"síans" meaning in Old Irish

See síans in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [sʲiːa̯ns]
Etymology: Learned borrowing from Latin sēnsus. Doublet of séis. Etymology templates: {{lbor|sga|la|sēnsus}} Learned borrowing from Latin sēnsus, {{doublet|sga|séis}} Doublet of séis Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|síansa|||||||nominative plural|síansae||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} síans m (genitive síansa, nominative plural síansae), {{sga-noun|m|síansa|síansae}} síans m (genitive síansa, nominative plural síansae) Inflection templates: {{sga-decl-u|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=síans+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=síansu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=síans+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=síansaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=síansaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=síans+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=síanso+L|gen_du2=síansa+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=síansae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=síanso+H|gen_sg2=síansa+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=síans+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=síansae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=síans|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=síans+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=síansu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=síans|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|s|íans}} Forms: síansa [genitive], síansae [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], síans [nominative, singular], síans [dual, nominative], síansae [nominative, plural], síans [singular, vocative], síans [dual, vocative], síansu [plural, vocative], síans [accusative, singular], síans [accusative, dual], síansu [accusative, plural], síanso [genitive, singular], síansa [genitive, singular], síanso [dual, genitive], síansa [dual, genitive], síansae [genitive, plural], síans [dative, singular], síansaib [dative, dual], síansaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], síans [mutation, mutation-radical], ṡíans [mutation, mutation-nasal]
  1. sense (meaning or reason) Tags: masculine Synonyms: séns
    Sense id: en-síans-sga-noun-u~dIwHtP Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Alternative forms

Download JSONL data for síans meaning in Old Irish (4.8kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "sians"
          },
          "expansion": "Irish: sians",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: sians"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "sēnsus"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin sēnsus",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "séis"
      },
      "expansion": "Doublet of séis",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin sēnsus. Doublet of séis.",
  "forms": [
    {
      "form": "síansa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "síansae",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "síansae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "síansu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "síansu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "síanso",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síanso",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "síansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "síansae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síansaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "síansaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡíans",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "síansae",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "síansa",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "síans m (genitive síansa, nominative plural síansae)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "síansa",
        "3": "síansae"
      },
      "expansion": "síans m (genitive síansa, nominative plural síansae)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "síans+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "síansu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "síans+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "síansaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "síansaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "síans+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "síanso+L",
        "gen_du2": "síansa+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "síansae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "síanso+H",
        "gen_sg2": "síansa+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "síans+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "síansae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "síans",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "síans+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "síansu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "síans",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "íans"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is thus we shall leave to them the exposition of the sense and the morality, if it is not at variance with the history that we relate.",
          "text": "Is samlid léicfimmi-ni doïbsom aisndís dint ṡéns ⁊ din mórálus, manip écóir frisin stoir ad·fíadam-ni.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sense (meaning or reason)"
      ],
      "id": "en-síans-sga-noun-u~dIwHtP",
      "links": [
        [
          "sense",
          "sense"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "séns"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[sʲiːa̯ns]"
    }
  ],
  "word": "síans"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "sians"
          },
          "expansion": "Irish: sians",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: sians"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "sēnsus"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin sēnsus",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "séis"
      },
      "expansion": "Doublet of séis",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin sēnsus. Doublet of séis.",
  "forms": [
    {
      "form": "síansa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "síansae",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "síansae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "síansu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "síansu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "síanso",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síanso",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "síansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "síansae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "síansaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "síansaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "síans",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡíans",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "síansae",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "síansa",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "síans m (genitive síansa, nominative plural síansae)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "síansa",
        "3": "síansae"
      },
      "expansion": "síans m (genitive síansa, nominative plural síansae)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "síans+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "síansu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "síans+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "síansaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "síansaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "síans+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "síanso+L",
        "gen_du2": "síansa+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "síansae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "síanso+H",
        "gen_sg2": "síansa+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "síans+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "síansae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "síans",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "síans+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "síansu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "síans",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "íans"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish doublets",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish learned borrowings from Latin",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine u-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms borrowed from Latin",
        "Old Irish terms derived from Latin",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is thus we shall leave to them the exposition of the sense and the morality, if it is not at variance with the history that we relate.",
          "text": "Is samlid léicfimmi-ni doïbsom aisndís dint ṡéns ⁊ din mórálus, manip écóir frisin stoir ad·fíadam-ni.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sense (meaning or reason)"
      ],
      "links": [
        [
          "sense",
          "sense"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[sʲiːa̯ns]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "séns"
    }
  ],
  "word": "síans"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "síans"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "síans",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-20 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (2f2df25 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.