"sásad" meaning in Old Irish

See sásad in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈsaːsað]
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|sásta||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} sásad m (genitive sásta), {{sga-noun|m|sásta}} sásad m (genitive sásta) Inflection templates: {{sga-decl-u|sást|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=sásad+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=sástu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=sásad+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=sástaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=sástaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=sásad+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=sásto+L|gen_du2=sásta+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=sástae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=sásto+H|gen_sg2=sásta+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=s|nom_du=sásad+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=sástae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=sásad|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=sásad+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=sástu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=sásad|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|s|ásad}} Forms: sásta [genitive], no-table-tags [table-tags], sásad [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], sásad [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], sásad [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], sásto [genitive, singular], sásta [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], sásad [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], sásad [mutation, mutation-radical], ṡásad [mutation, mutation-nasal]
  1. verbal noun of sásaid (“to satisfy”) Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: sásaid (extra: to satisfy)
    Sense id: en-sásad-sga-noun-kOkU582X
  2. satisfaction Tags: masculine
    Sense id: en-sásad-sga-noun-vOKWbAsN Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 36 51 14
  3. food Tags: masculine
    Sense id: en-sásad-sga-noun-wfAmWC~m

Inflected forms

Download JSONL data for sásad meaning in Old Irish (4.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "sásta",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sásto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sásta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡásad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "sásta",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "sásad m (genitive sásta)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "sásta"
      },
      "expansion": "sásad m (genitive sásta)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sást",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "sásad+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "sástu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "sásad+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "sástaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "sástaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "sásad+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "sásto+L",
        "gen_du2": "sásta+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "sástae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "sásto+H",
        "gen_sg2": "sásta+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "sásad+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "sástae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "sásad",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "sásad+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "sástu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "sásad",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "ásad"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to satisfy",
          "word": "sásaid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of sásaid (“to satisfy”)"
      ],
      "id": "en-sásad-sga-noun-kOkU582X",
      "links": [
        [
          "sásaid",
          "sásaid#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "36 51 14",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "satisfaction"
      ],
      "id": "en-sásad-sga-noun-vOKWbAsN",
      "links": [
        [
          "satisfaction",
          "satisfaction"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "For if it were panem only that he put and he did not put meum, it would be only to the food to which is [given] the name panis that it would apply; however, because he has put meum, it is for every food then that he has put that.",
          "text": "Air mad panem nammá du·berad-som ⁊ ní taibred meum, ro·bad dund ṡásad dïant ainm panis tantum no·regad; húare immurgu du·n-uic meum, is ar chech ṡásad da·uic-som amal sodin.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "food"
      ],
      "id": "en-sásad-sga-noun-wfAmWC~m",
      "links": [
        [
          "food",
          "food"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈsaːsað]"
    }
  ],
  "word": "sásad"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "sásta",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sásto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sásta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sásad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡásad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "sásta",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "sásad m (genitive sásta)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "sásta"
      },
      "expansion": "sásad m (genitive sásta)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sást",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "sásad+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "sástu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "sásad+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "sástaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "sástaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "sásad+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "sásto+L",
        "gen_du2": "sásta+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "sástae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "sásto+H",
        "gen_sg2": "sásta+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "sásad+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "sástae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "sásad",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "sásad+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "sástu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "sásad",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "ásad"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to satisfy",
          "word": "sásaid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of sásaid (“to satisfy”)"
      ],
      "links": [
        [
          "sásaid",
          "sásaid#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "satisfaction"
      ],
      "links": [
        [
          "satisfaction",
          "satisfaction"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "For if it were panem only that he put and he did not put meum, it would be only to the food to which is [given] the name panis that it would apply; however, because he has put meum, it is for every food then that he has put that.",
          "text": "Air mad panem nammá du·berad-som ⁊ ní taibred meum, ro·bad dund ṡásad dïant ainm panis tantum no·regad; húare immurgu du·n-uic meum, is ar chech ṡásad da·uic-som amal sodin.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "food"
      ],
      "links": [
        [
          "food",
          "food"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈsaːsað]"
    }
  ],
  "word": "sásad"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "sásad"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "sásad",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.