"mám" meaning in Old Irish

See mám in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈmaːm]
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|máma||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} mám m (genitive máma), {{sga-noun|m|máma}} mám m (genitive máma) Inflection templates: {{sga-decl-u}}, {{sga-decl-noun|acc_du=mám+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=mámu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=mám+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=mámaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=mámaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=mám+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=mámo|gen_du2=máma|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=mámae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=mámo+H|gen_sg2=máma+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=mám+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=mámae|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=mám|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=mám+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=mámu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=mám|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|m|ám}} Forms: máma [genitive], no-table-tags [table-tags], mám [nominative, singular], mám [dual, nominative], mámae [nominative, plural], mám [singular, vocative], mám [dual, vocative], mámu [plural, vocative], mám [accusative, singular], mám [accusative, dual], mámu [accusative, plural], mámo [genitive, singular], máma [genitive, singular], mámo [dual, genitive], máma [dual, genitive], mámae [genitive, plural], mám [dative, singular], mámaib [dative, dual], mámaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], mám [mutation, mutation-radical], also mmám after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], mám [mutation, mutation-nasal]
  1. yoke Tags: masculine Derived forms: fo·ammámaigedar
    Sense id: en-mám-sga-noun-wUs3q3ob Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for mám meaning in Old Irish (4.2kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "mám"
          },
          "expansion": "Middle Irish: mám",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: mám"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "mám"
          },
          "expansion": "Irish: mám",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: mám"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "máma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "mámae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mámu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "mámu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mámo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "máma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mámo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "máma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "mámae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mámaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "mámaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmám after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "máma",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mám m (genitive máma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "máma"
      },
      "expansion": "mám m (genitive máma)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "mám+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "mámu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "mám+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "mámaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "mámaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "mám+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "mámo",
        "gen_du2": "máma",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "mámae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "mámo+H",
        "gen_sg2": "máma+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "mám+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "mámae",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "mám",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "mám+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "mámu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "mám",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ám"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "fo·ammámaigedar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yoke"
      ],
      "id": "en-mám-sga-noun-wUs3q3ob",
      "links": [
        [
          "yoke",
          "yoke"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmaːm]"
    }
  ],
  "word": "mám"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "fo·ammámaigedar"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "mám"
          },
          "expansion": "Middle Irish: mám",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: mám"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "mám"
          },
          "expansion": "Irish: mám",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: mám"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "máma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "mámae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mámu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "mámu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mámo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "máma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mámo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "máma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "mámae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mámaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "mámaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also mmám after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mám",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "máma",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mám m (genitive máma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "máma"
      },
      "expansion": "mám m (genitive máma)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "mám+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "mámu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "mám+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "mámaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "mámaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "mám+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "mámo",
        "gen_du2": "máma",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "mámae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "mámo+H",
        "gen_sg2": "máma+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "mám+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "mámae",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "mám",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "mám+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "mámu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "mám",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ám"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine u-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish palindromes",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "yoke"
      ],
      "links": [
        [
          "yoke",
          "yoke"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmaːm]"
    }
  ],
  "word": "mám"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "mám"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "mám",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.