"testas" meaning in Old Irish

See testas in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈtʲestas]
Etymology: From teist (“witness”) (from Latin testis) + -as. Etymology templates: {{der|sga|la|testis}} Latin testis, {{af|sga|-as}} -as Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|testassa|||||no plural|||-||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} testas m (genitive testassa, no plural), {{sga-noun|m|testassa|-}} testas m (genitive testassa, no plural) Inflection templates: {{sga-decl-u|testass|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=testas+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=testassu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=testas+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=testassaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=testassaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=testas+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=testasso+L|gen_du2=testassa+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=testassae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=testasso+H|gen_sg2=testassa+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=s|nom_du=testas+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=testassae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=testas|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=testas+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=testassu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=testas|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|t|estas}} Forms: testassa [genitive], no-table-tags [table-tags], testas [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], testas [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], testas [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], testasso [genitive, singular], testassa [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], testas [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], testas [mutation, mutation-radical], thestas [mutation, mutation-nasal], testas [mutation]
  1. testimony Tags: masculine, no-plural
    Sense id: en-testas-sga-noun-Erghtfba Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -as

Download JSONL data for testas meaning in Old Irish (4.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "testis"
      },
      "expansion": "Latin testis",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "-as"
      },
      "expansion": "-as",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From teist (“witness”) (from Latin testis) + -as.",
  "forms": [
    {
      "form": "testassa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "testasso",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "testassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thestas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "no plural",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "-",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "testassa",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "testas m (genitive testassa, no plural)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "testassa",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "testas m (genitive testassa, no plural)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "testass",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "testas+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "testassu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "testas+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "testassaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "testassaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "testas+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "testasso+L",
        "gen_du2": "testassa+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "testassae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "testasso+H",
        "gen_sg2": "testassa+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "testas+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "testassae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "testas",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "testas+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "testassu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "testas",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "estas"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -as",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is you that it benefits; it would be right for you if you gave testimony of us.",
          "text": "Is dúibsi proficit; ba coïr dúibsi cía do·berthe testas dinni",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "testimony"
      ],
      "id": "en-testas-sga-noun-Erghtfba",
      "links": [
        [
          "testimony",
          "testimony"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈtʲestas]"
    }
  ],
  "word": "testas"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "testis"
      },
      "expansion": "Latin testis",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "-as"
      },
      "expansion": "-as",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From teist (“witness”) (from Latin testis) + -as.",
  "forms": [
    {
      "form": "testassa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "testasso",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "testassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thestas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "testas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "no plural",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "-",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "testassa",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "testas m (genitive testassa, no plural)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "testassa",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "testas m (genitive testassa, no plural)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "testass",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "testas+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "testassu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "testas+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "testassaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "testassaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "testas+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "testasso+L",
        "gen_du2": "testassa+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "testassae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "testasso+H",
        "gen_sg2": "testassa+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "testas+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "testassae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "testas",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "testas+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "testassu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "testas",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "estas"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine u-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Latin",
        "Old Irish terms suffixed with -as",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations",
        "Old Irish uncountable nouns"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is you that it benefits; it would be right for you if you gave testimony of us.",
          "text": "Is dúibsi proficit; ba coïr dúibsi cía do·berthe testas dinni",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "testimony"
      ],
      "links": [
        [
          "testimony",
          "testimony"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈtʲestas]"
    }
  ],
  "word": "testas"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "testas"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "testas",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.