"immaircidetu" meaning in Old Irish

See immaircidetu in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From immaircide + -tu. Etymology templates: {{affix|sga|immaircide|-tu}} immaircide + -tu Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} immaircidetu m, {{sga-noun|m}} immaircidetu m Inflection templates: {{sga-decl-t&d|d|immaircidetaid|immaircidetad|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=immaircidetaid+L|acc_du2=immaircidetu|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=immaircidetada|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=immaircidetaid+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=d-m|dat_du=immaircidetadaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=immaircidetadaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=immaircidetaid+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=immaircidetad|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=immaircidetad+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=immaircidetad|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=immaircidetaid+L|nom_du2=immaircidetu|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=immaircidetaid|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=immaircidetu|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=immaircidetaid+L|voc_du2=immaircidetu|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=immaircidetada|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=immaircidetu|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], immaircidetu [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], immaircidetu [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], immaircidetaid [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], immaircidetad [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], immaircidetaid [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural]
  1. fitness, appropriateness Tags: masculine
    Sense id: en-immaircidetu-sga-noun-Y5yqGsN4 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -tu Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 96 4 Disambiguation of Old Irish terms suffixed with -tu: 89 11
  2. congruity Tags: masculine
    Sense id: en-immaircidetu-sga-noun-Wf8vcrVG

Download JSONL data for immaircidetu meaning in Old Irish (3.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "immaircide",
        "3": "-tu"
      },
      "expansion": "immaircide + -tu",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From immaircide + -tu.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "immaircidetu m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "immaircidetu m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "immaircidetaid",
        "3": "immaircidetad",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "immaircidetaid+L",
        "acc_du2": "immaircidetu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "immaircidetada",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "immaircidetaid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "d-m",
        "dat_du": "immaircidetadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "immaircidetadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "immaircidetaid+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "immaircidetad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "immaircidetad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "immaircidetad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "immaircidetaid+L",
        "nom_du2": "immaircidetu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "immaircidetaid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "immaircidetu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "immaircidetaid+L",
        "voc_du2": "immaircidetu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "immaircidetada",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "immaircidetu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "96 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "89 11",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -tu",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fitness, appropriateness"
      ],
      "id": "en-immaircidetu-sga-noun-Y5yqGsN4",
      "links": [
        [
          "fitness",
          "fitness"
        ],
        [
          "appropriateness",
          "appropriateness"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "congruity"
      ],
      "id": "en-immaircidetu-sga-noun-Wf8vcrVG",
      "links": [
        [
          "congruity",
          "congruity"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "immaircidetu"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish d-stem nouns",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms suffixed with -tu",
    "Old Irish uncountable nouns"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "immaircide",
        "3": "-tu"
      },
      "expansion": "immaircide + -tu",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From immaircide + -tu.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immaircidetaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "immaircidetu m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "immaircidetu m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "immaircidetaid",
        "3": "immaircidetad",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "immaircidetaid+L",
        "acc_du2": "immaircidetu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "immaircidetada",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "immaircidetaid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "d-m",
        "dat_du": "immaircidetadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "immaircidetadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "immaircidetaid+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "immaircidetad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "immaircidetad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "immaircidetad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "immaircidetaid+L",
        "nom_du2": "immaircidetu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "immaircidetaid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "immaircidetu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "immaircidetaid+L",
        "voc_du2": "immaircidetu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "immaircidetada",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "immaircidetu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "fitness, appropriateness"
      ],
      "links": [
        [
          "fitness",
          "fitness"
        ],
        [
          "appropriateness",
          "appropriateness"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "congruity"
      ],
      "links": [
        [
          "congruity",
          "congruity"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "immaircidetu"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "immaircidetu"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "immaircidetu",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.