"luchorp" meaning in Old Irish

See luchorp in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈl͈uxorp]
Etymology: lú + corp Etymology templates: {{compound|sga|lú|corp}} lú + corp Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|luchuirp|||||||nominative plural|luchuirp||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} luchorp m (genitive luchuirp, nominative plural luchuirp), {{sga-noun|m|luchuirp|luchuirp}} luchorp m (genitive luchuirp, nominative plural luchuirp) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|luchuirp}}, {{sga-decl-noun|acc_du=luchorp+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=luchorpu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=luchorp+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=luchorpaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=luchorpaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=luchorp+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=luchorp|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=luchorp+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=luchuirp+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=luchorp+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=luchuirp+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=luchorp|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=luchorp+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=luchorpu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=luchuirp|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|l|uchorp}} Forms: luchuirp [genitive], luchuirp [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], luchorp [masculine, nominative, singular, stem], luchorp [dual, masculine, nominative, stem], luchuirp [masculine, nominative, plural, stem], luchuirp [masculine, singular, stem, vocative], luchorp [dual, masculine, stem, vocative], luchorpu [masculine, plural, stem, vocative], luchorp [accusative, masculine, singular, stem], luchorp [accusative, dual, masculine, stem], luchorpu [accusative, masculine, plural, stem], luchuirp [genitive, masculine, singular, stem], luchorp [dual, genitive, masculine, stem], luchorp [genitive, masculine, plural, stem], luchorp [dative, masculine, singular, stem], luchorpaib [dative, dual, masculine, stem], luchorpaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], luchorp [mutation, mutation-radical], also lluchorp after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], luchorp [mutation, mutation-nasal]
  1. dwarf, water sprite Tags: masculine Categories (topical): Mythological creatures
    Sense id: en-luchorp-sga-noun-QhxvIX0v Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for luchorp meaning in Old Irish (4.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "lú",
        "3": "corp"
      },
      "expansion": "lú + corp",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "lú + corp",
  "forms": [
    {
      "form": "luchuirp",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also lluchorp after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "luchuirp",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "luchuirp",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "luchorp m (genitive luchuirp, nominative plural luchuirp)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "luchuirp",
        "3": "luchuirp"
      },
      "expansion": "luchorp m (genitive luchuirp, nominative plural luchuirp)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "luchuirp"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "luchorp+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "luchorpu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "luchorp+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "luchorpaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "luchorpaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "luchorp+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "luchorp",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "luchorp+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "luchuirp+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "luchorp+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "luchuirp+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "luchorp",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "luchorp+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "luchorpu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "luchuirp",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "l",
        "2": "uchorp"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Mythological creatures",
          "orig": "sga:Mythological creatures",
          "parents": [
            "Fantasy",
            "Mythology",
            "Fiction",
            "Speculative fiction",
            "Culture",
            "Artistic works",
            "Genres",
            "Society",
            "Art",
            "Entertainment",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dwarf, water sprite"
      ],
      "id": "en-luchorp-sga-noun-QhxvIX0v",
      "links": [
        [
          "dwarf",
          "dwarf"
        ],
        [
          "sprite",
          "sprite"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈl͈uxorp]"
    }
  ],
  "word": "luchorp"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "lú",
        "3": "corp"
      },
      "expansion": "lú + corp",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "lú + corp",
  "forms": [
    {
      "form": "luchuirp",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchuirp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorpaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also lluchorp after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "luchorp",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "luchuirp",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "luchuirp",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "luchorp m (genitive luchuirp, nominative plural luchuirp)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "luchuirp",
        "3": "luchuirp"
      },
      "expansion": "luchorp m (genitive luchuirp, nominative plural luchuirp)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "luchuirp"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "luchorp+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "luchorpu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "luchorp+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "luchorpaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "luchorpaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "luchorp+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "luchorp",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "luchorp+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "luchuirp+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "luchorp+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "luchuirp+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "luchorp",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "luchorp+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "luchorpu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "luchuirp",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "l",
        "2": "uchorp"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish compound terms",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "sga:Mythological creatures"
      ],
      "glosses": [
        "dwarf, water sprite"
      ],
      "links": [
        [
          "dwarf",
          "dwarf"
        ],
        [
          "sprite",
          "sprite"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈl͈uxorp]"
    }
  ],
  "word": "luchorp"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "luchorp"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "luchorp",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.