"labrad" meaning in Old Irish

See labrad in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈl͈aβrað]
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|labrada||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} labrad m (genitive labrada), {{sga-noun|m|labrada}} labrad m (genitive labrada) Inflection templates: {{sga-decl-u|labrad|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=labrad+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=labradu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=labrad+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=labradaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=labradaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=labrad+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=labrado+L|gen_du2=labrada+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=labradae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=labrado+H|gen_sg2=labrada+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=labrad+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=labradae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=labrad|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=labrad+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=labradu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=labrad|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|l|abrad}} Forms: labrada [genitive], no-table-tags [table-tags], labrad [nominative, singular], labrad [dual, nominative], labradae [nominative, plural], labrad [singular, vocative], labrad [dual, vocative], labradu [plural, vocative], labrad [accusative, singular], labrad [accusative, dual], labradu [accusative, plural], labrado [genitive, singular], labrada [genitive, singular], labrado [dual, genitive], labrada [dual, genitive], labradae [genitive, plural], labrad [dative, singular], labradaib [dative, dual], labradaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], labrad [mutation, mutation-radical], also llabrad after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], labrad [mutation, mutation-nasal]
  1. verbal noun of labraithir Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: labraithir
    Sense id: en-labrad-sga-noun-gp0Qn75M
  2. speech Tags: masculine
    Sense id: en-labrad-sga-noun-BfthetVD
  3. utterance Tags: masculine
    Sense id: en-labrad-sga-noun-QauceIfj Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 7 7 87

Download JSONL data for labrad meaning in Old Irish (4.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "labrada",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "labradae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "labradu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "labradu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "labrado",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrado",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "labrada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "labradae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labradaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "labradaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also llabrad after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "labrada",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "labrad m (genitive labrada)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "labrada"
      },
      "expansion": "labrad m (genitive labrada)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "labrad",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "labrad+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "labradu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "labrad+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "labradaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "labradaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "labrad+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "labrado+L",
        "gen_du2": "labrada+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "labradae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "labrado+H",
        "gen_sg2": "labrada+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "labrad+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "labradae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "labrad",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "labrad+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "labradu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "labrad",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "l",
        "2": "abrad"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "so that there may be, i.e. so that those two things might be in my speaking, namely false and true, i.e. so that what I might say with [my] mouth and what I might think with [my] heart might be different",
          "text": "co beid .i. co mbed a ndéde sin im labrad-sa .i. gáu et fír .i. combad sain a n‑as·berin ó bélib et aní imme·rádin ó chridiu",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "labraithir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of labraithir"
      ],
      "id": "en-labrad-sga-noun-gp0Qn75M",
      "links": [
        [
          "labraithir",
          "labraithir#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "speech"
      ],
      "id": "en-labrad-sga-noun-BfthetVD",
      "links": [
        [
          "speech",
          "speech"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 7 87",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "utterance"
      ],
      "id": "en-labrad-sga-noun-QauceIfj",
      "links": [
        [
          "utterance",
          "utterance"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈl͈aβrað]"
    }
  ],
  "word": "labrad"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "labrada",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "labradae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "labradu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "labradu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "labrado",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labrado",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "labrada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "labradae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "labradaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "labradaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also llabrad after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "labrad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "labrada",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "labrad m (genitive labrada)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "labrada"
      },
      "expansion": "labrad m (genitive labrada)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "labrad",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "labrad+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "labradu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "labrad+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "labradaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "labradaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "labrad+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "labrado+L",
        "gen_du2": "labrada+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "labradae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "labrado+H",
        "gen_sg2": "labrada+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "labrad+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "labradae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "labrad",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "labrad+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "labradu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "labrad",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "l",
        "2": "abrad"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations",
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "so that there may be, i.e. so that those two things might be in my speaking, namely false and true, i.e. so that what I might say with [my] mouth and what I might think with [my] heart might be different",
          "text": "co beid .i. co mbed a ndéde sin im labrad-sa .i. gáu et fír .i. combad sain a n‑as·berin ó bélib et aní imme·rádin ó chridiu",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "labraithir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of labraithir"
      ],
      "links": [
        [
          "labraithir",
          "labraithir#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "speech"
      ],
      "links": [
        [
          "speech",
          "speech"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "utterance"
      ],
      "links": [
        [
          "utterance",
          "utterance"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈl͈aβrað]"
    }
  ],
  "word": "labrad"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "labrad"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "labrad",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.