"lenab" meaning in Old Irish

See lenab in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} lenab m, {{sga-noun|m}} lenab m Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|lenaib|acc_pl=lenbu|dat_pl=lenbaib}}, {{sga-decl-noun|acc_du=lenab+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=lenbu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=lenab+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=lenbaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=lenbaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=lenab+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=lenab|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=lenab+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=lenaib+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=lenab+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=lenaib+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=lenab|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=lenab+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=lenbu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=lenaib|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], lenab [masculine, nominative, singular, stem], lenab [dual, masculine, nominative, stem], lenaib [masculine, nominative, plural, stem], lenaib [masculine, singular, stem, vocative], lenab [dual, masculine, stem, vocative], lenbu [masculine, plural, stem, vocative], lenab [accusative, masculine, singular, stem], lenab [accusative, dual, masculine, stem], lenbu [accusative, masculine, plural, stem], lenaib [genitive, masculine, singular, stem], lenab [dual, genitive, masculine, stem], lenab [genitive, masculine, plural, stem], lenab [dative, masculine, singular, stem], lenbaib [dative, dual, masculine, stem], lenbaib [dative, masculine, plural, stem]
  1. baby Tags: masculine
    Sense id: en-lenab-sga-noun-o8o47w6F
  2. child Tags: masculine
    Sense id: en-lenab-sga-noun-3cnmaRlC
  3. infant Tags: masculine Categories (topical): Age, Babies, Children, People
    Sense id: en-lenab-sga-noun-yBQJiD~e Disambiguation of Age: 0 0 100 Disambiguation of Babies: 20 17 63 Disambiguation of Children: 11 22 67 Disambiguation of People: 26 26 49 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 10 10 81
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: lenbán Derived forms: lenbaide

Download JSONL data for lenab meaning in Old Irish (4.9kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "lenbaide"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "leanbh"
          },
          "expansion": "Irish: leanbh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: leanbh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "lhiannoo"
          },
          "expansion": "Manx: lhiannoo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: lhiannoo"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "leanabh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: leanabh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: leanabh"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "lenab m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "lenab m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lenaib",
        "acc_pl": "lenbu",
        "dat_pl": "lenbaib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "lenab+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "lenbu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "lenab+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "lenbaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "lenbaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "lenab+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "lenab",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "lenab+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "lenaib+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "lenab+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "lenaib+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "lenab",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "lenab+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "lenbu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "lenaib",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "baby"
      ],
      "id": "en-lenab-sga-noun-o8o47w6F",
      "links": [
        [
          "baby",
          "baby"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "child"
      ],
      "id": "en-lenab-sga-noun-3cnmaRlC",
      "links": [
        [
          "child",
          "child"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 10 81",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 0 100",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Age",
          "orig": "sga:Age",
          "parents": [
            "Human",
            "Time",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "20 17 63",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Babies",
          "orig": "sga:Babies",
          "parents": [
            "Children",
            "Youth",
            "Age",
            "People",
            "Human",
            "Time",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 22 67",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Children",
          "orig": "sga:Children",
          "parents": [
            "Youth",
            "Age",
            "People",
            "Human",
            "Time",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 26 49",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "People",
          "orig": "sga:People",
          "parents": [
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "infant"
      ],
      "id": "en-lenab-sga-noun-yBQJiD~e",
      "links": [
        [
          "infant",
          "infant"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "lenbán"
    }
  ],
  "word": "lenab"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "sga:Age",
    "sga:Babies",
    "sga:Children",
    "sga:People"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "lenbaide"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "leanbh"
          },
          "expansion": "Irish: leanbh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: leanbh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "lhiannoo"
          },
          "expansion": "Manx: lhiannoo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: lhiannoo"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "leanabh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: leanabh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: leanabh"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenab",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "lenbaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "lenab m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "lenab m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lenaib",
        "acc_pl": "lenbu",
        "dat_pl": "lenbaib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "lenab+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "lenbu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "lenab+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "lenbaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "lenbaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "lenab+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "lenab",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "lenab+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "lenaib+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "lenab+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "lenaib+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "lenab",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "lenab+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "lenbu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "lenaib",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "baby"
      ],
      "links": [
        [
          "baby",
          "baby"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "child"
      ],
      "links": [
        [
          "child",
          "child"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "infant"
      ],
      "links": [
        [
          "infant",
          "infant"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "lenbán"
    }
  ],
  "word": "lenab"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "lenab"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "lenab",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.