"langa" meaning in Old Norse

See langa in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|non|adjective form}} langa
  1. inflection of langr:
    strong feminine singular accusative
    Tags: accusative, feminine, form-of, singular, strong
    Sense id: en-langa-non-adj-sLnNSAD- Categories (other): Old Norse links with redundant alt parameters
  2. inflection of langr:
    strong masculine plural accusative
    Tags: accusative, form-of, masculine, plural, strong
    Sense id: en-langa-non-adj-bqVWanpl Categories (other): Old Norse links with redundant alt parameters
  3. inflection of langr:
    weak masculine singular oblique
    Tags: form-of, masculine, oblique, singular, weak
    Sense id: en-langa-non-adj-tBdnsNnk Categories (other): Old Norse links with redundant alt parameters
  4. inflection of langr:
    weak feminine singular nominative
    Tags: feminine, form-of, nominative, singular, weak
    Sense id: en-langa-non-adj-4G-BLlf3 Categories (other): Old Norse links with redundant alt parameters
  5. inflection of langr:
    weak neuter singular
    Tags: form-of, neuter, singular, weak
    Sense id: en-langa-non-adj-6vPToXFs Categories (other): Old Norse links with redundant alt parameters, Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 16 15 14 16 20 13 5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun

Etymology: Probably related to langr (“long”), in reference to its length. Head templates: {{head|non|nouns|g=f|g2=|head=|sort=|tr=}} langa f, {{non-noun|f|lǫngu}} langa f (genitive lǫngu) Inflection templates: {{non-decl-f-on|lang|lǫng}}, {{non-decl-blank-full|apd=lǫngurnar|api=lǫngur|asd=lǫnguna|asi=lǫngu|dpd=lǫngunum|dpi=lǫngum|dsd=lǫngunni|dsi=lǫngu|g=feminine|gpd=langnanna|gpi=langna|gsd=lǫngunnar|gsi=lǫngu|notes=|npd=lǫngurnar|npi=lǫngur|nsd=langan|nsi=langa|stem=weak ōn-stem|title=langa}}, {{non-decl-cell|langa|nsi}}, {{non-decl-cell|langan|nsd}}, {{non-decl-cell|lǫngur|npi}}, {{non-decl-cell|lǫngurnar|npd}}, {{non-decl-cell|lǫngu|asi}}, {{non-decl-cell|lǫnguna|asd}}, {{non-decl-cell|lǫngur|api}}, {{non-decl-cell|lǫngurnar|apd}}, {{non-decl-cell|lǫngu|dsi}}, {{non-decl-cell|lǫngunni|dsd}}, {{non-decl-cell|lǫngum|dpi}}, {{non-decl-cell|lǫngunum|dpd}}, {{non-decl-cell|lǫngu|gsi}}, {{non-decl-cell|lǫngunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|langna|gpi}}, {{non-decl-cell|langnanna|gpd}} Forms: lǫngu [genitive], weak [table-tags], langa [indefinite, nominative, singular], langan [definite, nominative, singular], lǫngur [indefinite, nominative, plural], lǫngurnar [definite, nominative, plural], lǫngu [accusative, indefinite, singular], lǫnguna [accusative, definite, singular], lǫngur [accusative, indefinite, plural], lǫngurnar [accusative, definite, plural], lǫngu [dative, indefinite, singular], lǫngunni [dative, definite, singular], lǫngum [dative, indefinite, plural], lǫngunum [dative, definite, plural], lǫngu [genitive, indefinite, singular], lǫngunnar [definite, genitive, singular], langna [genitive, indefinite, plural], langnanna [definite, genitive, plural]
  1. (zoology) ling Tags: feminine Categories (lifeform): Fish
    Sense id: en-langa-non-noun-bNTJw4m0 Topics: biology, natural-sciences, zoology
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb

Etymology: From Proto-Germanic *langōną. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*langōną}} Proto-Germanic *langōną Head templates: {{head|non|verb||{{{1}}}||{{{spast2}}}||{{{2}}}||{{{ppast2}}}||{{{ppast3}}}||{{{3}}}||{{{pp2}}}|head=|tr=}} langa, {{non-verb}} langa Inflection templates: {{non-conj-weak2|lang|lǫng}}, {{non-conj-blank-full|impr_1pl=lǫngum|impr_2pl=langið|impr_2sg=langa|infinitive=langa|mp_impr_1pl=lǫngumsk|mp_impr_2pl=langizk|mp_impr_2sg=langask|mp_infinitive=langask|mp_past_ind_1pl=lǫnguðumsk|mp_past_ind_1sg=lǫnguðumk|mp_past_ind_2pl=lǫnguðuzk|mp_past_ind_2sg=langaðisk|mp_past_ind_3pl=lǫnguðusk|mp_past_ind_3sg=langaðisk|mp_past_part=langazk|mp_past_sub_1pl=langaðimsk|mp_past_sub_1sg=lǫnguðumk|mp_past_sub_2pl=langaðizk|mp_past_sub_2sg=langaðisk|mp_past_sub_3pl=langaðisk|mp_past_sub_3sg=langaðisk|mp_pres_ind_1pl=lǫngumsk|mp_pres_ind_1sg=lǫngumk|mp_pres_ind_2pl=langizk|mp_pres_ind_2sg=langask|mp_pres_ind_3pl=langask|mp_pres_ind_3sg=langask|mp_pres_part=langandisk|mp_pres_sub_1pl=langimsk|mp_pres_sub_1sg=lǫngumk|mp_pres_sub_2pl=langizk|mp_pres_sub_2sg=langisk|mp_pres_sub_3pl=langisk|mp_pres_sub_3sg=langisk|past_ind_1pl=lǫnguðum|past_ind_1sg=langaða|past_ind_2pl=lǫnguðuð|past_ind_2sg=langaðir|past_ind_3pl=lǫnguðu|past_ind_3sg=langaði|past_part=langaðr|past_sub_1pl=langaðim|past_sub_1sg=langaða|past_sub_2pl=langaðið|past_sub_2sg=langaðir|past_sub_3pl=langaði|past_sub_3sg=langaði|personal=yes|pres_ind_1pl=lǫngum|pres_ind_1sg=langa|pres_ind_2pl=langið|pres_ind_2sg=langar|pres_ind_3pl=langa|pres_ind_3sg=langar|pres_part=langandi|pres_sub_1pl=langim|pres_sub_1sg=langa|pres_sub_2pl=langið|pres_sub_2sg=langir|pres_sub_3pl=langi|pres_sub_3sg=langi|title1=Conjugation of langa — active (weak class 2)|title2=Conjugation of langa — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=lǫngum|impr_2pl=langið|impr_2sg=langa|infinitive=langa|mode=act|past_ind_1pl=lǫnguðum|past_ind_1sg=langaða|past_ind_2pl=lǫnguðuð|past_ind_2sg=langaðir|past_ind_3pl=lǫnguðu|past_ind_3sg=langaði|past_part=langaðr|past_sub_1pl=langaðim|past_sub_1sg=langaða|past_sub_2pl=langaðið|past_sub_2sg=langaðir|past_sub_3pl=langaði|past_sub_3sg=langaði|pres_ind_1pl=lǫngum|pres_ind_1sg=langa|pres_ind_2pl=langið|pres_ind_2sg=langar|pres_ind_3pl=langa|pres_ind_3sg=langar|pres_part=langandi|pres_sub_1pl=langim|pres_sub_1sg=langa|pres_sub_2pl=langið|pres_sub_2sg=langir|pres_sub_3pl=langi|pres_sub_3sg=langi|title=Conjugation of langa — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|langa|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|langandi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|langaðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|langa|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|langaða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|langar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|langaðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|langar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|langaði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|lǫngum|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|lǫnguðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|langið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|lǫnguðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|langa|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|lǫnguðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|langa|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|langaða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|langir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|langaðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|langi|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|langaði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|langim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|langaðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|langið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|langaðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|langi|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|langaði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|langa|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|lǫngum|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|langið|impr_2pl|act}}, {{non-conj-table|impr_1pl=lǫngumsk|impr_2pl=langizk|impr_2sg=langask|infinitive=langask|mode=mpass|past_ind_1pl=lǫnguðumsk|past_ind_1sg=lǫnguðumk|past_ind_2pl=lǫnguðuzk|past_ind_2sg=langaðisk|past_ind_3pl=lǫnguðusk|past_ind_3sg=langaðisk|past_part=langazk|past_sub_1pl=langaðimsk|past_sub_1sg=lǫnguðumk|past_sub_2pl=langaðizk|past_sub_2sg=langaðisk|past_sub_3pl=langaðisk|past_sub_3sg=langaðisk|pres_ind_1pl=lǫngumsk|pres_ind_1sg=lǫngumk|pres_ind_2pl=langizk|pres_ind_2sg=langask|pres_ind_3pl=langask|pres_ind_3sg=langask|pres_part=langandisk|pres_sub_1pl=langimsk|pres_sub_1sg=lǫngumk|pres_sub_2pl=langizk|pres_sub_2sg=langisk|pres_sub_3pl=langisk|pres_sub_3sg=langisk|title=Conjugation of langa — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|langask|infinitive|mpass}}, {{non-conj-cell|langandisk|pres_part|mpass}}, {{non-conj-cell|langazk|past_part|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫngumk|pres_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫnguðumk|past_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langask|pres_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðisk|past_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langask|pres_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðisk|past_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫngumsk|pres_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫnguðumsk|past_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langizk|pres_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫnguðuzk|past_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langask|pres_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫnguðusk|past_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫngumk|pres_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫnguðumk|past_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langisk|pres_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðisk|past_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langisk|pres_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðisk|past_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|langimsk|pres_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðimsk|past_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langizk|pres_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðizk|past_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langisk|pres_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langaðisk|past_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langask|impr_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|lǫngumsk|impr_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|langizk|impr_2pl|mpass}} Forms: weak [table-tags], langa [infinitive], langandi [participle, present], langaðr [participle, past], langa [first-person, present, singular], langaða [first-person, past, singular], langar [present, second-person, singular], langaðir [past, second-person, singular], langar [present, singular, third-person], langaði [past, singular, third-person], lǫngum [first-person, plural, present], lǫnguðum [first-person, past, plural], langið [plural, present, second-person], lǫnguðuð [past, plural, second-person], langa [plural, present, third-person], lǫnguðu [past, plural, third-person], langir [present, second-person, singular], langi [present, singular, third-person], langim [first-person, plural, present], langaðim [first-person, past, plural], langaðið [past, plural, second-person], langi [plural, present, third-person], langaði [past, plural, third-person], langa [present, second-person, singular], weak [table-tags], langask [infinitive], langandisk [participle, present], langazk [participle, past], lǫngumk [first-person, present, singular], lǫnguðumk [first-person, past, singular], langask [present, second-person, singular], langaðisk [past, second-person, singular], langask [present, singular, third-person], langaðisk [past, singular, third-person], lǫngumsk [first-person, plural, present], lǫnguðumsk [first-person, past, plural], langizk [plural, present, second-person], lǫnguðuzk [past, plural, second-person], langask [plural, present, third-person], lǫnguðusk [past, plural, third-person], langisk [present, second-person, singular], langisk [present, singular, third-person], langimsk [first-person, plural, present], langaðimsk [first-person, past, plural], langaðizk [past, plural, second-person], langisk [plural, present, third-person], langaðisk [past, plural, third-person]
  1. to long for
    Sense id: en-langa-non-verb-8ew9zemE
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Inflected forms

Download JSONL data for langa meaning in Old Norse (22.0kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "langa"
          },
          "expansion": "Icelandic: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: langa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "langa"
          },
          "expansion": "Old Swedish: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: langa"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*langōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *langōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *langōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "langandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "langandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langazk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{2}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "langa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "langa",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lang",
        "2": "lǫng"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "lǫngum",
        "impr_2pl": "langið",
        "impr_2sg": "langa",
        "infinitive": "langa",
        "mp_impr_1pl": "lǫngumsk",
        "mp_impr_2pl": "langizk",
        "mp_impr_2sg": "langask",
        "mp_infinitive": "langask",
        "mp_past_ind_1pl": "lǫnguðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "lǫnguðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "lǫnguðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "langaðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "lǫnguðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "langaðisk",
        "mp_past_part": "langazk",
        "mp_past_sub_1pl": "langaðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "lǫnguðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "langaðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "langaðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "langaðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "langaðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "lǫngumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "lǫngumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "langizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "langask",
        "mp_pres_ind_3pl": "langask",
        "mp_pres_ind_3sg": "langask",
        "mp_pres_part": "langandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "langimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "lǫngumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "langizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "langisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "langisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "langisk",
        "past_ind_1pl": "lǫnguðum",
        "past_ind_1sg": "langaða",
        "past_ind_2pl": "lǫnguðuð",
        "past_ind_2sg": "langaðir",
        "past_ind_3pl": "lǫnguðu",
        "past_ind_3sg": "langaði",
        "past_part": "langaðr",
        "past_sub_1pl": "langaðim",
        "past_sub_1sg": "langaða",
        "past_sub_2pl": "langaðið",
        "past_sub_2sg": "langaðir",
        "past_sub_3pl": "langaði",
        "past_sub_3sg": "langaði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "lǫngum",
        "pres_ind_1sg": "langa",
        "pres_ind_2pl": "langið",
        "pres_ind_2sg": "langar",
        "pres_ind_3pl": "langa",
        "pres_ind_3sg": "langar",
        "pres_part": "langandi",
        "pres_sub_1pl": "langim",
        "pres_sub_1sg": "langa",
        "pres_sub_2pl": "langið",
        "pres_sub_2sg": "langir",
        "pres_sub_3pl": "langi",
        "pres_sub_3sg": "langi",
        "title1": "Conjugation of langa — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of langa — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "lǫngum",
        "impr_2pl": "langið",
        "impr_2sg": "langa",
        "infinitive": "langa",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "lǫnguðum",
        "past_ind_1sg": "langaða",
        "past_ind_2pl": "lǫnguðuð",
        "past_ind_2sg": "langaðir",
        "past_ind_3pl": "lǫnguðu",
        "past_ind_3sg": "langaði",
        "past_part": "langaðr",
        "past_sub_1pl": "langaðim",
        "past_sub_1sg": "langaða",
        "past_sub_2pl": "langaðið",
        "past_sub_2sg": "langaðir",
        "past_sub_3pl": "langaði",
        "past_sub_3sg": "langaði",
        "pres_ind_1pl": "lǫngum",
        "pres_ind_1sg": "langa",
        "pres_ind_2pl": "langið",
        "pres_ind_2sg": "langar",
        "pres_ind_3pl": "langa",
        "pres_ind_3sg": "langar",
        "pres_part": "langandi",
        "pres_sub_1pl": "langim",
        "pres_sub_1sg": "langa",
        "pres_sub_2pl": "langið",
        "pres_sub_2sg": "langir",
        "pres_sub_3pl": "langi",
        "pres_sub_3sg": "langi",
        "title": "Conjugation of langa — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langi",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langi",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "lǫngumsk",
        "impr_2pl": "langizk",
        "impr_2sg": "langask",
        "infinitive": "langask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "lǫnguðumsk",
        "past_ind_1sg": "lǫnguðumk",
        "past_ind_2pl": "lǫnguðuzk",
        "past_ind_2sg": "langaðisk",
        "past_ind_3pl": "lǫnguðusk",
        "past_ind_3sg": "langaðisk",
        "past_part": "langazk",
        "past_sub_1pl": "langaðimsk",
        "past_sub_1sg": "lǫnguðumk",
        "past_sub_2pl": "langaðizk",
        "past_sub_2sg": "langaðisk",
        "past_sub_3pl": "langaðisk",
        "past_sub_3sg": "langaðisk",
        "pres_ind_1pl": "lǫngumsk",
        "pres_ind_1sg": "lǫngumk",
        "pres_ind_2pl": "langizk",
        "pres_ind_2sg": "langask",
        "pres_ind_3pl": "langask",
        "pres_ind_3sg": "langask",
        "pres_part": "langandisk",
        "pres_sub_1pl": "langimsk",
        "pres_sub_1sg": "lǫngumk",
        "pres_sub_2pl": "langizk",
        "pres_sub_2sg": "langisk",
        "pres_sub_3pl": "langisk",
        "pres_sub_3sg": "langisk",
        "title": "Conjugation of langa — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langazk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to long for"
      ],
      "id": "en-langa-non-verb-8ew9zemE",
      "links": [
        [
          "long",
          "long"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "langa"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "langa"
          },
          "expansion": "Icelandic: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: langa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "longa"
          },
          "expansion": "Faroese: longa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: longa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "lange"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: lange",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: lange"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "lange",
            "3": "longe"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: lange, longe",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: lange, longe"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "langa",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Irish: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Irish: langa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "langa",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Scottish Gaelic: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Scottish Gaelic: langa"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Probably related to langr (“long”), in reference to its length.",
  "forms": [
    {
      "form": "lǫngu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "langa f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "lǫngu"
      },
      "expansion": "langa f (genitive lǫngu)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lang",
        "2": "lǫng"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "lǫngurnar",
        "api": "lǫngur",
        "asd": "lǫnguna",
        "asi": "lǫngu",
        "dpd": "lǫngunum",
        "dpi": "lǫngum",
        "dsd": "lǫngunni",
        "dsi": "lǫngu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "langnanna",
        "gpi": "langna",
        "gsd": "lǫngunnar",
        "gsi": "lǫngu",
        "notes": "",
        "npd": "lǫngurnar",
        "npi": "lǫngur",
        "nsd": "langan",
        "nsi": "langa",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "langa"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "non",
          "name": "Fish",
          "orig": "non:Fish",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ling"
      ],
      "id": "en-langa-non-noun-bNTJw4m0",
      "links": [
        [
          "zoology",
          "zoology"
        ],
        [
          "ling",
          "ling"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(zoology) ling"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "zoology"
      ]
    }
  ],
  "word": "langa"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "langa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "strong feminine singular accusative"
      ],
      "id": "en-langa-non-adj-sLnNSAD-",
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "strong masculine plural accusative"
      ],
      "id": "en-langa-non-adj-bqVWanpl",
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "weak masculine singular oblique"
      ],
      "id": "en-langa-non-adj-tBdnsNnk",
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "weak feminine singular nominative"
      ],
      "id": "en-langa-non-adj-4G-BLlf3",
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "16 15 14 16 20 13 5",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "weak neuter singular"
      ],
      "id": "en-langa-non-adj-6vPToXFs",
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "langa"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse verbs",
    "Pages with language headings in the wrong order"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "langa"
          },
          "expansion": "Icelandic: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: langa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "langa"
          },
          "expansion": "Old Swedish: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: langa"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*langōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *langōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *langōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "langandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "langandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langazk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguðusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "langaðisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{2}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "langa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "langa",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lang",
        "2": "lǫng"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "lǫngum",
        "impr_2pl": "langið",
        "impr_2sg": "langa",
        "infinitive": "langa",
        "mp_impr_1pl": "lǫngumsk",
        "mp_impr_2pl": "langizk",
        "mp_impr_2sg": "langask",
        "mp_infinitive": "langask",
        "mp_past_ind_1pl": "lǫnguðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "lǫnguðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "lǫnguðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "langaðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "lǫnguðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "langaðisk",
        "mp_past_part": "langazk",
        "mp_past_sub_1pl": "langaðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "lǫnguðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "langaðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "langaðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "langaðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "langaðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "lǫngumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "lǫngumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "langizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "langask",
        "mp_pres_ind_3pl": "langask",
        "mp_pres_ind_3sg": "langask",
        "mp_pres_part": "langandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "langimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "lǫngumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "langizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "langisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "langisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "langisk",
        "past_ind_1pl": "lǫnguðum",
        "past_ind_1sg": "langaða",
        "past_ind_2pl": "lǫnguðuð",
        "past_ind_2sg": "langaðir",
        "past_ind_3pl": "lǫnguðu",
        "past_ind_3sg": "langaði",
        "past_part": "langaðr",
        "past_sub_1pl": "langaðim",
        "past_sub_1sg": "langaða",
        "past_sub_2pl": "langaðið",
        "past_sub_2sg": "langaðir",
        "past_sub_3pl": "langaði",
        "past_sub_3sg": "langaði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "lǫngum",
        "pres_ind_1sg": "langa",
        "pres_ind_2pl": "langið",
        "pres_ind_2sg": "langar",
        "pres_ind_3pl": "langa",
        "pres_ind_3sg": "langar",
        "pres_part": "langandi",
        "pres_sub_1pl": "langim",
        "pres_sub_1sg": "langa",
        "pres_sub_2pl": "langið",
        "pres_sub_2sg": "langir",
        "pres_sub_3pl": "langi",
        "pres_sub_3sg": "langi",
        "title1": "Conjugation of langa — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of langa — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "lǫngum",
        "impr_2pl": "langið",
        "impr_2sg": "langa",
        "infinitive": "langa",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "lǫnguðum",
        "past_ind_1sg": "langaða",
        "past_ind_2pl": "lǫnguðuð",
        "past_ind_2sg": "langaðir",
        "past_ind_3pl": "lǫnguðu",
        "past_ind_3sg": "langaði",
        "past_part": "langaðr",
        "past_sub_1pl": "langaðim",
        "past_sub_1sg": "langaða",
        "past_sub_2pl": "langaðið",
        "past_sub_2sg": "langaðir",
        "past_sub_3pl": "langaði",
        "past_sub_3sg": "langaði",
        "pres_ind_1pl": "lǫngum",
        "pres_ind_1sg": "langa",
        "pres_ind_2pl": "langið",
        "pres_ind_2sg": "langar",
        "pres_ind_3pl": "langa",
        "pres_ind_3sg": "langar",
        "pres_part": "langandi",
        "pres_sub_1pl": "langim",
        "pres_sub_1sg": "langa",
        "pres_sub_2pl": "langið",
        "pres_sub_2sg": "langir",
        "pres_sub_3pl": "langi",
        "pres_sub_3sg": "langi",
        "title": "Conjugation of langa — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langi",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langi",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "lǫngumsk",
        "impr_2pl": "langizk",
        "impr_2sg": "langask",
        "infinitive": "langask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "lǫnguðumsk",
        "past_ind_1sg": "lǫnguðumk",
        "past_ind_2pl": "lǫnguðuzk",
        "past_ind_2sg": "langaðisk",
        "past_ind_3pl": "lǫnguðusk",
        "past_ind_3sg": "langaðisk",
        "past_part": "langazk",
        "past_sub_1pl": "langaðimsk",
        "past_sub_1sg": "lǫnguðumk",
        "past_sub_2pl": "langaðizk",
        "past_sub_2sg": "langaðisk",
        "past_sub_3pl": "langaðisk",
        "past_sub_3sg": "langaðisk",
        "pres_ind_1pl": "lǫngumsk",
        "pres_ind_1sg": "lǫngumk",
        "pres_ind_2pl": "langizk",
        "pres_ind_2sg": "langask",
        "pres_ind_3pl": "langask",
        "pres_ind_3sg": "langask",
        "pres_part": "langandisk",
        "pres_sub_1pl": "langimsk",
        "pres_sub_1sg": "lǫngumk",
        "pres_sub_2pl": "langizk",
        "pres_sub_2sg": "langisk",
        "pres_sub_3pl": "langisk",
        "pres_sub_3sg": "langisk",
        "title": "Conjugation of langa — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langazk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguðumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langaðisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langask",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to long for"
      ],
      "links": [
        [
          "long",
          "long"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "langa"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine nouns",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse nouns",
    "Old Norse ōn-stem nouns",
    "Pages with language headings in the wrong order"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "langa"
          },
          "expansion": "Icelandic: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: langa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "longa"
          },
          "expansion": "Faroese: longa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: longa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "lange"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: lange",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: lange"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "lange",
            "3": "longe"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: lange, longe",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: lange, longe"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "langa",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Irish: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Irish: langa"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "langa",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Scottish Gaelic: langa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Scottish Gaelic: langa"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Probably related to langr (“long”), in reference to its length.",
  "forms": [
    {
      "form": "lǫngu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "langa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫnguna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lǫngunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "langna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "langnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "langa f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "lǫngu"
      },
      "expansion": "langa f (genitive lǫngu)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lang",
        "2": "lǫng"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "lǫngurnar",
        "api": "lǫngur",
        "asd": "lǫnguna",
        "asi": "lǫngu",
        "dpd": "lǫngunum",
        "dpi": "lǫngum",
        "dsd": "lǫngunni",
        "dsi": "lǫngu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "langnanna",
        "gpi": "langna",
        "gsd": "lǫngunnar",
        "gsi": "lǫngu",
        "notes": "",
        "npd": "lǫngurnar",
        "npi": "lǫngur",
        "nsd": "langan",
        "nsi": "langa",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "langa"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langa",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫnguna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lǫngunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "langnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "non:Fish"
      ],
      "glosses": [
        "ling"
      ],
      "links": [
        [
          "zoology",
          "zoology"
        ],
        [
          "ling",
          "ling"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(zoology) ling"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "zoology"
      ]
    }
  ],
  "word": "langa"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Pages with language headings in the wrong order"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "langa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse links with redundant alt parameters"
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "strong feminine singular accusative"
      ],
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse links with redundant alt parameters"
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "strong masculine plural accusative"
      ],
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse links with redundant alt parameters"
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "weak masculine singular oblique"
      ],
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse links with redundant alt parameters"
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "weak feminine singular nominative"
      ],
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse links with redundant alt parameters"
      ],
      "glosses": [
        "inflection of langr:",
        "weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "langr",
          "langr#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "langa"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.