunni|dsd}}, {{non-decl-cell|leikum|dpi}}, {{non-decl-cell|leikunum|dpd}}, {{non-decl-cell|leiku|gsi}}, {{non-decl-cell|leikunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|leikna|gpi}}, {{non-decl-cell|leiknanna|gpd}} Forms: leika [genitive], leiku [plural], leiku [genitive], leikur [plural], weak [table-tags], leika [indefinite, nominative, singular], leikat [definite, nominative, singular], leiku [indefinite, nominative, plural], leikun [definite, nominative, plural], leika [accusative, indefinite, singular], leikat [accusative, definite, singular], leiku [accusative, indefinite, plural], leikun [accusative, definite, plural], leika [dative, indefinite, singular], leikanu [dative, definite, singular], leikum [dative, indefinite, plural], leikunum [dative, definite, plural], leika [genitive, indefinite, singular], leikans [definite, genitive, singular], leikna [genitive, indefinite, plural], leiknanna [definite, genitive, plural], weak [table-tags], leika [indefinite, nominative, singular], leikan [definite, nominative, singular], leikur [indefinite, nominative, plural], leikurnar [definite, nominative, plural], leiku [accusative, indefinite, singular], leikuna [accusative, definite, singular], leikur [accusative, indefinite, plural], leikurnar [accusative, definite, plural], leiku [dative, indefinite, singular], leikunni [dative, definite, singular], leikum [dative, indefinite, plural], leikunum [dative, definite, plural], leiku [genitive, indefinite, singular], leikunnar [definite, genitive, singular], leikna [genitive, indefinite, plural], leiknanna [definite, genitive, plural]
  1. plaything, doll Tags: neuter
    Sense id: en-leika-non-noun-OuTgB3P4
  2. plaything, doll Tags: feminine
    Sense id: en-leika-non-noun-OuTgB3P41
  3. play-sister Tags: feminine
    Sense id: en-leika-non-noun-hyWqDvXk
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun

Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|non|noun form}} leika
  1. accusative/genitive plural of leikr Tags: accusative, form-of, genitive, plural Form of: leikr
    Sense id: en-leika-non-noun-Qci9ehEh
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Verb

Etymology: From Proto-Germanic *laikaną. Etymology templates: {{root|non|ine-pro|*leyg-|id=jump}}, {{inh|non|gem-pro|*laikaną}} Proto-Germanic *laikaną Head templates: {{head|non|verb|singular past indicative|lék||{{{spast2}}}|plural past indicative|léku||{{{ppast2}}}||{{{ppast3}}}|past participle|leikinn||{{{pp2}}}|head=|tr=}} leika (singular past indicative lék, plural past indicative léku, past participle leikinn), {{non-verb|lék|léku|leikinn}} leika (singular past indicative lék, plural past indicative léku, past participle leikinn) Inflection templates: {{non-conj-strong|leik|lék|lék|leik|class=7}}, {{non-conj-blank-full|impr_1pl=leikum|impr_2pl=leikið|impr_2sg=leik|infinitive=leika|mp_impr_1pl=leikumsk|mp_impr_2pl=leikizk|mp_impr_2sg=leiksk|mp_infinitive=leikask|mp_past_ind_1pl=lékumsk|mp_past_ind_1sg=lékumk|mp_past_ind_2pl=lékuzk|mp_past_ind_2sg=lékzk|mp_past_ind_3pl=lékusk|mp_past_ind_3sg=léksk|mp_past_part=leikizk|mp_past_sub_1pl=lékimsk|mp_past_sub_1sg=lékumk|mp_past_sub_2pl=lékizk|mp_past_sub_2sg=lékisk|mp_past_sub_3pl=lékisk|mp_past_sub_3sg=lékisk|mp_pres_ind_1pl=leikumsk|mp_pres_ind_1sg=leikumk|mp_pres_ind_2pl=leikizk|mp_pres_ind_2sg=leiksk|mp_pres_ind_3pl=leikask|mp_pres_ind_3sg=leiksk|mp_pres_part=leikandisk|mp_pres_sub_1pl=leikimsk|mp_pres_sub_1sg=leikumk|mp_pres_sub_2pl=leikizk|mp_pres_sub_2sg=leikisk|mp_pres_sub_3pl=leikisk|mp_pres_sub_3sg=leikisk|past_ind_1pl=lékum|past_ind_1sg=lék|past_ind_2pl=lékuð|past_ind_2sg=lékt|past_ind_3pl=léku|past_ind_3sg=lék|past_part=leikinn|past_sub_1pl=lékim|past_sub_1sg=léka|past_sub_2pl=lékið|past_sub_2sg=lékir|past_sub_3pl=léki|past_sub_3sg=léki|personal=yes|pres_ind_1pl=leikum|pres_ind_1sg=leik|pres_ind_2pl=leikið|pres_ind_2sg=leikr|pres_ind_3pl=leika|pres_ind_3sg=leikr|pres_part=leikandi|pres_sub_1pl=leikim|pres_sub_1sg=leika|pres_sub_2pl=leikið|pres_sub_2sg=leikir|pres_sub_3pl=leiki|pres_sub_3sg=leiki|title1=Conjugation of leika — active (strong􂀽 class 7)|title2=Conjugation of leika — mediopassive (strong􂀽 class 7)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=leikum|impr_2pl=leikið|impr_2sg=leik|infinitive=leika|mode=act|past_ind_1pl=lékum|past_ind_1sg=lék|past_ind_2pl=lékuð|past_ind_2sg=lékt|past_ind_3pl=léku|past_ind_3sg=lék|past_part=leikinn|past_sub_1pl=lékim|past_sub_1sg=léka|past_sub_2pl=lékið|past_sub_2sg=lékir|past_sub_3pl=léki|past_sub_3sg=léki|pres_ind_1pl=leikum|pres_ind_1sg=leik|pres_ind_2pl=leikið|pres_ind_2sg=leikr|pres_ind_3pl=leika|pres_ind_3sg=leikr|pres_part=leikandi|pres_sub_1pl=leikim|pres_sub_1sg=leika|pres_sub_2pl=leikið|pres_sub_2sg=leikir|pres_sub_3pl=leiki|pres_sub_3sg=leiki|title=Conjugation of leika — active (strong􂀽 class 7)}}, {{non-conj-cell|leika|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|leikandi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|leikinn|past_part|act}}, {{non-conj-cell|leik|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|lék|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|leikr|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|lékt|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|leikr|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|lék|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|leikum|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|lékum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|leikið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|lékuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|leika|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|léku|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|leika|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|léka|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|leikir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|lékir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|leiki|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|léki|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|leikim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|lékim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|leikið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|lékið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|leiki|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|léki|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|leik|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|leikum|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|leikið|impr_2pl|act}}, {{non-conj-table|impr_1pl=leikumsk|impr_2pl=leikizk|impr_2sg=leiksk|infinitive=leikask|mode=mpass|past_ind_1pl=lékumsk|past_ind_1sg=lékumk|past_ind_2pl=lékuzk|past_ind_2sg=lékzk|past_ind_3pl=lékusk|past_ind_3sg=léksk|past_part=leikizk|past_sub_1pl=lékimsk|past_sub_1sg=lékumk|past_sub_2pl=lékizk|past_sub_2sg=lékisk|past_sub_3pl=lékisk|past_sub_3sg=lékisk|pres_ind_1pl=leikumsk|pres_ind_1sg=leikumk|pres_ind_2pl=leikizk|pres_ind_2sg=leiksk|pres_ind_3pl=leikask|pres_ind_3sg=leiksk|pres_part=leikandisk|pres_sub_1pl=leikimsk|pres_sub_1sg=leikumk|pres_sub_2pl=leikizk|pres_sub_2sg=leikisk|pres_sub_3pl=leikisk|pres_sub_3sg=leikisk|title=Conjugation of leika — mediopassive (strong􂀽 class 7)}}, {{non-conj-cell|leikask|infinitive|mpass}}, {{non-conj-cell|leikandisk|pres_part|mpass}}, {{non-conj-cell|leikizk|past_part|mpass}}, {{non-conj-cell|leikumk|pres_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lékumk|past_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leiksk|pres_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lékzk|past_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leiksk|pres_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|léksk|past_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leikumsk|pres_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lékumsk|past_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leikizk|pres_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lékuzk|past_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leikask|pres_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lékusk|past_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leikumk|pres_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lékumk|past_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leikisk|pres_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lékisk|past_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leikisk|pres_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lékisk|past_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leikimsk|pres_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lékimsk|past_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leikizk|pres_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lékizk|past_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leikisk|pres_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lékisk|past_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leiksk|impr_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|leikumsk|impr_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|leikizk|impr_2pl|mpass}} Forms: lék [indicative, past, singular], léku [indicative, past, plural], leikinn [participle, past], strong [table-tags], leika [infinitive], leikandi [participle, present], leikinn [participle, past], leik [first-person, present, singular], lék [first-person, past, singular], leikr [present, second-person, singular], lékt [past, second-person, singular], leikr [present, singular, third-person], lék [past, singular, third-person], leikum [first-person, plural, present], lékum [first-person, past, plural], leikið [plural, present, second-person], lékuð [past, plural, second-person], leika [plural, present, third-person], léku [past, plural, third-person], leika [first-person, present, singular], léka [first-person, past, singular], leikir [present, second-person, singular], lékir [past, second-person, singular], leiki [present, singular, third-person], léki [past, singular, third-person], leikim [first-person, plural, present], lékim [first-person, past, plural], lékið [past, plural, second-person], leiki [plural, present, third-person], léki [past, plural, third-person], leik [present, second-person, singular], strong [table-tags], leikask [infinitive], leikandisk [participle, present], leikizk [participle, past], leikumk [first-person, present, singular], lékumk [first-person, past, singular], leiksk [present, second-person, singular], lékzk [past, second-person, singular], leiksk [present, singular, third-person], léksk [past, singular, third-person], leikumsk [first-person, plural, present], lékumsk [first-person, past, plural], leikizk [plural, present, second-person], lékuzk [past, plural, second-person], leikask [plural, present, third-person], lékusk [past, plural, third-person], leikisk [present, second-person, singular], lékisk [past, second-person, singular], leikisk [present, singular, third-person], lékisk [past, singular, third-person], leikimsk [first-person, plural, present], lékimsk [first-person, past, plural], lékizk [past, plural, second-person], leikisk [plural, present, third-person], lékisk [past, plural, third-person]
  1. to play
    Sense id: en-leika-non-verb-JCN-luUY
  2. to outplay
    Sense id: en-leika-non-verb-LI2BxKzV
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Derived forms: leikari (english: jester) [masculine], leikblandinn (english: sportive), leikborð [neuter], leikbróðir (english: playmate) [masculine], leikfang [neuter] [wrestling, martial-arts, sports, military, war, government, politics, hobbies, lifestyle], leikferð (english: sport) [feminine], leikfélagi (english: play-fellow) [masculine], leikinn (english: playful), leikmaðr (english: player) [masculine], leikmikill (english: merry), leikmær [feminine], leikmót [neuter], leikskáli [masculine], leikstefna [feminine], leiksveinn (english: playmate) [masculine], leikvǫllr (english: playground) [masculine]

Inflected forms

Download JSONL data for leika meaning in Old Norse (29.8kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "jester",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "sportive",
      "word": "leikblandinn"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "leikborð"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "playmate",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikbróðir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "topics": [
        "wrestling",
        "martial-arts",
        "sports",
        "military",
        "war",
        "government",
        "politics",
        "hobbies",
        "lifestyle"
      ],
      "word": "leikfang"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "sport",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leikferð"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "play-fellow",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikfélagi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "playful",
      "word": "leikinn"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "player",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikmaðr"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "merry",
      "word": "leikmikill"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leikmær"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "leikmót"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikskáli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leikstefna"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "playmate",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leiksveinn"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "playground",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikvǫllr"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "leika"
          },
          "expansion": "Icelandic: leika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: leika"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "leika"
          },
          "expansion": "Faroese: leika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: leika"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "leika"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: leika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: leika"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "leike",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Norwegian Bokmål: leike",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Norwegian Bokmål: leike"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "leka",
            "alt": "lēka"
          },
          "expansion": "Old Swedish: lēka",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: lēka"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "leka"
          },
          "expansion": "Swedish: leka",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: leka"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "lege"
          },
          "expansion": "Danish: lege",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: lege"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "leke"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: leke",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: leke"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-scy",
            "2": "lega"
          },
          "expansion": "Scanian: lega",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scanian: lega"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-gut",
            "2": "laika"
          },
          "expansion": "Gutnish: laika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gutnish: laika"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "layken",
            "3": "leyken",
            "4": "leiken",
            "5": "laiken",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Middle English: layken, leyken, leiken, laiken",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Middle English: layken, leyken, leiken, laiken"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "lake",
            "3": "laik"
          },
          "expansion": "English: lake, laik",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: lake, laik"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "laik"
          },
          "expansion": "Scots: laik",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: laik"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*leyg-",
        "id": "jump"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*laikaną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *laikaną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *laikaną.",
  "forms": [
    {
      "form": "lék",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "léku",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikinn",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "7",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leikandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leikinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leik",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lék",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lék",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "léka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lékið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leiki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leik",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "7",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leikask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leikandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leikizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leikumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiksk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiksk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léksk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lékizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "past participle",
        "14": "leikinn",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "singular past indicative",
        "4": "lék",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "plural past indicative",
        "8": "léku",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "leika (singular past indicative lék, plural past indicative léku, past participle leikinn)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lék",
        "2": "léku",
        "3": "leikinn"
      },
      "expansion": "leika (singular past indicative lék, plural past indicative léku, past participle leikinn)",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "lék",
        "3": "lék",
        "4": "leik",
        "class": "7"
      },
      "name": "non-conj-strong"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "leikum",
        "impr_2pl": "leikið",
        "impr_2sg": "leik",
        "infinitive": "leika",
        "mp_impr_1pl": "leikumsk",
        "mp_impr_2pl": "leikizk",
        "mp_impr_2sg": "leiksk",
        "mp_infinitive": "leikask",
        "mp_past_ind_1pl": "lékumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "lékumk",
        "mp_past_ind_2pl": "lékuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "lékzk",
        "mp_past_ind_3pl": "lékusk",
        "mp_past_ind_3sg": "léksk",
        "mp_past_part": "leikizk",
        "mp_past_sub_1pl": "lékimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "lékumk",
        "mp_past_sub_2pl": "lékizk",
        "mp_past_sub_2sg": "lékisk",
        "mp_past_sub_3pl": "lékisk",
        "mp_past_sub_3sg": "lékisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "leikumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "leikumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "leikizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "leiksk",
        "mp_pres_ind_3pl": "leikask",
        "mp_pres_ind_3sg": "leiksk",
        "mp_pres_part": "leikandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "leikimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "leikumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "leikizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "leikisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "leikisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "leikisk",
        "past_ind_1pl": "lékum",
        "past_ind_1sg": "lék",
        "past_ind_2pl": "lékuð",
        "past_ind_2sg": "lékt",
        "past_ind_3pl": "léku",
        "past_ind_3sg": "lék",
        "past_part": "leikinn",
        "past_sub_1pl": "lékim",
        "past_sub_1sg": "léka",
        "past_sub_2pl": "lékið",
        "past_sub_2sg": "lékir",
        "past_sub_3pl": "léki",
        "past_sub_3sg": "léki",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "leikum",
        "pres_ind_1sg": "leik",
        "pres_ind_2pl": "leikið",
        "pres_ind_2sg": "leikr",
        "pres_ind_3pl": "leika",
        "pres_ind_3sg": "leikr",
        "pres_part": "leikandi",
        "pres_sub_1pl": "leikim",
        "pres_sub_1sg": "leika",
        "pres_sub_2pl": "leikið",
        "pres_sub_2sg": "leikir",
        "pres_sub_3pl": "leiki",
        "pres_sub_3sg": "leiki",
        "title1": "Conjugation of leika — active (strong􂀽 class 7)",
        "title2": "Conjugation of leika — mediopassive (strong􂀽 class 7)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "leikum",
        "impr_2pl": "leikið",
        "impr_2sg": "leik",
        "infinitive": "leika",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "lékum",
        "past_ind_1sg": "lék",
        "past_ind_2pl": "lékuð",
        "past_ind_2sg": "lékt",
        "past_ind_3pl": "léku",
        "past_ind_3sg": "lék",
        "past_part": "leikinn",
        "past_sub_1pl": "lékim",
        "past_sub_1sg": "léka",
        "past_sub_2pl": "lékið",
        "past_sub_2sg": "lékir",
        "past_sub_3pl": "léki",
        "past_sub_3sg": "léki",
        "pres_ind_1pl": "leikum",
        "pres_ind_1sg": "leik",
        "pres_ind_2pl": "leikið",
        "pres_ind_2sg": "leikr",
        "pres_ind_3pl": "leika",
        "pres_ind_3sg": "leikr",
        "pres_part": "leikandi",
        "pres_sub_1pl": "leikim",
        "pres_sub_1sg": "leika",
        "pres_sub_2pl": "leikið",
        "pres_sub_2sg": "leikir",
        "pres_sub_3pl": "leiki",
        "pres_sub_3sg": "leiki",
        "title": "Conjugation of leika — active (strong􂀽 class 7)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikinn",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lék",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikr",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékt",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikr",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lék",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léku",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léka",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiki",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léki",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiki",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léki",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "leikumsk",
        "impr_2pl": "leikizk",
        "impr_2sg": "leiksk",
        "infinitive": "leikask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "lékumsk",
        "past_ind_1sg": "lékumk",
        "past_ind_2pl": "lékuzk",
        "past_ind_2sg": "lékzk",
        "past_ind_3pl": "lékusk",
        "past_ind_3sg": "léksk",
        "past_part": "leikizk",
        "past_sub_1pl": "lékimsk",
        "past_sub_1sg": "lékumk",
        "past_sub_2pl": "lékizk",
        "past_sub_2sg": "lékisk",
        "past_sub_3pl": "lékisk",
        "past_sub_3sg": "lékisk",
        "pres_ind_1pl": "leikumsk",
        "pres_ind_1sg": "leikumk",
        "pres_ind_2pl": "leikizk",
        "pres_ind_2sg": "leiksk",
        "pres_ind_3pl": "leikask",
        "pres_ind_3sg": "leiksk",
        "pres_part": "leikandisk",
        "pres_sub_1pl": "leikimsk",
        "pres_sub_1sg": "leikumk",
        "pres_sub_2pl": "leikizk",
        "pres_sub_2sg": "leikisk",
        "pres_sub_3pl": "leikisk",
        "pres_sub_3sg": "leikisk",
        "title": "Conjugation of leika — mediopassive (strong􂀽 class 7)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiksk",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékzk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiksk",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léksk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiksk",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to play"
      ],
      "id": "en-leika-non-verb-JCN-luUY",
      "links": [
        [
          "play",
          "play"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "And the maiden of Loki [Hel, goddess of death] / has outplayed\nthe prince / of the people of Yngvi [the Swedes]",
          "ref": "9th c., Þjóðólfr of Hvinir, Ynglingatal, verse 7",
          "roman": "Loka mær / of leikinn hefr.",
          "text": "Ok allvald / Yngva þjóðar",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to outplay"
      ],
      "id": "en-leika-non-verb-LI2BxKzV",
      "links": [
        [
          "outplay",
          "outplay"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "leike",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: leike f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: leike f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "leke",
            "3": "leike",
            "g": "m,f",
            "g2": "m,f"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: leke m or f, leike m or f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: leke m or f, leike m or f"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "leika",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leikur",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-n-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikanu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiknanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiknanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "leika n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "leika",
        "3": "leiku"
      },
      "expansion": "leika n (genitive leika, plural leiku)",
      "name": "non-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "leika f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "leiku",
        "3": "leikur"
      },
      "expansion": "leika f (genitive leiku, plural leikur)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "leik"
      },
      "name": "non-decl-n-an"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "leikun",
        "api": "leiku",
        "asd": "leikat",
        "asi": "leika",
        "dpd": "leikunum",
        "dpi": "leikum",
        "dsd": "leikanu",
        "dsi": "leika",
        "g": "neuter",
        "gpd": "leiknanna",
        "gpi": "leikna",
        "gsd": "leikans",
        "gsi": "leika",
        "notes": "",
        "npd": "leikun",
        "npi": "leiku",
        "nsd": "leikat",
        "nsi": "leika",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "leika"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikat",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikun",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikat",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikun",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikanu",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiknanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leik"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "leikurnar",
        "api": "leikur",
        "asd": "leikuna",
        "asi": "leiku",
        "dpd": "leikunum",
        "dpi": "leikum",
        "dsd": "leikunni",
        "dsi": "leiku",
        "g": "feminine",
        "gpd": "leiknanna",
        "gpi": "leikna",
        "gsd": "leikunnar",
        "gsi": "leiku",
        "notes": "",
        "npd": "leikurnar",
        "npi": "leikur",
        "nsd": "leikan",
        "nsi": "leika",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "leika"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikuna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiknanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "plaything, doll"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-leika-non-noun-OuTgB3P4",
      "links": [
        [
          "plaything",
          "plaything"
        ],
        [
          "doll",
          "doll"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "plaything, doll"
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-leika-non-noun-OuTgB3P41",
      "links": [
        [
          "plaything",
          "plaything"
        ],
        [
          "doll",
          "doll"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "play-sister"
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-leika-non-noun-hyWqDvXk",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "leika",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en-leika-non-adj-IqKd7Krd",
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree strong masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en-leika-non-adj-CfjQr4e9",
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en-leika-non-adj-oeUNbypJ",
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en-leika-non-adj-eHvfP5~v",
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 8 6 6 13 12 12 12 13 1 1 0 2 0 7",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "id": "en-leika-non-adj-9abXesH0",
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "leika",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "leikr"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative/genitive plural of leikr"
      ],
      "id": "en-leika-non-noun-Qci9ehEh",
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse class 7 strong verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *leyg- (jump)",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "jester",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikari"
    },
    {
      "english": "sportive",
      "word": "leikblandinn"
    },
    {
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "leikborð"
    },
    {
      "english": "playmate",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikbróðir"
    },
    {
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "topics": [
        "wrestling",
        "martial-arts",
        "sports",
        "military",
        "war",
        "government",
        "politics",
        "hobbies",
        "lifestyle"
      ],
      "word": "leikfang"
    },
    {
      "english": "sport",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leikferð"
    },
    {
      "english": "play-fellow",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikfélagi"
    },
    {
      "english": "playful",
      "word": "leikinn"
    },
    {
      "english": "player",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikmaðr"
    },
    {
      "english": "merry",
      "word": "leikmikill"
    },
    {
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leikmær"
    },
    {
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "leikmót"
    },
    {
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikskáli"
    },
    {
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "leikstefna"
    },
    {
      "english": "playmate",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leiksveinn"
    },
    {
      "english": "playground",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "leikvǫllr"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "leika"
          },
          "expansion": "Icelandic: leika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: leika"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "leika"
          },
          "expansion": "Faroese: leika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: leika"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "leika"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: leika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: leika"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "leike",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Norwegian Bokmål: leike",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Norwegian Bokmål: leike"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "leka",
            "alt": "lēka"
          },
          "expansion": "Old Swedish: lēka",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: lēka"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "leka"
          },
          "expansion": "Swedish: leka",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: leka"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "lege"
          },
          "expansion": "Danish: lege",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: lege"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "leke"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: leke",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: leke"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-scy",
            "2": "lega"
          },
          "expansion": "Scanian: lega",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scanian: lega"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-gut",
            "2": "laika"
          },
          "expansion": "Gutnish: laika",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gutnish: laika"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "layken",
            "3": "leyken",
            "4": "leiken",
            "5": "laiken",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Middle English: layken, leyken, leiken, laiken",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Middle English: layken, leyken, leiken, laiken"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "lake",
            "3": "laik"
          },
          "expansion": "English: lake, laik",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: lake, laik"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "laik"
          },
          "expansion": "Scots: laik",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: laik"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*leyg-",
        "id": "jump"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*laikaną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *laikaną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *laikaną.",
  "forms": [
    {
      "form": "lék",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "léku",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikinn",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "7",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leikandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leikinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leik",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lék",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lék",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "léka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lékið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leiki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leik",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "7",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leikask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leikandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leikizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leikumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiksk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiksk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "léksk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lékisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lékimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lékizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leikisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lékisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "past participle",
        "14": "leikinn",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "singular past indicative",
        "4": "lék",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "plural past indicative",
        "8": "léku",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "leika (singular past indicative lék, plural past indicative léku, past participle leikinn)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lék",
        "2": "léku",
        "3": "leikinn"
      },
      "expansion": "leika (singular past indicative lék, plural past indicative léku, past participle leikinn)",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "lék",
        "3": "lék",
        "4": "leik",
        "class": "7"
      },
      "name": "non-conj-strong"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "leikum",
        "impr_2pl": "leikið",
        "impr_2sg": "leik",
        "infinitive": "leika",
        "mp_impr_1pl": "leikumsk",
        "mp_impr_2pl": "leikizk",
        "mp_impr_2sg": "leiksk",
        "mp_infinitive": "leikask",
        "mp_past_ind_1pl": "lékumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "lékumk",
        "mp_past_ind_2pl": "lékuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "lékzk",
        "mp_past_ind_3pl": "lékusk",
        "mp_past_ind_3sg": "léksk",
        "mp_past_part": "leikizk",
        "mp_past_sub_1pl": "lékimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "lékumk",
        "mp_past_sub_2pl": "lékizk",
        "mp_past_sub_2sg": "lékisk",
        "mp_past_sub_3pl": "lékisk",
        "mp_past_sub_3sg": "lékisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "leikumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "leikumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "leikizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "leiksk",
        "mp_pres_ind_3pl": "leikask",
        "mp_pres_ind_3sg": "leiksk",
        "mp_pres_part": "leikandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "leikimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "leikumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "leikizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "leikisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "leikisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "leikisk",
        "past_ind_1pl": "lékum",
        "past_ind_1sg": "lék",
        "past_ind_2pl": "lékuð",
        "past_ind_2sg": "lékt",
        "past_ind_3pl": "léku",
        "past_ind_3sg": "lék",
        "past_part": "leikinn",
        "past_sub_1pl": "lékim",
        "past_sub_1sg": "léka",
        "past_sub_2pl": "lékið",
        "past_sub_2sg": "lékir",
        "past_sub_3pl": "léki",
        "past_sub_3sg": "léki",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "leikum",
        "pres_ind_1sg": "leik",
        "pres_ind_2pl": "leikið",
        "pres_ind_2sg": "leikr",
        "pres_ind_3pl": "leika",
        "pres_ind_3sg": "leikr",
        "pres_part": "leikandi",
        "pres_sub_1pl": "leikim",
        "pres_sub_1sg": "leika",
        "pres_sub_2pl": "leikið",
        "pres_sub_2sg": "leikir",
        "pres_sub_3pl": "leiki",
        "pres_sub_3sg": "leiki",
        "title1": "Conjugation of leika — active (strong􂀽 class 7)",
        "title2": "Conjugation of leika — mediopassive (strong􂀽 class 7)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "leikum",
        "impr_2pl": "leikið",
        "impr_2sg": "leik",
        "infinitive": "leika",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "lékum",
        "past_ind_1sg": "lék",
        "past_ind_2pl": "lékuð",
        "past_ind_2sg": "lékt",
        "past_ind_3pl": "léku",
        "past_ind_3sg": "lék",
        "past_part": "leikinn",
        "past_sub_1pl": "lékim",
        "past_sub_1sg": "léka",
        "past_sub_2pl": "lékið",
        "past_sub_2sg": "lékir",
        "past_sub_3pl": "léki",
        "past_sub_3sg": "léki",
        "pres_ind_1pl": "leikum",
        "pres_ind_1sg": "leik",
        "pres_ind_2pl": "leikið",
        "pres_ind_2sg": "leikr",
        "pres_ind_3pl": "leika",
        "pres_ind_3sg": "leikr",
        "pres_part": "leikandi",
        "pres_sub_1pl": "leikim",
        "pres_sub_1sg": "leika",
        "pres_sub_2pl": "leikið",
        "pres_sub_2sg": "leikir",
        "pres_sub_3pl": "leiki",
        "pres_sub_3sg": "leiki",
        "title": "Conjugation of leika — active (strong􂀽 class 7)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikinn",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lék",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikr",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékt",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikr",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lék",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léku",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léka",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiki",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léki",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiki",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léki",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "leikumsk",
        "impr_2pl": "leikizk",
        "impr_2sg": "leiksk",
        "infinitive": "leikask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "lékumsk",
        "past_ind_1sg": "lékumk",
        "past_ind_2pl": "lékuzk",
        "past_ind_2sg": "lékzk",
        "past_ind_3pl": "lékusk",
        "past_ind_3sg": "léksk",
        "past_part": "leikizk",
        "past_sub_1pl": "lékimsk",
        "past_sub_1sg": "lékumk",
        "past_sub_2pl": "lékizk",
        "past_sub_2sg": "lékisk",
        "past_sub_3pl": "lékisk",
        "past_sub_3sg": "lékisk",
        "pres_ind_1pl": "leikumsk",
        "pres_ind_1sg": "leikumk",
        "pres_ind_2pl": "leikizk",
        "pres_ind_2sg": "leiksk",
        "pres_ind_3pl": "leikask",
        "pres_ind_3sg": "leiksk",
        "pres_part": "leikandisk",
        "pres_sub_1pl": "leikimsk",
        "pres_sub_1sg": "leikumk",
        "pres_sub_2pl": "leikizk",
        "pres_sub_2sg": "leikisk",
        "pres_sub_3pl": "leikisk",
        "pres_sub_3sg": "leikisk",
        "title": "Conjugation of leika — mediopassive (strong􂀽 class 7)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiksk",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékzk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiksk",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "léksk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lékisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiksk",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to play"
      ],
      "links": [
        [
          "play",
          "play"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "And the maiden of Loki [Hel, goddess of death] / has outplayed\nthe prince / of the people of Yngvi [the Swedes]",
          "ref": "9th c., Þjóðólfr of Hvinir, Ynglingatal, verse 7",
          "roman": "Loka mær / of leikinn hefr.",
          "text": "Ok allvald / Yngva þjóðar",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to outplay"
      ],
      "links": [
        [
          "outplay",
          "outplay"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine nouns",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse neuter an-stem nouns",
    "Old Norse neuter nouns",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms",
    "Old Norse nouns",
    "Old Norse ōn-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "leike",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: leike f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: leike f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "leke",
            "3": "leike",
            "g": "m,f",
            "g2": "m,f"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: leke m or f, leike m or f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: leke m or f, leike m or f"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "leika",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leikur",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-n-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikanu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiknanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leika",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leikna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leiknanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "leika n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "leika",
        "3": "leiku"
      },
      "expansion": "leika n (genitive leika, plural leiku)",
      "name": "non-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "leika f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "leiku",
        "3": "leikur"
      },
      "expansion": "leika f (genitive leiku, plural leikur)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "leik",
        "2": "leik"
      },
      "name": "non-decl-n-an"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "leikun",
        "api": "leiku",
        "asd": "leikat",
        "asi": "leika",
        "dpd": "leikunum",
        "dpi": "leikum",
        "dsd": "leikanu",
        "dsi": "leika",
        "g": "neuter",
        "gpd": "leiknanna",
        "gpi": "leikna",
        "gsd": "leikans",
        "gsi": "leika",
        "notes": "",
        "npd": "leikun",
        "npi": "leiku",
        "nsd": "leikat",
        "nsi": "leika",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "leika"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikat",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikun",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikat",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikun",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikanu",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiknanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leik"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "leikurnar",
        "api": "leikur",
        "asd": "leikuna",
        "asi": "leiku",
        "dpd": "leikunum",
        "dpi": "leikum",
        "dsd": "leikunni",
        "dsi": "leiku",
        "g": "feminine",
        "gpd": "leiknanna",
        "gpi": "leikna",
        "gsd": "leikunnar",
        "gsi": "leiku",
        "notes": "",
        "npd": "leikurnar",
        "npi": "leikur",
        "nsd": "leikan",
        "nsi": "leika",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "leika"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leika",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikuna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiku",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leikna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "leiknanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "plaything, doll"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "plaything",
          "plaything"
        ],
        [
          "doll",
          "doll"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "plaything, doll"
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "plaything",
          "plaything"
        ],
        [
          "doll",
          "doll"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "play-sister"
      ],
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "leika",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree strong masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of leikr:",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "leika",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "leikr"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative/genitive plural of leikr"
      ],
      "links": [
        [
          "leikr",
          "leikr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "leika"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.