"tlacht" meaning in Old Irish

See tlacht in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /tlaxt/
Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} tlacht m, {{sga-noun|m}} tlacht m Inflection templates: {{sga-decl-u}}, {{sga-decl-noun|acc_du=tlacht+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=tlachtu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=tlacht+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=tlachtaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=tlachtaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=tlacht+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=tlachto|gen_du2=tlachta|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=tlachtae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=tlachto+H|gen_sg2=tlachta+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=tlacht+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=tlachtae|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=tlacht|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=tlacht+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=tlachtu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=tlacht|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|t|lacht}} Forms: no-table-tags [table-tags], tlacht [nominative, singular], tlacht [dual, nominative], tlachtae [nominative, plural], tlacht [singular, vocative], tlacht [dual, vocative], tlachtu [plural, vocative], tlacht [accusative, singular], tlacht [accusative, dual], tlachtu [accusative, plural], tlachto [genitive, singular], tlachta [genitive, singular], tlachto [dual, genitive], tlachta [dual, genitive], tlachtae [genitive, plural], tlacht [dative, singular], tlachtaib [dative, dual], tlachtaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], tlacht [mutation, mutation-radical], thlacht [mutation, mutation-nasal], tlacht [mutation]
  1. covering, protection; ornament, finish, beauty; hence skin, hide Tags: masculine
    Sense id: en-tlacht-sga-noun-5KgJTL7z
  2. garment, clothing Tags: masculine
    Sense id: en-tlacht-sga-noun-G3xiubyE
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: tlachtmar (english: in good condition) [adjective]

Download JSONL data for tlacht meaning in Old Irish (4.4kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "in good condition",
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "tlachtmar"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "slacht",
            "3": "tlacht"
          },
          "expansion": "Irish: slacht, tlacht",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: slacht, tlacht"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "tlachd"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: tlachd",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: tlachd"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachto",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachto",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thlacht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tlacht m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "tlacht m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "tlacht+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "tlachtu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "tlacht+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "tlachtaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "tlachtaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "tlacht+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "tlachto",
        "gen_du2": "tlachta",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "tlachtae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "tlachto+H",
        "gen_sg2": "tlachta+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "tlacht+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "tlachtae",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "tlacht",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "tlacht+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "tlachtu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "tlacht",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "lacht"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "covering, protection; ornament, finish, beauty; hence skin, hide"
      ],
      "id": "en-tlacht-sga-noun-5KgJTL7z",
      "links": [
        [
          "covering",
          "covering"
        ],
        [
          "protection",
          "protection"
        ],
        [
          "ornament",
          "ornament"
        ],
        [
          "finish",
          "finish"
        ],
        [
          "beauty",
          "beauty"
        ],
        [
          "skin",
          "skin"
        ],
        [
          "hide",
          "hide"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "garment, clothing"
      ],
      "id": "en-tlacht-sga-noun-G3xiubyE",
      "links": [
        [
          "garment",
          "garment"
        ],
        [
          "clothing",
          "clothing"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tlaxt/"
    }
  ],
  "word": "tlacht"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "in good condition",
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "tlachtmar"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "slacht",
            "3": "tlacht"
          },
          "expansion": "Irish: slacht, tlacht",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: slacht, tlacht"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "tlachd"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: tlachd",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: tlachd"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachto",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachto",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tlachtaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thlacht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "tlacht",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tlacht m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "tlacht m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "tlacht+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "tlachtu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "tlacht+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "tlachtaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "tlachtaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "tlacht+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "tlachto",
        "gen_du2": "tlachta",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "tlachtae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "tlachto+H",
        "gen_sg2": "tlachta+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "tlacht+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "tlachtae",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "tlacht",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "tlacht+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "tlachtu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "tlacht",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "lacht"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "covering, protection; ornament, finish, beauty; hence skin, hide"
      ],
      "links": [
        [
          "covering",
          "covering"
        ],
        [
          "protection",
          "protection"
        ],
        [
          "ornament",
          "ornament"
        ],
        [
          "finish",
          "finish"
        ],
        [
          "beauty",
          "beauty"
        ],
        [
          "skin",
          "skin"
        ],
        [
          "hide",
          "hide"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "garment, clothing"
      ],
      "links": [
        [
          "garment",
          "garment"
        ],
        [
          "clothing",
          "clothing"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tlaxt/"
    }
  ],
  "word": "tlacht"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "tlacht"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "tlacht",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.