"mol" meaning in Old Irish

See mol in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From Proto-Celtic *molos, from Proto-Indo-European *molós, from *melh₂- (“to grind”) + *-ós (agent suffix). Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*molos}} Proto-Celtic *molos, {{der|sga|ine-pro||*molós}} Proto-Indo-European *molós, {{af|ine-pro|*melh₂-|*-ós|nocat=1|pos2=agent suffix|t1=to grind}} *melh₂- (“to grind”) + *-ós (agent suffix) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|muil||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} mol m (genitive muil), {{sga-noun|m|muil}} mol m (genitive muil) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|muil|acc_pl=mulu|dat_sg=mul}}, {{sga-decl-noun|acc_du=mol+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=mulu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=mol+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=molaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=molaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=mul+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=mol|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=mol+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=muil+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=mol+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=muil+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=mol|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=mol+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=mulu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=muil|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|m|ol}} Forms: muil [genitive], no-table-tags [table-tags], mol [masculine, nominative, singular, stem], mol [dual, masculine, nominative, stem], muil [masculine, nominative, plural, stem], muil [masculine, singular, stem, vocative], mol [dual, masculine, stem, vocative], mulu [masculine, plural, stem, vocative], mol [accusative, masculine, singular, stem], mol [accusative, dual, masculine, stem], mulu [accusative, masculine, plural, stem], muil [genitive, masculine, singular, stem], mol [dual, genitive, masculine, stem], mol [genitive, masculine, plural, stem], mul [dative, masculine, singular, stem], molaib [dative, dual, masculine, stem], molaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], mol [mutation, mutation-radical], also mmol after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], mol [mutation, mutation-nasal]
  1. shaft of a mill Tags: masculine
    Sense id: en-mol-sga-noun-D0mr6NBa Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for mol meaning in Old Irish (4.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*molos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *molos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*molós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *molós",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*melh₂-",
        "3": "*-ós",
        "nocat": "1",
        "pos2": "agent suffix",
        "t1": "to grind"
      },
      "expansion": "*melh₂- (“to grind”) + *-ós (agent suffix)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *molos, from Proto-Indo-European *molós, from *melh₂- (“to grind”) + *-ós (agent suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "muil",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "muil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "muil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "muil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "molaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "molaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmol after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "muil",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mol m (genitive muil)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "muil"
      },
      "expansion": "mol m (genitive muil)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "muil",
        "acc_pl": "mulu",
        "dat_sg": "mul"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "mol+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "mulu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "mol+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "molaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "molaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "mul+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "mol",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "mol+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "muil+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "mol+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "muil+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "mol",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "mol+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "mulu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "muil",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ol"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shaft of a mill"
      ],
      "id": "en-mol-sga-noun-D0mr6NBa",
      "links": [
        [
          "shaft",
          "shaft"
        ],
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "mol"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*molos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *molos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*molós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *molós",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*melh₂-",
        "3": "*-ós",
        "nocat": "1",
        "pos2": "agent suffix",
        "t1": "to grind"
      },
      "expansion": "*melh₂- (“to grind”) + *-ós (agent suffix)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *molos, from Proto-Indo-European *molós, from *melh₂- (“to grind”) + *-ós (agent suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "muil",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "muil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "muil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "muil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "mul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "molaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "molaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmol after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "muil",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mol m (genitive muil)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "muil"
      },
      "expansion": "mol m (genitive muil)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "muil",
        "acc_pl": "mulu",
        "dat_sg": "mul"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "mol+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "mulu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "mol+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "molaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "molaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "mul+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "mol",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "mol+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "muil+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "mol+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "muil+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "mol",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "mol+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "mulu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "muil",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ol"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic"
      ],
      "glosses": [
        "shaft of a mill"
      ],
      "links": [
        [
          "shaft",
          "shaft"
        ],
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "mol"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "mol"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "mol",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.