"mide" meaning in Old Irish

See mide in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈmʲiðʲe/
Etymology: From Proto-Celtic *medyos, from Proto-Indo-European *médʰyos. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*medyos}} Proto-Celtic *medyos, {{inh|sga|ine-pro|*médʰyos}} Proto-Indo-European *médʰyos Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|midi|||||no plural|||-||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} mide m (genitive midi, no plural), {{sga-noun|m|midi|-}} mide m (genitive midi, no plural) Inflection templates: {{sga-decl-io-masc|mid|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=mide+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=midiu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=mide+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=io-m|dat_du=midib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=midib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=midiu+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=mide+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=mide+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=midi+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=mide+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=midi+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=mide|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=mide+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=midiu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=midi|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|m|ide}} Forms: midi [genitive], no-table-tags [table-tags], mide [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], midi [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], mide [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], midi [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], midiu [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], mide [mutation, mutation-radical], also mmide after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], mide [mutation, mutation-nasal]
  1. middle, centre Tags: masculine, no-plural
    Sense id: en-mide-sga-noun-UtXLFkhR Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Inflected forms

Download JSONL data for mide meaning in Old Irish (4.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "mide"
          },
          "expansion": "Middle Irish: mide",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: mide"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "mí"
          },
          "expansion": "Irish: mí",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: mí"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*medyos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *medyos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*médʰyos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *médʰyos",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *medyos, from Proto-Indo-European *médʰyos.",
  "forms": [
    {
      "form": "midi",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "midi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "midi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "midiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmide after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "no plural",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "-",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "midi",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mide m (genitive midi, no plural)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "midi",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "mide m (genitive midi, no plural)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mid",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "mide+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "midiu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "mide+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "midib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "midib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "midiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "mide+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "mide+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "midi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "mide+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "midi+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "mide",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "mide+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "midiu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "midi",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ide"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "middle, centre"
      ],
      "id": "en-mide-sga-noun-UtXLFkhR",
      "links": [
        [
          "middle",
          "middle"
        ],
        [
          "centre",
          "centre"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmʲiðʲe/"
    }
  ],
  "word": "mide"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "mide"
          },
          "expansion": "Middle Irish: mide",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: mide"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "mí"
          },
          "expansion": "Irish: mí",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: mí"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*medyos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *medyos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*médʰyos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *médʰyos",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *medyos, from Proto-Indo-European *médʰyos.",
  "forms": [
    {
      "form": "midi",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "midi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "midi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "midiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmide after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mide",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "no plural",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "-",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "midi",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mide m (genitive midi, no plural)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "midi",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "mide m (genitive midi, no plural)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mid",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "mide+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "midiu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "mide+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "midib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "midib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "midiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "mide+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "mide+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "midi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "mide+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "midi+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "mide",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "mide+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "midiu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "midi",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ide"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine io-stem nouns",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish uncountable nouns"
      ],
      "glosses": [
        "middle, centre"
      ],
      "links": [
        [
          "middle",
          "middle"
        ],
        [
          "centre",
          "centre"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmʲiðʲe/"
    }
  ],
  "word": "mide"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "mide"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "mide",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.