"talam" meaning in Old Irish

See talam in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈtalaβ̃]
Etymology: From Proto-Celtic *talamū, from Proto-Indo-European *tl̥-mon-, root *tel-. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*talamū}} Proto-Celtic *talamū, {{inh|sga|ine-pro|*tl̥-mon-}} Proto-Indo-European *tl̥-mon- Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|talman|||||||nominative plural|talmain||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} talam m (genitive talman, nominative plural talmain), {{sga-noun|m|talman|talmain}} talam m (genitive talman, nominative plural talmain) Inflection templates: {{sga-decl-n-mf|acc_pl=talmana|acc_sg=talmain|g=m|gen_sg=talman}}, {{sga-decl-noun|acc_du=talmain+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=talmana+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=talmain+N|acc_sg2=|acc_sg3=|acc_sg4=|acc_sg5=|class=n-m|dat_du=talmanaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=talmanaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=talmain+L|dat_sg2=talam+L|dat_sg3=|dat_sg4=|dat_sg5=|dat_sg6=|gen_du=talman+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=talman+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=talman|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=talmain+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=talmain|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=talam|nom_sg2=|nom_sg3=|nom_sg4=|voc_du=talmain+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=talmana+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=talam|voc_sg2=|voc_sg3=|voc_sg4=}}, {{sga-mutation|t|alam}} Forms: talman [genitive], talmain [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], talam [nominative, singular], talmain [dual, nominative], talmain [nominative, plural], talam [singular, vocative], talmain [dual, vocative], talmana [plural, vocative], talmain [accusative, singular], talmain [accusative, dual], talmana [accusative, plural], talman [genitive, singular], talman [dual, genitive], talman [genitive, plural], talmain [dative, singular], talam [dative, singular], talmanaib [dative, dual], talmanaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], talam [mutation, mutation-radical], thalam [mutation, mutation-nasal], talam [mutation]
  1. earth, (dry) land Tags: masculine
    Sense id: en-talam-sga-noun-tsZ3PUss
  2. land, country Tags: masculine
    Sense id: en-talam-sga-noun-5eP7rmge
  3. (element) earth Tags: masculine
    Sense id: en-talam-sga-noun-e3S0GKNS
  4. earth, soil, dirt, clay Tags: masculine
    Sense id: en-talam-sga-noun-1QYVBTzd Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 10 10 10 71

Download JSONL data for talam meaning in Old Irish (5.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "talamh"
          },
          "expansion": "Irish: talamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: talamh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "thalloo"
          },
          "expansion": "Manx: thalloo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: thalloo"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "talamh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: talamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: talamh"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*talamū"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *talamū",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*tl̥-mon-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *tl̥-mon-",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *talamū, from Proto-Indo-European *tl̥-mon-, root *tel-.",
  "forms": [
    {
      "form": "talman",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "talmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "talman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "talman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "talmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thalam",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "talmain",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "talman",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "talam m (genitive talman, nominative plural talmain)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "talman",
        "3": "talmain"
      },
      "expansion": "talam m (genitive talman, nominative plural talmain)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "acc_pl": "talmana",
        "acc_sg": "talmain",
        "g": "m",
        "gen_sg": "talman"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "talmain+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "talmana+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "talmain+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "talmanaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "talmanaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "talmain+L",
        "dat_sg2": "talam+L",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "talman+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "talman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "talman",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "talmain+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "talmain",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "talam",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "talmain+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "talmana+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "talam",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "alam"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth, (dry) land"
      ],
      "id": "en-talam-sga-noun-tsZ3PUss",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ],
        [
          "land",
          "land"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "land, country"
      ],
      "id": "en-talam-sga-noun-5eP7rmge",
      "links": [
        [
          "country",
          "country"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "earth"
      ],
      "id": "en-talam-sga-noun-e3S0GKNS",
      "qualifier": "element",
      "raw_glosses": [
        "(element) earth"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 10 10 71",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "earth, soil, dirt, clay"
      ],
      "id": "en-talam-sga-noun-1QYVBTzd",
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ],
        [
          "dirt",
          "dirt"
        ],
        [
          "clay",
          "clay"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈtalaβ̃]"
    }
  ],
  "word": "talam"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine or feminine n-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "talamh"
          },
          "expansion": "Irish: talamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: talamh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "thalloo"
          },
          "expansion": "Manx: thalloo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: thalloo"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "talamh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: talamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: talamh"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*talamū"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *talamū",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*tl̥-mon-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *tl̥-mon-",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *talamū, from Proto-Indo-European *tl̥-mon-, root *tel-.",
  "forms": [
    {
      "form": "talman",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "talmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "talman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "talman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "talmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "talmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "talmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "thalam",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "talam",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "talmain",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "talman",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "talam m (genitive talman, nominative plural talmain)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "talman",
        "3": "talmain"
      },
      "expansion": "talam m (genitive talman, nominative plural talmain)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "acc_pl": "talmana",
        "acc_sg": "talmain",
        "g": "m",
        "gen_sg": "talman"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "talmain+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "talmana+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "talmain+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "talmanaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "talmanaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "talmain+L",
        "dat_sg2": "talam+L",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "talman+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "talman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "talman",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "talmain+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "talmain",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "talam",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "talmain+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "talmana+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "talam",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "alam"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth, (dry) land"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ],
        [
          "land",
          "land"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "land, country"
      ],
      "links": [
        [
          "country",
          "country"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "earth"
      ],
      "qualifier": "element",
      "raw_glosses": [
        "(element) earth"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "earth, soil, dirt, clay"
      ],
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ],
        [
          "dirt",
          "dirt"
        ],
        [
          "clay",
          "clay"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈtalaβ̃]"
    }
  ],
  "word": "talam"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "talam"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "talam",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-20 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (2f2df25 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.