"escrae" meaning in Old Irish

See escrae in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|escrai|||||||nominative plural|escrai||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} escrae m (genitive escrai, nominative plural escrai), {{sga-noun|m|escrai|escrai}} escrae m (genitive escrai, nominative plural escrai) Inflection templates: {{sga-decl-io-masc|escr|a}}, {{sga-decl-noun|acc_du=escrae+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=escru+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=escrae+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=io-m|dat_du=escraib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=escraib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=escru+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=escrae+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=escrae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=escrai+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=escrae+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=escrai+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=escrae|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=escrae+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=escru|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=escrai|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|e|scrae}} Forms: escrai [genitive], escrai [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], escrae [nominative, singular], escrae [dual, nominative], escrai [nominative, plural], escrai [singular, vocative], escrae [dual, vocative], escru [plural, vocative], escrae [accusative, singular], escrae [accusative, dual], escru [accusative, plural], escrai [genitive, singular], escrae [dual, genitive], escrae [genitive, plural], escru [dative, singular], escraib [dative, dual], escraib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], escrae [mutation, mutation-radical], pronounced with /h/ in h-prothesis environments [mutation, mutation-radical], n-escrae [mutation]
  1. large drinking vessel Tags: masculine
    Sense id: en-escrae-sga-noun-qoghdTMl Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for escrae meaning in Old Irish (4.1kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "escra"
          },
          "expansion": "Middle Irish: escra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: escra"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "eascra"
          },
          "expansion": "Irish: eascra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: eascra"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "escrai",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "escru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "escru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "escru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "escraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-escrae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "escrai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "escrai",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "escrae m (genitive escrai, nominative plural escrai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "escrai",
        "3": "escrai"
      },
      "expansion": "escrae m (genitive escrai, nominative plural escrai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "escr",
        "2": "a"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "escrae+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "escru+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "escrae+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "escraib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "escraib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "escru+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "escrae+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "escrae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "escrai+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "escrae+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "escrai+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "escrae",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "escrae+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "escru",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "escrai",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "2": "scrae"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "large drinking vessel"
      ],
      "id": "en-escrae-sga-noun-qoghdTMl",
      "links": [
        [
          "vessel",
          "vessel"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "escrae"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "escra"
          },
          "expansion": "Middle Irish: escra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: escra"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "eascra"
          },
          "expansion": "Irish: eascra",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: eascra"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "escrai",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "escru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "escru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "escrai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "escru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "escraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "escraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "escrae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-escrae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "escrai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "escrai",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "escrae m (genitive escrai, nominative plural escrai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "escrai",
        "3": "escrai"
      },
      "expansion": "escrae m (genitive escrai, nominative plural escrai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "escr",
        "2": "a"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "escrae+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "escru+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "escrae+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "escraib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "escraib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "escru+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "escrae+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "escrae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "escrai+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "escrae+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "escrai+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "escrae",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "escrae+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "escru",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "escrai",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "2": "scrae"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine io-stem nouns",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish nouns"
      ],
      "glosses": [
        "large drinking vessel"
      ],
      "links": [
        [
          "vessel",
          "vessel"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "escrae"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "escrae"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "escrae",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.