"saichdetu" meaning in Old Irish

See saichdetu in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From saigid + -tu. Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*seh₂g-}}, {{affix|sga|saigid|-tu}} saigid + -tu Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|saichdetath||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} saichdetu m (genitive saichdetath), {{sga-noun|m|saichdetath}} saichdetu m (genitive saichdetath) Inflection templates: {{sga-decl-t&d|t|saichdetaith|saichdetath|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=saichdetaith+L|acc_du2=saichdetu|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=saichdetatha|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=saichdetaith+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=t-m|dat_du=saichdetathaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=saichdetathaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=saichdetaith+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=saichdetath|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=saichdetath+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=saichdetath|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=saichdetaith+L|nom_du2=saichdetu|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=saichdetaith|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=saichdetu|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=saichdetaith+L|voc_du2=saichdetu|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=saichdetatha|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=saichdetu|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: saichdetath [genitive], no-table-tags [table-tags], saichdetu [nominative, singular], saichdetaith [dual, nominative], saichdetu [dual, nominative], saichdetaith [nominative, plural], saichdetu [singular, vocative], saichdetaith [dual, vocative], saichdetu [dual, vocative], saichdetatha [plural, vocative], saichdetaith [accusative, singular], saichdetaith [accusative, dual], saichdetu [accusative, dual], saichdetatha [accusative, plural], saichdetath [genitive, singular], saichdetath [dual, genitive], saichdetath [genitive, plural], saichdetaith [dative, singular], saichdetathaib [dative, dual], saichdetathaib [dative, plural]
  1. act of striving after/towards Tags: masculine
    Sense id: en-saichdetu-sga-noun-452mN4gY Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -tu

Download JSONL data for saichdetu meaning in Old Irish (4.3kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*seh₂g-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "saigid",
        "3": "-tu"
      },
      "expansion": "saigid + -tu",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From saigid + -tu.",
  "forms": [
    {
      "form": "saichdetath",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine t-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetatha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetatha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "saichdetath",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "saichdetu m (genitive saichdetath)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "saichdetath"
      },
      "expansion": "saichdetu m (genitive saichdetath)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "saichdetaith",
        "3": "saichdetath",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "saichdetaith+L",
        "acc_du2": "saichdetu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "saichdetatha",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "saichdetaith+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "t-m",
        "dat_du": "saichdetathaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "saichdetathaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "saichdetaith+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "saichdetath",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "saichdetath+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "saichdetath",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "saichdetaith+L",
        "nom_du2": "saichdetu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "saichdetaith",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "saichdetu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "saichdetaith+L",
        "voc_du2": "saichdetu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "saichdetatha",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saichdetu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -tu",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Like there is a striving towards a place [in adverbs],",
          "text": "Amal rond·gab saichdetu dochum,",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "act of striving after/towards"
      ],
      "id": "en-saichdetu-sga-noun-452mN4gY",
      "links": [
        [
          "act",
          "act"
        ],
        [
          "striving",
          "strive"
        ],
        [
          "after",
          "after"
        ],
        [
          "towards",
          "towards"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "saichdetu"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*seh₂g-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "saigid",
        "3": "-tu"
      },
      "expansion": "saigid + -tu",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From saigid + -tu.",
  "forms": [
    {
      "form": "saichdetath",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine t-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetatha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetatha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetath",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetaith",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saichdetathaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "saichdetath",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "saichdetu m (genitive saichdetath)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "saichdetath"
      },
      "expansion": "saichdetu m (genitive saichdetath)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "saichdetaith",
        "3": "saichdetath",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "saichdetaith+L",
        "acc_du2": "saichdetu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "saichdetatha",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "saichdetaith+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "t-m",
        "dat_du": "saichdetathaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "saichdetathaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "saichdetaith+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "saichdetath",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "saichdetath+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "saichdetath",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "saichdetaith+L",
        "nom_du2": "saichdetu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "saichdetaith",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "saichdetu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "saichdetaith+L",
        "voc_du2": "saichdetu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "saichdetatha",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saichdetu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish t-stem nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *seh₂g-",
        "Old Irish terms suffixed with -tu",
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Like there is a striving towards a place [in adverbs],",
          "text": "Amal rond·gab saichdetu dochum,",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "act of striving after/towards"
      ],
      "links": [
        [
          "act",
          "act"
        ],
        [
          "striving",
          "strive"
        ],
        [
          "after",
          "after"
        ],
        [
          "towards",
          "towards"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "saichdetu"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "saichdetu"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "saichdetu",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.