"rúsc" meaning in Old Irish

See rúsc in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ruːsk/
Etymology: From Proto-Celtic *ruskos (compare Welsh rhisgl). Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*ruskos}} Proto-Celtic *ruskos, {{cog|cy|rhisgl}} Welsh rhisgl Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|rúisc|||||no plural|||-||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} rúsc m (genitive rúisc, no plural), {{sga-noun|m|rúisc|-}} rúsc m (genitive rúisc, no plural) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|rúisc|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=rúsc+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=rúscu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=rúsc+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=rúscaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=rúscaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=rúsc+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=rúsc|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=rúsc+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=rúisc+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=rúsc+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=rúisc+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=rúsc|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=rúsc+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=rúscu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=rúisc|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|r|úsc}} Forms: rúisc [genitive], no-table-tags [table-tags], rúsc [masculine, nominative, singular, stem], - [dual, masculine, nominative, stem], - [masculine, nominative, plural, stem], rúisc [masculine, singular, stem, vocative], - [dual, masculine, stem, vocative], - [masculine, plural, stem, vocative], rúsc [accusative, masculine, singular, stem], - [accusative, dual, masculine, stem], - [accusative, masculine, plural, stem], rúisc [genitive, masculine, singular, stem], - [dual, genitive, masculine, stem], - [genitive, masculine, plural, stem], rúsc [dative, masculine, singular, stem], - [dative, dual, masculine, stem], - [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], rúsc [mutation, mutation-radical], also rrúsc after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], rúsc [mutation, mutation-nasal]
  1. bark (of a tree) Tags: masculine, no-plural
    Sense id: en-rúsc-sga-noun-0LXgaXSD
  2. basket Tags: masculine, no-plural
    Sense id: en-rúsc-sga-noun--nbZmtlX
  3. covering Tags: masculine, no-plural Categories (topical): Natural materials
    Sense id: en-rúsc-sga-noun-8uEBQKIm Disambiguation of Natural materials: 13 13 74

Download JSONL data for rúsc meaning in Old Irish (5.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "rúsc"
          },
          "expansion": "Irish: rúsc",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: rúsc"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "roost"
          },
          "expansion": "Manx: roost",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: roost"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "rùsg"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: rùsg",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: rùsg"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "*rúiscid",
            "der": "1"
          },
          "expansion": "⇒ Middle Irish: *rúiscid",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "⇒ Middle Irish: *rúiscid"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "rúisc"
          },
          "expansion": "Irish: rúisc",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: rúisc"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "rùisg"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: rùisg",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: rùisg"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ruskos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ruskos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "rhisgl"
      },
      "expansion": "Welsh rhisgl",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *ruskos (compare Welsh rhisgl).",
  "forms": [
    {
      "form": "rúisc",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "rúisc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "rúisc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also rrúsc after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "no plural",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "-",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "rúisc",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "rúsc m (genitive rúisc, no plural)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "rúisc",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "rúsc m (genitive rúisc, no plural)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rúisc",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "rúsc+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "rúscu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "rúsc+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "rúscaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "rúscaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "rúsc+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "rúsc",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "rúsc+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "rúisc+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "rúsc+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "rúisc+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "rúsc",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "rúsc+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "rúscu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "rúisc",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "r",
        "2": "úsc"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bark (of a tree)"
      ],
      "id": "en-rúsc-sga-noun-0LXgaXSD",
      "links": [
        [
          "bark",
          "bark"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "basket"
      ],
      "id": "en-rúsc-sga-noun--nbZmtlX",
      "links": [
        [
          "basket",
          "basket"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 13 74",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Natural materials",
          "orig": "sga:Natural materials",
          "parents": [
            "Materials",
            "Nature",
            "Manufacturing",
            "All topics",
            "Human activity",
            "Fundamental",
            "Human behaviour",
            "Human"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "covering"
      ],
      "id": "en-rúsc-sga-noun-8uEBQKIm",
      "links": [
        [
          "covering",
          "covering"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ruːsk/"
    }
  ],
  "word": "rúsc"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns",
    "sga:Natural materials"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "rúsc"
          },
          "expansion": "Irish: rúsc",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: rúsc"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "roost"
          },
          "expansion": "Manx: roost",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: roost"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "rùsg"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: rùsg",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: rùsg"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "*rúiscid",
            "der": "1"
          },
          "expansion": "⇒ Middle Irish: *rúiscid",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "⇒ Middle Irish: *rúiscid"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "rúisc"
          },
          "expansion": "Irish: rúisc",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: rúisc"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "rùisg"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: rùisg",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: rùisg"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ruskos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ruskos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "rhisgl"
      },
      "expansion": "Welsh rhisgl",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *ruskos (compare Welsh rhisgl).",
  "forms": [
    {
      "form": "rúisc",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "rúisc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "rúisc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also rrúsc after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "rúsc",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "no plural",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "-",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "rúisc",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "rúsc m (genitive rúisc, no plural)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "rúisc",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "rúsc m (genitive rúisc, no plural)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rúisc",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "rúsc+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "rúscu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "rúsc+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "rúscaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "rúscaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "rúsc+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "rúsc",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "rúsc+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "rúisc+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "rúsc+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "rúisc+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "rúsc",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "rúsc+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "rúscu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "rúisc",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "r",
        "2": "úsc"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bark (of a tree)"
      ],
      "links": [
        [
          "bark",
          "bark"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "basket"
      ],
      "links": [
        [
          "basket",
          "basket"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "covering"
      ],
      "links": [
        [
          "covering",
          "covering"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ruːsk/"
    }
  ],
  "word": "rúsc"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "rúsc"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "rúsc",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-20 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (2f2df25 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.