"gébend" meaning in Old Irish

See gébend in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=f|g3=|head=|sort=}} gébend m or f, {{sga-noun|m|g2=f}} gébend m or f Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|gébind}}, {{sga-decl-noun|acc_du=gébend+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=gébendu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=gébend+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=gébendaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=gébendaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=gébend+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=gébend|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=gébend+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=gébind+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=gébend+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=gébind+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=gébend|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=gébend+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=gébendu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=gébind|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-decl-a-fem|gébind}}, {{sga-decl-noun|acc_du=gébind+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=gébenda+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=gébind+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=ā-f|dat_du=gébendaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=gébendaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=gébind+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=gébend+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=gébend+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=gébinde+H|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=gébind+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=gébenda+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=gébend+L|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=gébind+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=gébenda+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=gébend+L|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], gébend [masculine, nominative, singular, stem], gébend [dual, masculine, nominative, stem], gébind [masculine, nominative, plural, stem], gébind [masculine, singular, stem, vocative], gébend [dual, masculine, stem, vocative], gébendu [masculine, plural, stem, vocative], gébend [accusative, masculine, singular, stem], gébend [accusative, dual, masculine, stem], gébendu [accusative, masculine, plural, stem], gébind [genitive, masculine, singular, stem], gébend [dual, genitive, masculine, stem], gébend [genitive, masculine, plural, stem], gébend [dative, masculine, singular, stem], gébendaib [dative, dual, masculine, stem], gébendaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], gébend [nominative, singular], gébind [dual, nominative], gébenda [nominative, plural], gébend [singular, vocative], gébind [dual, vocative], gébenda [plural, vocative], gébind [accusative, singular], gébind [accusative, dual], gébenda [accusative, plural], gébinde [genitive, singular], gébend [dual, genitive], gébend [genitive, plural], gébind [dative, singular], gébendaib [dative, dual], gébendaib [dative, plural]
  1. bond, fetter Tags: feminine, masculine
    Sense id: en-gébend-sga-noun-NUQWruCh Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 69 31
  2. captivity Tags: feminine, masculine
    Sense id: en-gébend-sga-noun-SqB92p3o

Download JSONL data for gébend meaning in Old Irish (6.1kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "géibheann"
          },
          "expansion": "Irish: géibheann",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: géibheann"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Scottish Gaelic: gèibhinn"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébenda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébenda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gébenda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gébinde",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "gébend m or f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "gébend m or f",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gébind"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "gébend+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "gébendu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "gébend+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "gébendaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "gébendaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "gébend+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "gébend",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "gébend+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "gébind+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "gébend+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "gébind+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "gébend",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "gébend+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "gébendu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "gébind",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gébind"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "gébind+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "gébenda+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "gébind+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "gébendaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "gébendaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "gébind+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "gébend+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "gébend+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "gébinde+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "gébind+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "gébenda+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "gébend+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "gébind+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "gébenda+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "gébend+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "69 31",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bond, fetter"
      ],
      "id": "en-gébend-sga-noun-NUQWruCh",
      "links": [
        [
          "bond",
          "bond"
        ],
        [
          "fetter",
          "fetter"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "captivity"
      ],
      "id": "en-gébend-sga-noun-SqB92p3o",
      "links": [
        [
          "captivity",
          "captivity"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "gébend"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine nouns",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish nouns with multiple genders",
    "Old Irish ā-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "géibheann"
          },
          "expansion": "Irish: géibheann",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: géibheann"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Scottish Gaelic: gèibhinn"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébenda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébenda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gébenda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gébinde",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "gébend",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gébind",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gébendaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "gébend m or f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "gébend m or f",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gébind"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "gébend+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "gébendu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "gébend+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "gébendaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "gébendaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "gébend+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "gébend",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "gébend+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "gébind+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "gébend+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "gébind+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "gébend",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "gébend+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "gébendu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "gébind",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gébind"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "gébind+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "gébenda+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "gébind+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "gébendaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "gébendaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "gébind+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "gébend+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "gébend+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "gébinde+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "gébind+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "gébenda+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "gébend+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "gébind+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "gébenda+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "gébend+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bond, fetter"
      ],
      "links": [
        [
          "bond",
          "bond"
        ],
        [
          "fetter",
          "fetter"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "captivity"
      ],
      "links": [
        [
          "captivity",
          "captivity"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "gébend"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "gébend"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "gébend",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "gébend"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "gébend",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.