"menmae" meaning in Old Irish

See menmae in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈmʲenmɘ]
Etymology: From Proto-Celtic *menmens, from Proto-Indo-European *men- (“to think, remember”). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*men-|id=think}}, {{inh|sga|cel-pro|*menmens}} Proto-Celtic *menmens, {{der|sga|ine-pro|*men-|t=to think, remember}} Proto-Indo-European *men- (“to think, remember”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|menman|||||||nominative plural|menmain||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} menmae m (genitive menman, nominative plural menmain), {{sga-noun|m|menman|menmain}} menmae m (genitive menman, nominative plural menmain) Inflection templates: {{sga-decl-n-mf|menmain|menman|menmana|acc_sg2=menmuin|dat_sg3=menmuin|g=m|nom_pl2=menmuin|nom_pl3=menmana}}, {{sga-decl-noun|acc_du=menmain+L|acc_du2=menmuin|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=menmana+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=menmain+N|acc_sg2=menmuin|acc_sg3=|acc_sg4=|acc_sg5=|class=n-m|dat_du=menmanaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=menmanaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=menmain+L|dat_sg2=menmae+L|dat_sg3=menmuin|dat_sg4=|dat_sg5=|dat_sg6=|gen_du=menman+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=menman+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=menman|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=menmain+L|nom_du2=menmuin|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=menmain|nom_pl2=menmuin|nom_pl3=menmana|nom_sg=menmae|nom_sg2=|nom_sg3=|nom_sg4=|voc_du=menmain+L|voc_du2=menmuin|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=menmana+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=menmae|voc_sg2=|voc_sg3=|voc_sg4=}}, {{sga-mutation|m|enmae}} Forms: menman [genitive], menmain [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], menmae [nominative, singular], menmain [dual, nominative], menmuin [dual, nominative], menmain [nominative, plural], menmuin [nominative, plural], menmana [nominative, plural], menmae [singular, vocative], menmain [dual, vocative], menmuin [dual, vocative], menmana [plural, vocative], menmain [accusative, singular], menmuin [accusative, singular], menmain [accusative, dual], menmuin [accusative, dual], menmana [accusative, plural], menman [genitive, singular], menman [dual, genitive], menman [genitive, plural], menmain [dative, singular], menmae [dative, singular], menmuin [dative, singular], menmanaib [dative, dual], menmanaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], menmae [mutation, mutation-radical], also mmenmae after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], menmae [mutation, mutation-nasal]
  1. the mind Tags: masculine
    Sense id: en-menmae-sga-noun-yKduT12p
  2. thinking, understanding Tags: masculine
    Sense id: en-menmae-sga-noun-00EGW4hH Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 4 15 23 26 32
  3. thought, heed, attention Tags: masculine
    Sense id: en-menmae-sga-noun-LBWgF25c Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 4 15 23 26 32
  4. spirit, courage, self-confidence Tags: masculine
    Sense id: en-menmae-sga-noun-RjWZc9Lc Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 4 15 23 26 32
  5. desire, inclination Tags: masculine
    Sense id: en-menmae-sga-noun-pL2FpL6a Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 4 15 23 26 32

Inflected forms

Download JSONL data for menmae meaning in Old Irish (7.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "menma"
          },
          "expansion": "Middle Irish: menma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: menma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "meanma"
          },
          "expansion": "Irish: meanma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: meanma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "meanma"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: meanma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: meanma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*men-",
        "id": "think"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*menmens"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *menmens",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*men-",
        "t": "to think, remember"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *men- (“to think, remember”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *menmens, from Proto-Indo-European *men- (“to think, remember”).",
  "forms": [
    {
      "form": "menman",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "menmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "menman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmanaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "menmanaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmenmae after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "menmain",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "menman",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "menmae m (genitive menman, nominative plural menmain)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "menman",
        "3": "menmain"
      },
      "expansion": "menmae m (genitive menman, nominative plural menmain)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "menmain",
        "2": "menman",
        "3": "menmana",
        "acc_sg2": "menmuin",
        "dat_sg3": "menmuin",
        "g": "m",
        "nom_pl2": "menmuin",
        "nom_pl3": "menmana"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "menmain+L",
        "acc_du2": "menmuin",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "menmana+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "menmain+N",
        "acc_sg2": "menmuin",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "menmanaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "menmanaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "menmain+L",
        "dat_sg2": "menmae+L",
        "dat_sg3": "menmuin",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "menman+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "menman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "menman",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "menmain+L",
        "nom_du2": "menmuin",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "menmain",
        "nom_pl2": "menmuin",
        "nom_pl3": "menmana",
        "nom_sg": "menmae",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "menmain+L",
        "voc_du2": "menmuin",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "menmana+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "menmae",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "enmae"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "If there are any of the mysteries that may come upon the mind of the man who is sitting, and he rises.",
          "text": "Má beid ní di rúnaib do·théi ar menmuin ind ḟir bíis inna ṡuidiu et ad·reig.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the mind"
      ],
      "id": "en-menmae-sga-noun-yKduT12p",
      "links": [
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 15 23 26 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thinking, understanding"
      ],
      "id": "en-menmae-sga-noun-00EGW4hH",
      "links": [
        [
          "thinking",
          "thinking"
        ],
        [
          "understanding",
          "understanding"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 15 23 26 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thought, heed, attention"
      ],
      "id": "en-menmae-sga-noun-LBWgF25c",
      "links": [
        [
          "thought",
          "thought"
        ],
        [
          "heed",
          "heed"
        ],
        [
          "attention",
          "attention"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 15 23 26 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "spirit, courage, self-confidence"
      ],
      "id": "en-menmae-sga-noun-RjWZc9Lc",
      "links": [
        [
          "spirit",
          "spirit"
        ],
        [
          "courage",
          "courage"
        ],
        [
          "self-confidence",
          "self-confidence"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 15 23 26 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "desire, inclination"
      ],
      "id": "en-menmae-sga-noun-pL2FpL6a",
      "links": [
        [
          "desire",
          "desire"
        ],
        [
          "inclination",
          "inclination"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmʲenmɘ]"
    }
  ],
  "word": "menmae"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine or feminine n-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *men- (think)",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "menma"
          },
          "expansion": "Middle Irish: menma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: menma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "meanma"
          },
          "expansion": "Irish: meanma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: meanma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "meanma"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: meanma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: meanma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*men-",
        "id": "think"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*menmens"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *menmens",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*men-",
        "t": "to think, remember"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *men- (“to think, remember”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *menmens, from Proto-Indo-European *men- (“to think, remember”).",
  "forms": [
    {
      "form": "menman",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "menmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "menman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "menmain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "menmanaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "menmanaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmenmae after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "menmae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "menmain",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "menman",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "menmae m (genitive menman, nominative plural menmain)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "menman",
        "3": "menmain"
      },
      "expansion": "menmae m (genitive menman, nominative plural menmain)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "menmain",
        "2": "menman",
        "3": "menmana",
        "acc_sg2": "menmuin",
        "dat_sg3": "menmuin",
        "g": "m",
        "nom_pl2": "menmuin",
        "nom_pl3": "menmana"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "menmain+L",
        "acc_du2": "menmuin",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "menmana+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "menmain+N",
        "acc_sg2": "menmuin",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "menmanaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "menmanaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "menmain+L",
        "dat_sg2": "menmae+L",
        "dat_sg3": "menmuin",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "menman+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "menman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "menman",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "menmain+L",
        "nom_du2": "menmuin",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "menmain",
        "nom_pl2": "menmuin",
        "nom_pl3": "menmana",
        "nom_sg": "menmae",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "menmain+L",
        "voc_du2": "menmuin",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "menmana+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "menmae",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "enmae"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "If there are any of the mysteries that may come upon the mind of the man who is sitting, and he rises.",
          "text": "Má beid ní di rúnaib do·théi ar menmuin ind ḟir bíis inna ṡuidiu et ad·reig.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the mind"
      ],
      "links": [
        [
          "mind",
          "mind"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thinking, understanding"
      ],
      "links": [
        [
          "thinking",
          "thinking"
        ],
        [
          "understanding",
          "understanding"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thought, heed, attention"
      ],
      "links": [
        [
          "thought",
          "thought"
        ],
        [
          "heed",
          "heed"
        ],
        [
          "attention",
          "attention"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "spirit, courage, self-confidence"
      ],
      "links": [
        [
          "spirit",
          "spirit"
        ],
        [
          "courage",
          "courage"
        ],
        [
          "self-confidence",
          "self-confidence"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "desire, inclination"
      ],
      "links": [
        [
          "desire",
          "desire"
        ],
        [
          "inclination",
          "inclination"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmʲenmɘ]"
    }
  ],
  "word": "menmae"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "menmae"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "menmae",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.