"tintúd" meaning in Old Irish

See tintúd in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From to- + ind- + soud. Etymology templates: {{af|sga|to-|ind-|soud}} to- + ind- + soud Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|tintúda|||||||nominative plural|tintúdai||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} tintúd m (genitive tintúda, nominative plural tintúdai), {{sga-noun|m|tintúda|tintúdai}} tintúd m (genitive tintúda, nominative plural tintúdai) Inflection templates: {{sga-decl-u|acc_pl2=tintúda|nom_pl2=tintúdai}}, {{sga-decl-noun|acc_du=tintúd+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=tintúdu|acc_pl2=tintúda|acc_pl3=|acc_sg=tintúd+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=tintúdaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=tintúdaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=tintúd+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=tintúdo|gen_du2=tintúda|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=tintúdae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=tintúdo+H|gen_sg2=tintúda+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=tintúd+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=tintúdae|nom_pl2=tintúdai|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=tintúd|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=tintúd+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=tintúdu|voc_pl2=tintúda|voc_pl3=|voc_sg=tintúd|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|t|intúd}} Forms: tintúda [genitive], tintúdai [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], tintúd [nominative, singular], tintúd [dual, nominative], tintúdae [nominative, plural], tintúdai [nominative, plural], tintúd [singular, vocative], tintúd [dual, vocative], tintúdu [plural, vocative], tintúda [plural, vocative], tintúd [accusative, singular], tintúd [accusative, dual], tintúdu [accusative, plural], tintúda [accusative, plural], tintúdo [genitive, singular], tintúda [genitive, singular], tintúdo [dual, genitive], tintúda [dual, genitive], tintúdae [genitive, plural], tintúd [dative, singular], tintúdaib [dative, dual], tintúdaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], tintúd [mutation, mutation-radical], thintúd [mutation, mutation-nasal], tintúd [mutation]
  1. verbal noun of do·intaí Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: do·intaí
    Sense id: en-tintúd-sga-noun-zKS7EXNZ
  2. translation Tags: masculine
    Sense id: en-tintúd-sga-noun-g5zRFpLo
  3. to set aside a contract or judgement Tags: masculine
    Sense id: en-tintúd-sga-noun-kXJ8HStl Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms prefixed with ind-, Old Irish terms prefixed with to- Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 5 5 90 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with ind-: 13 13 75 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with to-: 13 13 75

Download JSONL data for tintúd meaning in Old Irish (5.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to-",
        "3": "ind-",
        "4": "soud"
      },
      "expansion": "to- + ind- + soud",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From to- + ind- + soud.",
  "forms": [
    {
      "form": "tintúda",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thintúd",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "tintúdai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "tintúda",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tintúd m (genitive tintúda, nominative plural tintúdai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "tintúda",
        "3": "tintúdai"
      },
      "expansion": "tintúd m (genitive tintúda, nominative plural tintúdai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "acc_pl2": "tintúda",
        "nom_pl2": "tintúdai"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "tintúd+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "tintúdu",
        "acc_pl2": "tintúda",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "tintúd+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "tintúdaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "tintúdaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "tintúd+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "tintúdo",
        "gen_du2": "tintúda",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "tintúdae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "tintúdo+H",
        "gen_sg2": "tintúda+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "tintúd+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "tintúdae",
        "nom_pl2": "tintúdai",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "tintúd",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "tintúd+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "tintúdu",
        "voc_pl2": "tintúda",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "tintúd",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "intúd"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "do·intaí"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of do·intaí"
      ],
      "id": "en-tintúd-sga-noun-zKS7EXNZ",
      "links": [
        [
          "do·intaí",
          "dointaí#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "i.e. because it is sanctis with one sense in it, i.e. with holiness only, that we apply to translate the Hebrew word that signifies many senses and many meanings for the Hebrews",
          "text": ".i. huare is sanctis co n-oín-chéill and .i. co noibi namma do·beram-ni do thintúd in suin Ebraidi sluindes il-sésu ⁊ il-intliuchtu la Ebreu...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "translation"
      ],
      "id": "en-tintúd-sga-noun-g5zRFpLo",
      "links": [
        [
          "translation",
          "translation"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "5 5 90",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 13 75",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with ind-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 13 75",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to set aside a contract or judgement"
      ],
      "id": "en-tintúd-sga-noun-kXJ8HStl",
      "links": [
        [
          "set aside",
          "set aside"
        ],
        [
          "contract",
          "contract"
        ],
        [
          "judgement",
          "judgement"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tintúd"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms prefixed with ind-",
    "Old Irish terms prefixed with to-"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to-",
        "3": "ind-",
        "4": "soud"
      },
      "expansion": "to- + ind- + soud",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From to- + ind- + soud.",
  "forms": [
    {
      "form": "tintúda",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúdaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thintúd",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "tintúd",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "tintúdai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "tintúda",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tintúd m (genitive tintúda, nominative plural tintúdai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "tintúda",
        "3": "tintúdai"
      },
      "expansion": "tintúd m (genitive tintúda, nominative plural tintúdai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "acc_pl2": "tintúda",
        "nom_pl2": "tintúdai"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "tintúd+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "tintúdu",
        "acc_pl2": "tintúda",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "tintúd+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "tintúdaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "tintúdaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "tintúd+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "tintúdo",
        "gen_du2": "tintúda",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "tintúdae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "tintúdo+H",
        "gen_sg2": "tintúda+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "tintúd+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "tintúdae",
        "nom_pl2": "tintúdai",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "tintúd",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "tintúd+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "tintúdu",
        "voc_pl2": "tintúda",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "tintúd",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "intúd"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "do·intaí"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of do·intaí"
      ],
      "links": [
        [
          "do·intaí",
          "dointaí#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "i.e. because it is sanctis with one sense in it, i.e. with holiness only, that we apply to translate the Hebrew word that signifies many senses and many meanings for the Hebrews",
          "text": ".i. huare is sanctis co n-oín-chéill and .i. co noibi namma do·beram-ni do thintúd in suin Ebraidi sluindes il-sésu ⁊ il-intliuchtu la Ebreu...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "translation"
      ],
      "links": [
        [
          "translation",
          "translation"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to set aside a contract or judgement"
      ],
      "links": [
        [
          "set aside",
          "set aside"
        ],
        [
          "contract",
          "contract"
        ],
        [
          "judgement",
          "judgement"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tintúd"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "tintúd"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "tintúd",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.