"ellach" meaning in Old Irish

See ellach in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈel͈ax]
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|ellaig||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} ellach m (genitive ellaig), {{sga-noun|m|ellaig}} ellach m (genitive ellaig) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|ellaig|dat_sg=elluch|dat_sg2=ellug+L|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=ellach+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=ellachu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=ellach+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=ellachaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=ellachaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=elluch+L|dat_sg2=ellug+L|dat_sg3=|gen_du=ellach|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=ellach+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=ellaig+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=ellach+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=ellaig+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=ellach|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=ellach+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=ellachu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=ellaig|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|e|llach}} Forms: ellaig [genitive], no-table-tags [table-tags], ellach [masculine, nominative, singular, stem], - [dual, masculine, nominative, stem], - [masculine, nominative, plural, stem], ellaig [masculine, singular, stem, vocative], - [dual, masculine, stem, vocative], - [masculine, plural, stem, vocative], ellach [accusative, masculine, singular, stem], - [accusative, dual, masculine, stem], - [accusative, masculine, plural, stem], ellaig [genitive, masculine, singular, stem], - [dual, genitive, masculine, stem], - [genitive, masculine, plural, stem], elluch [dative, masculine, singular, stem], ellug [dative, masculine, singular, stem], - [dative, dual, masculine, stem], - [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], ellach [mutation, mutation-radical], pronounced with /h/ in h-prothesis environments [mutation, mutation-radical], n-ellach [mutation]
  1. verbal noun of in·loing Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: in·loing
    Sense id: en-ellach-sga-noun-bQxq9hOe
  2. joining, union Tags: masculine
    Sense id: en-ellach-sga-noun-Z7znAw1d Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 27 73

Inflected forms

Download JSONL data for ellach meaning in Old Irish (4.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "ellaig",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ellach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "ellaig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ellach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "ellaig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "elluch",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "ellug",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ellach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-ellach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "ellaig",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ellach m (genitive ellaig)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ellaig"
      },
      "expansion": "ellach m (genitive ellaig)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ellaig",
        "dat_sg": "elluch",
        "dat_sg2": "ellug+L",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "ellach+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "ellachu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "ellach+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "ellachaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "ellachaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "elluch+L",
        "dat_sg2": "ellug+L",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "ellach",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "ellach+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "ellaig+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "ellach+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "ellaig+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "ellach",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "ellach+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "ellachu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "ellaig",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "2": "llach"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "in·loing"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of in·loing"
      ],
      "id": "en-ellach-sga-noun-bQxq9hOe",
      "links": [
        [
          "in·loing",
          "inloing#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 73",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "If you pl are in the union of the body of Christ, you are Abraham’s children in that case, and it is you who are Abraham’s heirs.",
          "text": "Má nudub·feil i n‑ellug coirp Críst, adib cland Abrache amal ṡodin, et it sib ata chomarpi Abracham.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "joining, union"
      ],
      "id": "en-ellach-sga-noun-Z7znAw1d",
      "links": [
        [
          "joining",
          "joining"
        ],
        [
          "union",
          "union"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈel͈ax]"
    }
  ],
  "word": "ellach"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *lewg-",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ellaig",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ellach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "ellaig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ellach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "ellaig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "elluch",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "ellug",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ellach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-ellach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "ellaig",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ellach m (genitive ellaig)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ellaig"
      },
      "expansion": "ellach m (genitive ellaig)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ellaig",
        "dat_sg": "elluch",
        "dat_sg2": "ellug+L",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "ellach+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "ellachu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "ellach+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "ellachaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "ellachaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "elluch+L",
        "dat_sg2": "ellug+L",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "ellach",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "ellach+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "ellaig+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "ellach+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "ellaig+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "ellach",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "ellach+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "ellachu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "ellaig",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "2": "llach"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "in·loing"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of in·loing"
      ],
      "links": [
        [
          "in·loing",
          "inloing#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "If you pl are in the union of the body of Christ, you are Abraham’s children in that case, and it is you who are Abraham’s heirs.",
          "text": "Má nudub·feil i n‑ellug coirp Críst, adib cland Abrache amal ṡodin, et it sib ata chomarpi Abracham.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "joining, union"
      ],
      "links": [
        [
          "joining",
          "joining"
        ],
        [
          "union",
          "union"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈel͈ax]"
    }
  ],
  "word": "ellach"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "ellach"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "ellach",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.